Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

dobro je sa naponom od 1.24v imam 4.5 stabilnih isao mi je CPU do 67 najvise u wow,Gta V i assasin creed kada ukljucis prime95 penje se do 81 stepen maximum
 
Linux, hahahaha :d U igrama sa delidom, 1,375V i Hyper 212+ na 800rpm nije prelazio 60C, ali generalno ciljaj da ne ide preko 80C za svaki dan, bilo sta da radis.
Hahahah....kod tebe, ti nisi ni dostigao nista preko 4.4 I to sa tim naponom kao da je phenom:d...hahahahah....I to sa delidom.

@darkbaron odlican kok sa tim naponom, temperature isto dobre...svak cast.:)
 
Poslednja izmena:
Pa i nije uopste dobar clock sa tim naponom. Moj stari i5 je bio prosecan i terao 4.5 na 1.18v. Znaci ovaj je ispod proseka. Dobri idu 4.8 na 1.3v.
 
Pa i nije uopste dobar clock sa tim naponom. Moj stari i5 je bio prosecan i terao 4.5 na 1.18v. Znaci ovaj je ispod proseka. Dobri idu 4.8 na 1.3v.
Moze da trazi nizi, covek je tek poceo...ne moze svakome dopasti vrhunski primerak.
 
Niko nije rekao da moze, samo komentarisem tvoju izjavu kako je odlican clock za doticni napon :)
 
Pa i jeste pogledaj malo koji su proseci za 4.5Ghz, i jos "obzirom na plocu";)
 
Jesam gledao, zato i kazem. Imao, igrao se sa time mesecima tako da znam o cemu pricam. Ploca ima jako malo uticaja na to koliki napon trazi CPU.
 
dobro je sa naponom od 1.24v imam 4.5 stabilnih isao mi je CPU do 67 najvise u wow,Gta V i assasin creed kada ukljucis prime95 penje se do 81 stepen maximum

Odlican klok. Mozda nije bas najbolji kandidat za petardu, ali moze i vise cak i sa tim hladjenjem.

@Vuk40 Moj procesor je toliko ispod proseka, da je starsno, ja bi cepao i veci napon na njemu, ali dzaba kada ima zid na 4,5GHz, nece preko toga ni za ljubav ni novac, a dao sam i 1,45V ( na koliko je moj Phenom radio za 3,8-4,0GHz )
 
Ovaj moj i5 4690k je sasvim ok primerak koliko vidim.

Učitan XMP profil, sync all cores i cpu core voltage na 1.150 volti, 1.150v je manualno namešteno i na cpu cache voltage, min i max cpu cahe ratio po 35 oba.
Sve ostalo je na stock podešavanjima.
Budžetni Lc power cc 120 (sa njegovom pastom je montiran) kao hladjenje.

Do sada je na ovim postavkama odradio deset sati rendera u After Effectsu, po 4 sata testiranja u Rog Real Benchmarku i x264 testu, pet sati Primea95 (smal fft).
Fpu test u Aidi ću odvrtiti do ponoći (koristim računar dok ide fpu test, malo surfa, jutjuba, malo photoshopa, film....) i to je to, što se mene tiče stabilan je.

Svi stres programi su poslednje verzije.
Otvoren je prozor od sobe, otvorena je i stranica kućišta, temperature u Primeu95 28.7 u small fft testu idu do 83 stepena
U Rog benchmarku, x264 benchmarku i u Aidi64 testovima se temperature kreću oko 56-63 max.

Linx mi baca 216 gigaflopsa na 4.4ghz, ali moje hladjenje, pasta, montiranje kulera ili primerak procesora mu nisu dorasli.
Pustio sam 5 krugova i kada je temp jednog jezgra dotakla 96 stepeni prekinuo sam test.

i5 4690 k.png
 
mislim da si malo preterao sa testiranjem stabilnosti,ali kapiram te,nisi hteo da rizikujes render.elem,to je kao kamen stabilno,veca sansa da nestane struje/nedajboze rokne neka komponenta nego te lupi BSOD.nego,meni nesto tuzno kad vidim da neko u 2016toj daje pare na 4c za render,to se radilo jos pre 8-9 godina,nikud sa mesta...da ne bude nesto licno,pre neko vreme sam ovde na forumu izjavio da ne dajem vise svoje pare na 4c i cvrsto resio da cekam Zen,ali mi djavo nije dao mira... :)
 
Preterivanje bi bilo 24 sata Prajma (a bez ostalih testova).
Ovako ga propustim kroz redaljku u svakom testu po par sati i to je to.

Nije mi računar primaran izvor prihoda/zarade.
Ali jeste jedan od primarnih izvora nerviranja ako bilo šta ne funkcioniše :)
Više volim da ga detaljno istestiram nego da bude bilo kakvih eventualnih iznenadjenja posle...

Sutra ide još jedan kuler u kućište, zatvaram kućište i to je to do toplijih dana kada ćemo videti da li će zatrebati intervencija ove ili one vrste.
 
Ako ne budes talno przio Prime, nece ti trebati intervencija ni u toplijim danima jer je 63C najtoplije sto ces ikada videti u regularnom radu. Cudo da sa tako malo napona ide u nebesa u Linx-u ? Definitvno je zreo za delid, ali necemo da ulazimo u to :D
 
Ni ja ne verujem da će zatrebati izmene na leto ali eto postoji mogućnost, kod mene su leti prilične temperature.
Prajm od 24 sata koji sam spomenuo je samo tu radi poente da Prajm sam nije dovoljan kao dokaz stabilnosti, bolje je tih 24 sata podeliti na različite stress testove.

Da, u petom krugu Linxa je jedno jezgro dotaklo 96 stepeni.
Linx se ne računa, hoću reći računao bi se da je bsodovao u njemu, budući da nije temperature u Linxu mi nisu bitne.
Opterećenje i temperature u FPU testu u Aidi, x264 i Rog testu je worst case scenario koji računar može zadesiti u realnom korišćenju.
Sweet spot sam našao, stabilnost takodje, to su moji ciljevi.
 
Odlicno, samo cepaj :)
 
Pozdrav svima.

Konačno sinoć uhvatih malo vremena da vidim koliko moj 4690k može da ide i sa kojim voltažama. Posle par sati vidim da sam tu negde ali grešim sa nekim podešavanjima.

U pitanju je Asus z97 pro gamer ploča - uefi bios.

Podešavanja su:

memorija: XMP

sync all cores

core ratio: 45

min. cpu cache ratio 40

max. cpu cache ratio 40

cpu core voltage: manual 1.250 v

cpu cache voltage: manual 1.150 v

Ostala podešavanja su na auto. Mislim da je na auto cpu input voltage 1.76.

EIST i CPU C-states isključeni, turbo uključen.

Na višim klokovima sam mu samo dizao cpu core voltage, ništa drugo nisam menjao.

E ovako stoje stvari sa testiranjem:

- na 4.5 ghz 1.25 v - ROG Real bench i x264 je stabilan. U Prime95 (small FTT) puca posle 20 minuta

- na 4.7 ghz 1.35 v - ROG Real bench i x264 je stabilan. U Prime 95 (small FTT) puca posle 6-7 minuta

- na 4.7 ghz 1.37 v - U Prime 95 (small FTT) puca posle 20 minuta...a i temperature ubijaju naravno..:exploder:

Ako neko ima ideju kako da stabilizujem klokove i šta da izmenim u podešavanjima neka baci koji redak :d

Mislim da ću biti zadovoljan da mu nađem stabilne voltaže i podešavanja za 4,5 ghz. A 4.7 ghz je stabilno u igrama i realnom radu na 1.35 v. Mada izgleda da baš i nisam ubo neki dobar primerak.
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam da mu nađem stabilan OC 4.5 ghz na 1.25 v. Ako neko ima savet oko podešavanja za više klokove (4.6-4.8) za stabilnost ili za manju voltažu za 4.5 ghz značilo bi mi malo pomoći.

Naravno jasno mi je da preko 1.35v procesor trotluje i zato puca u Prime 95 - nema šanse da ga moj kuler ohladi na toj voltaži.
 
Poslednja izmena:
Koliki si stavljao VCCIN (input voltage)?
Obori cache na defaultnih 35 i stavi auto podesavanje. Prvo core nacinculiraj kako treba pa posle cache. Ovako eliminises mogucnost da je cache voltage problem.

Elem, ovako na prvu loptu ne deluje kao neki primerak.
 
Koliki si stavljao VCCIN (input voltage)?
Obori cache na defaultnih 35 i stavi auto podesavanje. Prvo core nacinculiraj kako treba pa posle cache. Ovako eliminises mogucnost da je cache voltage problem.

Elem, ovako na prvu loptu ne deluje kao neki primerak.

Erik tebe sam čekao bar za odgovor - niko da se javi za pomoć :)

Podešavanju su kao gore navedena, samo sam digao cpu input voltage sa 1.76 na 1.80v.

Misliš da stavim cache voltage na auto i smanjim min/max cache na 35?

I da dižem samo core ratio i cpu voltage, pa da vidim dokle ide. I gde je stabilan.

Ne deluje ni meni. Probao sam onaj hint da ako uđe u windows sa 1.2v na 4.6 ghz imaš bolji primerak čipa..i ne ulazi naravno :crash:
 
Poslednja izmena:
Digni slobodno VCCIN na 1.850v, nista mu nece smetati. Treba oko 500mv iznad jezgra, ali varira od primerka.
Stavi LLC na lvl 6 , to bi trebalo da bude ok i nece biti velik pad napona pri opterecenju, a i stavices 1.850v pa ces imati viska. Takodje stavi cpu current capability na 140% (kao i LLC isto u digi+ vrm opcijama) i phase na optimized ili full, ako se dobro secam imena opcija, pricam iz glave.

Da, cache ostavi na stock, pa tek kad nastelujes core da si zadovoljan, onda uzmes cache da stelujes.
 
Poslednja izmena:
Digni slobodno VCCIN na 1.850v, nista mu nece smetati. Treba oko 500mv iznad jezgra, ali varira od primerka.
Stavi LLC na lvl 6 , to bi trebalo da bude ok i nece biti velik pad napona pri opterecenju, a i stavices 1.850v pa ces imati viska. Takodje stavi cpu current capability na 140% (kao i LLC isto u digi+ vrm opcijama) i phase na optimized ili full, ako se dobro secam imena opcija, pricam iz glave.

Da, cache ostavi na stock, pa tek kad nastelujes core da si zadovoljan, onda uzmes cache da stelujes.

E probaću večeras da čačkam pa da vidim kako će da se ponaša.

Cpu current capability, LLC i phase nisam do sada nikad čačkao - to se nalazi znači u DIGI+ opcijama?
 
Jeste :)
 
Vec ce ti prijatelji sa foruma pomoci, ali imas i overklok uputstva za ovu plocu na net-u kolko' hoces, da vidnes koliko tacno treba podici VCCIN, LLC i phase opcije i slicne stvari, da bi dobio stabilan klok na oko 4.6 - 4.7ghz.
https://www.google.hr/search?hl=hr&source=hp&biw=&bih=&q=asus+z97+pro+gamer+overclocking+guide&gbv=2&oq=+ASUS+Z97+Pro+Gamer+o&gs_l=heirloom-hp.1.2.0j0i22i30l6j0i22i10i30j0i22i30l2.2950.6522.0.8681.3.3.0.0.0.0.152.372.0j3.3.0....0...1ac.1j2j4.34.heirloom-hp..0.3.372.zm_ad566KRQ
 
Poslednja izmena:
Čačkao sam po guglu ali nigde ne nađoh malo detaljnija štelovanja za bios. Ta dodatna podešavanja uglavnom mogu da reše problem nestabilnosti OC-a. Probaću Erikove savete. A iz overklok uputstava sa neta sam uspeo jedino da nađem stabilnih 4.5 ghz. Nema tu baš previše detalja koliko ti se čini. Načitao sam se dosta. Ali hvala na pomoći svakako.;)

Ipak mislim da je pomoć ljudi sa foruma oko podešavanja, koji imaju ili su imali haswell procesore i stabilan OC , više nego dobrodošla. Pa na kraju krajeva zato ovaj forum i postoji - razmena iskustava, rasprava ko je u pravu :D i naravno zabava.
 
Poslednja izmena:
Aha, onda mislim, posto ti je nesto slabiji primerak proca, da trazi nesto vise napone, pa ce verovatno VCCIN voltage trebati da bude nesto visa, recimo minimalno 1.9v da bi mozda imao stabilan klok na 4.6-4.7ghz.
LLC i phase voltaza je takodje bitna,( to moras obavezno da stelujes za visi klok), sto tacnije podesavanje ( nivo) se nadje, veca je sansa za stabilniji klok itd.....
 
Neophodno je bilo da ponovis ono sto sam rekao u jos labavijim crtama i dodas 50mv na VCCIN. Ne cudi me kako si dosao do 1800 postova.

@Storm
Nema nikakve potrebe da dizes na 1.9v VCCIN i za dz opterecujes VRM maticne, i 1.850v je vise nego potrebno, ali reko da imas viska za svaki slucaj.
 
Ha, ha, kaki' si ti lik, neprocenjivo. :eyebrows:
Ja kolko videh u svim overklok temama, za neke vise klokove tipa 4.7 i vise, input voltaze idu dobrano preko 1.9V, pogotovo sto njegov procesor nije dobar primerak i verovatno trazi vise voltaze.
 
Tih 1,9V i vise za VCCIN trazi stari Hasell 4670K i 4770K, dok Devils Canyon trazi nesto nizi, previse visok moze cak i da ukanali overklok domete. Valja eksperimentisati i sa VCCSA i VCCIO, i dici ih na 1,2V ako Erikove metode ne upale i ako se javlja BSOD sa stop kodom 124, 101 ili 50. Mani se prime 95, samo cepaj x264 i Real Bench. Moj prodje real bench i x264 koliko hoces puta, ali zabode nekad u prime 95 posle 20-ak minuta. Ali zato nikad tokom rada i u igrama nisam dobio BSOD, ako OC prodje Real Bench V2.2 bar 20 minuta do 1 sat.
 
Nema veze input voltage sa dobrim primerkom. Moze da bude dobar primerak koji trazi vise input voltage-a, a moze da bude i los koji trazi malo.
Podizanje input voltage-a je resenje za nizi LLC i eliminisanje mogucnosti da trazi malo visi VCCIN.
 
Nazad
Vrh Dno