Šta je novo?

HD Problem, Samsung HD103UJ

Avijon

Čuven
Učlanjen(a)
16.03.2002
Poruke
781
Poena
685
Naime, problem je sledeći: 2 meseca nisam bio u blizini svog kompa, ali ga je za to vreme brat forsirao maximalno (prvi put je imao pristup kompu :D), i, jednostavno, nemam pojma šta mu je uradio, a njegovo "nisam ništa, majke mi!" mi ne uliva poverenje.. HD je počeo da škljocka, baš baš, a uz to, C: se ponaša jako čudno.. Stalno mu varira slobodan prostor (ne značajno, ali po 2-3-4GB se promeni po danu), i što mi je najiritantnije, nemam predstave kuda mu nestade free space! Particija 100GB, stalno pokazuje da je oko 15GB slobodno, ali da je samo 35GB zauzeto!? TreeSize potvrđuje istu priču.. E sad, gde su mojih 50GB!? Win 7 u pitanju, BTW, sa kojim, do pre 2 meseca, nije bilo problema..
I šta je sa silnim škljockanjem? Može li formatiranje HDa rešiti problem, ili da spremam sa'ranu?
 
hmmm.... uradi defragmentaciju sa ciscenjem praznog prostora. koristi PerfectDisk program.

deluje kao da je defragmentisan, mada moguce da su se pojavili i bad sectors. proveri SMART vrednosti za hard.
 
Ne bi smeo biti virus, provereno nekoliko puta, NOD ne pokazuje ništa rizično, but then again..

Defragmented with PerfectDisk, sve je Excellent, ali mi je "oslobodio" oko 4GB + sam obrisao neke gluposti koje nisam koristio, sveukupno oko 10GB "slobodnije" nego juče, ali opet su mi rezultati nenormalni. 26GB free of 99, ali opet, prikazuje 38 zauzeta!? Kako? Zašto? Format mu je zagarantovan, ali me ipak iritira situacija. Oh, da, i škljockanje je danas potpuno nestalo :(

 
Mozda je preostali (nestali) prostor otisao na restore ? Obrisi postojeci(e) restore pa vidi da li je mozda do toga tj. koliko ce se prostora osloboditi.
 
ukljuci da vidis sistemske i hidden fajlove?

da li imas hibernate.sys i pagefile.sys
 
Restore je obrisao oko 1GB, dakle, nije do njega..

Nemam ova dva fajla koje je Iznogud napisao, šta je to, moram li imati? :)

Razmišljam, ovo što je krckao ovih dana, da nije tim nekim putem particija slučajno "vrisnula" na neki način, da je krenuo da umire, pa da mu je naprosto "nestalo" tih nekoliko GB?
 
pagefile bi morao da imas, to je virtuelna memorija koju Windows koristi na hardu...

ukljuci ti deder Show hidden files
 
Da, OK, tu je pagefile, zauzima oko 6GB.. Next? :)

edit: I uz njega, takođe, hiberfil.sys, koji ima oko 5GB
 
Poslednja izmena:
ti imas 8GB RAMa?!?

nego, opleti sada opet onaj TreeSizeProfessional
 
A ne reče mi, šta da radim sa ova dva fajla? Klasično delete, ili da ih ostavim tu? :)

Treesize kaže: 38,2GB zauzeto; Free 26,6 (of 100GB).. Next? :)

edit: 6GB RAM :)
 
Poslednja izmena:
da li koristis hibernaciju? ako ne - onda je iskljuci

pagefile.sys mozes da smanjujes - a i ne moras...

cini mi se da ti i dalje ne prijavljuje sve... skini TotalCommander i sa space obelezi sve direktorijume i fajlove - pa vidi koliko ce da ti sve sabere... naravno, uz ukljuceno prikazivanje sakrivenih fajlova Configuration>Options>Display>Show hiddden....
 
OK, Hiber off = 5GB više mesta, pagefile netaknuto.
TCMD, sve selected, ~34GB, što je otprilike isto koliko mi i TreeSize sada prikazuje.
Dakle, 33 used, 31 of 100 free, još mi samo 36GB nedostaje? :)

Još neka ideja? (Ne želiš da znaš koliko tek mene nervira.)
 
desni klik na Computer, pa na Manage>Storage>Disk Management
pa desni klik na hard i izaberes Properties

daj mi sliku ovoga ^

i u novom prozoru Disk Cleanup

i od ovoga sliku...
 
hmmm... prijavljuje ti da ti je 68.8GB zauzeto na S: particiji ...

jedino ostaje RecycleBin ili sto je OCz napisao SystemRestore

ajde sad: Control Panel\All Control Panel Items\System > SystemProtection
pa tu sliku da vidimo...
 
start->run->cmd->chkdsk c: /r /f za detaljniju proveru hdd-a tj. c particije. Promeni slovo ako ti je system na drugoj.

Vidi da ti nije system restore pojeo prostor. CCleaner-om se lako brushu stari system restore backup-i.
 
Poslednja izmena:
eh da Ivice...
Avijon, nisi okacio SMART vrednosti za HDD... mozda imas bed sektore...

toliko od mene veceras, odoh da gledam oci izunutra...
 
Cekaj, jesi li stavio da ti prikazuje hidden foldere ? Ukoliko jesi, kada selektujes sve foldere na S particiji (znaci, cim otvoris S samo sve selektujes) koliko ti ispise da je zauzeto prostora ?
 
Poslednja izmena:
Odradih system restore, tj. pobrisah sve, tu mi je bilo oko 3GB.. Recycle Bin je prazan, jedino ako nema nekog zlog brata blizanca... :)

edit: @OCz, o tome i pričam celo veče, tako izbacuje da je 32,8GB zauzeto..
 
rece da mu je TotalCommander prijavio 34GB sa sakrivenim fajlovima...
 
Nije mi jasno ... Kada stavis da mozes da vidis hidden foldere, onda ti pokazuje da ti je 32.8GB zauzeto, a bez mogucnosti da vidis hidden foldere 68.8GB ? Gde je tu logika i gde to pokazuje (u propertisu/computer manageru ?)

P.S eno onaj poslednji screen sto si okacio. Pokazuje da je 68.8GB zauzeto i da je 31.1GB slobodnog prostora ostalo. Tu je sve u redu ..
 
Poslednja izmena:
Ne, ne. 68GB pokazuje desni klik na particiju-> properties, 32 pokazuje kada selektujem sve foldere. --> http://i51.tinypic.com/2aiqas0.jpg


P.S eno onaj poslednji screen sto si okacio. Pokazuje da je 68.8GB zauzeto i da je 31.1GB slobodnog prostora ostalo. Tu je sve u redu ..
Paaa, bilo bi sve u redu, da je meni zaista i zauzeto 68GB, ali uz Windows & nekoliko programa, 68GB mi zvuči previše.
 
Poslednja izmena:
Pa naravno :) --> http://i56.tinypic.com/nfsf3q.jpg


start->run->cmd->chkdsk c: /r /f za detaljniju proveru hdd-a tj. c particije. Promeni slovo ako ti je system na drugoj.

Vidi da ti nije system restore pojeo prostor. CCleaner-om se lako brushu stari system restore backup-i.
Uh, uz dužno poštovanje, ja tek sad videh ovaj post :/
Ne mogu pristupiti toj komandi:
"Access denied as you do not have sufficien privileges
You have to invoke this utility runing in elevated mode"

Ne razumem, šta bi ovo trebalo značiti?
 
Poslednja izmena:
To ti je izgleda UAC ukljucen. Ili iskljuci UAC (Control Panel > User Accounts > Change user account control settings > never notify > restart PC), ili pokreni cmd kao admin (desni klik pa run as admin).

Jesi li siguran da nemas nikakav backup namesten i da je system restore ispraznjen ? Mozda da pustis CCleaner ili TuneUp Utilities da skeniraju na brzaka i obrisu nepotrebno, pa da vidimo da li to menja nesto ..
 
To ti je izgleda UAC ukljucen. Ili iskljuci UAC (Control Panel > User Accounts > Change user account control settings > never notify > restart PC), ili pokreni cmd kao admin (desni klik pa run as admin).

Jesi li siguran da nemas nikakav backup namesten i da je system restore ispraznjen ? Mozda da pustis CCleaner ili TuneUp Utilities da skeniraju na brzaka i obrisu nepotrebno, pa da vidimo da li to menja nesto ..

UAC Isključen, mada PC nije restarted, tražim trenutno greške na HDu pomoću HD Tune, pa ću kasnije resetovati.
Na pokretanje cmd kao administrator & kucanja ponovnih parametara koje je Ivica dao, dobijam
"The type of the file is NTFS. Cannot lock current drive.
Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process. Would you like to schedule this volume to be checked next time the system restarts?"

Backupi svi isključeni, restore deleted.. --> http://i54.tinypic.com/oft0jn.jpg

Ironija.
Sa'ću pokušati ovaj program koji si rekao.
edit: Našao je 4 greške, prva je UAC :)
druga je Administrative sharing? Može li ovo imati veze?
treća: network access to the registry ?
četvrta je što HD nikad nije bio testiran da li ima greške :)

Any better?
 
Poslednja izmena:
Hajde daj sebi provlegije da udjes u System Volume Information folder. Dodaj svoj nalog u Properties->Security->Advanced->Permissions tabu tog foldera i cekiraj Replace all child object permissions... pa onda prebroji koliko imas u tom folderu.
 
Iskljuchi system restore servis i obrishi system kao usera u security, dodaj everyone umesto system i obrishi system volume informetion dir. Malo ce se uac buniti ali morash da radish sve kao run as admin isl. Iz Xp-a prolazi a sad sedica bi trebalo da je "zilavija" malo. :)

Onu komandu sto sam ti napisao pusti da ti odradi kad se podize sistem. Lepo pishe:
Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process. Would you like to schedule this volume to be checked next time the system restarts?"

a ti kazesh Y

I onda resetujesh mahsinu i kad se pali uradishe ti to. chkdsk /r /f radi 5 stavki i popravlja greshke. Koliko sam samo systema vratio u zivot kad zabrljachi po tabeli isl. Ti nemash taj problem ali mozda ti ne broji lepo free space isl. Uvek vredi malo da se precheshlja sa tim.
 
Nazad
Vrh Dno