Šta je novo?

Grejanje na struju

Pozdrav ljudi :) Zamolio bih vas za par saveta. Ne razumem se u peci, radijatore itd, pa ce mi svaki savet dobro doci. Do skoro sam se grejao na staru TA pec, elindovka 2.
Soba je 4x4.5. Izolacija sobe nije sjajna, pa se brzo hladi. Pre neki dan sam nabavio norveski panelni radijator marke Linea , dva podesavanja potrosnje snage: 1000/2500 W, prikljucne snage 2500 W. Napajanje: 220 – 240 V, 50/60 Hz. Zamolio bih vas za neke savete, kako je najbolje koristiti? Da li termostat odmah okrenuti do kraja, na najjace, a jacinu na dvojku ? Juce sam tako uradio, soba je se poprilicno brzo zagrejala, nakon sat vremena sam iskljucio radijator, pa je se soba donekle brzo i ohladila. Da li je najbolja opcija da termostat okrenem do pola, a da jacina bude na dvojci? I da tako ostavim sve vreme upaljeno i tokom dana i tokom noci? Ako bi radijator bio upaljen sve vreme tako, bojim se da racun za struju ne bude ludacki? Unapred se izvinjavam na gnjavazi i verovatno glupim pitanjima, i zahvaljujem na odgovorima. Pozdrav :)
 
Pozdrav svima! Treba mi preporuka za panelni. Nakon 10 godina deluje mi da me je napustio ovaj od 2kw koji sam imao do sada tipa "atlantis (francuski valjda) " ako se dobro secam, i sad ne moze da nas ogreje u prostoriji od 20kvm. Koji bi mogli da preporucite?

Jesu ovi rovex neo puzdani i da li vrede te pare ili da uzmemo nesto drugo? Soba ima dobre prozore i unutrasnju izolaciju, ali plafon i pod gube doplotu.
 
Vidis i mene zanima koja je ok opcija za norveski radijator? Soba nekih 15 kvadrata.
 
Adax Neo, kao i Glamox su dobre i pouzdane grejalice. Samo što (valjda jedini) prodavac izuva sa cenama u Srbiji, ali to je već stvar tržišta...
 
Pozdrav svima! Treba mi preporuka za panelni. Nakon 10 godina deluje mi da me je napustio ovaj od 2kw koji sam imao do sada tipa "atlantis (francuski valjda) " ako se dobro secam, i sad ne moze da nas ogreje u prostoriji od 20kvm. Koji bi mogli da preporucite?

Jesu ovi rovex neo puzdani i da li vrede te pare ili da uzmemo nesto drugo? Soba ima dobre prozore i unutrasnju izolaciju, ali plafon i pod gube doplotu.
Ja posedujem adax neo vec 12 godina i jos sluzi. To je ona verzija sa digitalnim termometrom e sad da li je S1 ili S2 ne znam,ali je stara.I radi svake godine.E sad rovex i njihove cene. bio je 30000din kada sam ga kupio sad je tu negde. Mislim da su oni francuski jeftiniji....
 
Jasam 2018 god kupio klimu Viola i dva panela Nexsas jedan 2000w i jedan 2500w. za smesne pare ispod 100ev oba , evo rade jos
 

Prilozi

  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    230.2 KB · Pregleda: 66
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    228.2 KB · Pregleda: 67
Ne bih uzimao neke nonejm jer i ovaj atlantis sto dam uzeo gde sam dao tada 16.000 oa nisam bio zadovoljan.

Da li bi radila opcija da narucim preko neta taj adax neo ili glamox da ga testiram kako radi i vratim u 15 dana ako nisam zadovoljan? Kontam da ne vidim zasto ne bi, ali rekoh da pitam... Mozda imaju posebna neka pravila
 
Pozdrav svima! Treba mi preporuka za panelni. Nakon 10 godina deluje mi da me je napustio ovaj od 2kw koji sam imao do sada tipa "atlantis (francuski valjda) " ako se dobro secam, i sad ne moze da nas ogreje u prostoriji od 20kvm. Koji bi mogli da preporucite?

Jesu ovi rovex neo puzdani i da li vrede te pare ili da uzmemo nesto drugo? Soba ima dobre prozore i unutrasnju izolaciju, ali plafon i pod gube doplotu.
Dimplex bi trebalo da su kvalitetni. Bili su Teh***niji oko BF.
 
Ja inače gledao da zovem ono za klimu, da rade prvi godišnji servis Midea klimu, ali objašnjava lik da to ipak ne treba prve godine da se radi, već dovoljno da se taj prvi servis radi pred istek druge godine, pa onda opet pred istek treće, i tako... Mislim da smo baš ovde pričali da bi trebalo to i pred istek prve godine. Trebao bi još da pogledam i šta piše tačno u tim papirima što su došli uz klimu, ali mislim da nigde nisam video koliko često treba da se rade ti servisi...

Ili ne treba prvi servis, ili bi da me presvuku da ostanem bez garancije,😁 al kapiram da ne bi serviser ništa od toga imao...
 
Prve 2 godine nemaju pravo da traze servis jer zaoknsi su duzni da poprave bilo sta i ne sme biti uslovljeno bilo cime.
 
Tako je. Samo sam mislio da ipak traže dva servisiranja u prve dve godine kako bi ti uvažavali garanciju posle i tokom dodatne tri godine (ukupno da bude 5).
 
Zavisi kad je postavljena, ako je jedna sezona hladjenja prosla i grejanje onda bi trebalo da se odradi. Hladjenje najvise zaprlja unutrasnju jedinicu jer je vlazna pa se prasina lepi za izmenjivac, turbinu itd. Klime koje samo greju se manje prljaju ali opet ih treba odrzavati.
 
Pozdrav narode! Zivim u stanu od 120kvm sa centralnim grejanjem, 4 sobe, kuhinja sa trpezarijom i kupatilo. Razmisljam o alternativi centralnom grejanju u svetlu aktuelnih svetskih politickih desavanja ( Ukrajna, ruski gas).. Ako centralno ne radi, ostaje mi jedino varijanta struje, jer zgrade nema dimnjak. E sad inverter klime ili konvektorski radijatori, pitanje je sad. Sigurno mora po jedno grejno telo za svaku sobu, eventualno dve klime sa po dve unutrasnje jedinice. E sad sta je od toga validna opcija za fulltime grejanje?
 
Najbolje je mozda toplotna pumpa posto vec imas razvuceno centralno grejanje, naravno morao bi da preradis ako je centralni sistem za celu zgradu da se izolujes od ostatka instalacije zgrade.
Klime su ok ali mora vise komada kao sto si i sam naveo, ja grejem kucu 90m2 sa 5 klima, svaka prostorija ima svoju sem hodnika gde iz istog grejem kupatilo, wc i vesernicu, oko 12m2 je to sve ukupno. Racunaj da moras vise uredjaja, multisplit sistemi se ne preporucuju jer su neopravdano skuplji i u slucaju kvara jedne spoljne imas vise unutrasnjih jedinica koje ne rade. Zavisi od rasporeda, u vece prostorije stavljas jace klime u spavace slabije i tako pokrivas sve kao centralnim.
 
@djalf I koliko potrošiš kilovata mesečno tako s 5 klima? Tokom hladnijih meseci.
 
Sledeće zime će hit tema na ovom forumu najverovatnije biti grejanje na drva i gde ima još nešto da se poseče, a da može da gori.
 
Drva su preskupa, kao i prlrt. Doduše, videćemo struja od aprila kolika će da bude. Za sada je isplativija u odnosu na sve ostalo.
 
Kad ne bude struje i gasa, niko neće ni da pita pošto drva.
A što se peleta tiče... sve zavisi od cene gasa.
 
To možda ko ima odzak I živi u kući. Po stanovima teško... Ja sam ostavio kotao na drva i radijatore kao backup, ali se nadam da mi nece biti potrebni.
 
Pozdrav svima.
Zivim u kuci od 120 m²,
Kuca je iz dva nivoa, u donjem delunje kuhinja sa trpezarijom, wc i dnevna soba, a u gornjem dve decije sobe, spavaca sobai kupatilo.
Imam etazno grejanje na drva (centrometal kotao na drva 24kw/h) koji se nalazi u podrumu. Trosim oko 15 m³ drva, sto izadje sa secenjem cepanjem itd..oko 100.000-110.000 din.
Posto.se zima zavrsava sledi.opet kupovina drva itd...
E sada debelo se razmisljam.da kotao na drva zamenim kotlom na struju, pa molim svakog ko ima kotao na struju i povrsinu kao moju, da mi kaze koliko otprilike izadje mesecni racun za struju u tom slucaju.
Malo je.nezgodno, jer kod kupovine drva moras imati spremljeneo 1000€, da se iskesira prodavcu.
Ako nista drugo barem.necu morati da dizem svake godine kredit za drva.
Izvinjavam zbog duzeg posta, ali bolje odgovore necu naci.
Hvala
 
Napisi kakva je izolacija, stolarija. Kotao na struju ima da te satre samo tako ako su gubici veliki. 15 metara nije mala kolicina tako da ce ista kolicina u kW trebati da se zagreje kuca.
I kredit se dize da se postavi izolacija ili pojaca izolacija, ovako si u zacaranom krugu placanja bez kraja. Razmisli o toplotnoj pumpi ako je dobra izolacija.
 
Ako nemas trecu tarifu ne isplatise ,jedino podno grejanje sa pola snage
 
Napisi kakva je izolacija, stolarija. Kotao na struju ima da te satre samo tako ako su gubici veliki. 15 metara nije mala kolicina tako da ce ista kolicina u kW trebati da se zagreje kuca.
I kredit se dize da se postavi izolacija ili pojaca izolacija, ovako si u zacaranom krugu placanja bez kraja. Razmisli o toplotnoj pumpi ako je dobra izolacija.
Kuca je izolovana 10cm stiropol prozori su pvc. Generalno sve je o.k. sto se toga tice, medjutim mislim da bih sa 20.000 din racuna, za struju prolazio mesečno(ili mi se čini). Ako bi bio racun u proseku 20.000 dileme.ne bi bilo.
 
Pozdrav svima.
Zivim u kuci od 120 m²,
Kuca je iz dva nivoa, u donjem delunje kuhinja sa trpezarijom, wc i dnevna soba, a u gornjem dve decije sobe, spavaca sobai kupatilo.
Imam etazno grejanje na drva (centrometal kotao na drva 24kw/h) koji se nalazi u podrumu. Trosim oko 15 m³ drva, sto izadje sa secenjem cepanjem itd..oko 100.000-110.000 din.
Posto.se zima zavrsava sledi.opet kupovina drva itd...
E sada debelo se razmisljam.da kotao na drva zamenim kotlom na struju, pa molim svakog ko ima kotao na struju i povrsinu kao moju, da mi kaze koliko otprilike izadje mesecni racun za struju u tom slucaju.
Malo je.nezgodno, jer kod kupovine drva moras imati spremljeneo 1000€, da se iskesira prodavcu.
Ako nista drugo barem.necu morati da dizem svake godine kredit za drva.
Izvinjavam zbog duzeg posta, ali bolje odgovore necu naci.
Hvala
Kupovina elektro kotla je svakako najjeftinija moguca zamena kotlu na cvrsto gorivo, ali povlači visoke racune u toku sezone.
Okvirno Mozes da ocekujes da te približno isto kosta grejanje po sezoni na elektro kotao, kao sad na drva.
Kompleksnija i skuplja varijanta za ulaganje je kupovina akumulacionog tanka( zapreminu je potrebno izračunati) od oko 1 m3 i da se isti puni u toku noći u toku jeftine struje, a praznjenje vrsi u toku dana i to povlači manje mesecne racune uz vislje pocetno ulaganje.
Za neki okvirni proračun bi morao da navedes stanje izolacije objekta, temperature polaznog voda u situacijama +10, 0 i -10C spoljne temperature, navike trenutne lozenja (celodnevno, po povratku sa posla ili nesto treće). Da li imas dvotarifno brojilo, kolika vam je potrošnja u kWh u zimskom periodu.
Ako nemas trecu tarifu ne isplatise
Sta je treca tarifa?
 
I mene sad zanima šta je treća tarifa, a zvuči kao nešto korisno.🤔
 
Nazad
Vrh Dno