Šta je novo?

HDD temperatura 41-44+, a sa titanom 13-15?

Jel ja to nisam video ili nisu napisali kolika im je sobna temperatura kada im je HD na 13C?Za mene je i dalje to potpuno neverovatno..zaista.......
 
Ako je temperatura prostorije ~20 C nikako se ne moze nesto ohladiti ispod te temperature!
 
Moze kompresorom ili LN2 :D
 
U vezi hladjenja diska imam pitanje: Da li kuler treba da duva pravo u elektroniku harda ili paralelno sa njim?

Ovo prvo sam probao i temp harda je spala sa 30 na 16 stepeni
 
Totalno nebitno... Tih par stepeni razlike, ako ih uopste ima, ne sluze nicemu.
 
ma bitno je samo da temperatura ne ide znacajno preko 40c. znaci do 40 je ok, sve preko toga za neki duzi rad ne valja.
 
yotavg je napisao(la):
Ako je temperatura prostorije ~20 C nikako se ne moze nesto ohladiti ispod te temperature!
:d Znaci, 20C je najniza teoretski moguca temperatura? Ventilatori (kucni, stoni) tokom leta ne hlade na manju temperaturu od okolne, vec samo stvaraju opticku varku? (sto, usputbudireceno, i nije daleko od istine, tek klima nesto radi)
 
ma bitno je samo da temperatura ne ide znacajno preko 40c. znaci do 40 je ok, sve preko toga za neki duzi rad ne valja.
A kako si dosao do toga?Empirijski ili pretpostavljas da ne valja?
AKo je fabrika propisala granicu temperature onda zna koju klasu elektronike i kalajnih veza su stavljali.Onda ne kapiram kako su stavili da je 40c optimalna kad maxtori najcesce defaultno rade na nesto preko 40c.Ili si ti to izmislio?:zgran:Ja sam sad pretrazio poprilican broj oficijelnih stranica prozivodjaca i ne nadjoh nista........ ,)
 
Poslednja izmena:
RazbojNick je napisao(la):
:d Znaci, 20C je najniza teoretski moguca temperatura? Ventilatori (kucni, stoni) tokom leta ne hlade na manju temperaturu od okolne, vec samo stvaraju opticku varku? (sto, usputbudireceno, i nije daleko od istine, tek klima nesto radi)
Daj ne preusmeravaj kontekst recenoga molim te, sa vazduhom kojeg je T=T-okruzenja=20 C, istim ne mozes spustiti T-zadato ispod 20 C, i sta sad T ce pasti na -10 C :D
Ajd poz..
 
Pazi kad nemam blage veze sta znaci ta formula, ne secam je se sa casova fizike, ali hdd, kad ga dodirnem, je hladniji od ostalih stvari u sobi + SpeedFan pokazuje temperature koje pokazuje (prethodna strana teme). 'Bes ga, verovacu svom culu dodira...

BTW, i dalje ne kapiram kako moze biti nemoguce da nesto ne moze da se ohladi na nizu temperaturu od okolne, nego moze da ima najmanje temperaturu prostorije u kojoj je, nikako manju... apsurdno... ispada da se nista ne moze ni zagrejati na visu temperaturu od okolne, po takvoj logici... nisam fizicar, ali nemam ni 20 IQ... Ako ventilator duva direktno u disk koji ne radi nista, sa 0,7 cm udaljenosti, zasto ne bi mogao da u takvom stanju ima nizu temp. od okoline?
 
DARK SIDE je napisao(la):
A kako si dosao do toga?Empirijski ili pretpostavljas da ne valja?
AKo je fabrika propisala granicu temperature onda zna koju klasu elektronike i kalajnih veza su stavljali.Onda ne kapiram kako su stavili da je 40c optimalna kad maxtori najcesce defaultno rade na nesto preko 40c.Ili si ti to izmislio?:zgran:Ja sam sad pretrazio poprilican broj oficijelnih stranica prozivodjaca i ne nadjoh nista........ ,)

To baš nije istina.

U dobro provetrenom kućištu, od dobrog materijala, temperatura zloglsanih maxtora će tek biti oko 30 stepeni ili tik preko.

Kod mene je za SATA maxtor od 250 giga temperatura do 32-33 stepena, a jedan IDE od 80 giga, isto Maxtor, u potpuno plastičnom IDE-rack-u bez ikakvog ventilatora do 37 stepeni. Prorezi na kućištu i rack-u im očigledno obezbeđuju dovoljno svežeg vazduha uz pomoć ventilatora koji izvlače. SATA disk je 5-6 stepeni topliji dok se ne prišrafi na kućište, i 2-3 stepena topliji dok se kućište ne zatvori. Išao je preko 40 stepeni dok je stajao na podu kućišta pri kloniranju diska.

Ako na leto bude nekih značajnih promena (u šta sumnjam, ubiše me od grejanja, svega 2 stepena mi je leti viša temperatura u sobi kad radim za računarom), lako je dodati koji fan ispod.

Naravoučenije: dobro kućište, pa onda pljuvačina po temperaturama bilo kog hardvera, posebno hard diska.
 
RazbojNick je napisao(la):
Pazi kad nemam blage veze sta znaci ta formula, ne secam je se sa casova fizike, ali hdd, kad ga dodirnem, je hladniji od ostalih stvari u sobi + SpeedFan pokazuje temperature koje pokazuje (prethodna strana teme). 'Bes ga, verovacu svom culu dodira...

Sjajno, još uvek postoje ljudi koji veruju da ventilator "hladi". Pa izbaci frižider i klimu iz kuće, stavi ventilatore, šta da ti kažem. :d
 
DARK SIDE je napisao(la):
A kako si dosao do toga?Empirijski ili pretpostavljas da ne valja?
AKo je fabrika propisala granicu temperature onda zna koju klasu elektronike i kalajnih veza su stavljali.Onda ne kapiram kako su stavili da je 40c optimalna kad maxtori najcesce defaultno rade na nesto preko 40c.Ili si ti to izmislio?:zgran:Ja sam sad pretrazio poprilican broj oficijelnih stranica prozivodjaca i ne nadjoh nista........ ,)

ne zelim da se ubedjujem, kao sto je i nidza rekao, tesko da je 40c optimalna radna temperatura hdd-a. najveci broj maxtora crkava upravo na temperaturama visim od 40c, crkne elektronika. Ako vec pretrazujes zvanicne sajtove, pokusaj da nadjes i koja se klasa hardova uvozi u Srbiju, zasto garancija nije zvanicna od proizvodjaca vec od firme u kojoj kupis, itd. ali da ne idem u offtopic, ako se ne brines da ce se nesto dogoditi sa tvojim hardom drzi ga na tih 40+ stepeni.
Ja licno, iz iskustva sa ovakvim problemima, svima toplo (ili bolje reci hladno :)) preporucujem da hlade diskove kako bi im produzili vek trajanja.
 
joj evo i mene interesuje sta radi ventilator? :d
 
RazbojNick je napisao(la):
Znaci, 20C je najniza teoretski moguca temperatura? Ventilatori (kucni, stoni) tokom leta ne hlade na manju temperaturu od okolne, vec samo stvaraju opticku varku? (sto, usputbudireceno, i nije daleko od istine, tek klima nesto radi)

Ovo je offtopic, ali...

Ne, ventilator NE HLADI, vec proizvodi strujanje vazduha sto dovodi do subjektivnog osecaja hladnoce, jer voda (znoj) u tom slucaju brze isparava i hladi kozu. Ventilatorom ne mozes spustiti temperaturu na nizu od temperature okoline. Ne bi ljudi badava koristili klimu da ventilator moze da pomogne u snizavanju temperature okoline.

Sad, da ne bi bilo nedoumice, ventilator pomaze brzoj disipaciji toplote sa bilo koje povrsine i to je forsirano hladjenje, nebitno da li se subjekt znoji ili ne :D. CPU kuler je najocigledniji primer.

edit: Vazduh prolazeci kroz lopatice ventilatora ne menja svoju "polaznu" temperaturu, tako da od "hladjenja" nema nista, samo povecana promaja. Za razliku od toga, kod klime se vazduh hladi u "komori" (iliti okolini) u kojoj se freon prevodi iz tecnog u gasovito stanje (expanzija) i time oduzima temperaturu okolini, sto rezultuje hladnijim vazduhom od polaznog.
 
Poslednja izmena:
RazbojNick je napisao(la):
Uffffff.... Sto li se bakcem... reci onda sta radi? :trust:
Evo sta radi, duva :d
Povecava brzinu protoka vazduha, a istom prenos toplote, ali je problem u vazduhu zato sto je izolator tj. los provodnik toplote, duga prica da nije tako danas bi vozili automobile sa vazdusnim hladjenjem....
A ako imas Tokolisa na primer -10 C ne mozes sa tvari koja je na istoj temperaturi nesto ohladiti ispod -10 C, a HDD ima mehanicki rad koji oslobadja toplotu koju moras preneti dalje inace bi isti izgoreo. Ne kazem da ovo ne znas, nego da nemas ni teoretski uslov da sa vazduhom na -10 C nesto ohladis na -30 C, prvo nema logike, a drugo empirijski nemoguce bez pomocnih rashladnih sklopova i podsklopova namenjenih za vec navedenu namenu rashladjivanja.
Klima ima kompresor koji sabija gas u tecnost, preko izmenjivaca toplote se hladi vazduh na Tzadato, gas preuzima toplotu sa vazduha i krug, al opet moras da ulozis rad i primera radi da se klima nadje na + 100 C, izgoreli bi joj motori, jer vazduh ne bi mogao da ohladi iste na 80 C zato sto mu je temperatura 100 C. Najjednostavniji primer razvoja dogadjaja u klima uredjaju: razbi pun upaljac, na istom ce se naci gomila zaledjene vode iz naglo ohladjenog vazduha, hladnim plinom.
Poz...
 
Poslednja izmena:
Sad cekam da neko dodje i napise kako mu HD cooler snizio temperaturu na -5 i hard radi na 200 MB/s, dajte ljudi nismo u obdanisu budite ozbiljni. U stanu je uvek izmendju 25-30 C, sto znaci da hard sa ne znam kakvim hladjenjem ne radi na manje od 30-35 (bar +7-10 u ondosu na sobnu). A bez radi oko +20C. To sta on pokazuje nema veze bitno je koliko je stvarno (da li je i to bitno???).... moze da pokazuje i -50 jos treba neko u to da poveruje...
 
ne zelim da se ubedjujem, kao sto je i nidza rekao, tesko da je 40c optimalna radna temperatura hdd-a. najveci broj maxtora crkava upravo na temperaturama visim od 40c, crkne elektronika. Ako vec pretrazujes zvanicne sajtove, pokusaj da nadjes i koja se klasa hardova uvozi u Srbiju, zasto garancija nije zvanicna od proizvodjaca vec od firme u kojoj kupis, itd. ali da ne idem u offtopic, ako se ne brines da ce se nesto dogoditi sa tvojim hardom drzi ga na tih 40+ stepeni.
Ja licno, iz iskustva sa ovakvim problemima, svima toplo (ili bolje reci hladno ) preporucujem da hlade diskove kako bi im produzili vek trajanja.
Najverovatnije je da je to tachno,samo sam mislio,poshto si bio decidan u rechenici,da si negde nashao taj prag tolerancije od 40c.OK.meni je negde oko 30c sa coolerom i normalno je da ce duze trajati jer temperatura direktno utice na vek kalajnih veza,elektronike i mehanichkog dela hard diska...
 
Ovako, princip samog hladjenja znam, brze isparavanje vode sa povrsine=>osecaj hladnoce, itd., ali da ne trazimo dlake po jajima, ventilator doprinosi brzem isparavanju vlage sa povrsine diska povecavanjem strujanja vazduha koji odnosi vlagu u njegovoj okolini. Prema tome, sasvim slobodno, laickim jezikom i najkrace receno, mogu da kazem da ventilator HLADI, posto je bez njega temperatura, u ovom slucaju harddiska, znatno veca. KAKO on to postize je potpuno nebitno, pogotovu sa stanovista obicnog coveka. Subjektivan osecaj hladnoce se javlja kada se stoji ispred upaljenog ventilatora. Da, ventilator uduvava hladniji vazduh iz okoline, (i tako hladi), klima isusuje vazduh (i tako hladi), kuler doprinosi brzem sirenju toplog vazduha na okolinu (i tako hladi). Svaki sistem hladjenja ima svoj princip kako radi. Ako ventilatori ne hlade, sta onda traze u "Hladjenje" sekcijama cenovnika komp. opreme?

Dalje, ako se hladjenje postize isusivanjem vlage sa povrsine nekog tela, kako onda nije moguce ohladiti nesto na nizu temperaturu od okolne? Manje vlage od okoline - niza temperatura od okoline (da ne zalazimo u fizicke detalje). Ok, sa novim vazduhom se uduvava i nova vlaga, ali ona brze isparava od one u okolini, sto i jeste princip hladjenja, naveden gore (brzi odlazak vlage - vece hladjenje). Sto rece drugar, onda bi cela planeta bila na istoj temperaturi da je nemoguce nesto ohladiti na nizu temp. od okolne. Svakodnevni primer: osecaj hladnoce je veci pri vetru od 5m/s na +2C, nego pri -2C, ali bez vetra. Stojte ispred upaljenog ventilatora 10tak minuta, da vidimo hoce li vam i dalje biti prijatno u prostoriji gde je T~20 C. Meni nije ni leti ispred ventilatora, kamoli zimi. Cekaj, vi leti ne mozete da rashladite prostoriju zato sto je spoljasnja temperatura vazduha, npr. 30 stepeni?

I jos, dva programa za pracenje temperatura komponenti, pa i hdd-a pokazuju istu, nizu temperaturu od okolne (a u prostoriji u kojoj je racunar nema nikako manje od 21 C, plus je kuciste, sticajem okolnosti, na oko pola metra od toplovodnih cevi). A to, za vazdusno hladjenje kod kola... Vodeno hladjenje je tise i bolje hladi motor, zato se i koristi.

P.S. posmatramo sve vreme da HDD stoji na leru, kao i ceo racunar (idle), a ne dok radi. Napisao sam na prethodnoj strani da je tad temp. istog visa od okolne, sto je i razumljivo, dakle, samo dok je miran. BTW, ne pricamo o klimi, vec o ventilatoru.
 
Hladjenje se u sustini svodi na odvodjenje toplote, a vazduh ima mali toplotni kapacitet (fakticki je izolator) tako da slabo odvodi toplotu jer se stvara jedan sloj vazduha koji stoji i sprecava oslobadjanje toplote. Strujanje vazduha omogucava brze odvodjenje toplote, ali daleko bolji razultate daje voda koja ima veci toplotni kapacitet i odvodi daleko vise toplote, a narocito prilikom isparavanja (covek se rashladjuje uz pomoc znojenja). Kada je procenat vlaznosti u vazduhu visok onda ovo sa isparavanjem ne funkcionise i zato ljudi teze podnose toplotu kad je vlaga visoka nego kad je suvo.
Sto se tice hardova cinjenica je cesto umeju da se pregrevaju pogotovo u malim kucistima i da im ventilator skida temperaturu i to znatno. Kod mene je disk koji se prilikom opterecenja grejao preko 58C posle postavljanja ventilatora radio na 35-36C . Sto se tice merenja temperature ja za orijentaciju koristim i metodu pipanja i ako je disk na dodir mlak onda moze bilo koji program da se slika. Sto se tice toga da temperatura bude niza od sobne pitanje je kako se meri sobna temperatura i gde stoji
racunar (na podu ili na stolu).
 
Primecujem da pojedini clanovi foruma ne razumeju sustinu "hladjenja".

Kratko i jasno: ako je temperatura vazduha koji struji oko tela fixna i ako se telu ne dovodi dodatna toplota ili se konstantno dovodi ista kolicina toplote, temperatura pomenutog tela ostaje konstantna. Prica o tome kako ljudsko telo oseca strujanje vazduha je u ovom slucaju totalno nebitna.

Da bi HDD imao nizu temperaturu od one koje ima vazduh koji oko njega struji, mora da bude vlazan, tj. da ima odredjenu kolicinu vode na sebi koja ce isparavati (sto je, kao sto znamo, prakticno nemoguce), ali bi cak i u tom slucaju temperatura bila tek neprimetno manja od temperature okolnog vazduha.
 
PoisonFree je napisao(la):
...Ako vec pretrazujes zvanicne sajtove, pokusaj da nadjes i koja se klasa hardova uvozi u Srbiju, zasto garancija nije zvanicna od proizvodjaca vec od firme u kojoj kupis, itd. ...

Ajde bre ljudi dosta više sa tim pričama šta se uvozi u Srbiju... :mad:
Pa ne rade se diskovi za Srbiju u susednoj Rumuniji pa da budu lošijeg kvaliteta od onih koji idu na zapad (kao npr. paste za zube, sapuni, šamponi). Svi idu iz istog izvora.
I ovde diskove možeš da kupiš sa trogodišnjom/petogodišnjom garancijom (što je garancija koju daje proizvođač). E sad ako si baš rešio da kupiš tamo gde je najjeftinije onda sigurno moraš da napraviš neki kompromis i pristaneš na uslove prodavca koji jednostavno neće da se zamlaćuje sa garancijama pa ti umesto 3 ili 5 godina da jednu godinu da izbegne cimanje u slučaju kasnijeg otkaza.
 
Sale je napisao(la):
Ajde bre ljudi dosta više sa tim pričama šta se uvozi u Srbiju... :mad:
Pa ne rade se diskovi za Srbiju u susednoj Rumuniji pa da budu lošijeg kvaliteta od onih koji idu na zapad (kao npr. paste za zube, sapuni, šamponi). Svi idu iz istog izvora.


Ne mogu da se slozim sa ovim. P&G fabrika u Rumuniji radi i za zapadno trziste, samo tamo odlaze prozivodi koji prolaze QC na odredjenom nivou.

Imao sam priliku da vidim AUTOMOBILE (i to veoma skupe, da ne kazem visoke klase) sa velikim brojem nedostataka specijalno poslate na trziste Srbije. Ako je to moguce, ne vidim zasto ne bi bilo moguce i sa HDD-ovima ili bilo cime drugim od kompjuterskih komponenti.
 
Ljudi, niste mi odgovorili na ovo pitanje (ili ja nisam procitao):

Dorry je napisao(la):
Ima i jedna ruzna strana: Da bih mogao da stavim ovaj cooler, morao sam da malo da "dignem" HDD i sada mi stoji "dignut" na desnu stranu za nekih "-10" stepeni da bih mogao da ga pricvrstim samo na prva dva srafa :S: Da li je ok za HDD tako da stoji? Dobro je pricvrscen, nema nekih "vibracija" - cuo sam da mu to skodi...

Da li je ovo ok?
 
tex707 je napisao(la):
Ne mogu da se slozim sa ovim. P&G fabrika u Rumuniji radi i za zapadno trziste, samo tamo odlaze prozivodi koji prolaze QC na odredjenom nivou.

Imao sam priliku da vidim AUTOMOBILE (i to veoma skupe, da ne kazem visoke klase) sa velikim brojem nedostataka specijalno poslate na trziste Srbije. Ako je to moguce, ne vidim zasto ne bi bilo moguce i sa HDD-ovima ili bilo cime drugim od kompjuterskih komponenti.

Za bilo kog proizvođača kupac je kupac, bez obzira gde se nalazi. Isto tako, (ne)zadovoljstvo kupaca im je podjednako bitno bez obzira da li su oni u Nemačkoj ili Srbiji. Cena automobila i hardvera nije ništa manja kod nas nego na zapadu tako da ne vidim zašto bi neko "specijalno" odvajao primerke za srpsko tržište. Ali ok... Teško da bilo ko od nas dvojice može dokazati svoj stav, pa predlažem da se tu i zaustavimo.
 
Sale je napisao(la):
Za bilo kog proizvođača kupac je kupac, bez obzira gde se nalazi. Isto tako, (ne)zadovoljstvo kupaca im je podjednako bitno bez obzira da li su oni u Nemačkoj ili Srbiji. Cena automobila i hardvera nije ništa manja kod nas nego na zapadu tako da ne vidim zašto bi neko "specijalno" odvajao primerke za srpsko tržište. Ali ok... Teško da bilo ko od nas dvojice može dokazati svoj stav, pa predlažem da se tu i zaustavimo.

Ja uopste ne govorim o stavu, vec o cinjenicama...cak je doslo i do jednog sudjenja zbog toga sto je covek kupio nov izuzetno skup automobil ovde kod "zvanicnog uvoznika" i cim je izasao sa njime na put doslo je do havarije i do teskih telesnih povreda. Automobil je poslat na vestacenje u odgovarajucu instituciju (u kojoj sam u to vreme radio) i pronadjen je veliki broj neverovatnih propusta u proizvodnji. Ima jos primera, ali sa manje tragicnim zavrsecima.

Proizvodjacu je itekako bitno kakav je nivo kvaliteta proizvoda za koje trziste. Pa ne verujes valjda da je, na primer, kvalitet "Zastavinih" vozila koja su odlazila u USA i onih koja su se ovde prodavala bio isti? Uvoznici na veliko su posebna prica.
 
naravno da postoje razne klase hardware-a i sobzirom na nize losijih pojedine firme kod nas kupuju jeftinije (cesto pritom nemaju garanciju od proizvodjaca) i posle to prodaju po standardnim cenama.
tu nista nije novo.
 
Dorry je napisao(la):
Ljudi, niste mi odgovorili na ovo pitanje (ili ja nisam procitao):



Da li je ovo ok?
Ja ne znam, al bi ga pre stavio u vertikalu nego tako, mislim zbog igle, razmisljam ako je previse pritisnut da igla ne pocne da grebe po disku ili se otkaci i cao sa HDD-om, valjda ce se javiti neko ko zaista zna ili mu je smaranje da se bavi sa nama pilicima :D
Poz... :wave:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno