Šta je novo?

Harmony OS / Hongmeng OS

Redmi

Poštovan
Učlanjen(a)
04.12.2019
Poruke
153
Poena
70
Nemamo temu za novi Huaweijev operativni sistem, pa evo tema da ne kačimo po temama specijalizovanim za modele.




prema ovom izvoru i drugi proizvođači mobilnih telefona će koristiti Harmony OS (što je i logično)

IZVOR


evo prevod preko Google translate






Ažuriranje postojećih Huawei telefona, sa Androida na Harmony OS, se očekuje početkom juna. Pretpostavlja se da će ažuriranje prvi dobiti Mate 30, Mate 40, P40 i Mate X2.
 
Ajde neka neko piše iz prve ruke razlike između Android i Harmony.

Koliko pratim u pitanju je isti softver, tj Harmony je bukvalno skin. Doduše .apk je promijenjen u nešto drugo i to prostim rename...
 
Ajde neka neko piše iz prve ruke razlike između Android i Harmony.

Koliko pratim u pitanju je isti softver, tj Harmony je bukvalno skin. Doduše .apk je promijenjen u nešto drugo i to prostim rename...
Verovatno citas komentare ljudi koji pisu gluposti, odnosno svoje stavove iznose na osnovu vidjenog GUI-a, iz kog su dosli do zakljucka da je HarmonyOS kopija Androida jer je UI operativnog sistema isti kao trenutni EMUI na Androidu. Takodje, MIUI, EMUI, OxygenOS, FlymeOS, EUI, LineageOS, ColorOS, to su sve "operativni sistemi" ili kako ja to volim da kazem Android distribucije, odnosno uzeli su Android, uklonili guglov UI i umesto njega ubacili svoj. Ono sto razlikuje HarmonyOS od Androida jeste sama srz sistema, odnosno kernel. iOS je sistem ciju srz cini DarwinOS, a Android nije nista drugo nego obicna Linux distribucija pravljena za telefone (sa malo modifikovanim Linux jezgrom verzije 3). Pored Androida, postoje i mnogi drugi operativni sistemi kao sto su Plasma Mobile, Ubuntu Touch, postmarketOS i svima im je zajednicko sto se u samoj srzi sistema nalazi Linux kernel (citaj jezgro). Zbog same cinjenice da je srz Androida modifikovano Linux jezgro, svi drugi sistemi (pa cak i PC Linux) mogu nativno da pokrecu Android aplikacije ubacivanjem Anbox-a u kernel.

E sad ono sto HarmonyOS razlikuje od Androida jeste samo jezgro koje ga pokrece. U srzi Androida se nalazi Linux jezgro, a HarmonyOS ne sadrzi uopste Linux jezgro, pokrece ga microkernel koji je pisan od nule i prilikom cijeg programiranje su imali na umu i druge IoT uredjaje. Takodje, guglov sistem (koji ne znam kako se zove) koji bi trebao da zameni Android je takodje baziran na microkernel-u pisanom od strane Gugla. Koliko sam shvatio HarmonyOS podrazumevano dolazi bez GUI-a, a na proizvodjacu je da odluci koji ce korisiti (npr. MIUI, EMUI itd.). Jedino sto mi nije jasno jeste kako su implementirali podrsku za Android aplikacije s obzirom da je u pitanju skroz drugi sistem. Da je Huwei napravio nesto poput LineageOS onda bi se moglo reci da su samo promenili ime i nazvali novim operativnim sistemom, ali posto nisu mislim da je skroz glupo reci da je HarmonyOS kopija Androida.
 
Verovatno citas komentare ljudi koji pisu gluposti, odnosno svoje stavove iznose na osnovu vidjenog GUI-a, iz kog su dosli do zakljucka da je HarmonyOS kopija Androida jer je UI operativnog sistema isti kao trenutni EMUI na Androidu. Takodje, MIUI, EMUI, OxygenOS, FlymeOS, EUI, LineageOS, ColorOS, to su sve "operativni sistemi" ili kako ja to volim da kazem Android distribucije, odnosno uzeli su Android, uklonili guglov UI i umesto njega ubacili svoj. Ono sto razlikuje HarmonyOS od Androida jeste sama srz sistema, odnosno kernel. iOS je sistem ciju srz cini DarwinOS, a Android nije nista drugo nego obicna Linux distribucija pravljena za telefone (sa malo modifikovanim Linux jezgrom verzije 3). Pored Androida, postoje i mnogi drugi operativni sistemi kao sto su Plasma Mobile, Ubuntu Touch, postmarketOS i svima im je zajednicko sto se u samoj srzi sistema nalazi Linux kernel (citaj jezgro). Zbog same cinjenice da je srz Androida modifikovano Linux jezgro, svi drugi sistemi (pa cak i PC Linux) mogu nativno da pokrecu Android aplikacije ubacivanjem Anbox-a u kernel.

E sad ono sto HarmonyOS razlikuje od Androida jeste samo jezgro koje ga pokrece. U srzi Androida se nalazi Linux jezgro, a HarmonyOS ne sadrzi uopste Linux jezgro, pokrece ga microkernel koji je pisan od nule i prilikom cijeg programiranje su imali na umu i druge IoT uredjaje. Takodje, guglov sistem (koji ne znam kako se zove) koji bi trebao da zameni Android je takodje baziran na microkernel-u pisanom od strane Gugla. Koliko sam shvatio HarmonyOS podrazumevano dolazi bez GUI-a, a na proizvodjacu je da odluci koji ce korisiti (npr. MIUI, EMUI itd.). Jedino sto mi nije jasno jeste kako su implementirali podrsku za Android aplikacije s obzirom da je u pitanju skroz drugi sistem. Da je Huwei napravio nesto poput LineageOS onda bi se moglo reci da su samo promenili ime i nazvali novim operativnim sistemom, ali posto nisu mislim da je skroz glupo reci da je HarmonyOS kopija Androida.
Hvala na informacijama, veoma zanimljivo, nadam se da će im stvari krenuti na bolje.. Ne bih da gledam monopol par marki telefona na tržištu..
 
Krenuce, samo treba vremena. Moje neko skromno misljenje je da ce trebati 2 godine, ne prije.
 
onyOS ne sadrzi u
Verovatno citas komentare ljudi koji pisu gluposti, odnosno svoje stavove iznose na osnovu vidjenog GUI-a, iz kog su dosli do zakljucka da je HarmonyOS kopija Androida jer je UI operativnog sistema isti kao trenutni EMUI na Androidu. Takodje, MIUI, EMUI, OxygenOS, FlymeOS, EUI, LineageOS, ColorOS, to su sve "operativni sistemi" ili kako ja to volim da kazem Android distribucije, odnosno uzeli su Android, uklonili guglov UI i umesto njega ubacili svoj. Ono sto razlikuje HarmonyOS od Androida jeste sama srz sistema, odnosno kernel. iOS je sistem ciju srz cini DarwinOS, a Android nije nista drugo nego obicna Linux distribucija pravljena za telefone (sa malo modifikovanim Linux jezgrom verzije 3). Pored Androida, postoje i mnogi drugi operativni sistemi kao sto su Plasma Mobile, Ubuntu Touch, postmarketOS i svima im je zajednicko sto se u samoj srzi sistema nalazi Linux kernel (citaj jezgro). Zbog same cinjenice da je srz Androida modifikovano Linux jezgro, svi drugi sistemi (pa cak i PC Linux) mogu nativno da pokrecu Android aplikacije ubacivanjem Anbox-a u kernel.

E sad ono sto HarmonyOS razlikuje od Androida jeste samo jezgro koje ga pokrece. U srzi Androida se nalazi Linux jezgro, a HarmonyOS ne sadrzi uopste Linux jezgro, pokrece ga microkernel koji je pisan od nule i prilikom cijeg programiranje su imali na umu i druge IoT uredjaje. Takodje, guglov sistem (koji ne znam kako se zove) koji bi trebao da zameni Android je takodje baziran na microkernel-u pisanom od strane Gugla. Koliko sam shvatio HarmonyOS podrazumevano dolazi bez GUI-a, a na proizvodjacu je da odluci koji ce korisiti (npr. MIUI, EMUI itd.). Jedino sto mi nije jasno jeste kako su implementirali podrsku za Android aplikacije s obzirom da je u pitanju skroz drugi sistem. Da je Huwei napravio nesto poput LineageOS onda bi se moglo reci da su samo promenili ime i nazvali novim operativnim sistemom, ali posto nisu mislim da je skroz glupo reci da je HarmonyOS kopija Androida.

Ti to tako na rec, da ti verujemo ko Huaveiju? Bez citata, bez souce coda, licnog iskustva?

Tekst ispod me je vise uverio
 
To su reci Huawei, a sta su oni radili to ostaje da se vidi. S obzirom da je sistem open-source vrlo lako moze da se vidi da li je kopija Linuxa ili ne. Nisam Linus Torvalds pa da znam kako sistem radi u sitna crevca. Ako se ispostavi da je to jos jedan LineageOS, PixelExperience, AICP onda je Huawei debelo omasio.
 
@MasterChief2
Opet tvrdis na slepo da je opens source pokrica. Daj link do source coda. Ja sam nasao info da ce mozda to biti od decembra 2021.
Sumnjam.
 
Prođe već nekoliko dana od predstavljanja Harmony OS, ali meni još uvek nije jasno da li Harmony podržava Android aplikacije? Kako će se rešiti taj problem?
 
Na njemu možeš da instaliraš apk fajlove bez problema, navodno je 20% brži od Androida ali ja mislim da je sve to isto.
 
Tresla se gora rodio se mis. Ne bih odma da optuzujem Huawei, dok ne izadje source kod i dok se ne vidi tacno sta je u pitanju, ali po svemu sudeci dobili smo jos jednu Linux distribuciju. Mozda nije fork-Androida, ali definitivno je nesto na fazon Ubuntu Touch, Plasma Mobile i ostalih Linux sistema za telefone. Steta, mislio sam da cemo dobiti nesto skroz novo, ali kao sto su u clanku rekli, i Android i iOS su presli duk put dok nisu postali upotrebljivi, pogotovo Android. Kad se samo setim Android-a Jelly Bean i KitKat koliko je to bagovalo u odnosu na iOS.
 
Dzabe sve kineske pare ovog sveta, OS se ne pise preko noci.
 
Nije to preko noći...traje već dve godine i nemamo pojma o čemu i na čemu se tu radi...
A kineske pare nisu džabe, kao i sve druge pare na ovom svetu
 
Nije sve u parama kad su ovakve stvari u pitanju. Treba imati ljude koji su sposobni za pisanje novog operativnog sistema od nule koji pritom mora da bude u rangu ili bolji od androida koji se razvija više od 15 godina. Meni samo nije jasno zašto pokušavaju uopšte da se distanciraju od Androida. Valjda im je lakše da koriste i modifikuju AOSP kako im volja, dodaju šta im treba, optimizuju, stave svoj store i servise ako već ne mogu Google i samim tim imaju podršku i za android aplikacije nativno. Takođe, koja bi im bila uopšte poenta da prave novi OS koji bi koristio aplikacije od starog? A to da će neko da uči i da razvija posebne aplikacije za njihov OS se neće desiti. Mogu oni čak i Linux jezgro da zamene nekom svojom implementacijom ali to je samo jedan manji deo android ekosistema a ceo da zamene neće u bližoj budućnosti.
 
Nije to preko noći...traje već dve godine i nemamo pojma o čemu i na čemu se tu radi...
A kineske pare nisu džabe, kao i sve druge pare na ovom svetu
Linux kernel je pusten 1991 godine i od tada se radi na njemu. Kreiran je od strane genija Linusa Torvalds-a. Android je kreiran 2008 i od tada se radi na njemu.

Da li stvarno mislis da je Huawei, koji je toliko nesposoban da je ulozio milijarde za R&D i dosao od AOSP-a do Emui-ja (efektivno od odlicnog gotovog proizvoda napravio djubre, i za to platio milijarde), sposoban da za par godina napravi svoj kernel i OS nezavisan od Androida i Linuxa?
 
Za par godina sigurno ne, ali ništa im ne smeta da nastave sa pravljenjem takvog sistema...novac imaju, a i tržište
 
Ma važno da mi znamo da li kompanija trosi milijarde na glup ili pametan način, šteta što Srbi nisu CEO svih kompanija na svetu, kapiram da bi za par meseci poslali čoveka na Mars, jer sve znamo bolje
Ma važno da mi znamo da li kompanija trosi milijarde na glup ili pametan način, šteta što Srbi nisu CEO svih kompanija na svetu, kapiram da bi za par meseci poslali čoveka na Mars, jer sve znamo bolje
Ne zanima me da l je Harmoni kopija i moje šupe, ukoliko radi bolje od konkurencije, za mene odlično. Nadam se brzom povratku Huaveja u igru, promenili su tržište na bolje, što mene jedino i zanima i zato navijam za njih, a ne za mrtvi Epl
 
Niko nema ikakvog razloga da "navija" za Huawei telefone, jer su postali gori od Samsunga. Za 1000 i kusur evra prodaju telefone sa 1080p ekranom i mono zvucnikom.

Oni svoj kvalitet nisu dokazali nicim, prosecan kineski brend ciji su softver i hardver losiji od drugih kineskih brendova (npr OP ili Xiaomi), jedini razlog za njihov uspeh je agresivan marketing. Cak su i uhvaceni da u tom marketingu prikazuju slike sa fotoaparata i navode da su to slike sa telefona.

Kada urade nesto zapravo vredno paznje, vredece diskutovati o njima. Ovako su nebitni :)
 
Poslednja izmena:
Niko nema ikakvog razloga da "navija" za Huawei telefone, jer su postali gori od Samsunga. Za 1000 i kusur evra prodaju telefone sa 1080p ekranom i mono zvucnikom.

Oni svoj kvalitet nisu dokazali nicim, prosecan kineski brend ciji su softver i hardver losiji od drugih kineskih brendova (npr OP ili Xiaomi), jedini razlog za njihov uspeh je agresivan marketing. Cak su i uhvaceni da u tom marketingu prikazuju slike sa fotoaparata i navode da su to slike sa telefona.

Kada urade nesto zapravo vredno paznje, vredece diskutovati o njima. Ovako su nebitni :)
Navija se za konkurenciju, danas Huavei, sutra nešto treće što je neopravdano zabranjeno
 
Na osnovu cega si zakljucio da je neopravdano zabranjeno?
 
A Huawei spokesperson said that indeed there is a Linux kernel inside HarmonyOS, among others. We suspect Huawei used Android 10 AOSP version, but because it cannot officially license it for obvious reasons, it has no right to use the word "Android" in any capacity (as per the AOSP terms). If you dig through the licenses in the About section, you can see a ton of hints about that.

Long story short - HarmonyOS 2.0 is based on Android 10, and you can install and run Android apps (APKs) that are not dependent on Google services. AppGallery is your default app store, but whatever is not in there, its Petal-powered search engine will redirect you to other APK repositories such as APKPure, Aptoide, among others. You can even install these app stores and make things even easier.
 
Tresla se gora, rodio se... kineski Android 10 bez Google servisa :)
 
Niko nema ikakvog razloga da "navija" za Huawei telefone, jer su postali gori od Samsunga. Za 1000 i kusur evra prodaju telefone sa 1080p ekranom i mono zvucnikom.

Oni svoj kvalitet nisu dokazali nicim, prosecan kineski brend ciji su softver i hardver losiji od drugih kineskih brendova (npr OP ili Xiaomi), jedini razlog za njihov uspeh je agresivan marketing. Cak su i uhvaceni da u tom marketingu prikazuju slike sa fotoaparata i navode da su to slike sa telefona.

Kada urade nesto zapravo vredno paznje, vredece diskutovati o njima. Ovako su nebitni :)
Kakav si ti smarac po forumu sa tim svojim anti Huawei drajvom pa to je za posmatranje!
 
Niko nema ikakvog razloga da "navija" za Huawei telefone, jer su postali gori od Samsunga. Za 1000 i kusur evra prodaju telefone sa 1080p ekranom i mono zvucnikom.

Oni svoj kvalitet nisu dokazali nicim, prosecan kineski brend ciji su softver i hardver losiji od drugih kineskih brendova (npr OP ili Xiaomi), jedini razlog za njihov uspeh je agresivan marketing. Cak su i uhvaceni da u tom marketingu prikazuju slike sa fotoaparata i navode da su to slike sa telefona.

Kada urade nesto zapravo vredno paznje, vredece diskutovati o njima. Ovako su nebitni :)
A ti si taj koji ce da proceni dal je nesto vredno ili ne? Ti si strucan?
 
Tako je, milijarde i milijarde spucane u razvoj novog operativnog sistema. Bogovi marketinga, ja im se divim pogovoto što 3 godine stari hardver u telefonima uvaljuju po istoj ceni kad su izašli.
Screenshot_20210611_205707.jpg
 
Nazad
Vrh Dno