Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Drugaru ne radi ploča na rigu, čim se zakači ATX konektor za napajanje procesora sistem ne može da se startuje. Bez ATX priključka ventilator na hladnjaku i na napajanju se uključe i rade nekoliko sekundi pa se onda isključe i tako u nedogled. Predlažem mu da se kupi nova ploča pa me zanima da li za rudarenje može bilo koja ploča koja ima više PCI slotova ili mora ploča za tu namenu?
 
Na rigu imam 4 grafičke Sapphire Nitro RX580 8 GB, napajanje Cooler Master V1000, i hteo bih da zamenim grafičke za neke bolje, jače, lepše, veće. Nastavio bih da kopam ETH, pa me zanima koje druge da uzmem? Radije bih Nvidiu, ali ako treba može i AMD.

Znači, da budu barem 50% i više efikasnije (tipa ako mi jedna RX 580 troši 130W i daje 28-9 MH, da ova nova troši isto i da daje 60-ak MH, ili da troši recimo 200W i da daje 90 MH, tako nešto), tj ako mi sada taj rig daje oko 115 MH, da ovaj sa novim grafičkim daje oko 200 MH (3, 4 ili 5 grafičkih, nije problem, ali da se uklope sa napajanjem do 1000W, i da se ne deru mnogo, već da im ventovi rade slično kao na Sapphire Nitro).

Da li je recimo Evga 3070 dobar izbor, ako ne, onda koji model? Svakako ne bih uzimao turbine.
Kako proveriti koji je model osakaćen LHR-om, a koji je normalan, preko SKU, ili da verujem prodavcu na reč? :)
Da li i dalje postoji problem sa 3080 da se memorija pregreva?
 
Postovanje svima. Potrebna mi je pomoc oko sastavljanja konfiguracije za rudarenje. Ortak nabavio 2x 3090 Msi i Gigabyte. Treba nam ploca, procesor, ram, ssd ili hdd. Imako 500-600 eura za sve ovo. Napajanje... Sta moze da vuce ove dve karte i recimo jos dve takve, mozda i slabije, ali u nekoj blizoj buducnosti... Za sada su samo ove dve u prici. Hvala unapred
 
Biostar BTC ploce su se meni lepo pokazale. RAM ti treba 4gb. SSD mozes bilo koji od 120gb. CPU 2 core sta god da nadjes radice posao. sve zavisi sta ulovis da je dobavljivo sve se to menja iz dana u dan. napajanje 1200w ali da nije raidmax ili cobra i to tome slicno ako vec imate 3090 uzmite i kulutrno napajanje neka V serija Cooler mastera, Seasonic, enermax sta vec nadjes kod svog dovaljaca ostavi linkove ovde sta je dostupiono od modela pa ti mozemo reci mozda da suzis izbor
 
da li i matore ploce i stari CPU-ovi mogu da posluze ?
Na primer Athlon X3 450 ili Phenom 2 ?

Ne znam koja je tu verzija PCI-e pa mozda te nove karte ne mogu da rade ?
 
Na rigu imam 4 grafičke Sapphire Nitro RX580 8 GB, napajanje Cooler Master V1000, i hteo bih da zamenim grafičke za neke bolje, jače, lepše, veće. Nastavio bih da kopam ETH, pa me zanima koje druge da uzmem? Radije bih Nvidiu, ali ako treba može i AMD.

Znači, da budu barem 50% i više efikasnije (tipa ako mi jedna RX 580 troši 130W i daje 28-9 MH, da ova nova troši isto i da daje 60-ak MH, ili da troši recimo 200W i da daje 90 MH, tako nešto), tj ako mi sada taj rig daje oko 115 MH, da ovaj sa novim grafičkim daje oko 200 MH (3, 4 ili 5 grafičkih, nije problem, ali da se uklope sa napajanjem do 1000W, i da se ne deru mnogo, već da im ventovi rade slično kao na Sapphire Nitro).

Da li je recimo Evga 3070 dobar izbor, ako ne, onda koji model? Svakako ne bih uzimao turbine.
Kako proveriti koji je model osakaćen LHR-om, a koji je normalan, preko SKU, ili da verujem prodavcu na reč? :)
Da li i dalje postoji problem sa 3080 da se memorija pregreva?
Moja preporuka je da uzmes neke RX 6700 XT, ja imam 6 kom. Asus Tuf Gaming OC, bacaju po 47 mh, imaju extra hladjenje i 2 bios-a. Razmisljam da uzmem i 1 Nitro + da vidim kako radi, pa da dokupim jos 5 za novi rig, ako se pokaze dobro.
 
Napajanje uzmi jače jer ako planiraš da povećavas broj kartica moraćeš da kupujes novo napajanje. Njihova potrošnja je od 300₩ tako da sa 4 kartice, napajanje treba da bude 1650w.
 
Da li neko ima problema sa konektovanjem na ethermine?
Od 13h svi rigovi (na sbb internetu) stali, majner samo izbacuje "connection closed by the pool" ali internet radi odlično. Na drugoj lokaciji na mts optičkom netu nema prekida, sve radi ok.
Ovde gde ne radi sam probao da promenim konekciju na ssl i port na 5555 ali isto, ni da bekne.
Sad sam probao jedan rig na nanopool i konektuje se i kopa?! Do čega može biti problem?!
Rigovi su na windowsu pa je popriličan posao ručno podešavati i prebacivati jedan po jedan na nanopool.
 
Kod mene na SBB-u sve radi kako treba.
 
Sad vidim da sam pisao u pogrešnoj temi, htedoh u eth temu ali nema veze.
Nemam blage veze šta može da bude.
 
Jedino da idem da još probam da resetujem ruter ne znam šta drugo.
Na svim rigovima isto.
Pa tek onda da prebacujem na nanopool
 
Ima li ko kakvog iskustva sa majnovanjem iz podruma? Naime kako su ove vrucine velike a i prebucno je planiram da rigove prebacim u podrum. E sad nemam predstavu sta i kako, tj da li mora da se odradi neka ventilacija-ima prirodan otvor ali mislim da ce morati jos nesto za dovod svezeg i odvod vruceg vazduha. Ako neko ima iskustva oko ventilacije neka pise.
 
Poenta je u odvlačenju vrelog vazduha iz prostorije. Najbolja varijanta je da staviš neki aksijalni ventilator na prozor (premente - potisni), naravno dovoljne jačine, i rešio si problem... Naravno dotok svežeg vazduha se podrazumeva, otvorena vrata npr. :)
 
И ја тражим вентилатор, ако неко зна из личног искуства за неки поуздан који може да ради без прекида нека напише.
(и да није много бучан, ако има такав).

Проблем имам само са задњим станом који је у поткровљу и мали је (једноипособан), а има само један излаз на терасу и један прозор у другој просторији. Додао сам тамо само 3 рига и већ картице иду до 80 степени током дана, а планирам да додам још јер увек попуним до максималне потрошње (до 2500 kWh месечно).
 
Evo npr. ovako nešto, samo moraš da izračunaš da li ti treba jači ili slabiji zbog protoka vazduha 😇

 
Ovaj je predviđen da se montira na prozor i da izbacuje topao vazduh iz prostorije, ne da duva u grafike ;)
 
@outlaw

Хвала на препоруци, пробаћу тако нешто.


@nenad 970

Не помаже ту много онај ''обичан'' вентилатор, ја сам користио један док сам имао R9 380 картице (код мене у стану), и једном сам био до града, а кад сам се вратио осетио сам јак мирис топљене пластике. Вентилатор је црк'о и био је полу-отопљен онај део иза где је мотор. Срећа па се није запалио.
Никако га не остављати без надзора.
 
Клима се не исплати. Јер не може толико да расхлади ваздух колико ригови могу да загреју (зависи, наравно, и од броја ригова). А ако ради без прекида за месец дана потроши струје као цео један додатни риг, а не доноси никакав профит.
По мом искуству је најбоља метода ''промаја'' (ако је могуће), или првенствено извући топао ваздух из просторије.
*Сви ригови су ми у становима, па према томе сам ово написаo.
 
Hvala na savetima, ja sam planirao da pozovem ekipu da mi to odrade profi posto su i jaci rigovi u pitanju ali svi su u fazonu mozda moze za 20 dana ili avgusta. Sad sam odlucio da sami odradimo jednu vecu rupu i da ubacim cev i najjaci aspirator koji mogu da nadjem da uvlaci vreo vazduh pa cu da vidim kako ce to da funkcionise.
 
Najbolja je promaja, ukoliko postoje uslovi. Ja danas izbacih 2 riga u potkrovlje, izduvah kompresorom i pustih da opet rade, potkrovlje veliko, 9 prozora otvoreno, iznenadio sam se kada sam video temperature kartica, od 50-55 stepeni max. Evo kako to izgleda:
edit:
Veliki fajl, ne mogu da postavim sliku, a mrzi me da editujem i smanjim velicinu.
 
Poslednja izmena:
И ја тражим вентилатор, ако неко зна из личног искуства за неки поуздан који може да ради без прекида нека напише.
(и да није много бучан, ако има такав).

Проблем имам само са задњим станом који је у поткровљу и мали је (једноипособан), а има само један излаз на терасу и један прозор у другој просторији. Додао сам тамо само 3 рига и већ картице иду до 80 степени током дана, а планирам да додам још јер увек попуним до максималне потрошње (до 2500 kWh месечно).
Zasto je bas 2500 kWh maksimalna?
Pretpostavljam da nije u pitanju ulazak u crvenu tarifu (jer je ona vec od 1600 kWh) vec koliko prikljucak tj. Instalacija moze da izdrzi?
 
Не постоји ограничење за месец дана, али за годину је максимална дозвољена потрошња (за категорију ''гарантовано снабдевање'') 30.000 kWh, а то када се подели на 12 месеци је тачно 2500 kWh месечно.
 
Kod izbora ventilatora obavezno gledajte protok vazduha u m3 jer je to jedan od najbitnijih podataka.
Venitlator fi200 je premali u svim situacijama i, osim ako niste ograniceni na njega, idite na precnike od 40-50cm.
 
Imam Palit RTX 3060 koja kopa ETH u desktop računaru. Besprekorno je radila par meseci, na v470.05 drajveru, sa prosečnih 45-46 Mh/s.

Juče u 18.20 brzina kopanja je odjednom pala na 25 Mh/s tokom rada (samo je mining program (Phoenix miner 5.5c) ) bio uključen.

Dakle, ništa nije pipnuto na računaru (doslovno), samo je hashrate pao odjednom sam od sebe. Restartovao sam komp, ništa.

Mašina je Pentium Gold G5420, ploča Asus Prime H310M-R R2.0 (PCI-E 3.0), Memorija Kingston DDR4 16GB (single).


Neka ideja šta se desilo?
 
Nazad
Vrh Dno