Šta je novo?

HDD temperatura 41-44+, a sa titanom 13-15?

Dorry

Slavan
Učlanjen(a)
13.07.2004
Poruke
3,443
Poena
410
Titan TTC-HD12TZ Review:
http://www.pcmoddingmy.com/content.php?review.168

Pokrenuo sam SpeedFan nakon sto sam prikljucio ovaj HDD Cooler na moj Maxtor i iznenadio sam se - prijavljuje mi temperaturu od 15 stepeni :zgran: Prvo sam mislio da nesto nije u redu sa SpeedFanom, jer voli da se baguje ponekad, pa sam upalio Everest i tamo sam video isto - 15C. Resetovao komp, pomislio da nesto nije u redu, kad ponovo 15C. Pokrenuo sam HD Tach (Quick bench), pa posle Disk Defragment i konacno stavio sam da se kopira jedan film, a celo to vreme sam gledao temperaturu preko SpeedFana. Mrdnula je za 1 stepen (16C). I sada se cudim i prosto ne mogu da verujem da je temperatura toliko spala sa Titanom :trust:

Ima jos jedna lepa strana - performanse HDD-a su porasle za skoro 10MB/s
- bez Titana: 104 i kusur MB/s
- sa Titanom: 112.8 MB/s

Kacicu slike cim mi se sredi net (nesto se baguje upload trenutno)

BTW, ne bih ovo da zvuci kao reklama, ali ako temperatura opada 25C sa ovim coolerom + dobija se na performansama, svaka cast Titanu na izradi :wave:

Ima i jedna ruzna strana: Da bih mogao da stavim ovaj cooler, morao sam da malo da "dignem" HDD i sada mi stoji "dignut" na desnu stranu za nekih "-10" stepeni da bih mogao da ga pricvrstim samo na prva dva srafa :S: Da li je ok za HDD tako da stoji? Dobro je pricvrscen, nema nekih "vibracija" - cuo sam da mu to skodi...

P.S. Jos uvek sam u soku i prosto ne mogu da verujem - evo i sada pise 15C

PROSVETLITE ME!!!
 
Poslednja izmena:
a sta se dobija smanjenjem temperature hdd/a uopste? Sem cinjenice da je smanjena :D
 
MrSa je napisao(la):
a sta se dobija smanjenjem temperature hdd/a uopste? Sem cinjenice da je smanjena :D

Sta?

Pa ovo:
Dorry je napisao(la):
Ima jos jedna lepa strana - performanse HDD-a su porasle za skoro 10MB/s
- bez Titana: 104 i kusur MB/s
- sa Titanom: 112.8 MB/s

Mada mi je tu nesto sumnjivo :trust:
 
pa i meni... mislim da je to povezano odavno bi nam hardovi dolazili sa hladnjacima
 
pa jeste povezano. Sto vise hladis elektroniku HDD-a tj kontroler to ces do neke granice imati brzi protok podataka :)
 
A sto je brzi kuler na procesoru, to ce on brze raditi? :D
 
sto je bolje hladjen on ce imati vece potencijale :) Ti hladjenjem harda samo pravis situaciju da on moze da postigne fabricki maximum
 
Pa znas kako, nije svejedno ako ti radi na 44C ili na -20C recimo. Pretpostavljam da su ti bolje performanse HDD do nekog razumnog limita (fabrickog) kao sto je naveo Slayer....

Jel je neko probao neki HDD cooler na svom HDDu i kakva je razlika u temperaturi?
 
Poslednja izmena:
Mislim da su to minorne razlike.....Inace bi fabricki stavljali hladnjake na cipove hdd-a...
 
Moje misljenje je da svaka komponenta mora da ima odredjenu radnu temperaturu. Ne moze ni mecka ni jugo da idu kako treba dok mu se ne digne temperatura do odredjenog nivoa. Sto manje gledas bolje radi ;)
 
vi nemojte da hladite maxtore pa kad krenu da gore i crkavaju promenicete misljenje.
 
PoisonFree je napisao(la):
vi nemojte da hladite maxtore pa kad krenu da gore i crkavaju promenicete misljenje.

Ukoliko kućište svojim kvalitetnom i dobrim dizajnom protoka vazduha obezbeđuje adekvatne uslove rada svih komponenti, a time i hard diskova, nikakvo njihovo dodatno hlađenje nije neophodno.

Ne razumem kako može nekome da bude temperatura diska 13-15 stepeni, izuzev da je u sobi max 10 stepeni.
 
Dorry je napisao(la):
Pa znas kako, nije svejedno ako ti radi na 44C ili na -20C recimo. Pretpostavljam da su ti bolje performanse HDD do nekog razumnog limita (fabrickog) kao sto je naveo Slayer....

Jel je neko probao neki HDD cooler na svom HDDu i kakva je razlika u temperaturi?
Ja sam stavio TTC-HD11 (crni), temperature su iste kao kod tebe, 15C na leru i, najvise sto sam video u SpeedFanu, 27C, pod teskim opterecenjem. Pre nego sto sam ga stavio, bile su 45/58. Ovo je odlicna stvar, ranije mi je kuciste bilo toliko vrelo posle visesatnig rada, da kada ubacim cd u dravj i ne korisim ga, posle 5 minuta izvadim plocicu koja je vrela! Sada - nista, hladnije je od frizidera, a ne zauzima pinove na ploci radi napajanja.
 
Cisto testa radi, ugrejao sam sobu i temp HDDa (sa preoptrecenjem) skocila je do nekih 21C MAX - sada se vrti na 17C :banana:

@RazbojNick: Eto, ipak je dobra stvar ovaj HDD cooler - drug kupio isti njegovom kumu i montirao na isto jedan Maxtor HDD. Rezultat: temperatura pala sa 52C na nesto manje od 30C :smoke:
 
Poslednja izmena:
Sensor Properties:
Sensor Type Winbond W83647HF (ISA 290h)
Motherboard Name Asus P5GDc pro

Temperatures:
Motherboard 28 °C (82 °F)
CPU 43 °C (109 °F)
Maxtor 6L300S0 30 °C (86 °F)

Cooling Fans:
CPU 1824 RPM
Ovo je stanje sa high tower kucistem koje ima 3 fan-a za protok vazduha.Hard disk ima odavno titan cooler.Sobna temperatura je 25c.Napominjem da sam promenio 5 hd i svi su se vrteli sa titan coolerom na 30c.Sada imam maxtor na 300giga.Tvojih 15c je za mene neverovatno.Postoji samo jedan nacin:da ti je sobna temp. na otprilike 18c i da ispred Hd.-a imas neki fan na kucistu koji duva u smeru Hd.
 
Poslednja izmena:
ma nije neverovatno uopste. evo kod mene u kompu rade dva maxtora, 80 i 120GB.
temperatura u sobi oko 21-22c, kuciste je chieftec lbx i sa desne strane jedna 8-ica duva u veci hard , dok je na drugom taj titan. trenutno je temperatura ovog sa titanom 16c, a ovog bez 18c. kada otvorim sobu padnu temperature bez problema i na 13-14c.

evo i slicice.
 

Prilozi

  • speedfan.JPG
    speedfan.JPG
    38.7 KB · Pregleda: 61
Poslednja izmena:
Dorry gde si uzeo i koliko si platio taj titan HDD Cooler, ja sam ga bas pre neki dan trazio i nije ga bilo na par mesta.
 
Probaj u Desku, YUBC, blok 11. tamo sam ja uzeo, imaju oba modela
 
@urospo: Dobio sam ga na poklon od druga - Kaze da je kupio na Banovom Brdu pored Meka - radnje se zove Electronics ili tako nekako... Pozdrav!
 
15C moze da bude SAMO u dva slucaja:

1) U sobi ti nije vise od 10-tak stepeni. Ako je ovo slucaj svaka ti cast.
2) Pogresno ocitavanje temperature.

Fizicki je nemoguce je da njegova temperatura bude niza od temperature okoline jer se samo pasivno hladi vazdusnim strujanjem.

Meni je HD hladjen 12cm ventilatorom napred i njegova temperatura je od 30-35C zavisno koliko ga nagazim. Bez ventilatora popne se i do 50C. Nisam primetio ama bas nikakvu razliku u brzini, ali sasvim sigurno mu povetarac prija (i naravno dobro je za njegovu dugovecnost, iako iovako ima MTBF 1 milion sati).
 
Poslednja izmena:
Pa, da naguramo jedan termometar na disk? Meni je odmah pri hladnom start Speedfan pokazao 11C, a sada - pogledaj sliku (masina radi vec 3 sata, harddisk doduse uglavnom na leru)
 
A kolika je buka, ja imam neki kolinkov koga sam stavio na 5V da se ne bi derao u kucistu :)
 
Nema buke, tisi je od ostalih ventilatora u kucistu.
 
Poslednja izmena:
RazbojNick je napisao(la):
Probaj u Desku, YUBC, blok 11. tamo sam ja uzeo, imaju oba modela
Dorry je napisao(la):
@urospo: Dobio sam ga na poklon od druga - Kaze da je kupio na Banovom Brdu pored Meka - radnje se zove Electronics ili tako nekako... Pozdrav!

Hvala, potrazicu na mestima koje ste naveli.

Inace taj kuler mi treba za sestrin komp, a ona ima maxtor i temp je oko 44 kad je hdd u leru...krastavac, mislim da je mnogo, pa zato...

Razmisljao sam i kod mene u komp da stavim taj kuler, ali posle ovih postova mislim da mi ipak nece trebati... imam WD800jb i speedfan mi pokazuje bas sad 31 step, a najcesce je oko 30, nikad vise od 35-6.
 
Sto je tempreatura provodnika niza to elektroni brze teku kroz njega.
na -50 stepeni struja brze tece kroz provodnik nego na +50.
To se odnosi i na (pojedine) kompjuterske komponente.

A sto se tice konstatacije da bi proizvodjaci hard diskova onda stavljali hladnjake po default-u , pa nekako im se ne iplati da te komponente ostanu hladne i da ti hard disk traje 10 godina vec ti nabudze elektroniku koja razvija preko 55 stepeni (noviji maxtori idi u preko 75) i koja ce crci posle 2-3 godine (taman kada ostanes bez garancije).
Mozda gresim ali ovo je moje misljenje i ja se sa njim u potpunosti slazem :d
 
Yellow Pinky je napisao(la):
A sto se tice konstatacije da bi proizvodjaci hard diskova onda stavljali hladnjake po default-u , pa nekako im se ne iplati da te komponente ostanu hladne i da ti hard disk traje 10 godina vec ti nabudze elektroniku koja razvija preko 55 stepeni (noviji maxtori idi u preko 75) i koja ce crci posle 2-3 godine (taman kada ostanes bez garancije).
Mozda gresim ali ovo je moje misljenje i ja se sa njim u potpunosti slazem :d

Nazalost, verovatno si potpuno u pravu, narocito za sve diskove koji nisu namenjeni za 24/7 serverski rad (uglavnom SCSI i poneki IDE kao sto je WD Raptor ili Maxtor MaxLine serija).

Isti je stos sa sijalicama... ove obicne sa volframom imaju vek do par hiljada sati maksimalno, a procitao sam negde na internetu da je moguce napraviti sa nekim drugim vlaknom (ne secam se tacno kojim), koje bi davalo istu boju svetlosti (znaci belo-zutu, a ne ovu ruznu plavicastu kao neonke), imalo isti ili cak nesto bolji procenat iskoriscenja a trajale i do 100x duze (a pritom kostale maksimalno do duplo vise). Ali ako bi proizvodjaci to poceli da prave, svi bi njih pokupovali, i prakticno nikad vise u zivotu novu sijalicu ne bi kupili... Jasna je logika proizvodjaca, zar ne?
 
Prijatelju nije bitno da bude titan bitno je da bude ventilator, da hladi hdd i time ne samo shto ubrzava rad vec i produzava zivotni vek uredjaja i to ne malo.
 
Vi stvarno verujete u to da disk može da se ventilatorom spusti na 13 stepeni ako je u sobi preko 20? :d

Inače, generalno podržavam aktivno hlađenje diskova, ukoliko kućište ne može da odradi svoj deo posla kako treba. Temperature od preko 40 stepeni nisu dobre.
 
Juce sam polepio po chipovima na elektronici one malo coolere + stoje i dalje ventilatori. temperature posle par sati rada hardova ne prelaze 20c.
 
Nazad
Vrh Dno