Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Napokon Sin City 2, powered by SPARKS
 
Društvo jel može nekako da se ovi x264 ripove prebace u x265? Čitao sam da ovaj novi način kompresije može smanjiti x264 fajl i do 50% a da se pritom ne izgubi uopšte kvalitet slike. Imam 2 hdd-a od po 3 tb-a i služe mi samo za XBMC ili ti ovaj sad novi Kodi, i na Kodiju je ugrađen kodek koji će bez problema puštati x265 materjal. Ja već sad imam gomilu filmova, serija, dokumentaraca sve u 720p ali kad bih to mogao da smanjim nekako bez gubitka kvaliteta to bi bila prava stvar :)
 
Društvo jel može nekako da se ovi x264 ripove prebace u x265? Čitao sam da ovaj novi način kompresije može smanjiti x264 fajl i do 50% a da se pritom ne izgubi uopšte kvalitet slike. Imam 2 hdd-a od po 3 tb-a i služe mi samo za XBMC ili ti ovaj sad novi Kodi, i na Kodiju je ugrađen kodek koji će bez problema puštati x265 materjal. Ja već sad imam gomilu filmova, serija, dokumentaraca sve u 720p ali kad bih to mogao da smanjim nekako bez gubitka kvaliteta to bi bila prava stvar :)

Zaboravi na to.
Iz više razloga.
 
Pa dobro nemam popunjeno 6 tb, za sada "samo" 4,5 :D A šteta baš sam mislio ako može da dobijem na prostoru.
 
Shift&delete ti je najbolji nacin da dobijes na prostoru, drugi isto tako dobar (ali skuplji) nacin je kupovina jos nekog harda :)
 
:D

Pa to jeste, al šta znam tripujem se i pravim kao neke biblioteke u XBMC tako da bukvalno sam napravio kući nešto slično kao netflix ili takvi servisi. :D Imam pretplatu na IPTV ali sam ga isključio jer imam tv koji ima DVBT-2 i to sam povezao preko XBMC-a preko onog Live TV-a njegovog tako da što se tiče televizije uključim samo XBMC i to je to.

Najviše mi zauzimaju prostor serije jer je uglavnom jedna epizoda više od 1 gb-a, a kad sezona ima po 20-ak epizoda (kao recimo Arrow) tu ode dosta prostora.
Što se tiče filmova tu nije nikakav problem, obično držim oko 200 filmova i s vremena na vreme pogledam kad ima neki noviji da ga ubacim u biblioteku a nešto starije izbrišem i tako u krug.

Na XBMC sam se odlučio kad sam skoro kupio LED 42" i prezadovoljan sam kako sve funkcioniše. Ali eto video ovo za x265 pa pomislio da mogu da dobijem duplo više prostora. Šta mislite kad se sve to dovede u red (sad čitam onu temu gde me je poolmaker uputio, hvala ;) ) jel će moći da se lepo prebaci x264 materjal u x265 i da se značajno dobije na prostoru?
 
Nije još uvek x265 na nivou x264. Tih 50% smanjenja uz isti kvalitet slike možeš da sanjaš. U najboljem slučaju je x265 10-20% lošiji u odnosu na x264 - trenutno.

Plus, reenkodovanje već enkodovanog materijala nije pametno, jer i tu ubijaš kvalitet... Mani se ćorava posla (za sada), kako kažu. :)
 
Ali Arrow je pokidao i dozvoljeno mu je da zauzima preko GB po epizodi.:D
Moći će da se uradi to što hoćeš kada h265 bude spreman, ali kao i kod svakog transkodiranja biće određenih gubitaka u kvalitetu. Uz to, trebaće puuuuno vremena za taj posao, osim ako značajno ne ubrzaju kodek ili da posao prebace na GPU. Možda je to već moguće, ne pratim toliko.
 
A ništa onda, nije da se i ovako bunim, može na 6 tb da stane gomila toga :d al video ovo pa mi se učinilo da može još bolje.

I još nešto možda sam ćorav al meni uopšte nema razlike na mom tv-u između 720p i 1080p sa one udaljenosti odakle ga i gledam (oko 2-2,5m). :D Pre nego što sam uzimao tv razmišljao sam se ako budem kupuovao nešto da kežemo veće kao ovaj od 42" da će mi trebati mnogo više prostora (zato sam i uzeo još jedan HDD od 3tb :D ) za materjal mada s obzirom da kad sam uzeo tv probao sam nekoliko filmova 720p vs 1080p i uopšte nikakva razlika, bar je ja ne vidim. Ok ima kad se približim onako na metar ali toliko blizu ne gledam tv.
 
Ja kada sam zadnji put probao encodovanje u h265 to je bilo uzasno sporo oko 6-7 puta sporije od h264, znaci za tolike terabajte to bi trajalo u najboljoj soluciji nekoliko meseci :)

Sto se tice razlike izmedju 1080p i 720p to zavisi od vise faktora. Ima razlike, naravno sto je veca distanca sa koje gledas tv, teze se i uocava razlika.
 
Poslednja izmena:
I još nešto možda sam ćorav al meni uopšte nema razlike na mom tv-u između 720p i 1080p sa one udaljenosti odakle ga i gledam (oko 2-2,5m)
Heh, i ja imam LG LED 42". Takođe ga gledam sa slične udaljenosti (2,5-3m) i ja obično ne primećujem nikakvu razliku između 720p i 1080p. Često mi neke serije, koje skidam u 480p, takođe deluju podjednako dobro. Ko god je gledao nešto na mom TVu, složio se sa ovom mojom konstatacijom.

E, sad - ja ne skidam ove "ultra" kvalitetne filmove od 30-50GB, već obično gledam filmove od 1-2Gb za 1080p i 500MB-1Gb za 720p. Čak u poslednje vreme sve češće koristim one "mikro-mkv" varijante, gde npr. 720p epizoda od pola sata ima nekih 150-300MB, a film (takođe 720p) bude oko 500MB.

Što se mene tiče, Full-HD vs. HD-ready je više marketing, nego realnost.
 
Ma ok ima razlike između 720p i 1080p znam, video sam. Ali tv mi je u svim pozicijama u sobi (da tako kažem) sa koje je predviđeno da se gleda tv udaljen od 2m pa do nekih 3,5 od mesta za gledanje a sa te razdaljine ne znam, nema razlike inače tv je LG.
Ima razlike recimo kad pustim seriju gde piše samo hdtv (epizoda obično oko 300mb) i 720p hdtv (obično preko 1gb).
 
Sami pojmovi "720p" i "1080p" su veoma široki jer kreću od par stotina MB do ~20GB, ako govorimo o ripovima, tako da se ne može porediti 720p od 800MB sa onim od 8GB.
Uz to, postoji značajna razlika u kvalitetu zvuka.
 
Meni su filmovi od 4,5 GB-a pa do 7,8 GB-a sve zavisi, serije po epizodi uglavnom od 1GB - 1,5. A ima i nekih slučajeva gde su i do 500 MB-a, to je obično kod onih sitcoma gde epizoda traje nešto blizu pola sata. I dokumentarci obično epizoda iz nekog serijala od 1 do 2GB-a , zavisi.

Po meni ovo je i više nego dovoljno za tv dijagonale kao što je moj. ;)

A što se zvuka tiče to je apsolutno tačno jer imam genius 5.1 povezan sa kompom i tako gledam i tv i razlika je baš uočljiva između ripova od blizu GB i 4,5,6 GB-a.
 
Poslednja izmena:
A da li se ta razlika u kvalitetu zvuka primećuje kad se koristi sam TV ili samo sa prikačenim dodatnim zvučnicima, dekoderima i koječime još?
 
Zavisi od TV-a verovatno. Na komp. zvučnicima od 20-30e se primećuje.
 
Pa ne znam, ali kao što peja reče razlika na zvučnicima od kompjutera je baš primetna.
 
Heh, i ja imam LG LED 42". Takođe ga gledam sa slične udaljenosti (2,5-3m) i ja obično ne primećujem nikakvu razliku između 720p i 1080p. Često mi neke serije, koje skidam u 480p, takođe deluju podjednako dobro. Ko god je gledao nešto na mom TVu, složio se sa ovom mojom konstatacijom.

E, sad - ja ne skidam ove "ultra" kvalitetne filmove od 30-50GB, već obično gledam filmove od 1-2Gb za 1080p i 500MB-1Gb za 720p. Čak u poslednje vreme sve češće koristim one "mikro-mkv" varijante, gde npr. 720p epizoda od pola sata ima nekih 150-300MB, a film (takođe 720p) bude oko 500MB.

Što se mene tiče, Full-HD vs. HD-ready je više marketing, nego realnost.
Ti si realno bacio pare ako gledaš te mikro ripove, jer to nije ni delić HD-a. Uzmi skini rip od 13GB i onda ćeš da vidiš drastičnu razliku.
Zato ti 480p i izgleda jednako dobro, jer ovo drugo je krš. Uzmi gledaj kvalitetno.
 
@wwwz

Dobro je što si otkrio ovu temu na forumu. Nadam se da ćeš malo pročiti šta smo pisali na prethodnih 390+ strana i da ćeš početi da ceniš kvalitetne ripove i kvalitet koji oni donose sa sobom pogotovo što imaš dobar TV.
720p od 500MB i 1080p od 1GB ne mogu da budu dobrog kvaliteta. 480p ne treba ni pominjati.
 
Fora je što je on rekao da gleda tv sa 2,5 - 3m udaljenosti i kad se to uzme u obzir ne vidi razliku :D Mada iskreno ti ripovi od 500 MB za 720p film su ekstremno mali i u tom slučaju ne shvatam kako ne vidi razliku na tako velikom tv-u pa i da gleda sa 4 m? Mislim ja i ne znam gde nalazi toliko male 720p filmove, pa čak Yafijevi (koji su lošeg kvaliteta) su veći od toga :D
 
Meni je YIFI/YTS super - mali fajlovi, a dobar kvalitet slike.

Što se tiče malih 720p od oko 500MB... potraži one gde piše
[Encoder]:…………………………:[ nItRo

Mada, sve ovo je kao rasprava sa audiofilima - oni će reći da bez opreme od 500-1000€ nema dobrog zvuka, a meni će 10 godina stara Aiwa mini-linija biti odlična. Sve je stvar ukusa, očekivanja, želje da se čovek malo ili mnogo bakće sa time.
 
Poslednja izmena:
Ali zbog cega toliko mali fajlovi, pa nije vise net kao pre 10 godina. SPARKS ripovi su mnogo bolji od od tih.
Da gledas na malom monitoru ili tabletu pa da razumem, ali na 42" ili vecem tv-u je razlika drasticna.
 
Poslednja izmena:
Ni meni nije jasno ...
EDIT: ahaha, zaboravio sam ko je wwwz.:D
 
Poslednja izmena:
Ko je? :)

Inace yify re-enkoduje uglavnom SPARKS ripove.
 
Nazad
Vrh Dno