Šta je novo?

H.265 kodeci i x265 kodek kao njegova freeware implementacija

Na sta si gledao taj klip? Na nokiji 3310 :d (cif rezolucija wtf)? Sta si koristio od programa?

Ok nisam skontao Simple x265 Launcher! Sacu ga probam! I placebo preset je previse spor, nema potrebe ici ispod very slow!


Hhahahahha 3310 :)

Koristio sam cif zato sto ta rezolucija malo zauzima a pritom je raw, nisam hteo da skidam sample od 2 gb :D
 
x264 nema veze sa reprodukovanjem materijala
 
x264 nema veze sa reprodukovanjem materijala




Slazem se, ali ako tako kuca u Store verovatno je da ce naci Player koji je za tako nesto odredjen...
Nebih rekao da postoji convertor za Android platformu, jedva je zastupljena na Winu, a kamoli...
 
Uskoro se očekuje izlazak 1.0 specifikacije x265 kodeka, verovatno negde početkom maja meseca. Trenutni 0.9 build je 0.9.114

Da li je, u međuvremenu, još neko probao x265 kodek? Toliko ljudi ovde ima moćne mašine a niko da proba, neobično baš...
 
Uskoro se očekuje izlazak 1.0 specifikacije x265 kodeka, verovatno negde početkom maja meseca. Trenutni 0.9 build je 0.9.114

Da li je, u međuvremenu, još neko probao x265 kodek? Toliko ljudi ovde ima moćne mašine a niko da proba, neobično baš...

"1.0 specifikacija x265 kodeka"... koliko grešaka u samo četri reči :(.
 
"1.0 specifikacija x265 kodeka"... koliko grešaka u samo četri reči :(.

Kakve greške, o čemu tu to ?

Umesto da to pričaš mogao bi da se baciš na testove...da doprineseš temi a ne da samo piošeš da bi nešto napisao. Može li ? Ja bi rado ali NEMAM mašinu za tako nešto i kod mene bi večnost trajalo dok bi se nešto kompresuje...inače bih ja već okačio neke testove budi uveren !
 
Pa ne moras da testiras na klipovima duzine 2 sata. Recni parce od 20-30 sekundi i onda istestiraj.
 
Kakve greške, o čemu tu to ?
x265 je program koji služi za kompresiju video sadržaja u H.265 kodek. x265 nije kodek, nego izvršni program koji koristi odredjen kod kako bi video sadržaj konformisao standardu H.265 kodeka. Reći da je x265 kodek je jednako nazivanju XviD ili FFMpeg kodekom.
 
Uskoro se očekuje izlazak 1.0 specifikacije x265 kodeka, verovatno negde početkom maja meseca. Trenutni 0.9 build je 0.9.114

Da li je, u međuvremenu, još neko probao x265 kodek? Toliko ljudi ovde ima moćne mašine a niko da proba, neobično baš...

Hahahaha ti si @kosta ko onaj procelavi lik sa repicem i mindjusama u Top Shopu :D Vec zamisljam reklamu za H.265 :D
 
Pa ne moras da testiras na klipovima duzine 2 sata. Recni parce od 20-30 sekundi i onda istestiraj.

Da, samo kad bih još našao i vremena bilo bi dobro. Koji klip preporučuješ ? Imaš li neku preporuku ili ?
 
x265 je program koji služi za kompresiju video sadržaja u H.265 kodek. x265 nije kodek, nego izvršni program koji koristi odredjen kod kako bi video sadržaj konformisao standardu H.265 kodeka. Reći da je x265 kodek je jednako nazivanju XviD ili FFMpeg kodekom.
Hm... x265 jeste codec, kao što je i XviD codec. Doduše za x265 nisam siguran da li je codec (koder i dekoder) ili samo coder deo, ali XviD je sigurno imao i coder i decoder komponentu.
H.265 nije codec, nego standard za video kompresiju.
 
x265 je program koji služi za kompresiju video sadržaja u H.265 kodek. x265 nije kodek, nego izvršni program koji koristi odredjen kod kako bi video sadržaj konformisao standardu H.265 kodeka. Reći da je x265 kodek je jednako nazivanju XviD ili FFMpeg kodekom.

x.265 је бибилотека, није извршни програм, за (ен)кодирање. Кодек - вики
H.265 је спецификација.

Нисам видео поруку изнад, већ је објашњено.
 
Poslednja izmena:
x265 is an open-source project and free application library for encoding video streams into the H.265/High Efficiency Video Coding (HEVC) format.
, dok je H.265/HEVC standard za video kompresiju. Manje bitno. x265 enkoder je još uvek previše spor da bi se koristio za svakodnevnu kompresiju. Ja ne planiram da ga testiram dok ne ubace sve bitne opcije, tj. dok ne dođe do verzije 1.0. Radio sam neke testove sa verzijom 0.7 i bio je spor za medalju. Plus neki banding na pojedinim delovima slike zbog tadašnjeg nedostatka, loše optimizacije Psy-RD-a.
 
Naravno i ja očekujem da se stvari donekle poprave sa 1.0 verzijom x265. Nadam se da će se ona pojaviti negde početkom maja meseca, kasne malo jer je prvobitno glavni developer verziju 1.0 najavljivao za kraj aprila. Svejedno, imaju sada više vremena da isprave greške i dodaju ono što nedostaje.
 
Hm... x265 jeste codec, kao što je i XviD codec. Doduše za x265 nisam siguran da li je codec (koder i dekoder) ili samo coder deo, ali XviD je sigurno imao i coder i decoder komponentu.
H.265 nije codec, nego standard za video kompresiju.
Kodek u smilu "format". Dobro, moja greška, umesto da razjasnim, dodatno sam upetljao...
 
Pisite malo koje alatke ste koristili???
Kako se pokazao VidCoder Beta ili Simple x265 launcher?? Ima li jos nekih open source?
Ja sam naisao na ogranicenja da izvorni file mora biti raw video, e sad dali je to problem samog x265 encodera ili mozda decodera u okviru programa nebi znao...
 
compressor/decompressor


Kao sto rece Dandy xvid to jeste
x264 to nije.
H264 to nije.

Danas se rec codec toliko ustalila da je koristi za sve, i ne samo ljudi koji se slabo razumeju nego i poznati IT sajtovi u svojim vestima i tekstovima.
 
Poslednja izmena:
Pisite malo koje alatke ste koristili???
Kako se pokazao VidCoder Beta ili Simple x265 launcher?? Ima li jos nekih open source?
Ja sam naisao na ogranicenja da izvorni file mora biti raw video, e sad dali je to problem samog x265 encodera ili mozda decodera u okviru programa nebi znao...

Ne znam to da je ograničenje za RAW video, koju reviziju koristiš ? Najnovija revizija x265 kodeka se UVEK nalazi ovde : http://free-codecs.com/download/x265_hevc_encoder.htm (dakle 0.9.117)


Mediacoder je odličan program, koji ima podršku za x265. Sajt : http://www.mediacoderhq.com/dlfull.htm Skini x64 verziju i probaj.
 
Hvala probacu Media Coder, nekada sam ga koristio ali,za druge formate/codec-e...

A bas se pitam ako je uz h264 u vecini slucaja bio aac kodek za zvuk, sta bi onda moglo da se nadje uz h265???

I dalje aac (neka novija verzija) ili opus? ?? Koji se dobro pokazao?!
 
Poslednja izmena:
A bas se pitam ako je uz h264 u vecini slucaja bio aac kodek za zvuk, sta bi onda moglo da se nadje uz h265???
I dalje aac (neka novija verzija) ili opus? ?? Koji se dobro pokazao?!

I dalje AAC, nema boljeg foprmata od njega. Niti je najavljen neki njegov naslednik.

Inače,probaj neki kraći video od 30 sekundi do 1 minuta da kompresuješ sa Mediacoder-om u x265. Pazi da kontejner bude MKV ili MP4, nikako ne AVI.
 
Poslednja izmena:
Heheheeh ja iovako imam averziju od AVI kontejnera, prevazidjen u svakom smislu, totalno zastareo :)
 
Kosta, Kosta.. sreća tvoja da volim testove..
Korišćeni su poslednji Mediacoder x64 0.8.29.5608, i ovaj video (1080p od dve i po minute, ceo file info je u spoileru), a na mašini iz moga potpisa.
Kodirano sa postavkama iz screenshotova, ostalo je na defaultu.

Prolazno vreme je 24 minute i 16 sekundi..
Radi poredjenja, za isti materijal kodiran sa identičnim postavkama osim promene u .264 prolazno vreme je 3 minute i 27 sekundi.

x.265 materijal je "težak" 75.2mb a x.264 80mb, a zauzeće procesora dok se pušta u VLC plejeru za prvi varira izmedju 14 i 20% a za drugi izmedju 30 i 55%.
Ko želi da pogleda x.265 obradjeni materijal može ga skinuti ovde.

General
Complete name : D:\Downloads\belle-tlr_h1080p.mov
Format : MPEG-4
Format profile : QuickTime
Format settings : Compressed header
Codec ID : qt
File size : 166 MiB
Duration : 2mn 30s
Overall bit rate : 9 248 Kbps
Movie name : Belle
Encoded date : UTC 2013-10-11 21:39:07
Tagged date : UTC 2013-10-11 21:52:47
Writing library : Apple QuickTime
Copyright : © 2013 Fox Searchlight Pictures
Comment : Encoded by iTunes Movie Trailers
com.apple.quicktime.player.movie.audio.p : (Binary)
com.apple.quicktime.player.movie.visual. : 7.6 (7.6)
Media/History/UUID : B4CEEE54-BAD2-44C0-AAD3-232D7434FDB9

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : No
Format settings, ReFrames : 2 frames
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 2mn 30s
Bit rate : 9 122 Kbps
Width : 1 920 pixels
Height : 816 pixels
Display aspect ratio : 2.35:1
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.243
Stream size : 164 MiB (99%)
Language : English
Encoded date : UTC 2013-10-11 21:38:26
Tagged date : UTC 2013-10-11 21:52:47
Color primaries : BT.709
Transfer characteristics : BT.709
Matrix coefficients : BT.709

Audio
ID : 3
Format : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format profile : LC
Codec ID : 40
Duration : 2mn 30s
Source duration : 2mn 30s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 128 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 44.1 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 2.23 MiB (1%)
Source stream size : 2.23 MiB (1%)
Language : English
Encoded date : UTC 2013-10-11 21:39:04
Tagged date : UTC 2013-10-11 21:52:47

Other
ID : 2
Type : Time code
Format : QuickTime TC
Duration : 2mn 30s
Time code of first frame : 01:00:00:09
Time code settings : Striped
Title : 001
Language : English
Encoded date : UTC 2013-10-11 21:38:26
Tagged date : UTC 2013-10-11 21:52:47
Bit rate mode : CBR



 
Izbaci neke uporedne skrinsotove h264 vs h265, ako mozes, da vidimo ima li razlika u kvalitetu.
 
Poslednja izmena:
Nemoj odma da skaces :d , mislio sam na ta dva klipa koja si napravio. Nema neke potrebe da gledam original video. Ali ako ne mozes ok!
 
Poslednja izmena:
Lol sta bi bilo kada bi se konvertovao neki mpeg film od 3sata u Hevc??? Upalio bi se komp??? :D
 
Hvala. Ovde je razlika izmedju h265 i h264 jako mala. Odradicu i ja do sutra neku konverziju pa postavljam skrinsotove.
 
Nazad
Vrh Dno