Šta je novo?

i7-4770K, specijalno izdanje - Hiroshima verzija :) !

Radiohead

Poštovan
Učlanjen(a)
14.01.2021
Poruke
529
Poena
75
Ne znam dal sam trebao da okacim ovde temu ili u Overclocking & modding.

Kupio sam jedan racunar i kad sam skinuo kuler, vidim ovo.

Da li je moguce ismirglati telo procesora tako da ove posekotine nestanu ?

Hladi ga Noctua kuler dobro, 34c u idle u Windowsu, nisam ga jos na fullloadu testirao.

20210509_223008.jpg
 
testiraj neki load pa vidi kakve su temperature, idle nikad nista ne znaci. mozes da probas sa lapovanjem ako nije duboko ili da porucis custom ihs ako se isplati.
 
Ja bih ga lapnuo, ovako nema šanse da legne kuler kako treba, uvek ćeš da imaš lufta.
Skineš IHS, popuniš tečnim metalom i poručiš custome made IHS (ako nije skupo). Ovo je dobar CPU, kad se propisno ohladi može solidno i da se nasvira preko 4 GHz, a sa dobrom grafičkom karticom postaje odlična gaming mašina za ne toliko mnogo para.
 
Pao slucajno pod kombajn...
Nadam se da nije sa bench oglasa.
Ne moras custom, polako i nezno ga poliraj na ogledalu, posto je to najravnija povrsina koju mozes naci u domacinstvu. Ostace brazde ali ces popuniti kvalitetnom pastom i nece biti problema.
 
Nije sa bencha.

Nisam napomenuo da nikada tako nesto nisam radio, ni poliranje/smirglanje, a kamoli nesto oko IHS-a.
To bih mozda platio nekom da uradi.

Jedino ovo oko smirglanja mozda probam po prvi put, jel mozes ono kao osnovcu rec po rec da objasis :D ?
Kako tacno ogledalo da iskoristim ?
Rucna smirgla za metal, ono klasicno u farbari ?
polako i nezno ga poliraj na ogledalu
 
Treba ti smirgla za poliranje, auto lakireri ih koriste, 500+ granulacija.
Polegnes manje ogledalo na sto, ne mora ogledalo, moze i kuhinjska radna povrsina, bilo sta sto je iole priblizno idealno ravno.
Malo vode pa stavis parce smirgle da se zalepi ili selotepom fiksiras, malo vode na smirglu da bude vlazna, i krenes sa jednakim neznim pritiskom na cpu kruzno da poliras. Pazis da vlaga ne ode na kontakte cpu.
Nije nikakva filozofija.
Cilj ti je da eliminises izbocine, udubljenja ne mozes, to ce pasta kompenzovati.
Cpu jeste dobar ali je mator za bilo kakva dodatna ulaganja.
Imas na netu kako rade lapovanja kao putokaz sta kako. Jednostavnije ne moze biti.
 
Poslednja izmena:
Cilj ti je da eliminises izbocine, udubljenja ne mozes, to ce pasta kompenzovati.
Znaci ako nema izbocina nego samo rupe, nema svrhe smirglati/polirati.

Ok, javljam kad se budem dohvatio procesora detaljnije i po pitanju fizickog izleda i po pitanje fulload testiranja u ovom stanju.

A sto se tice samog procesora, pa evo ja koristim 4790K sa GTX 1070, sasvim ok kombinacije, za Full HD gaming sasvim pristojno.
Sad sto sam ja, pre ove GPU krize, presao na 1440P, to je moj problem :D
 
U stvari, ja sam malo gore pogrešio, jer nisam mislio da su toliko duboke "rupe" na IHS-u. Valjda nisu toliko u stvarnosti.

Ondak, kako Ringeraja piše ili bilo kakav drugi IHS sa Haswell-a, tj, sa nekog pokvarenog Haswell-a, recimo. Ima i na Ali-ju bakarni, mislim nešto manje od 10€.
 
Znaci ako nema izbocina nego samo rupe, nema svrhe smirglati/polirati.

Ok, javljam kad se budem dohvatio procesora detaljnije i po pitanju fizickog izleda i po pitanje fulload testiranja u ovom stanju.

A sto se tice samog procesora, pa evo ja koristim 4790K sa GTX 1070, sasvim ok kombinacije, za Full HD gaming sasvim pristojno.
Sad sto sam ja, pre ove GPU krize, presao na 1440P, to je moj problem :D
Cim imas toliko brazdi, imas i izbocine na rubovima, ne gine ti poliranje.
Imam i ja 4590 i 4790k, kao sto rekoh dobri su ali imaju godina....
 
Sa slike mi deluje da su te brazde ipak isuviše duboke i da to baš neće ići tako glatko, a da na kraju bude kako treba.
 
ja mislim da moze neki tecni metal da se prelije preko ovoga i to se posle stegne i ocvrsne.
 
ja mislim da moze neki tecni metal da se prelije preko ovoga i to se posle stegne i ocvrsne.
To ako se "stegne" nesto je poslo po zlu i osetice se sa temperaturama. Termalne paste bazirane na "tecnom metalu" su u tecnom agregatnom stanju pri sobnoj temperaturi.
 
tako je, tecni metal ne sme nikako da se stegne :)
 
Sasvim moguće, vredi ispolirati malo, staviti kuler, pa videti rezultate. Možda nema potrebe za detaljnim glancanjem. Da je 4460 bio bih siguran da može da radi i ovako, ali ovaj 4770K se lepo greje koliko se sećam, pa ga treba proveriti detaljnije.
 
nek ga napuni lepo pastom i ja mislim da nece biti nekih temperatura znacajnih...
Ma da, neka lepo uzme Thermal grizzly ili sličnu pastu veće granulacije i gustine i neka malo pusti ruku i "izgletuje" površinu procesora... Bolje nego da drlja i polira...
 
Ustvari,ne. mora se prvo proveriti. ako postoje samo rupe,onda ce pasta resiti. ali ako je nesto ispupceno na gore (vrlo moguce), e onda ga moras ispolirati ali minimalno. smirglom ili cime god...a i ova slika nista ne valja,ovo je izgleda slikan neki ekran...vidim piksele
 
da,jer ako pretera sa poliranjem ode cip u PM. duboke su ove ogrebotine. kao da ne neko vezbao borbu katanom,bukvalno ne znam ko i kako moze ovo da napravi :D :D
Zalepila se pasta za procesor pa je čupao, kako drugo...
 
Ustvari,ne. mora se prvo proveriti. ako postoje samo rupe,onda ce pasta resiti. ali ako je nesto ispupceno na gore (vrlo moguce), e onda ga moras ispolirati ali minimalno. smirglom ili cime god...a i ova slika nista ne valja,ovo je izgleda slikan neki ekran...vidim piksele
Jasno, slikao sam sa ekrana, to je slika koju mi je poslao prodavac.
Mrzelo me da sacuvam sliku pa da kacim ovde.
Ali nema razlike, samo su prisutni pikseli.

Al evo original slike.

E sad kako je nastalo ostecenje, to stvarno ne bih znao.
Kao da je neko namerno hteo da ga ubije.
 

Prilozi

  • 123.jpg
    123.jpg
    200.9 KB · Pregleda: 85
Ma jok, skamenila se pasta pa strugana sa srafcigerom.
Klasika.
 
Bravo, to je to.
Sad kad malo bolje pogledam sliku tacno takvi tragovi.

Ali ako je magarcu nekom tamo jednom proklizao srafciger i napravio stetu, pa sto nije stao nego nastavio...
 
Nije video kakav lom pravi ispod. Taj da ima pameti ne bi to radio tako, ne znam koja pasta zapekne toliko, naskidao sam se kulera za ovih skoro 25 godina koliko se igram sa PC-jevima i nikad nije bilo potrebe za nasilnim skidanjem kulera...
 
Ma da, bukvalno noktom mozes da skines.
 
ja ustvari ne mogu da verujem da je ova ploca (IHS) tako mekana. ko da je pravljena od natrijuma. :D salu na stranu,kakav covek moras biti da ovako unistis procesor...a ja pazim moje komponente,ne dam ni da padne cestica prasine...ccc
 
Svojevremeno neki AM2 se tako zalepio da sam ga izvukao sve sa kulerom iz zatvorenog soketa, od tada praktikujem skidanje kulera smicanjem ili rotacijom.
Med. benzin rastvara jako lepo sve paste.

Ja bih ovo delidovao, montirao neki Cu IHS + tečni metal. Sad ne zam da li su isti ali možda može i neki IHS od Celerona koji mogu da se uzmu za 1000 din.
 
Poslednja izmena:
Svojevremeno neki AM2 se tako zalepio da sam ga izvukao sve sa kulerom iz zatvorenog soketa, od tada praktikujem skidanje kulera smicanjem ili rotacijom.
Med. benzin rastvara jako lepo sve paste.

Ja bih ovo delidovao, montirao neki Cu IHS + tečni metal. Sad ne zam da li su isti ali možda može i neki IHS od Celerona koji mogu da se uzmu za 1000 din.
Milion puta se desilo i nikad nikakav problem nije bio sa tim procesorima posle :)
 
Ja nikad nista slicno nisam video, sta je ovo lapovao ga kod nekog metalostrugara na strug?
 
Nazad
Vrh Dno