Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Evo baš ću ovih dana ponovo da uporedim "dobar" i "loš" rip, pa da vidim... Konkretno, pošto je moja devojka poželela da gleda nov Footloose, odgledaćemo pola filma u jednom kvalitetu, pola u drugom, pa da procenimo kolika je razlika i da li je uopšte bitna dodatnog zezanja sa skidanjem znatno većih filmova* ;)

Biće upoređeni Footloose.2011.BrRip.720p.x264.YIFY (~740MB) i Footloose.2011.1080p.MKV.x264.AC3.DTS.Eng.NL.Subs (~11.8GB).

___________
* za proteklih cca. 1 sat skinulo se oko 1.7GB a ostalo je još 4.5h... Do sada bih skinuo YIFY verziju, odgledao je i smoren kvalitetom (filma, ne snimka ;) ), obrisao je :)
 
Yify je odlican za ipad npr. (ima aac zvuk/mp4 kontejner) kao i za ostale male dijagonale... za 40-50+ inca nije nikako ;)
 
Brate dođeš na temu koja se zove hd filmovi i pričaš da nije vredno i nije bitno smarati se oko skidanja velikih fajlova, klasičan troll.
 
Brate, tema je tehnička diskusija, pa ja tehnički diskutujem :)

Eto, brate, čak sam i rešio da ponovim eksperiment upoređivanja dva kvaliteta snimka.
 
Pre eksperimenta, pripremi uslove za gledanje. Instaliraj madVR video renderer i MPC-HC plejer (u kome ćeš izabrati madVR renderer za prikaz slike), pa tek onda upoređuj.
 
Filmove na TVu gledam isključivo preko njegovog plejera, ne preko kompa. Puštam ih preko Serviio-a ili ređe sa externog HDDa.

Inače, na kompu imam instalirane MPC-HC i madVR :)
 
Eh, pa zato ti filmovi izgledaju isto na televizoru, jer je njegov dekoder i skaler optimizovan za brzinu i nisku potrošnju (tj. da bi mogli da ugrađuju što sporiji i jeftiniji DSP) nauštrb kvaliteta :)
 
Evo baš ću ovih dana ponovo da uporedim "dobar" i "loš" rip, pa da vidim... Konkretno, pošto je moja devojka poželela da gleda nov Footloose, odgledaćemo pola filma u jednom kvalitetu, pola u drugom, pa da procenimo kolika je razlika i da li je uopšte bitna dodatnog zezanja sa skidanjem znatno većih filmova* ;)

Biće upoređeni Footloose.2011.BrRip.720p.x264.YIFY (~740MB) i Footloose.2011.1080p.MKV.x264.AC3.DTS.Eng.NL.Subs (~11.8GB).

___________
* za proteklih cca. 1 sat skinulo se oko 1.7GB a ostalo je još 4.5h... Do sada bih skinuo YIFY verziju, odgledao je i smoren kvalitetom (filma, ne snimka ;) ), obrisao je :)
Pa tako sam i ja devojci držao predavanje, kao što sam već pisao.
Inside Llewyn Davis, prvo smo gledali kvalitetan FullHD, ali sam skinuo i neki Yify ili slično. Onda sam uključio taj krš, da li vidi razliku, rekla je da ima.
Pre toga sam neprekidno pokušavao da joj objasnim, ali nema ništa bez praktičnog primera. I ovde nema veze sa aufiofilima, nije u opremi, oprema ti je dobra. Nego stavljaš nešto, što je audio ekvivalent da telefonom snimaš pesmu sa radija.
 
@ voodoo_: Pa, moguće... Znači, tehnički sam u pravu: zaista je isto, ako se gleda preko TVa, ne kompa :)

@ Dark Magician: a zamisli tek kad bih rekao da slušam AAC 48kbps muziku ;)
 
Poslednja izmena:
@ voodoo_: Pa, moguće... Znači, tehnički sam u pravu: zaista je isto, ako se gleda preko TVa, ne kompa :)

@ Dark Magician: a zamisli tek kad bih rekao da slušam AAC 48kbps muziku ;)
Troluješ.
I stand corrected.
Ozbiljan je.
 
Poslednja izmena:
Svako zna sta mu najvise odgovara. Ali objektivno, nema sanse da se ne vidi razlika izmedju nekih 700mb YIFI i ripova boljih internal grupa. Dok nisam uleteo na privatne trekere (za sta je zasluzan Bench ,) ), meni je sparks bio zakon. Sada ne bih sebe naterao to da gledam. Nisam neki elitista, ali kad su vec rasprostranjeni kvalitetni tv-ovi, brz internet, zasto se ne bi gledao kvalitetan materijal. U svakom slucaju, ponavljam da svako bira sta mu odgovara, ali razlika se itekako vidi.
 
Meni je greota kupiti nešto što nećeš da koristiš kako treba.
 
Pa normalno da se sa 3 metra na 42 inča slabije primećuje razlika. Sa te razdaljine oko ne može da razlikuje 720p od 1080p.

Uzmi da gledaš na 50 inča sa 2 metra pa ćeš da vidiš razliku, a ako je ne vidiš, onda si ćorav. Šta da ti kažem.

Ja sam tako na monitoru od 27 inča gledao 1080p ripove od po 6 do 12gb npr i bili su mi okej sa 2 metra razdaljine, a kad sam prešao na plazmu 50 inča, zgrozio sam se i pobrisao jedno 5tb filmova.

Od tada gledam samo remuxe, ali dobri su i transparentni ripovi za one koji kubure s brzinom neta i prostorom na hdd-u.

Ali eto, moj buraz s istom brzinom neta (100/3 Mbps) i dovoljno prostora na hdd-u i dalje skida najgore i najmanje moguće ripove, jer kaže da je njemu to dovoljno i da mu bolje ne treba.

Mojoj kevi je i običan sd dovoljan, a ćale, koji se inače loži na hi fi i tehniku, ali je duduk za sve osim retro hi fi-ja, često ne primećuje razliku između dve verzije istog filma, tj. ako mu kažem da je neki snimak bolji (a ustvari je daleko lošiji), on će kao da zagleda i da iskomentariše kako je slika oštra kao nož... :d

Dakle, sve zavisi od toga koliko je neko zahtevan i koliko ima istrenirano-osetljivo oko... tako da ako si ti i neki ljudi koje poznaješ zadovoljni sa yify-jem itd. ne znači da i svi ostali moraju da budu.
 
Poslednja izmena:
Ja sa 2.5 metra primecujem razliku izmedju 720p YIFY i 720p SPARKS (na 32" HD ready tv). Licno za mene je SPARKS skroz ok sto se tice kvaliteta, a i najbrzi su sa izbacivanjem filmova :)
 
Poslednja izmena:
Ja gledam 42" sa oko dva metra. Yify i kvalitetan je nebo i zemlja. Sve gledam što bolje. A ovo da ne bi primetio razliku, vidi se itekako. HDTV je meni lošeg kvaliteta, samo BluRay filmskim kamerama mi je ono što je dobro. A i tu ne volim Alexa kako snima, odvratna mi je.
 
Sa te razdaljine oko ne može da razlikuje 720p od 1080p.
#
Uzmi da gledaš na 50 inča sa 2 metra
#
sve zavisi od toga koliko je neko zahtevan
#
tako da ako si ti i neki ljudi koje poznaješ zadovoljni sa yify-jem itd. ne znači da i svi ostali moraju da budu.
To i ja govorim sve vreme, drago mi je da se slažemo :)
#
Ta razdaljina mi deluje ipak preblizu za tu dijagonalu - kao da sediš u bioskopu u prvom redu. Ali, kako ko voli.
#
Jasna stvar, to i ja uvek kažem, ali me pojedinci ubeđuju šta bi trebalo da mi se svidi ;)
#
To je univerzalno pravilo, važi za sve stvari i ljude! Važi i obrnuto: ako neko nije zadovoljan YIFIjem, to ne znači da neko ne može da bude potpuno zadovoljan.

samo BluRay filmskim kamerama mi je ono što je dobro. A i tu ne volim Alexa kako snima, odvratna mi je.
Za ovo ne znam. U stvari, nisam siguran ni šta to znači :D Šta "BlueRay filmskim kamerama"? Kakvim drugim kamerama se snimaju filmovi? Ko ili šta je Alexa?
 
Poslednja izmena:
2 do 2.3 metra je idealna razdaljina za 50 inča po preporuci THX-a. http://www.engineeringcalculator.net/HomeTheaterCalculator.html

Ja gledam sa otprilike tih 2-2.3, ali ispod dva mi je preblizu pošto onda već vidim kaku skakuću fosforčići od plazme. :d A isto tako, 2.8 mi je već predaleko i zamaraju mi se oči. 2-2.3 m mi je idealno, u zavisnosti kako se zavalim.

Ali ja ne bih mogao da zamislim gledanje 42'' sa tri metra, kako te ne bole oči?

Ali i na 42'' sa 3 metra razlike su nebo i zemlja između tih ripova ispod 2gb i ripova od 8-10gb, da i ne pominjem transparentne ripove, remux i full BD.

Mislim sve je stvar sa čim je ko zadovoljan, a očigledno je da ti nemaš neke prohteve, kao uostalom i većina prosečnih korisnika.

Mislim, ako si ti zadovoljan s yify-jem itd, boli te pedu.

Ali fora je u tome što u ovoj temi ima veoma malo korisnika koji bi se zadovoljili s onim što tebi odgovara.

Poenta je u tome da ako ti pod istim uslovima ne vidiš razliku između dva sourcea ili ti je ista zanemarljiva, to ne znači da će kod drugih biti isto, jer svako oko je različito.

Jednostavno, profesionalci i entuzijasti će primećivati i one sitne nijanse, koje njima neće biti sitne, bio u pitanju kvalitet slike, zvuka itd, dok prosečne korisnike to ne zanima, njima je bitno samo da se čuje i vidi, ali ne i kako.

Glavna razlika po meni između entuzijaste i prosečnog korisnika je ta što entuzijasta sam stremi uvek ka nečem boljem, dok prosečnog korisnika to ne zanima i često entuzijasti svoje bližnje moraju bukvalno da nateraju da probaju nešto bolje, kao što je bio slučaj s mojom ženom... da vidiš kako sada i ona primećuje razliku, a nekad me je napušavala što neću da gledam odmah neki film već čekam da izađe BD ili remux.

Ali ona i dalje može da gleda film i na nekom od milion pinkovih kanala, dok se meni prevrće stomak kad slučajno bacim pogled na te blasfemije od snimaka.

Jednostavno, kad se čovek navikne na nešto bolje, teško se vraća na staro, a razlika je utoliko veća ukoliko čovek sebe smatra entuzijastom i zanima ga najbolji mogući doživljaj koji može sebi da priušti.


Inače, Alexa ti je jedna od ARRI-jevih (proizvođač filmske opreme) platformi digitalnih kamera.
 
Poslednja izmena:
Ima ljudi koje zanima, i onda oni navlače druge.
Ja tako navlačim koga god stignem, neki se opiru. :D
Najviše mrzim da me zovu da gledamo i onda neki krš rip, njima ne smeta, a ja u agoniji.
 
čovek sebe smatra entuzijastom i zanima ga najbolji mogući doživljaj koji može sebi da priušti.
Mene zanima neki "optimalni doživljaj", svakako ne ni najbolji mogući, ni najlošiji... Recimo, malo iznad proseka :)

U smislu: ukinuo bih većinu Pink kanala (kad ih već pominješ), zbog krš slike. S druge strane, FOX kanali, HRT i AlJazeera Balkans su mi sasvim OK (kod mene su svi oni označeni kao 576i).

A gledanje TVa sa tako malih udaljenosti mi je neobično - ako bih svoj TV (42") gledao sa 2m ili manje, imao bih utisak kao da sedim ispred PC monitora, ne TVa. Nije mi to baš jasno. Kad sam kupovao ovaj TV, bojao sam se da će mi biti preveliki za ovu udaljenost, mada sam sada navikao. Ko zna, možda bih navikao i da sedim toliko blizu, kao da ga držim u krilu ;)
 
Bi, i meni delovalo veliko, a onda sam počeo da žalim što nije 47".
Za optimalno ti je neki bolji ripovi od 6.5GB na gore, što naravno je veoma grubo odokativno rečeno. Animirani filmovi i od 4.3GB izgledaju pristojno.
Ali nećeš über kao ostali ovde.
Mada u nekim slučajevima i kad hoćeš nema, pa mora kompromis.
 
Meni je YIFY sasvim dovoljan, ali zato ga gledam na 15 inca. :D A i dalje primecujem u neke trenutke los kvalitet, ali sta dobijam za ~700mb je super + 15 inca + 4mbps net. Ja zadovoljan! :)
Ako nabavim neki 42 inca TV, onda ce biti i gledanja boljih (i vecih) ripova. :)
 
^ odakle ti hrabrost na ovom mjestu reći da je YIFY dobar.
90% gledalaca na 42 incha neće vidjeti razliku između njega i nekog ripa od 5 GB, mada ona postoji, i to govori dovoljno da je i YIFY sasvim zadovoljavajući za ogromnu većinu.
 
Zato što ovde se izbacuju svi koji to smatraju OK, jer nije HD. A ovo je HD diskusija.
 
Ja sam na primer krenuo da gledam YIFY u pocetku pa sam presao na kvalitetnije ripove da bi se sada zadovoljio samo sa Full BD ili remux-om. Sem ako nekog filma nema u Full BD ili remux onda ostaju kvalitetniji ripovi. Inace ja moj 42" tv gledam na blizu 2,2m.
 
Poslednja izmena:
I ja sam prvo skidao te male, ali je to bilo krš i na monitoru, pa sve veće i veće, gde sada povremeno smatram da je užas film samo po tome kako je zvaničan BluRay.
I te male sam skidao samo zbog jadne brzine interneta.
 
A što TV tako velikih dijagonala gledate sa tako male udaljenosti? Mala soba ili mislite da je tako bolje?
 
Aha, tu za tv dijagonale 42" (~107cm) stoji da je "4.9m Maximum recommended viewing distance", kao i "Most people are comfortable watching TV between this distance and half this distance."

Sa time se i ja slažem: 2.5 - 4m je optimalno za TV dijagonale 42". Manje od toga je nekako preblizu, više može da bude predaleko.
 
A šta kaže za full hd rezoluciju? Kako izneseš ono što tebi odgovara :D
 
Hm... Iskreno, taj deo nisam ni primetio. Piše:
"4.5 meters Maximum Viewing Distance for NTSC/PAL(720x480/720x576)
1.7 meters Maximum Viewing Distance for HDTV(Fully resolved 1080i; 1920 x 1080)"

Ovo mi je sad još manje jasno - otkud tolika razlika u preporuci za PAL i FHD? Totalno mi je nejasno... Ne mogu da zamislim da sedim tako blizu TVu. Nije mi jasno kako bi npr. 4-5 osoba uopšte onda zajedno gledale TV? Heh, jedino u redovima kao u bioskopu :)
 
Vrh Dno