Šta je novo?

HP probook G5 SSD problem ili ne

rix

Cenjen
Učlanjen(a)
11.01.2015
Poruke
849
Poena
115
Ako moze mala pomoc, nije mi jasno o cemu se radi,oba programa mi pokazuju ovo a laptop radi savrseno, disk se ne čuje, danas sam prebacivao neku muziku i filmove i sve ide velikom brzinom.22AEA1C7-90AD-4D61-9FED-959E6F3CDD32.jpeg3E7C1303-A37B-476D-A312-7BE3EA632893.jpeg
 
SSD se ne čuje jer on nema mehaničkog kretanja. On je kao fleška samo čipovi i ima svoj životni vek.
To što još radi iskoristi da sve što ti je važno prebaciš na novi disk. Ovaj je pred totalnim otkazom i kad stane, kaži zbogom svim podacima sa njega.
 
Nemam nista od podataka na njemu, samo sistem ali mi je cudno da je za 3 meseca riknuo
 
Radio je više, pogledaj radne sate i broj paljenja.
Ruku na srce, to je malo ali kod SSD-a nije čudno da otkaže brzo.
Moj savet ti je da uzmeš Samsung Evo 870 plus. Na njega je garancija 5 godina i Samsung je pojam kvaliteta.
 
Taj disk je malo neuobičajen. Hynix je poznat proizvođač memorijskih čipova ali ne i kontrolera. U ovoj seriji su upotrebili konstrukciju dva u jedan. U jedan čip su strpali i kontroler i memoriju.
Ne znam, nisam čuo, da li je to sem njih još neko radio.
Takođe, nepoznat je integrisan kontroler.
U budžetskim SSD najčešće se sreću kontroleri Silicon Motion a već kvalitetnijim Phision. Samsung ima sve svoje i tu je gotovo bez premca. Njihovi kontroleri Phenix su neverovatno dobro urađeni i garantuju besprekoran rad.
Ja sumnjam, jer mi liči na to, da je na tvom disku krivac upravo kontroler.
Postoje neka softverska rešenja za aptdejtovanje fw-a kontrolera ali su programi vezani za tip kontrolera i same memorije. Ne znam, nisam sreo rešenja za ovu kombinovanu verziju.
 
  • Like
Reagovanja: rix
Cudno mi je da ne vidim nikakvo usporenje, da nisam slucajno instalirao ove programe ne bih ni znao za ovo.Znaci, mogu da ocekujem svaki cas da ce se ugasi?
 
Izvuci ga i bocni u neki drugi komp vidi da li isto pokazuje
Може то урадити али ништа неће постићи. Једноставно, тај диск је пред издисајем и највероватнији узрок је та фузија, обједињавање контролера и меморије у један чип.
Навео сам да постоје алати за опоравак контролера али прво треба утврдити шта је унутар твог диска.
Ево ти програми ми алати за дискове, па да онда, евентуално, пробаш неку опцију, мада је то све слаба вајда.

Програми и алати за флешовање и опоравак SSD​


Phison utility
Phison flash id (for S5/S8/S9/S10/S11)
Phison S12 flash id (for S12 unlocked only)
Phison nvme flash id2 (for E8,E12,E13,E16,S12,S13)
Phison nvme flash id (for E7,E8,E12,E13) - obsolete
Phison nvme flash id (for E7,E8,E12,E13,E16 unlocked only)
Phison S11 unlocker - obsolete, use Phison flash id v0.8+
Phison S5/S8/S9/S10 smart config update
Phison S11 smart config loader
Phison firmware info and extract
Phison S10 repair
Phison S11 repair
Phison S9 firmware flasher
Phison S10 firmware flasher
Phison S11 firmware flasher v2
SandForce utility
SandForce info
SandForce info report archive
SandForce flash id rommode
SandForce flash id
SandForce CDU decoder
SandForce power managment
SandForce sata mode
SandForce SSD diag unlock key reset to default
Intel/SandForce SSD disable smart 0xAA/0xE8 treshold
SMI utility
SMI flash id
SMI nvme flash id
SMI nvme drivers
Indilinx utility
Indilinx Barefoot info
Marvell utility
Marvell 88nv1120 flash id (SATA)
Marvell 88nv1160 flash id (NVME)
Jmicron/Maxiotek/Maxio utility
Jmicron identify
Jmicron flash id (JMF605-670, MK8115, MAS0902)
Realtek utility
Realtek flash id
Realtek nvme flash id
NVME utility
NVME secure erase (format unit)
NVME HMB info
NVME smart logger
Some utility
ATA identify and smart
ATA TRIM info
Random r/w benchmark
Random r/w file benchmark
NAND Parameter page decoder

Наравно, за овакав захват потребно је и мало боље познавање рада SSD дискова.
Ако ниси вичан, не знам шта да ти кажем сем, можеш пробати, мало тога можеш изгубити јер ти је диск на издисају.
Направи прво копију диска (image) за сваки случај па ако будеш куповао нови диск да можеш пребацити све на нови са старог.
 
^ Ili još bolje pre reklamacije (ako je SSD uopšteu garanciji) skini i softver za testiranje SSD-a baš tog Hynix proizvođača, jer postoji mala mogućnost da opšti softver za proveru nije usklađen sa specifičnim hardverom, pa prikazuje "netačan" rezultat...

A zanimljivo bi bilo videti kako bi se prodavac postavio prilikom reklamacije, jer SSD radi i ne pokazuje znake zamora, sam @rix potvrđuje da su u RL i pri redovnom korišćenju sve funkcije SSD očuvane (brzine prenosa podataka uobičajene i sl.), i da se "alarm upozorenja" pali samo u softverskoj sferi nakon analize.
Ja mislim da prodavac ne bi uvažio garanciju, i da bi SSD mogao reklamirati tek kada izdahne.
 
Interesantno, na sajtu Hynixa u opšte nema serije BC501?
Ono što sam uspeo da nađem surfovanjem samo su šturi podaci, bez oznake tipa memorije (MLC, TLC, QLC) resursa datog diska u TBW i drugih podataka?
Imam utisak da su tu seriju skinuli iz svog prikaza kao neuspelu seriju. Ne vidim drugi razlog otsustva detaljnijeg prikaza tog diska.
Možda da probaš da ga testiraš programom SSDLife i vidiš šta taj program kaže.
 
Probao sam na yt da nađem neki test ovog diska i jedino sam našao test na ruskom jeziku (ali da se razumeti) i on je za disk iz iste serije ali 128Gb.
Prvi put sam video takav test, test koji je maltene odmah prekinut jer su rezultati toliko poražavajući da je bilo besmisleno trošiti vreme na taj disk.
SSD disk koji prema dostupnim perfomansama jedva da prelazi SATA interfejs a disk je PCIe?!



Iz svega dostupnog, biće da se radi o neuspelom eksperimentu hynixa?
 

SSD Life

What does “No SSDs found” mean?​

When you start SSDLife on some computer, you can get the message "No SSDs found" and the program will be closed. What does it mean?
This message informs you that SSDLife failed to find any SSDs on your computer.

Why does it happen?​

There can be several causes, let's take them in detail.

1. You have a “fake” SSD.​

This problem often occurs on some netbooks. Manufacturers are sometimes a bit insincere and write that their netbook is equipped with an SSD while it is actually equipped not with a real SATA SSD, but only with flash memory, something like an improved flash drive. This simplified drives have no built-in S.M.A.R.T. system and send no data about their technical condition so it is impossible to control their health.

2. You use a RAID array.​

If you use a RAID array to increase performance or reliability (a RAID0 array is most often used), it is impossible to control SSDs in such an array in most cases. This is because RAID drivers forbid access to separate drives in the array and SSDLife cannot get any information about the drives. This problem also occurs in Sony Vaio Z laptops because SSDs use RAID there by default so it is impossible to control them.

3. Your SATA controller drivers do not support S.M.A.R.T.​

It is similar to the previous problem in a way, except that it occurs even if you do not use RAID. Unfortunately, some manufacturers of SATA controllers do not implement S.M.A.R.T. support in their drivers so it is impossible to access SSD diagnostic data. For example, nVidia nForce chipsets were once notorious for that.

What should I do?​

Unfortunately, it is nearly impossible to do anything in cases 1-2. You can hardly name the advice not to use RAID reasonable :) As an option, you can use a software-based RAID built into Windows – it is possible to get information about SSDs in this case. In the third case, you can try to install drivers not from the manufacturer, but from Microsoft – it may help. You can find how to do it on this page.
 
Nisam bas strucan, sta ovo tacno znaci, najlakse mi je da zamenim ssd.Nisam napomenuo da imam i hd od 1tb, da li je mozda neki problem u tome
 
Не, он је друга партиција и не утиче на резултате тестова оперативног.
Да поновим, ако имаш новца, купи Samsung EVO 870 Plus. Вреди сваки уложени динар!
Да, да не заборавиш, твој диск је M.2 NVMе а не SATA, како показује твој тест!
 
  • Like
Reagovanja: rix
Nazad
Vrh Dno