Šta je novo?

Hisense Energy Pro Plus QG35XVOEG -12ka

Imam posebnu pametnu uticnicu koja ima svoju aplikaciju. Rijetko koja klima ima ugradjen mjerac potrosnje.
Ove uticnice ti nisu skupe, preko alija oko 5eura, kod nas se mogu za nesto malo skuplje naci sko ti se ne da cekati aliexpress
Generalno ne volim da cekam 😊
Koje su?
 
Generalno ne volim da cekam 😊
Koje su?
proizvodjac je Tuya pametna uticnica ali pazi da ima power monitoring jer postoje i pametne uticnice koje samo mozes paliti i gasiti preko aplikacije. Obično ima od 16 i 20A pa kad vec kupujes uzmi 20 za ne daj boze iako je za klimu doboljno i 16 ampera. Izgledaju ovako
 

Prilozi

  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    74.6 KB · Pregleda: 37
Mozda me secanje vara, ali proveri na yt neke snimke gde su otvarali te PRC pametne uticnice i prekidače.
Sonoff od 10 i 16A su imali 10A releje, to sam kroz ruke provukao, i licno doziveo da vidim gde su najslabiji i gde ce popustiti.
 
Klima iz naslova za februar je potrošila 210kwh, a za januar 226kwh
Kada se preracuna dodje oko 310w po satu
 
Klima iz naslova za februar je potrošila 210kwh, a za januar 226kwh
Kada se preracuna dodje oko 310w po satu
Kakva su vam podesavanja? Mod, temperatura, fan...
Koju povrsinu grejete?
Ja sam jos uvek u nekoj fazi "testiranja"... Ono sto je sigurno, klima super greje, tiha je, spoljna se uopste ne cuje unutra, nema nikakvih vibracija, cudnih zvukova, pucketanja...samo se cuje strujanje vazduha.
Zadnja 3 dana je bila uzasna magla bukvalno 24h dnevno, napolju je bilo od 1-5 stepeni, klima namestena na 22°C. DF radila na oko 1h u trajanju od oko 8-10min do toplog vazduha ali spoljna jedinica nije bila zaledjena. U proseku za ta 3 dana je trosila 0,67kw/h, oko 16kw za 24h.
I kod mene na aplikaciji pokazuje oko 5°C visu temperaturu od "stvarne".
 
Uvek stavljas 2 stepena manje u odnosu na zeljenu temparaturu.Mislim da je najbolje drzati na fan 3.Aplikacija ne prikazuje tacnu temparaturu jer topao vazduh nabije gore i zato prikazuje vecu temparaturu.
 
Ja sam sva podesavanja isprobao i kombinacije kada sam je kupio i koristim samo obicni heat grijanje jer skroz ok radi, nastimana mi je na 23 stepena a ona grije na 24 (kao sto kaze aleksa jednostavno se ponasa kao da je zadano oko 1 do 1.5 stepen vise, na to sam se navikao i stimam za stepen manje od one koji hocu)

Aplikacija pokazuje temperaturu koju ocitava sonda u klimi gore pri plafonu i jeste ta temperatura par stepeni veca od temperature u sobi na normalnoj visini, tako da tu temperaturu iz aplikacije zaboravi da postoji, nemas od nje nista, nabavi neki termostat i stavi ga na metar, metar i po visine ali da ne puse klima u njega.

Grijem oko 30-35 kvadrata, kada je hladnije (nula i ispod nule) radi mi fan 3 a kada je iznad nule fan 2.
Stan je u pitanju sa tankom izolacijom, poslednji sprat, 3 vanjska zida, ispod niko ne grije, pvc stolarija prosjecna.

Preko noci aplikacija smanji temperaturu na 18 (ona odrzava 19) a ujutru u 6h prebacuje opet na 23 (ona grije na 24) i tako u krug.

Ne diram je u sustini nikako, samo perem filtere na oko 15 dana

Koliki prostor grijes @rakacsd ?
Kod mene je isto vlažno, snijeg, oko nule, preko dana defrosta skoro da i nema, primjetim ujutru kada pocne grijati na 23 pa nakog nekog vremena
 
Preko noci aplikacija smanji temperaturu na 18 (ona odrzava 19) a ujutru u 6h prebacuje opet na 23 (ona grije na 24) i tako u krug.

Ne diram je u sustini nikako, samo perem filtere na oko 15 dana
Mozes da mi pojasnis kako namestis da ti preko aplikacije smanji povecava temparaturu?Filtere treba prati na 15-20 dana u zavisnosti koliko se isprljaju,one male filtere treba usisati oni se ja mislim ne peru.
 
Mozes da mi pojasnis kako namestis da ti preko aplikacije smanji povecava temparaturu?Filtere treba prati na 15-20 dana u zavisnosti koliko se isprljaju,one male filtere treba usisati oni se ja mislim ne peru.
Male sam izvadio, oni (po meni) ni zasta ne služe.

Imas u aplikaciji automation opciju.
Tu imas 2 radnje: trigger (pokretac) i action (radnju). Triger podesis u koliko sati hoces a akciju temperaturu, mod i ventilator).

Ovakvih "scena" tj pokretaca mozes imati koliko zelis
 
Ja sam sva podesavanja isprobao i kombinacije kada sam je kupio i koristim samo obicni heat grijanje jer skroz ok radi, nastimana mi je na 23 stepena a ona grije na 24 (kao sto kaze aleksa jednostavno se ponasa kao da je zadano oko 1 do 1.5 stepen vise, na to sam se navikao i stimam za stepen manje od one koji hocu)

Aplikacija pokazuje temperaturu koju ocitava sonda u klimi gore pri plafonu i jeste ta temperatura par stepeni veca od temperature u sobi na normalnoj visini, tako da tu temperaturu iz aplikacije zaboravi da postoji, nemas od nje nista, nabavi neki termostat i stavi ga na metar, metar i po visine ali da ne puse klima u njega.

Grijem oko 30-35 kvadrata, kada je hladnije (nula i ispod nule) radi mi fan 3 a kada je iznad nule fan 2.
Stan je u pitanju sa tankom izolacijom, poslednji sprat, 3 vanjska zida, ispod niko ne grije, pvc stolarija prosjecna.

Preko noci aplikacija smanji temperaturu na 18 (ona odrzava 19) a ujutru u 6h prebacuje opet na 23 (ona grije na 24) i tako u krug.

Ne diram je u sustini nikako, samo perem filtere na oko 15 dana

Koliki prostor grijes @rakacsd ?
Kod mene je isto vlažno, snijeg, oko nule, preko dana defrosta skoro da i nema, primjetim ujutru kada pocne grijati na 23 pa nakog nekog vremena
Grejem prizemnu kucu od nesto preko 80m².
Napisao sam detaljnije u svojoj prvoj poruci kad sam se predstavio na forumu (mogu da je copy/paste ovde ako treba)
Sto se tice grejanja, stvarno sam prezadovoljan, jedino sam ocekivao malo nizu potrosnju, tacnije ocekivao sam da mnogo vise vremena provodi u nekoj potrosnji ispod 400w. Susti ona i na 330 ali to je jako retko... Za sad prosek oko 650w. Za moj "plan" da predjem za dve godine na tri klime plasim se da cu da probijam crvenu tarifu, sa ovim prosekom...
 
Kako si je podesio da greje?Da li si pritisnuo jos neku opciju?Isla je i moja jednom do 330w,ali obicno sa ifeel spusti do 350w.
 
Grejem prizemnu kucu od nesto preko 80m².
Napisao sam detaljnije u svojoj prvoj poruci kad sam se predstavio na forumu (mogu da je copy/paste ovde ako treba)
Sto se tice grejanja, stvarno sam prezadovoljan, jedino sam ocekivao malo nizu potrosnju, tacnije ocekivao sam da mnogo vise vremena provodi u nekoj potrosnji ispod 400w. Susti ona i na 330 ali to je jako retko... Za sad prosek oko 650w. Za moj "plan" da predjem za dve godine na tri klime plasim se da cu da probijam crvenu tarifu, sa ovim prosekom...
Preletio sam sad kroz tvoj prvi post. Imas ok izolaciju. Zbog rasporea prostorija mislim da ces morati imati 3 klime ako zelis da je svuda toplo. Ali ne treba da te plase 3 klime, nekada 3 klime mogu trositi manje zajedno nego jedna sama :)
Ja bi ti savjetovao da klimu (klime) ne gasis preko noci vec da tamo gdje se spava smanjis na nekih 19 stepoeni a dnevni boravak za jedno 2 stepena. Ujutru pojacas na temperaturu koja ti treba. Klime najmanje trose kada odrzavaju zagrijan prostor. Djeciju sobu moze drzati citavo vrijeme 2 stepena nize dok ne dodju iz skole/vrtica. Vece prostorije jaci ventilator obavezno (tipa 3 crtice)

za manje prostorije ne uzimaj ovu klimu radi modulacije, vec uganjaj nesto sto provjereno radi i na nizim modulacijama

Neka bas grupa pretpostavka kada bi ovako radio bi bila da bi ti klime u hladnijem periodu trosile ukupno zajedno sve 3 oko 600 kwh mjesecno. Sad ne znam u srbiji te vase crvene tarife na koliko idu.

Imaj na umu da je veca potrosnja decembar januar i februar, ostali mjeseci su dosta niza potrosnja pa i da ti se desi da probijes neki mjesec nadomjestice ovi prelazni topli.
 
Kako si je podesio da greje?Da li si pritisnuo jos neku opciju?Isla je i moja jednom do 330w,ali obicno sa ifeel spusti do 350w.
Na "obicno" grejanje, bez dodatih opcija, 22°C Fan na 3 crtice i da duva samo pravo (tad duva prvao kroz vrata i najvise greje ostale prostorije). To 330w sam samo jednom uhvatio. Bilo je oko 370 dosta puta ali to je bilo oko 15. 2. i tek sam je ugradio pa nisma bas tacno ni znao sta radim a i prilicno sam siguran da je tih 2-3 dana bilo preko 10°C zato i ne uzimam za ozbiljno to merenje.
Ono sto mi deluje merodavno je ono sto sam napisao, 3 dana konstantna magla, temp do 5°C...i tad je trosila u proseku oko 670w.
 
Preletio sam sad kroz tvoj prvi post. Imas ok izolaciju. Zbog rasporea prostorija mislim da ces morati imati 3 klime ako zelis da je svuda toplo. Ali ne treba da te plase 3 klime, nekada 3 klime mogu trositi manje zajedno nego jedna sama :)
Ja bi ti savjetovao da klimu (klime) ne gasis preko noci vec da tamo gdje se spava smanjis na nekih 19 stepoeni a dnevni boravak za jedno 2 stepena. Ujutru pojacas na temperaturu koja ti treba. Klime najmanje trose kada odrzavaju zagrijan prostor. Djeciju sobu moze drzati citavo vrijeme 2 stepena nize dok ne dodju iz skole/vrtica. Vece prostorije jaci ventilator obavezno (tipa 3 crtice)

za manje prostorije ne uzimaj ovu klimu radi modulacije, vec uganjaj nesto sto provjereno radi i na nizim modulacijama

Neka bas grupa pretpostavka kada bi ovako radio bi bila da bi ti klime u hladnijem periodu trosile ukupno zajedno sve 3 oko 600 kwh mjesecno. Sad ne znam u srbiji te vase crvene tarife na koliko idu.

Imaj na umu da je veca potrosnja decembar januar i februar, ostali mjeseci su dosta niza potrosnja pa i da ti se desi da probijes neki mjesec nadomjestice ovi prelazni topli.
E to spustanje temperature nocu nisam praktikovao zadnja 3 dana kad je bila magla.
Iskreno za "prelazni" period a to je za moje uslove kad god je temperatura veca od 10°C, dovljna i ova jedna klima. I za grejanje i za potrosnju. Ajde da ne bude da preterujem, reci cu da je zadovoljavajuca jedna klima. Sa dve klime to bi vec bilo sasvim dovoljno i do -5°C. Opet, i grejanje i potrosnja. Mene brine onaj period kad je ispod -5°C. Tj ne brine me grejanje sa 3 klime ali.me brine potrosnja. Svestan sa da tih dana nema mnogo pa bih preventivno uvek imao 10ak dzakova peleta. Samo se u tom slucaju postavlja pitanje imali smisla uzimati trecu klimu jer ako cu da probijam crvenu zonu to mi je slicno kao da trosim pelet...
Da me ne shvatis pogresno, meni je prosto neverovatno da 3 klime mogu ukupno da trose oko 600kwh da rade 24h dnevno 30 dana mesecno...
Nama je crvena na 1600kwh. Sto meni ostavlja oko 1000kwh samo za klime.
Iskreno ne znam koje su te klime koje provereno nisko trose. Meni su u razmatranju bile ova, lmce i daikin fx35 ili tako nesto. Odlucio sam se za ovu kao prvu, a verovatno cu daikin kao drugu jer bi ona isla u vecu spavacu sobu, desno na skici.
Za toliki prostor i jednu klimu to je ok potrosnja...
Nisam te samo upatio gasis li preko noći
Nisam je gasio nocu, mislim ni jednom. Ta tri dana kad je bila magla, nisam je ni smanjio nocu.
 
Pazi, ja imam frozini 18ku i ovu nasu hisense 12ku. Stan, izolacija losa, 3 vanjska zida a jedini stan do mene prazan, ispod mene prazan a na zadnjem sam spratu. Znaci ne moze gore.

Grijem 70 kvadrata, mala djeca, obe klime rade 24h, frozinija i ne smanjujem preko noci.

Citavu zimu 24 stepena, u stanu a ja sam iz Drvara koji je poznat po hladnim zimam i snijegu (mada ova zima je bila zahvalna)

I najveca potrosnja mi je bila u januaru gdje su obe klime potrosile ukupno 750kwh.

Frozini odradjuje posao ali mu je los cop, nije neka klima ludilo.

Kada bi imao jos 2x fujitsu ili daikin (ima jedan model fujitsu provjeren na forumu modulira nisko ali ja brkam koji) koje imaju odlican cop i orovjerene su nema teorije da predjes 1000kwh. (Minusa se ne trebas bojati)
 
@rakacsd procitao sam da imas istu visinu plafona kao i ja pa me interesuje koliki ti je razmak od plafona do unutrasnje jedinice?
 
@rakacsd procitao sam da imas istu visinu plafona kao i ja pa me interesuje koliki ti je razmak od plafona do unutrasnje jedinice?
@shoma razmak je 16cm, znam da bi trebalo 20cm bar tako pise u uputstvu ali krastavac, prilikom ugradnje, ja nisam bio tu, ostavio sam caletu uputstva da majstor obavezno vakumira klimu, stavi 3m cevi i da je spusti 20cm. Kaze da se majstor slozio sa svim tim.
Sve je odradjeno osim tih 20cm, mozda je malo omasio prilikom busenja...to je 4cm, hoce nekad zid da "povuce" burguju, mozda je lose premerio...iskreno nemam pojma, tako je na kraju ispalo...
 
Sinoc sam resio da probam AI Smart mode.
Klima je bila na obicnom grejanju na 22°C, i kad sam odabrao AI Smart, na displeju uj mi pokazuje 22 a na daljincu dve crtice. Radila je mozda pola sata i skoro konstantna potrosnja je bila 392w. Mozda sam ja bio pospan, mozda subjektivni osecaj, mozda vece strujanje vazduha jer sad krilca setaju levo-desno, ne mogu da tvrdim ali delovalo mi je kao da greje za nijansu slabije nego na obicnom grejanju. Zato ja pritisne 2 puta plus, i na uj stoji 24°c a na daljincu 2. Iskreno nije mi bas jasno sta to tacno znaci. Bio bih zahvalan ako mi neko pojasni ovu AI smart funkciju i to +-1,2....
Ostavio sam je tako celu noc, i jutros gledam potrosnju a ono skoro identicno, i dalje oko 380-390w prosek. Napolju je bilo vedro oko 5°C. Taj deo mi se jako svideo. Sto se temperature tice iskreno ne primecujem da je toplije sad na 24°C nego kad je bilo obicno grejanje na 22°C.
Samo da dodam, nisam primetio ni da se gasila ni da je isla u df ni jednom u zadnja 4 sata.
 
Ako sam dobro pohvatao je kada upalis AI i u tom trenutku je u sobi 23 stepena, na +i - stimas koliko zelis klima da odrzava u odnosu na tih 23. Ako stavis + 1 onda ce ici do 24 itd....

Ja sam to sve isprobao vise puta i nikakve vajde, samo obicno grijanje evetualno ifeel ako hoces da se klima orjentise na daljinski koji je malo dalje od unutrasnje jedinice ako grijes ostale prostorije
 
Sinoc sam resio da probam AI Smart mode.
Klima je bila na obicnom grejanju na 22°C, i kad sam odabrao AI Smart, na displeju uj mi pokazuje 22 a na daljincu dve crtice. Radila je mozda pola sata i skoro konstantna potrosnja je bila 392w. Mozda sam ja bio pospan, mozda subjektivni osecaj, mozda vece strujanje vazduha jer sad krilca setaju levo-desno, ne mogu da tvrdim ali delovalo mi je kao da greje za nijansu slabije nego na obicnom grejanju. Zato ja pritisne 2 puta plus, i na uj stoji 24°c a na daljincu 2. Iskreno nije mi bas jasno sta to tacno znaci. Bio bih zahvalan ako mi neko pojasni ovu AI smart funkciju i to +-1,2....
Ostavio sam je tako celu noc, i jutros gledam potrosnju a ono skoro identicno, i dalje oko 380-390w prosek. Napolju je bilo vedro oko 5°C. Taj deo mi se jako svideo. Sto se temperature tice iskreno ne primecujem da je toplije sad na 24°C nego kad je bilo obicno grejanje na 22°C.
Samo da dodam, nisam primetio ni da se gasila ni da je isla u df ni jednom u zadnja 4 sata.
Najbolja je kombinacija al smart+ifeel.Vrti krilca levo desno.Na Al smart je zadata 22 i podesavas u rasponu od -3 do +3 stepena.
 
Iskreno ne znam koje su te klime koje provereno nisko trose. Meni su u razmatranju bile ova, lmce i daikin fx35 ili tako nesto. Odlucio sam se za ovu kao prvu, a verovatno cu daikin kao drugu jer bi ona isla u vecu spavacu sobu, desno na skici.
Pazi te klime koje nisko moduliraju 200w i nize mozda te nece usreciti jer duvaju hladnjikavo,nekom smeta nekom ne.
Imao sam jednu takvu, samo je jednu sezonu grejala pa sam je skinuo i prodao.
 
Pazi te klime koje nisko moduliraju 200w i nize mozda te nece usreciti jer duvaju hladnjikavo,nekom smeta nekom ne.
Imao sam jednu takvu, samo je jednu sezonu grejala pa sam je skinuo i prodao.
Ovo sa hladnjikavim duvanjem je prica za sebe i dosta je diskutabilno.
Nekim ljudima je svako puhanje hladnjikavo osim ako bas ne puse toplo toplo.

Klima mora puhati "hladnjikavo" ako zelimo da odrzava temperaturu koju je dostigla. Kada bi puhala toplije onda bi pregrijavala a to nikako ne valja.

Tu je vise nas dozivljaj kada puse vazduh koji nije topal, da klima zaista puse hladnjikavo onda bi hladila prostor a ne grijala ga ili odrzavala.

Ovo govorim jer klima bi trebala biti pozicionirana tako da ne puse u mjesto gdje se sjedi, lezi itd tako da mi ne trebamo osjetiti sta ona tacno puse vec je samo bitna temperatura u prostoriji i ako je klima postize i odrzava to je pun pogodak
 
Najbolja je kombinacija al smart+ifeel.Vrti krilca levo desno.Na Al smart je zadata 22 i podesavas u rasponu od -3 do +3 stepena.
Ovo cu da testiram za koji dan.
Za sad, jos dan-dva, i dalje ide samo AI smart, podesen na 22+2. I dalje ista potrasnja oko 390w i jos uvek nisam primetio da je stala ili radila df. Za sad sam jako zadovoljan.
 
Super.Vidjao sam Hisense klime sa pocetka 2000-te jos rade.Nego da li mozes da ocakis skicu i da obelezis gde je klima postavljena?
 
Meni je majstor stavio klimu 5cm od plafona. Rekao mi ne da ce biti previse nisko a ja sam mu rekao da ipak stavi kako treba. Ocigledno me nije poslusao. Ne znam koliko imam pravo na reklamaciju klima je stavljena prije 4 mjeseca a montaza bas i nije jeftina 130e me kostalo. Ostalo je manje vise ok. Stavljeno je 3m cjevi odradjeno vakumiranje.

Ovih dana sam uspio da smotam cjev u krug kako treba i sad sam dobro smanjio buku tj cuje se brujanje samo kad se klima optereti npr kad izadje iz defrosta. Vidim da je rupa zakrpljena gipsom tako da vjerovatno nije ispunjena cijelom duzinom. A posto se rupa nalazi iza unutrasnje jedinice ne mogu da joj pridjem pa da probam necim da je ispunim kao sto je to uradio LulasP.
 
Poslednja izmena:
Meni je majstor stavio klimu 5cm od plafona. Rekao mi ne da ce biti previse nisko a ja sam mu rekao da ipak stavi kako treba. Ocigledno me nije poslusao. Ne znam koliko imam pravo na reklamaciju klima je stavljena prije 4 mjeseca a montaza bas i nije jeftina 130e me kostalo. Ostalo je manje vise ok. Stavljeno je 3m cjevi odradjeno vakumiranje.

Ovih dana sam uspio da smotam cjev u krug kako treba i sad sam dobro smanjio buku tj cuje se brujanje samo kad se klima optereti npr kad izadje iz defrosta. Vidim da je rupa zakrpljena gipsom tako da vjerovatno nije ispunjena cijelom duzinom. A posto se rupa nalazi iza unutrasnje jedinice ne mogu da joj pridjem pa da probam necim da je ispunim kao sto je to uradio LulasP.
Ja kako sam upratio 15cm je preporuka 20 idealno, ispod 10 da se ne ide...a jednom sam naletio da i na 6 "moze funkcionisati".

Ja kako sam pokrpio tu rupu preporodio sam se, ne brunda ni na jednoj modulaciji, vise me ne budi preko noci kad ide iz defrosta :)
 
Nazad
Vrh Dno