Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

Koliko je zakonito da tabla firme stoji na javnoj parceli tj trotoaru,i podleze li krivicnom gonjenju ako neko nalepi manji stiker? :D
 
Smrt osobe treba da se prijavi svim relevantnim institucijama i svima onima sa kojima postoji ugovor za bilo koju vrstu usluge u nekom roku. Koji je to tačno rok ja ne znam, ali mi je logično da postoji, jer ako se za penziju mora prijaviti smrt primaoca penzije, onda mora i za ostalo. Neprijavljivanje je za neke stvari kažnjivo, a za neke nije.
 
Koliko je zakonito da tabla firme stoji na javnoj parceli tj trotoaru,i podleze li krivicnom gonjenju ako neko nalepi manji stiker? :D
Nije zakonito zauzimanje javne površine bez odobrenja. Ne podleže krivičnom gonjenju ali prekršajnom da.
 
Da li neko moze da preporuci dobrog advokata za imovinske pravne odnose? Ne mogu da legalizujem stan jer plac nije resen.
 
Ako neko ima savet ili slicno iskustvo, veoma bi mi znacilo.

Prosle godine stan iznajmljen stranom drzavljaninu, u lokalnoj policijskoj stanici uradjena prijava boravista. Posle mesec dana se on odeslio.
Pre mesec dana stigne koverta iz banke, ovaj mesec opet, u koverti se nalazi opomena za prekoracenje po racunu... Njegov telefonski broj iskljucen, ocigledno da vise nije u drzavi.
Sta nam je ciniti? Kontaktirati banku? Na koverti ne postoje one opcije za vracanje (umro/odeslio se...).
Citanjem zakona o prijavi boravista, ni vlasnik stana, ni onaj na koga je prvenstveno bilo prijavljeno boraviste nije u mogucnosti da odjavi. Jedino da se ta osoba prijavi na neku drugu adresu, sto ocigledno nece da se desi u ovom slucaju.
 
Ako neko ima savet ili slicno iskustvo, veoma bi mi znacilo.

Prosle godine stan iznajmljen stranom drzavljaninu, u lokalnoj policijskoj stanici uradjena prijava boravista. Posle mesec dana se on odeslio.
Pre mesec dana stigne koverta iz banke, ovaj mesec opet, u koverti se nalazi opomena za prekoracenje po racunu... Njegov telefonski broj iskljucen, ocigledno da vise nije u drzavi.
Sta nam je ciniti? Kontaktirati banku? Na koverti ne postoje one opcije za vracanje (umro/odeslio se...).
Citanjem zakona o prijavi boravista, ni vlasnik stana, ni onaj na koga je prvenstveno bilo prijavljeno boraviste nije u mogucnosti da odjavi. Jedino da se ta osoba prijavi na neku drugu adresu, sto ocigledno nece da se desi u ovom slucaju.
Prekoračenje po računu !? Pa to nije ni pred uzbuđenje niti utuženje , ne znam šta ste hteli konkretno !?
 
A. Da vise ne dolaze opomene/koverte na osobu koja ne zivi na toj adresi.
B. Ocigledno da ce ovo da preraste u opomenu pred utuzenje.
 
A. Da vise ne dolaze opomene/koverte na osobu koja ne zivi na toj adresi.
B. Ocigledno da ce ovo da preraste u opomenu pred utuzenje.
To prvo teško a drugo je izvesno da će stići .
Realno nije za zameriti .Možda je čovek hteo da plati ali mu je nešto iskrslo .
Možda nije želeo da do ovog dođe ali sa Vaše strane treba biti obazriv i uputiti svim relevantnim institucijama određen zahtev da Vi ne biste imali neke probleme
To će Vam svako ljudski posavetovati . .
 
To prvo teško a drugo je izvesno da će stići .
Realno nije za zameriti .Možda je čovek hteo da plati ali mu je nešto iskrslo .
Možda nije želeo da do ovog dođe ali sa Vaše strane treba biti obazriv i uputiti svim relevantnim institucijama određen zahtev da Vi ne biste imali neke probleme
To će Vam svako ljudski posavetovati . .
Naravno da ce stici kad tad i da cemo mi imati problem, da ja ne znam, ne bih ni usao na ovu temu i postavio pitanje i trazio savet kome da se obratimo jer hocemo da sasecemo ovaj problem u korenu. Kojim to institucijama? Interpol?
Mene ne interestuje da li ce XYZ osoba izmiriti svoje obaveze, ocigledno da nece, kad je ovo treca opomena....
 
ajd' da reformulišem pitanje: kako odjaviti nekome (strancu) boravište? prebivalište se može odjaviti tako što vlasnik stana ode u SUP i odjavi prijavljena lica koja više nisu tu
 
ajd' da reformulišem pitanje: kako odjaviti nekome (strancu) boravište? prebivalište se može odjaviti tako što vlasnik stana ode u SUP i odjavi prijavljena lica koja više nisu tu
Apsolutno . Samo vlasnik stana može otići do MUP-a i zatražiti odjavu lica sa njegove adrese .
 
ajd' da reformulišem pitanje: kako odjaviti nekome (strancu) boravište? prebivalište se može odjaviti tako što vlasnik stana ode u SUP i odjavi prijavljena lica koja više nisu tu
Nesto konkretno, i korisno! Hvala momsab.

Da, u pitanju je prijava boravista.

Apsolutno . Samo vlasnik stana može otići do MUP-a i zatražiti odjavu lica sa njegove adrese .
Nije u pitanju prebivaliste, kao sto je momasab napisao.... Kao sto sam napisao, boraviste ne moze da se odjavi, jedino ako ta osoba bude ponovno prijavljena na drugoj adresi ili napusti zemlju.
Kako ja da dokazem da je ta osoba napustila zemlju?
 
Nesto konkretno, i korisno! Hvala momsab.

Da, u pitanju je prijava boravista.


Nije u pitanju prebivaliste, kao sto je momasab napisao....
Možda će ipak to lice koje je ostalo dužno kako Vi kažete dug po osnovu " prekoračenja kredita " , ipak isto platiti jer se taj dug vodi na njegov matični a ne samo na po adresi prebivališta .
Iskreno Vama nije sve jedno da primate takve vrste pisama i sve ono što će možda iz toga proisteći ali to su životne okolnosti .
 
Naravno da nije svejedno, a citanjem ove teme/vesti, izvrsitelje ne zanima da li to lice zivi ili ne zivi na trenutnoj adresi.

Ne verujem da ce to lice platiti dug, 99% sam siguran da nece i da nije u zemlji (niti ce se vracati), maticni broj nema, jer je u pitanju strano lice. Prijava boravista stranca je uradjena sa stranim pasosem.
 
Naravno da nije svejedno, a citanjem ove teme/vesti, izvrsitelje ne zanima da li to lice zivi ili ne zivi na trenutnoj adresi.

Ne verujem da ce to lice platiti dug, 99% sam siguran da nece i da nije u zemlji (niti ce se vracati), maticni broj nema, jer je u pitanju strano lice. Prijava boravista stranca je uradjena sa stranim pasosem.
Au e to je baš otežavajuća stvar .

Na žalost izvršitelji nemaju neke posebne empatije i žele namirenje duga čak i kada vide da treća strana nema apsolutne nikakav osnov za tako postupanje .
 
@Nišlija t

Ti troluješ ili si neki neuspešni AI bot? Ispisao si ovde brdo postova u kojima ništa korisno nisi napisao. Samo vrtiš i izvrćeš reči u krug. Nije ovo debatni klub. Ako možeš pomoći čoveku, pomozi. Ako ne, zaobiđi.
 
Nisam pravnik ali i mene je to golicalo, u pitanju je dvojni državljanin, pa sam malo jurio.
Građani imaju pravo da od MUP-a traže odjavu svih osoba koje su prijavljene na njihovoj adresi, a ne žive zaista tu.
Zahtev za odjavu potrebno je da podnese lice koje je vlasnik stana, odnosno kuće. To je i jedino lice koje je ovlašćeno i može da podnese ovaj zahtev.
Za podnošenje ovog zahteva potrebna su sledeća dokumenta:
-Vlasnički list ili ugovor o kupoprodaji kao dokaz vlasništva
-Očitana važeća lična karta
-Zahtev napisan u slobodnoj formi u kom će se navesti da se zahteva odjava svih osoba, osim onih osoba koje zaista žive na toj adresi (neophodno je navesti njihov JMBG)
-Primerak uplatnice da je plaćena taksa u iznosu od 380 dinara. Informacije o žiro računu i pozivu na broj mogu se dobiti u nadležnoj policijskoj upravi.
Za stranog državljanina verovatno upisuješ broj putne isprave ali pravu informaciju sigurno možeš dobiti u MUP-u.
Prijavom nekoga na adresu odgovoran si za tu osobu, pošto si rentirao stan trebao bi da imaš i neki overen ugovor koji si trebao da raskineš uz overu. Da li ima neke veze datum odjave sa datumom kada je napravljen dug to može neki pravnik da da odgovor.
 
@Mali Perica Te odredbe zakona se odnose na prebivalište i domaće građane, ne na strance i boravište.

@iMilan Obavesti pismenim putem banku da to lice nema više boravište na toj adresi, i da se za novu adresu obrate MUP-u. Isto tako za strance važi Zakon o stranicima čl 111. i pravilnik o prijavi stranaca: https://www.pravno-informacioni-sis...eli/rep/sgrs/ministarstva/pravilnik/2018/84/4

Ono što meni nije jasno ovde, je to da ako je taj stranca ušao u Srbiji turistički do 90 dana (nije potrebna odjava, sistem ga sam briše nakon 90 dana ili ako ranije izađe iz zemlje) kako je uspeo da otvori račun u banci? Banke obično traže da ima odobren privremeni boravak i potvrdu iz MUP-a, valjda.
 
Nema potrebe plasiti ljude sa izvrsiteljima i tudjim dugovima. To što je neko prijavljen na adresi vašeg stana nikako ne znači da vi odgovarate za njegove dugove. I prebivaliste i boravište se može odjaviti, ista je procedura.
 
@Mali Perica Te odredbe zakona se odnose na prebivalište i domaće građane, ne na strance i boravište.

@iMilan Obavesti pismenim putem banku da to lice nema više boravište na toj adresi, i da se za novu adresu obrate MUP-u. Isto tako za strance važi Zakon o stranicima čl 111. i pravilnik o prijavi stranaca: https://www.pravno-informacioni-sis...eli/rep/sgrs/ministarstva/pravilnik/2018/84/4

Ono što meni nije jasno ovde, je to da ako je taj stranca ušao u Srbiji turistički do 90 dana (nije potrebna odjava, sistem ga sam briše nakon 90 dana ili ako ranije izađe iz zemlje) kako je uspeo da otvori račun u banci? Banke obično traže da ima odobren privremeni boravak i potvrdu iz MUP-a, valjda.
Tako je, to sam upravo hteo da naglasim, strancima vazi prijavljeni boravak samo odredjeni period. Nakon tog perioda ako nije dobio stalni boravak njemu ta prijava vise jednostavno ne vazi. Tako da bi trebalo na tom pravnom faktu traziti od banke da se sidje.

Ovom znam jer sam imao ozbiljan problem da banci potrvdimo, za ljude koji i dalje zive kod nas i dobili su stalni boravak, da imaju prijavu i boravak. Zato sto je prvobitna istekla i zamenjena je stalnim boravkom. Jedva je jedna od banaka, zaboravio sam koja, pristala da im da racun, uz slanje advokata koji im je sredjivao papire itd...
 
Nema potrebe plasiti ljude sa izvrsiteljima i tudjim dugovima. To što je neko prijavljen na adresi vašeg stana nikako ne znači da vi odgovarate za njegove dugove. I prebivaliste i boravište se može odjaviti, ista je procedura.
Ne odgovarate za njegov dug, ali je oboriva zakonska predpostavka da su stvari na toj adresi njegove jer su u njegovoj državini. čl 221 zio. A ti dokaži da su stvari tvoje sa prigovorom i tužbom koja ne odlaže njihovu prodaju. Tako da treba "plašiti"(bolje reći upozoravati) ljude i treba da se "plaši" svako ko ima prijavljena lica koja ne žive na svojoj adresi.


Bovarivšte i prebivalište se ne može odjaviti već vlasnik može pokrenuti postuapk za pasivizaciju adrese u mesno nadležnoj policijskoj stanici. Odjava mora da ide uz novu prijavu i to može samo lice lično da uradi.

Nemojte davati savete i informacije samouvereno, ako nista sigurni u iste.
 
Poslednja izmena:
Do 90 dana boravak se prijavljuje u opštinskom SUP-u dok za boravak preko 90 dana prijavljivanje se vrši u gradskom, odelenje za strance. Prijava može biti da rentiraš prostor i moraš ujedno prijaviti poreskoj upravi zbog prihoda ili kao gost (prijatelj, rodjak, vanbračni drug itd.). Za prijavu do 90 dana dobija se i karton koji se predaje na izlazu iz zemlje i tad prestaje važenje prijave i sa max rokom trajanja do 90 dana i do odjave si ti garant za tu osobu, verovatno su isti ili skoro isti uslovi i za boravak preko 90 dana i to sve važi za fizička lica koja prijavljuju boravak za gosta.
Ne pišem napamet jer sam godinama prijavljivao dvojnog državljanina kome su ko zna kad istekla naša dokumenta dok nisam izvadio našu lk.
 
Ne odgovarate za njegov dug, ali je oboriva zakonska predpostavka da su stvari na toj adresi njegove jer su u njegovoj državini. čl 221 zio. A ti dokaži da su stvari tvoje sa prigovorom i tužbom koja ne odlaže njihovu prodaju. Tako da treba "plašiti"(bolje reći upozoravati) ljude i treba da se "plaši" svako ko ima prijavljena lica koja ne žive na svojoj adresi.


Bovarivšte i prebivalište se ne može odjaviti već vlasnik može pokrenuti postuapk za pasivizaciju adrese u mesno nadležnoj policijskoj stanici. Odjava mora da ide uz novu prijavu i to može samo lice lično da uradi.

Nemojte davati savete i informacije samouvereno, ako nista sigurni u iste.
Samouvereno kazem da je državina fakticka vlast na stvari, pa ako te nema na toj adresi onda nemas drzavinu. To što je neko prijavljen na mojoj adresi, a faktički se ne nalazi na toj adresi je dovoljan i samouveren dokaz da se stvari koje se nalaze na toj adresi ne mogu popisati za dug nekoga ko je formalno tu prijavljen, a faktički ne živi na toj adresi. Dakle, nema potrebe plašiti narod urbanim legendama o izvršiteljima koji prodaju tudju imovinu po fiktivno priiavljenom prebivalistu ili boravistu duznika.
 
Samouvreno, ali sve pogrešno.

Faktički ili nefaktički nikoga ne zanima. Faktičko dokazivanja da li neko živi ne postoji u izvršnom postupku koji je vanparnični postupak i strogo formalni - nema izvođenja nikavkih dokaza osim pismenih.Ako je prijavljen kod nadleznog organa da ima prijavleno prebivlaište / boravište na navedenoj adresi i nije uneta napomena da je adresa fiktivna ili je pokrenut postupak pasivizacije popis će se sprovesti na toj adresi.
Prijavljen je neko na tvojoj adresi, javni izvršitelj ima puno pravo i obavezu da izvrši popis stvari na tvojoj adresi. Tebi u glavi je sigurno dovoljnan samouvren dokaz, javni izvršitelj neće postupati po onome što ti smatraš nego što piše u zakonu.

Dakle ima potrebe "plašiti" narod, da ne bi dolazili u neprijatne situacije. Naravno da će dokazati vlasništvo ili prigovorom ili evenutalnom tužbom, ali sve to im ne treba u životu pogotovu što pravni lekovi ne odlažu izvršenje. Mnogo je lakše na adresi imati samo ljude koji žive na istoj.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam, po zakonu izvrsitelji mogu da ti zaplene stvari za koje nemas racune na svoje ime. Ne mozes da dokazes da su tvoje i onda oni automatski plene jer je pretpostavka da su od duznika.
 
U izvršnom postupku samo pisanim dokazima računima ili drugim javnim ispravama, ali ako nevedeno nemaš i javni izvršitelj odbije prigovor trećeg lica ti možeš u roku od 30 dana pokreneš parnični postupak gde postoji izvođenje i drugih dokaza kao svedočenje i ostalo.
 
Samouvreno, ali sve pogrešno.

Faktički ili nefaktički nikoga ne zanima. Faktičko dokazivanja da li neko živi ne postoji u izvršnom postupku koji je vanparnični postupak i strogo formalni - nema izvođenja nikavkih dokaza osim pismenih.Ako je prijavljen kod nadleznog organa da ima prijavleno prebivlaište / boravište na navedenoj adresi i nije uneta napomena da je adresa fiktivna ili je pokrenut postupak pasivizacije popis će se sprovesti na toj adresi.
Prijavljen je neko na tvojoj adresi, javni izvršitelj ima puno pravo i obavezu da izvrši popis stvari na tvojoj adresi. Tebi u glavi je sigurno dovoljnan samouvren dokaz, javni izvršitelj neće postupati po onome što ti smatraš nego što piše u zakonu.

Dakle ima potrebe "plašiti" narod, da ne bi dolazili u neprijatne situacije. Naravno da će dokazati vlasništvo ili prigovorom ili evenutalnom tužbom, ali sve to im ne treba u životu pogotovu što pravni lekovi ne odlažu izvršenje. Mnogo je lakše na adresi imati samo ljude koji žive na istoj.
Lepo si citirao član zakona koji kaže da se popisuju samo stvari u drzavini izvrsnig dužnika i u svojini izvrsnog dužnika. U koju od te dve grupe spadaju stvari koje se nalaze u mom stanu u kome ja zivim i imam drzavinu na stvarima, a u kom stanu je izvrsni duznik iz ovih ili onih razloga fiktivno prijavljen?
Inače, izvršni postupak nije vanparnični.
Stvarno nema potrebe plašiti ljude urbanim legendama o izvesiteljima koji upadaju ljudima u kuće i popisuju stvari na ime duga dužnika sa fiktivnim prebivalistem.
U ovakvim situacijama izvrsitelj ce traziti terensku proveru prebivalista ili boravišta dužnika, pa kad policija ustanovi da ne živi na toj adresi po sluzbenoj duznosti ce pasivizirati adresu, a izvrsitelj neće izlaziti na popis.
 
Oce oce da izvršitelj traži terensku, kako da nece, ali u nekoj zemlji gde su kuce od čokolade.


Na vlasniku stana je da obavesti mup ako lice ne živi na njegovoj adresi a nije se odjavilo , briga izvrsitelja da trazi terensku proveru i za usmene navode nekoga " e taj ne živi" znači nema državinu. Niti ima tu obavezu po zakonu. Prijavljen je i to je u fomralnom postupku ako što je izvršni dovoljan osnov za popis.
Ako je fiktivno prijavljen fiktivna adresa mora bitzi zabeležna kod ovlašenog organa odnosno Ministarsva unutrašnjih poslova.

Stvarno ima ptorebe "plašiti" ljude jer je i zakonska obaveza svakoga da bude prijavljen na adresi gde živi. Ti ako želiš imaj prijavljene ljude koji iz ovih ili onih razloga
ne žive, ali nemoj savetovati drugima da krše zakon i iznositi gluposti kao da nema posledica.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno