Šta je novo?

Huawei Mate 40

Hvala za info. Juce sam kupio telefon i bas podesavam sve i Aurora Store je pun pogodak.

Instalirao sam Youtube Vanced i odlican je.

Mogu li ja instalirati Google servise na telefon ili ne? Koristicu druge mape i mail ali tipa kada instaliram neku drugu aplikaciju tipa Reddit izbacuje mi Google Play Services missing.
Meni radi reddit normalno, nije mi tražio google servise koliko se sećam
 
dzigi12, možeš li da napraviš poređenje mate 20pro i mate 40pro telefona i neke tvoje utiske o telefonu uopšte?
 
dzigi12, možeš li da napraviš poređenje mate 20pro i mate 40pro telefona i neke tvoje utiske o telefonu uopšte?
Pa za to bi morao da ga koristim malo duze a trenutno sam u procesu cupanja kose zbog nemogucnosti da pokrenem CarGo aplikaciju. Kameru nisam koristio tako da tu ne mogu nista konkretno da kazem ali verujem da je vrhunska. Sigurno je bolja od kamere na Mate 20 Pro modelu a ona je po meni odlicna i dan danas. Prebacivanje slika, kontakata itd sam obavio preko Phone Clone aplikacije a to mi je i sam telefon ponudio prilikom prvog paljenja. Najveca razlika je svakako Google Play Services i tu nastaje sva problematika. Prvi put sam se susreo sa nemogucnoscu instalacije aplikacija koje su mi potrebne a nije ih bilo u AppGallery Store-u. Tu onda krece igranka i koristio sam Petal Search, Aurora Store i Aptoide za pretragu nedostajucih aplikacija. Da kazemo da sam pronasao 80% aplikacija koje sam koristio na Mate 20 Pro modelu, 10% zamenskih, 5% koje jos nisam i 5% koje odbijaju da rade. Sto se tice zamenskih tu je pretpostavljam potrebno privikavanje jer sam navikao na Google servise i moram da koristim ili neki workaround ili da idem preko browser-a itd. Nije to neki problem ali lepse je, jednostavnije i brze kada ides preko aplikacije. I na kraju dolazimo do aplikacija koje ne rade i tu nastaje prvi veci problem. Konkretno moj najveci CarGo i Google Family Link. CarGo nema sta nisam probao da uradim i jednostavno me izbacuje kada se logujem u aplikaciju. Probao sam i Dual Space i ista prica. Sto je najgore aplikacija se nalazi u Huawei App Store-u i kada je instaliram odatle zahteva da update-ujem HMS Core da bi radila a kada hocu da update-ujem izbaci mi Error 202. A CarGo koristim svakodnevno tako da za sada nemam resenja. Ima tu jos nekih aplikacija koje ne rade ali nije sada to toliko strasno. Ne bi mi bio i problem da root-ujem/downgrade-ujem EMUI jer sam nesto citao da mogu da se instaliraju Google servisi na toj verziji ali nisam pronasao to na XDA Developer sajtu. Tako da za sada pratim sta se desava i korstim i dalje Mate 20 Pro. I to me poprilicno nervira jer mi se telefon bas svidja. Po meni jedan od najlepsih flagship-ova. Verujem da su i performanse u vrhu ali da bih to ocenio potrebno je da se duze "igram" sa njim. A kako stvari stoje blizi sam prelasku na S21 Ultra koji sam izbegavao zbog Exynos/Snapdragon problematike samo zbog nekih stvari koje me opasno nerviraju i za koje trenutno nema leka.
 
Pa za to bi morao da ga koristim malo duze a trenutno sam u procesu cupanja kose zbog nemogucnosti da pokrenem CarGo aplikaciju. Kameru nisam koristio tako da tu ne mogu nista konkretno da kazem ali verujem da je vrhunska. Sigurno je bolja od kamere na Mate 20 Pro modelu a ona je po meni odlicna i dan danas. Prebacivanje slika, kontakata itd sam obavio preko Phone Clone aplikacije a to mi je i sam telefon ponudio prilikom prvog paljenja. Najveca razlika je svakako Google Play Services i tu nastaje sva problematika. Prvi put sam se susreo sa nemogucnoscu instalacije aplikacija koje su mi potrebne a nije ih bilo u AppGallery Store-u. Tu onda krece igranka i koristio sam Petal Search, Aurora Store i Aptoide za pretragu nedostajucih aplikacija. Da kazemo da sam pronasao 80% aplikacija koje sam koristio na Mate 20 Pro modelu, 10% zamenskih, 5% koje jos nisam i 5% koje odbijaju da rade. Sto se tice zamenskih tu je pretpostavljam potrebno privikavanje jer sam navikao na Google servise i moram da koristim ili neki workaround ili da idem preko browser-a itd. Nije to neki problem ali lepse je, jednostavnije i brze kada ides preko aplikacije. I na kraju dolazimo do aplikacija koje ne rade i tu nastaje prvi veci problem. Konkretno moj najveci CarGo i Google Family Link. CarGo nema sta nisam probao da uradim i jednostavno me izbacuje kada se logujem u aplikaciju. Probao sam i Dual Space i ista prica. Sto je najgore aplikacija se nalazi u Huawei App Store-u i kada je instaliram odatle zahteva da update-ujem HMS Core da bi radila a kada hocu da update-ujem izbaci mi Error 202. A CarGo koristim svakodnevno tako da za sada nemam resenja. Ima tu jos nekih aplikacija koje ne rade ali nije sada to toliko strasno. Ne bi mi bio i problem da root-ujem/downgrade-ujem EMUI jer sam nesto citao da mogu da se instaliraju Google servisi na toj verziji ali nisam pronasao to na XDA Developer sajtu. Tako da za sada pratim sta se desava i korstim i dalje Mate 20 Pro. I to me poprilicno nervira jer mi se telefon bas svidja. Po meni jedan od najlepsih flagship-ova. Verujem da su i performanse u vrhu ali da bih to ocenio potrebno je da se duze "igram" sa njim. A kako stvari stoje blizi sam prelasku na S21 Ultra koji sam izbegavao zbog Exynos/Snapdragon problematike samo zbog nekih stvari koje me opasno nerviraju i za koje trenutno nema leka.
Ne znam šta je problem oko CarGo-a vidoh da se hvale na Huawei stranici da im Car go ušao u ponudu.. Možda neki hard reset, pa onda istal, wipe keš..
 
Hvala dzigi. Kada već pominješ fiziki izgled, reci mi kako sada izgleda pilula? Mislim da li je manje primetna i da li manje smeta nego na 20ici?
 
Hvala dzigi. Kada već pominješ fiziki izgled, reci mi kako sada izgleda pilula? Mislim da li je manje primetna i da li manje smeta nego na 20ici?
Nema na cemu. Ako pod "pilulom" podrazumevas otvor za kameru na prednjoj strani telefona pa meni ne smeta plus sam stavio neki wallpaper tako da se uopste i ne vidi. Sto se tice Mate 20 Pro modela tu sam koristio i dalje koristim onu opciju za sakrivanje izreza. Kod Mate 40 Pro mi se to ne svidja jer jer se gubi mnogo ekrana i celo je nekako ogromno. Ne ide uz ovako lep telefon.

Uradio sam fabricki reset samo zbog CarGo aplikacije i dalje isti problem. Jednostavno ne funkcionise na Mate 40 Pro. Mozda radi ok na P seriji ali ovde ne. Prosto neverovatno da ne radi jedina aplikacija koja mi je bas potrebna. Sve ostalo moze da se podesi. Pretpostavljam da ce neki update to da resi. I kada uspem da se logujem u aplikaciju mapa se ne vidi i odmah crashuje. Bukvlano ne znam sta vise da radim. Resetovao sam telefon na fabricka podesavanja i stavio ga u kutiju. Postavicu najverovatnije oglas na kp da ga prodajem jer ne znam sta da radim. Peep Ameri i njihova politika. Sto je najgore ni jedan drugi telefon mi se nesto preterano ne svidja.
 
Nema na cemu. Ako pod "pilulom" podrazumevas otvor za kameru na prednjoj strani telefona pa meni ne smeta plus sam stavio neki wallpaper tako da se uopste i ne vidi. Sto se tice Mate 20 Pro modela tu sam koristio i dalje koristim onu opciju za sakrivanje izreza. Kod Mate 40 Pro mi se to ne svidja jer jer se gubi mnogo ekrana i celo je nekako ogromno. Ne ide uz ovako lep telefon.

Uradio sam fabricki reset samo zbog CarGo aplikacije i dalje isti problem. Jednostavno ne funkcionise na Mate 40 Pro. Mozda radi ok na P seriji ali ovde ne. Prosto neverovatno da ne radi jedina aplikacija koja mi je bas potrebna. Sve ostalo moze da se podesi. Pretpostavljam da ce neki update to da resi. I kada uspem da se logujem u aplikaciju mapa se ne vidi i odmah crashuje. Bukvlano ne znam sta vise da radim. Resetovao sam telefon na fabricka podesavanja i stavio ga u kutiju. Postavicu najverovatnije oglas na kp da ga prodajem jer ne znam sta da radim. Peep Ameri i njihova politika. Sto je najgore ni jedan drugi telefon mi se nesto preterano ne svidja.
Možeš li da pišeš Car Go ili Huawei Srbija da pogledaju stanje na Mate 40 seriji i da postoji bag kod instalacije. Pošto je nedavno izašla, verujem da to još nije sređen kako valja
 
Samo da javim da sam uspeo da pokrenem CarGo aplikaciju. Probao sam da podesim telefon kao "New Device" da bude sve clean bez prebacivanja slika, poruka itd putem Phone Clone aplikacije. Uglavnom sada radi aplikacija ali ima mali problem sa pronalaskom moje lokacije jer u CarGo aplikaciji postoji mala ikonica koja vas automatski locira kada kliknete na nju. Ali to se resi lagano jer moram rucno da unesem adresu tako da za sada to nije problem. Takodje sam bacio pogled na aplikaciju u AppGallery store-u i u sekciji about pise da je update-ovana 24.02 sto je juce tako da su mozda moje poruke i urodile plodom. Uglavnom bitno je da radi aplikacija tako da cu zadrzati telefon a javicu vam iskustva nakon par dana koriscenja.
 
Samo da javim da sam uspeo da pokrenem CarGo aplikaciju. Probao sam da podesim telefon kao "New Device" da bude sve clean bez prebacivanja slika, poruka itd putem Phone Clone aplikacije. Uglavnom sada radi aplikacija ali ima mali problem sa pronalaskom moje lokacije jer u CarGo aplikaciji postoji mala ikonica koja vas automatski locira kada kliknete na nju. Ali to se resi lagano jer moram rucno da unesem adresu tako da za sada to nije problem. Takodje sam bacio pogled na aplikaciju u AppGallery store-u i u sekciji about pise da je update-ovana 24.02 sto je juce tako da su mozda moje poruke i urodile plodom. Uglavnom bitno je da radi aplikacija tako da cu zadrzati telefon a javicu vam iskustva nakon par dana koriscenja.
Drago mi je da telefon neće na doboš zbog sitne softverske za*ebancije.. Javljaj
 
Javljaj, i ja sam na 20 pro i usla su dva modela u uzi izbor, 40 pro i s21u.. Bitni su mi baterija i kamera. Ekran kapiram da je super, i na m20pro je fantastican..

Takodje napisi ako mozes nesto o stereo zvucnicima. Znas i sam da na m20p, gornji zvucnik se skoro i ne cuje..
 
Nakon celodnevnog podesavanja telefona doveo sam ga u stanje koje je priblizno prethodnom Mate 20 Pro modelu koji ima GMS . Mislim na meni bitne aplikacije. Google Maps sam zamenio sa HERE WeGo mapama, Gmail sa Blue Mail aplikacijom, Youtube sa Youtube Vanced, Play Store sa AppGallery, Aurora Store, Aptoid i Petal Search aplikacijama. Za Google Drive nisam nasao zamenu i za to koristim web interfejs i dodao sam shortcut na ekran. Generalno za sve Google aplikacije mozete koristiti web interface ako ne zelite zamenske. Mana web interface-a je ta sto ne dobijate push notifikacije pa sam zbog toga instalirao zamenske. Blue Mail radi super i odlican je mail klijent. Youtube Vanced mi je zao sto nisam koristio ranije jer mu to dodje kao Youtube Premium bez reklama. Odlicna stvar. HERE WeGo mape jos nisam stigao da testiram ali odlicno izgledaju kada se otvore i sve je lepo i detaljno mapirano na primeru centra Zemuna. Sve u svemu zadovoljan sam veoma. Jedina aplikacija za koju nisam nasao zamenu je Google Family Link pa cu se malo pozabaviti time jer mi to treba zbog klinca. Ne koristim drustvene mreze pa nista ne mogu da kazem o Instagram-u, Facebook-u, Tik Tok-u itd ali video sam da se sve te aplikacije nalaze i u AppGallery tako da bi trebalo da rade bez problema. Discord, Reddit, Twitter, Steam, Xbox, aplikacija za video nadzor, bus plus apikacije, bankovne aplikacije, EON TV, Office, Malwarebytes, Donesi, Teamviewer, Signal, Viber sve radi bez problema. Ako nesto i ne radi moze se pristupiti preko web interface-a. Recimo meni nije radila jedna aplikacija vezano za kriptovalute pa sam je dodao kao shortcut na ekran.

O kamerama necu trositi reci jer se one nalaze na prvom mestu po Dxomark-u. Kako glavna kamera tako i selfie. Slikao sam par slika na Zemunskom keju i testirao uporedo sa Mate 20 Pro modelom kvalitet slike, zoom-a, selfie kamere koja ima i wide opciju inace i stvarno je sve odlicno. Ako vam se kamera svidja na Mate 20 Pro modelu i ovde ce jer je sve bolje.

Sto se tice zvucnika poprilicno su glasni. I gornji i donji zvucnik se cuju odlicno. Gornji je za nijansu glasniji. Sa obe strane telefona se nalaze otvori za zvucnike i bas je pravi stereo zvuk. Mnogo bolje nego kod Mate 20 Pro modela. Devojka ima Samsung A51 model i zvuk je dosta glasniji na Mate-u. Kada smo kod zvuka sa obe strane ekrana mozete pojacavati i smanjivati zvuk na dupli klik. Kao kod Mate 30 serije samo sto ovde imamo i fizicke tastere. Da kazemo najbolje od oba sveta. Simpaticna fora.

Telefon otkljucavate instant bilo da koristite Fingerprint Reader ili Face Recognition i tu nemam nikakvih zamerki. Ekran je vrhunski sto se dalo i ocekivati. Generalno hardware je odlican. Telefon se ne greje ili bar ja jos nisam primetio. Brzi punjac od 66W tako da se baterija jako brzo puni. Ako imate wireless punjac od Mate 20 Pro modela i on radi sa Mate 40 Pro modelom sto je super. Ne moram da kupujem novi.

Sto se tice baterije za to je potrebno visednevno koriscenje ali ja nisam neki power user jer se ne igram na telefonu, niti radim nesto zahtevno. Meni je Mate 20 Pro trajao lagano 2 dana tako da verujem da ce i ovaj mada ja telefon svaku noc stavljam na wireless punjac tako da me ujutru saceka pun.

Par slicica za kraj. Labudovi u krupnom planu su 10x zoom i jedna slika je golub u letu koji se slucajno tu zadesio :)

Za sada toliko od mene a ako bude nekih novosti vezano za telefon pisem. Moje topla preporuka za kupovinu Mate 40 Pro modela. Jos ako nadjete + model negde jos bolje. Ja nisam a iz Huawei-ja su mi odgovorili da ne znaju kada ce i da li ce biti u prodaji kod nas.




 
Hvala druze. Korektne su slike. Reci mi samo, da li se za standardno slikanje koristi primarni senzor od 50 ili koliko vec ima mpix ili neki drugi, kao sto je na 20pro, pa moram u opcijama da biram hi-res opciju da bi slikao glavnom kamerom?
 
Hvala druze. Korektne su slike. Reci mi samo, da li se za standardno slikanje koristi primarni senzor od 50 ili koliko vec ima mpix ili neki drugi, kao sto je na 20pro, pa moram u opcijama da biram hi-res opciju da bi slikao glavnom kamerom?
Iskreno nisam se bavio nesto mnogo kamerama. Samo sam slikao par slika po default-u u onom Photo modu. Nisam gledao ni da li je ukljuceno nesto od filtera, AI, da li automatski nesto prebacuje i slicno. Sada kada udjem vidim da stoji Leica Standard, AI off, Moving Picture Off, 4:3. Taj Hi-Res mode se nalazi pod "more" opcijom i tamo pise da je 50MPix i moze da se bira izmedju toga i 50MPixAI. A koji senzor koristi Photo mode pretpostavljam da je primarni ali to bolje da izguglas ili baci pogled na neki review za detaljne informacije vezano za kameru. Pretpostavljam da Dxomark to sve pokriva.
 
Da li neko zna da li će se Mate 40 Pro Plus prodavati u Srbiji preko partnera?
 
Da li neko zna da li će se Mate 40 Pro Plus prodavati u Srbiji preko partnera?
Meni su rekli da ne znaju kada sam ih pitao putem mail-a. I ja sam hteo Pro+ model da uzmem.

"Postovani,

Nemamo zvanicne informacije da ce Mate 40 Pro+ uopste biti u prodaji u Srbiji, za sada samo Mate 40 Pro imamo u ponudi.

Srdačan pozdrav / Best regards

HUAWEI Experience Store"
 
Da li se na Aurora store prijavljujete kao anonimus ili preko Google?
 
Iskreno prednja kamera na p40 pro bila bolja. Ovde je mah ok.. bolja od samsung/iphone sigurno.
 
P je skoro uvek bolji od Mate u oblasti kamere, nema tu šta mnogo ( jedino je video bio problematična stvar kod P serije, ali se nadam da će u P50 to biti podignuto na level ostalih proizvođača i Mate-a)
 
Ja mislim da neće, čini mi se da video na Android platformi nikad ne može biti dobar kao na ios-u, nevezano za proizvođača.
 
Ja mislim da neće, čini mi se da video na Android platformi nikad ne može biti dobar kao na ios-u, nevezano za proizvođača.
Pa smanjila se razlika između ios videa i recimo videa na S ultri ili mi 10 ultri, bar po onome što sam ja video, nije to neka razlika. Ovde je više problem Huavej vs ostali androidi.. p30 video je bio stvorno loš, p40 bolji, ali color balance nekad katastrofa ( prošle godine je mi 10 ultra za video domaći zadatak postavila svima iz androida iskreno ), neki crveni i zeleni tint + to što je razlika u bojama između različitih kamera. Nadam se da će ove godine to sve da se sredi koliko toliko jer i njihov RYYB sensor ima uticaja na to ( da se javljaju ti tintovi ). Videćemo...
 
Meni je video na s21u korak unazad u odnosu na s20u pa čak i od s10 serije
 
Ima slab bitrate
 
Izmedju 35 i 48, iPhone je recimo 60-120. S20u bi trebalo oko 60mbit
 
Brate to je bas malo...
 
Nazad
Vrh Dno