Šta je novo?

HDD S.M.A.R.T. Multi Zone Error Rate greške

5xeVo

Slavan
Učlanjen(a)
15.05.2007
Poruke
685
Poena
345
Moja oprema  
CPU & Cooler
_____ :: e3-1225v2 | lcpower lc-cc-94
Matična ploča
_____ :: intel server board s1200kp
RAM
_____ :: 2x8 ecc 1600
GPU
_____ :: iGPU
Storage
_____ :: ssd 120 / hdd 16+16 tb
Zvuk
xonar dx :: int.
PSU
_____ :: fd ion+ 660p
Kućište
_____ :: fd node 304
Monitor
iiyama 32''
Miš & tastatura
mx keys | mx master 2s
Laptop
hp elitebook 830 g8
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kolege forumaši,


Zamolio bih vas za pomoć oko dijagnostike HDD-a koji je počeo da otkazuje,

Napomena na startu, disk sam diskonektovao a skrinšot SMART dijagnostike je napravljen u momentu kada sam primetio čudno ponašanje NAS-a.
Disk se nalazi u custom NAS-u sa OMV-om.


Pre neko veče nisam mogao prekopirati neki fajl sa NAS-a na laptop, posle nekoliko neuspelih pokušaja kopiranja odlučio sam da pogledam SMART dijagnostiku.
Problematični HDD ima 1 bad sector, 1 pending bad sector i 12 Multi Zone Error Rate grešaka.

1718472071336.png

Pretražujući internet za ove greške uglavnom sam nalazio neke polu-informacije da je u pitanju mehanički kvar/defekt igle i/ili ploča.

Podaci na ovom disku:
  • kompleta arhiva projekata od faksa.
  • privatna dokumenta (skenirani originali itd).
  • arhiva eKnjiga
  • ostali folderi nisu toliko bitni.

(Polu)Sreća u nastaloj situaciji što imam backup arhive projekata ali star oko min. 2 godine.

Arhiva fotografija, filmova i drugih fajlova nije na ovom disku.


Sve u svemu, imam sledeća pitanja:
  • Da li neko zna o čemu se tačno radi i koliko je ozbiljna situacija?
  • Da li postoji šansa da se izvuku podaci ako je problem do mehanike?
  • Svaki dugi savet koji može pomoći je dobrodošao.


Trenutni plan mi je da prvo proverim backup diskove (koliko je star, tj. koje godine treba da targetiram tokom izvlačenja podataka.



Hvala svima unapred :)
 
1. Ako ti do sada nije palo na um da uradis backup ovog problematicnog hdd-a, ne znam sta cekas???
A ako backup nije izvodljiv iz bilo kojih faktora kao npr. i konflikt usled nemogucnosti kopiranja tog datog fajla ili foldera.
Onda nema druge do da kopiras foldere jedan po jedan ili grupno ali bez doticanja problematicnog dijela.

2. Za sad jos nema panike. Ono sto svakako treba da uradis jeste "popravka" 12 Multi Zone Error Rate grešaka.
I izolirati taj jedan losi sektor.

Problem postaje veci kako se losi sektori pocnu umnozavati, poput virusa.
Jedan los sektor uglavnom upucuje na fizicku shtetu na plochi. Mada ima slucajeva da se i oni otklone,doduse vrlo rijetko.
Stoga ga je bolje izolirati i pustiti ga da crkne u samoci.

Kolika je shansa da se doticni fajl iskopa tj. prebaci u formi u kakvoj i jeste, je vrlo diskutabilno.
Za tako nesto vrijedi isprobati one programe koji se bave takvom vrstom havarija. Mada uglavnom je to izgubljena bitka.
Ali vrijedi probati.
 
Zdravo Che :)

Nisam stigao napisati nazad rezultate svih aktivnosti, imao sam ,,zanimljiv'' mesec iza sebe. Hvala ti za podsetnik.

Elem, okolnosti su bile takve da na toj lokaciji gde se privremeno nalazio NAS nisam imao ni eksterni monitor, ni periferije, ni svoje butabilne USB alate (stelec i ostalo).
Pošto mi nije bila jasna geneza problema i učinilo mi se da je kliktao disk, odmah sam sve pogasio, izvadio disk i kad mi je bilo zgodno odneo u jednu domaću firmu za recovery podataka sa oštećenih medija.

Firma je izvukla sve podatke sa diska, koliko sam uspeo pretražiti i pregledati skoro 3TB podataka, svi (najbitniji) fajlovi su čitljivi.
Njihova dijagnostika je pokazala samo logičku grešku i da je sa njihove tačke gledišta disk mehanički ispravan (glave, ploče itd). SMART izveštaj ih nije zanimao ni najmanje.
Na toj pređašnjoj lokaciji je znalo biti prekida u električnom napajanju (hvala EPS ;)) pa je možda i to bio uzrok problema koji sam imao a koji mi je skrenuo pažnju na SMART dijagnostiku diska.
Imao sam i ranije iskustva sa vraćanjem u funkcionalno stanje diskova sa logičkim greškama. Možda sam i ovo mogao sam ali zbog SMART grešaka i internet pretrage koja je sugerisala na problem/kvar glava, nisam hteo sam da eksperimentišem.

Trenutno stanje, NAS je počašćen sa 2x 16TB Seagate Exos diska, stavljenih u SnapRAID, jedan disk za podatke, drugi za Parity data. Svi podaci prekopirani na nove diskove.
U toku svih ovih dešavanja, konačno mi je stigao internet u stan u kojem živim skoro godinu dana, tako da je NAS premešten kod mene.

Potom sam konektovao ponovo i problematični HDD da ga pogledam u HDSentinel-u.
Multi Zone Error Rate (u OMV SMART dijagnostici) je ustvari Write Error Rate u HDSentinel-u.
Ovo možda, nekada, nekome bude od koristi. :)
 
Kada je tako ozbiljna upotreba i naj manja greška ili upozorenje je znak za uzbunu. Ostavi neki profram da radi u pozadini koji će da raportira svaki sumnjivi podatak a "1 backup = no backup".
 
Zdravo Che :)

Nisam stigao napisati nazad rezultate svih aktivnosti, imao sam ,,zanimljiv'' mesec iza sebe. Hvala ti za podsetnik.

Elem, okolnosti su bile takve da na toj lokaciji gde se privremeno nalazio NAS nisam imao ni eksterni monitor, ni periferije, ni svoje butabilne USB alate (stelec i ostalo).
Pošto mi nije bila jasna geneza problema i učinilo mi se da je kliktao disk, odmah sam sve pogasio, izvadio disk i kad mi je bilo zgodno odneo u jednu domaću firmu za recovery podataka sa oštećenih medija.

Firma je izvukla sve podatke sa diska, koliko sam uspeo pretražiti i pregledati skoro 3TB podataka, svi (najbitniji) fajlovi su čitljivi.
Njihova dijagnostika je pokazala samo logičku grešku i da je sa njihove tačke gledišta disk mehanički ispravan (glave, ploče itd). SMART izveštaj ih nije zanimao ni najmanje.
Na toj pređašnjoj lokaciji je znalo biti prekida u električnom napajanju (hvala EPS ;)) pa je možda i to bio uzrok problema koji sam imao a koji mi je skrenuo pažnju na SMART dijagnostiku diska.
Imao sam i ranije iskustva sa vraćanjem u funkcionalno stanje diskova sa logičkim greškama. Možda sam i ovo mogao sam ali zbog SMART grešaka i internet pretrage koja je sugerisala na problem/kvar glava, nisam hteo sam da eksperimentišem.

Trenutno stanje, NAS je počašćen sa 2x 16TB Seagate Exos diska, stavljenih u SnapRAID, jedan disk za podatke, drugi za Parity data. Svi podaci prekopirani na nove diskove.
U toku svih ovih dešavanja, konačno mi je stigao internet u stan u kojem živim skoro godinu dana, tako da je NAS premešten kod mene.

Potom sam konektovao ponovo i problematični HDD da ga pogledam u HDSentinel-u.
Multi Zone Error Rate (u OMV SMART dijagnostici) je ustvari Write Error Rate u HDSentinel-u.
Ovo možda, nekada, nekome bude od koristi. :)
Које имаш Exos дискове ? Имаш ли хлађење NAS-a ?
 
Које имаш Exos дискове ? Имаш ли хлађење NAS-a ?
Kupio X18 od 16 TB, imam hlađenje.

Skoro sam naišao na neke Backblaze statistike da su se X18 lošije pokazali od X16, mada je još uvek mali uzorak.
 
Nisam naišao na taj podatak :S. Hvala za napomenu!

Trenutno su na oko 35 stepeni. Imam par opcija da poboljšam hlađenje.
 
Nazad
Vrh Dno