Šta je novo?

HIFI bluetooth streamer/receiver

idijanac

Slavan
Učlanjen(a)
06.12.2008
Poruke
489
Poena
345
Dakle, malo sam se u skorije vreme bavio strimovanjem muzike na HIFI sistem. Pre par meseci sam uzeo simpatican mali uredjaj bluetooth receiver Ugreen za bukvalno 25 evrica iz ciste radoznalosti da vidim i cujem o cemu se tu radi. Sve u svemu vrlo opustena varijanta pustanja muzike sa kompa na HIFI sistem. Nisam tome posvetio previse vremena, jer mi je dok radim to bila vrlo lagana opcija (bez gramofona ili CD playera). Svira muzika u pozadini lagano bez obracanja paznje sta se tu desava...bez greske :)
Medjutim, u poslednje vreme sam se zainteresovao za ove streaming servise kao sto je Spotify, Apple music ili Tidal. Takodje skoro sam kupio i novi Macbook AIR M1 i onda mi se pojavio ozbiljan crv sumnje da li bi neki ozbiljniji bluetooth receiver odradio znacajno bolji posao u prenosu pravog HIFI materijala u sistem.
Postavka je Macbook kao izvor (nadam se da ne treba da objasnjavam poznavaocima da je MAC najbolji izvor za HIFI reprodukciju), Spotify, Tidal HIFI i Apple music (za doticni se nisam jos resio ali je svakako u opciji, jer i oni nude HIFI varijantu).
Sve to treba da poveze neki ozbiljniji bluetooth streamer. Mali Ugreen radi posao, ali svakako nije kvalitet koji jednom ozbiljnijem sistemu moze da prenese pravi originalni HIFI kvalitet zvuka.
Poceo sam da trazim i na prvu loptu nasao jedan vrlo zanimljiv proizvod, Shanling ba1 desktop hi-fi bluetooth receiver. Specifikacija i reviews zvuce vrlo zanimljivo.
Malo sam oduzio, ali nadam se da razumete da moje pitanje glasi....ima li koga out there ko se je mozda vec upoznao sa problematikom i eventualno moze da predlozi i neki drugi gadzet koji bi unapredio kvalitet strimovanja zvuka.
Najlepse zahvaljujem unapred na odgovorima.
 
Poslednja izmena:
Evo mog iskustva sa jeftinim a prilično kvalitetnim DAC-om sa Alija. Kupio sam ga pre dve godine na Aliju uz neke kupone i popuste za nešto manje od 50. Na žalost, u toj prodavnici ga više nema ali ima ovde.
Iskreno, bio sam iznenađen pristojnim zvukom za te pare. Zvuk mi je bio malo metalan pa sam mu zamenio izlazno kolo, operavioni čip JRC5532, sa kolom OPA2132P. Zvuk je stao mekši i raskošniji.
Pošto u računaru imam isključivo hires formate, probao sam svaku opciju (BT, USB, Optic i COAX). Najviše mi se dopao zvuk na optic a najmanje na BT. Do duše, to može biti i malo sugestivno.
Sve u svemu, BT koristim za TV i telefon dok sa računara koristim USB konekciju s obzirom da je na DAC-u pristojan Xmos XU208 digitalni interfejz.
Uz njega ide i daljinska komanda i ja sam sasvim zadovoljan njegovom kupovinom.
 
Instalirao sam tidal i spotify na eon player i preko optike mi ide na pojacalo. Bolje mislim da ne moze, s'obzirom da je celo vreme digitalno. E sad jedino koji format emituju tidal i spotify to je za posebnu pricu. Tidal hifi je najbolji.
 
Pa realno kabl je jos uvek najbolja varijanta, ali ja hocu iskljucivo da poboljsam wireless varijantu, jer ne zelim da mi Mac bude stacionaran.
Inace Spotify je 320 KB, sto je pristojno za MP3, a Tidal ne znma,ne mogu niokako da provalim koji je to HIFI bi rate koji pustaju. Mada realno ima raznih. Po mom iskustvu idu negde od 700 pa sve do 1.200 KB.
 
Pa realno kabl je jos uvek najbolja varijanta, ali ja hocu iskljucivo da poboljsam wireless varijantu, jer ne zelim da mi Mac bude stacionaran.
Inace Spotify je 320 KB, sto je pristojno za MP3, a Tidal ne znma,ne mogu niokako da provalim koji je to HIFI bi rate koji pustaju. Mada realno ima raznih. Po mom iskustvu idu negde od 700 pa sve do 1.200 KB.
Звук је ствар укуса тако да је о томе расправа сувишна.
Већ сам навео, мени је путем BТ звук мало металан, мада је у мом DAC-у BT 5.0
Што се тиче USB конекције, пробао сам разне драјвере и онда, више се и не сећам где, ископао драјвере за DAC Oppo Sonica. После инсталирања тог драјвера, то је био звук сасвим другачији.
И то је све релативно, јер у највећем делу квалитет звука зависи од звучника. Пошто има квалитетне звучнике, могу чути готово сваку нијансу у разлици.
По мом мишљењу, савети за звук су доста сложени (незахвални) јер зависе од много тога, почев од укуса, слуха, уређаја на којима се слуша музика и до самог простора, који игра велику улогу у музичком утиску.
 
Sve tacno, ne sporim. Ja samo trazim neki kvalitetniji wireless streamer od onog kojeg vec imam. Priznacete od spravice od 25 evrica se ne moze bas previse ocekivati, pre sve u DAC delu.
 
Sve tacno, ne sporim. Ja samo trazim neki kvalitetniji wireless streamer od onog kojeg vec imam. Priznacete od spravice od 25 evrica se ne moze bas previse ocekivati, pre sve u DAC delu.
Ок, само што је то "квалитетније" дискутабилно. Да преведем на терен телефона, знам велики број људи који дају велике паре за мобилне телефоне а у суштини им служи за куцкање порука и понеки снимак камером.
Тако је и са DAC-oм.
Квалитетан DAC има смисла само у неком hi-res формату. Опет, да поновим, то је што се тиче мог укуса. Знам доста људи који имају оне музичке центре (новогодишње јелке по броју шљаштећих диода) и на таквим уређајима разлику између MP3 и flac тешко да се да чути.
Њима је поента у томе да грува бас и да се чује бар 100 метара у круг.
Најбољи уређај је онај који прија твом уху, небитно од марке и цене. Све друго је ствар рекламе и помодарства.
На жалост, не постоји могућност да приликом куповине, избора, можеш уређај испробати.
Остаје ти да на нету потражиш утиске других, попут оног што сам ја написао о мом DAC-y и да ти се посрећи па да нађеш то што ће се теби допасти.
Sve tacno, ne sporim. Ja samo trazim neki kvalitetniji wireless streamer od onog kojeg vec imam. Priznacete od spravice od 25 evrica se ne moze bas previse ocekivati, pre sve u DAC delu.
Ок, само што је то "квалитетније" дискутабилно. Да преведем на терен телефона, знам велики број људи који дају велике паре за мобилне телефоне а у суштини им служи за куцкање порука и понеки снимак камером.
Тако је и са DAC-oм.
Квалитетан DAC има смисла само у неком hi-res формату. Опет, да поновим, то је што се тиче мог укуса. Знам доста људи који имају оне музичке центре (новогодишње јелке по броју шљаштећих диода) и на таквим уређајима разлику између MP3 и flac тешко да се да чути.
Њима је поента у томе да грува бас и да се чује бар 100 метара у круг.
Најбољи уређај је онај који прија твом уху, небитно од марке и цене. Све друго је ствар рекламе и помодарства.
На жалост, не постоји могућност да приликом куповине, избора, можеш уређај испробати.
Остаје ти да на нету потражиш утиске других, попут оног што сам ја написао о мом DAC-y и да ти се посрећи па да нађеш то што ће се теби допасти.
 
uzmes bilo sta sto podrzava AirPlay i njegov max sto je 44.1kHz/16bit + nesto od lossless striming servisa i to je max sto mozes da dobijes
mislim da je bolje ici na WiFi varijantu za wireless uvezivanje, bt je lossy i nema onda neke velike poente placati HiFi i Premium pakete kad se nece dobiti master i lossless kvalitet
 
Moguce, ali mislim da za BT danas to vise ne vazi. Upravo i reviews od Shanlinga koji sam pomenuo na pocetku dokazuju suprotno.
Jos cu ja to malo da proucim :)
 
Poslednja izmena:
Zašto insistirati da zvuk ide bluetooth-om makar i "najnovijim"? Dovoljno je da komande idu "bežično" a stream može i žično..
Po meni, najbolja varijanta sa stanovišta kvaliteta zvuka je mrežni streamer poput Raspberry Pi, povezan preko USB/spdif/coaxial na eksterni DAC koji šalje analogni signal na pojačalo .... Na Rasperry-ju se izvršava Volumio koji podržava Tidal Connect. Sa telefona puštaš muziku koja ide direktno sa interneta u stremera (Rasperry Pi) a ne preko bluetooth-a. Smartphone aplikacija Tidal/Spotify služe kao sofisticirani daljinski.
To malo košta (ne previše) ali imaš i odličan zvuk i konfor i fleksibilnost.
Ako imaš smart Samsung ili Android TV sa digitalnim izlazom u blizini pojačala, možeš sa TV-a da vučeš digitalni kabl u DAC, TV će ti biti centar za puštanje muzike a da upravljaš muzikom daljinskim od TV-a. Nažalost, na mom LG TV-u ima samo Spotify sa svojih 320kbps.
Muziku puštam sa iPad-a, usb-c kablom povezan na Fiio K5 Pro DAC koji daje analogni signal u Rotel pojačalo. iPad prosleđuje čist digitalni signal bez resamplinga spoljašnjem DAC-u. Kvalitetom zvuka je odličan ali ne i konfor jer moram svaki put da idem do iPad-a kad hoću da promenim muziku. Zato sada uzimam Rasperry Pi 4 pa ću da se poigram i uporedim zvuk.
 
Nazad
Vrh Dno