Šta je novo?

Grejanje na struju

Kolega sa foruma ima kuću u Pančevu te veličine. Greje sa 6 Tošiba 10-ki. Izolacija nadprosečna.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Moze i sa 2, nije problem, pitanje je samo komfora, temperature, ujednacenja temperature i luftiranja.

Klima je nuzno zlo da ne bi placao astronomske racune, a sa komforom nema veze.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
On-Off klime su grozne za grejanje jer ili radi punom snagom, ili je ugašena. Kod invertera klima duva mlak vazduh i održava zadatu temperaturu. Neuporediv komfor.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Inverter klima je bila u stanu ( prodao sam stan, ne zbog klime :) ) . Sestra i njen muz su stavili podno grejanje u kucu od nekih 150m2 oko 4000evra ih sve izislo sa cevima, toplotnom pumpom i 2 bunara. Oni su prezadovoljni.
 
Ja se grejem sa dva smederevca,preporuka za neku grejalicu za dogrevanje,sa ruckama i manom potrosnom struje,koristio bih je i za kupatilo.


Vorner VKG-0409
Konvektorska grejalica
Dimenzije 58 x 40 x 13.5 cm.
Aluminijumski grejač
Dva podešavanja potrošnje snage: 1000 / 2000 W; Zaštita od pregrevanja; Podesiva kontrola termostata; Indikatorske lampice; Klasa zaštite od vode: IP24;


ELIN DL01S Turbo (sa ventilatorom)
Konvektorska grejalica
Snaga 750 W, 1250 W, 2000W
Zaštita od pregrevanja
Podesiva kontrola termostata
Indikatorske lampice
Aluminijumski grejač
Tih rad
Dimenzije (ŠxVxD) 57,5 x 39,5 x 13,3 cm

Ili nesto trece do 3 500.
 
Poslednja izmena:
Inverter klima je bila u stanu ( prodao sam stan, ne zbog klime :) ) . Sestra i njen muz su stavili podno grejanje u kucu od nekih 150m2 oko 4000evra ih sve izislo sa cevima, toplotnom pumpom i 2 bunara. Oni su prezadovoljni.
To sa bunarima, kako funkcioniše?

Sent from my TA-1021 using Tapatalk
 
Ja se godinama grejem na piljevinu, imam onu bubnjaru ili pozderku, ne znam kako je gde zovu. Ja za 5k dinara kupim 8m2 piljevine i grejem se skoro dve zime. Kupim bukvu par metara da imam za kuhinju i moju sobu i to je to. Bubnjara mi je u hodniku koji je povezan sa svim sobama tako da celu kucu umlaci a u blizini nje ne mozes da stojis koliko moze da greje. Najveca mana je sto je teska i prljava. Znaci moras je nabijati i kad je nabijes ima skoro 40kg, naravno zavisi od velicine ali recimo ja kad je potpalim kad svi dodjemo sa posla tipa 15 16h ona gori do 2 3 ujutru. Fantasticna stvar za kucu.

Ja sam kupio za ovu zimu 8m drva po 5200din za m2 preko ljudi iz Srbije sto voze kamionom. Kod njih 5200din bukva a kod nas ovako da uzmes u Vojvodini je bila cena 6200din m2. Inace ja bolju bukvu i drva nisam imao, stvarno je dobro i kvalitetno. Ovde kod u okolini NS bas bas vole da zezaju ljude em te zakinu em je lose drvo a i jako vole da ubacuju kao "grab" sa bukvom ali to nije grab vec ono drugo mekano drvo ne mogu tacno da se setim kako se zove.... Naravno mene jos nikad nisu zakinuli jer znam sve te njihve fore a i radio sam sa drvima dosta dugo..

Sto se tice cena kod nas u okolini NSa:
Pelet je oko 200e 1tona
Bukva iz Srbije cca 5200din, kod nas cca 6k
suvi ugalj 100e tona
piljevina zavisno od kojeg drveta itd ali ajde okvirno bukova je 8m2 oko 4000din...
Bas deru sa cenama kod vas. Kod mene je hrast oduvek bio oko 3000 din, u okolnim selima mozda i 2500 din. 13 kubika i 4 tone uglja su spremne i tokom nedelje otac ide sa rodjacima za jos 4-5 kubika tako da sem transporta nece biti dodatnih troskova oko ogreva.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ja se grejem sa dva smederevca,preporuka za neku grejalicu za dogrevanje,sa ruckama i manom potrosnom struje,koristio bih je i za kupatilo.


Vorner VKG-0409
Konvektorska grejalica
Dimenzije 58 x 40 x 13.5 cm.
Aluminijumski grejač
Dva podešavanja potrošnje snage: 1000 / 2000 W; Zaštita od pregrevanja; Podesiva kontrola termostata; Indikatorske lampice; Klasa zaštite od vode: IP24;


ELIN DL01S Turbo (sa ventilatorom)
Konvektorska grejalica
Snaga 750 W, 1250 W, 2000W
Zaštita od pregrevanja
Podesiva kontrola termostata
Indikatorske lampice
Aluminijumski grejač
Tih rad
Dimenzije (ŠxVxD) 57,5 x 39,5 x 13,3 cm

Ili nesto trece do 3 500.

Ja imam Prosto 2000W FH-200IP2 i super radi.
 
To sa bunarima, kako funkcioniše?

Sent from my TA-1021 using Tapatalk

Izbuse se dva bunara. Pumpa vuce vodu iz jednog bunara, koja prolazi kroz pumpu gde se zagreva i onda prolazi kroz sistem i onda se vraca ta ista voda u drugi bunar ( tj u zemlju ). Bunari bi trebalo da budu iste dubine, tj bar oko 50m jer na tim dubinama je temperatura tu oko 12-14 stepeni. Bunari bi trebali da su iste dubine, da bi ta voda koja se uzme vratila u "istu zilu" .

Ovo je onako u kratko..
 
Poslednja izmena:
Moram da napisem nesto pa se nadam da mi nece obrisati post.
Ja se grejem na klimu u prelaznom periodu a kad padne temp. na CG tj kotao na drva i ugalj. Na poslu smo imali CG sa kotlom na struju, lepo je grejalo ali je katastrofa kostalo po par K evra mesecno za objekat od 100ak m2 jer je koriscena industrijska struja :)

Ono sto sam hteo da napisem muka mi je od prodavaca drva i stovarista ogreva. Kupis 10 kubika drva dobijes 6, pre neki dan kupio ugalj sa stovarista na ZR. putu 2.3 tone mrkog uglja pijan vozac dosao udario mi kapiju sa kamionom i iskipovao ugalj na pola dvorista jer nije mogao da vozi. Odokativno mi je bilo bas sumnjiva tezina pa sam na kraju izmerio tezinu, nije bilo ni 1800 kg, znaci na 2.3 tone ukrali su mi oko 20%. Ostao sam im duzan oko 4000 din pa cekam danas da me zovu da im svasta kazem. A sto je najgore poznajem prodavca na tom stovaristu. Zato sledece godine najverovatnije prelazim na pelet pa makar kostalo duplo jer ne zelim da me vise niko krade. Znam da moze da bude losiji kvalitet peleta i da tezina varira 5% ali opet daju mi onoliko koliko platim...
 
Skroz si upravu sto se tice varanja kod prodavaca uglja i drva. Varaju, ko da vise nece prodavati pa ajd prevaris i gotovo, ali ovi varaju a i dalje prodaju, nemaju obraza ni malo.Zato kod mene u selu vecina njih kupi drva u duzini od 1m, i onda kad donesu kuci poslazu i vide koliko ima. Sto se tice peleta, prosle godine sam narucio pelet iz Ukrajine, borov pelet. 170 evra je bila tona.Bio sam skeptican, ali na kraju prezadovoljan. Jako je kalorican, brze dostize zadatu temperaturu nego bukva, mozda ima 100gr vise pepela na 3 dana ciscenja od bukve. Sad vise nema taj pelet da se nabavi bar preko ovih nasih iz Subotice, pa sam narucio Spachvin pelet, bukva, jako je kvalitetan ali je i 205 evra tona, i uvek im je ta cena leti /zimi. Pre toga sam jednu sezonu koristio neki nas, bio je dobar ( to je bilo pre one zime kad je bila nestasica)
 
Poslednja izmena:
To varanje se lako resi, ali brate na 15, 20m2 ne moze biti nikad toliko. Jednostavno ne mozes tako lepo slozitidrva uvek ima razmaka malo.Neki ako mogu uzmu balvan ceo pa sami kuci secku, znaci balvan od par metara i udri, tamo dobijes koliko si narucio :) Ja kad kupujem drva, lepo uzmem MOJ metar i na kamionu sve izmerim i kazem coveku tako i tako. Jednom su dosli iz Sabca kao zure ajde brzo brzo da ti istovarimo kao imamo puno jos posla, reko polako covece, on pa evo ti ve slozeno u kavezu a kavez za drva 1x1m sto znaci debljina sipke je 5cmi da bi drvo uslo u taj kavez mora biti manje od 90cm :) Reko hvala produzi dalje a on se naljutio kao moramo i mi od necega da zivimo... Eto ga za pola sata kaze ajde istovaricemo ti vise, i naravno moj metar uzme dok meri i savija ga u ruci itd za 5min je hteo da me prevari 3x... Hteo sam 2m2 bagrema i toliko sam i dobio jer nisam dao da me zezaju. Problem je sto varaju stare ljude koji ni ne vide niti se razumeju, komsinica narucila 10m2 izbacali joj 7m2, zvala ovi sto seku i cepaju sa masinom, i oni videli da ima 7m2 ali su joj naplatili 10m2. Takve ljude samo tuci toliko da pisaju krv par dana, ne razumem zasto ti je cilj staroj babi koja ima penziju 200e da joj uzmes drva u vrednosti 200e? Zato uvek nekog pored sebe ko se razume i to je to...
Mada za par godina kad udjemo u EU nece se smeti loziti uopste drva pelet itd.
 
Poslednja izmena:
Ja sam evo sad u EU, tj u proteklih 10 godina ( Francuska) ljudi loze drva najnormalnije, i pelt. Moze se kupiti bukvalno u samoposluzi. Cepanice upakovane u dzak kao za krompir. Jedino sto ne loze a to je ugalj.
 
Mislim da je samo ugalj zabranjen za kucno grejanje, mozda i drva u nekim zemljama dok pelet sigurno nije. Ako ima nekog preko ne bi bilo lose da napise kako je u raznim zemljama.
A ovo za varanje, to je jos jedan razlog zasto sam presao na grejanje klimama, koliko potrosis, toliko platis. Samo da je strujomer ok naravno.
 
I da cena struje ne podivlja

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Cena struje će da se povećava zbog cene CO2 zagađenja, i evropske klimatske politike.
U Norveškoj od iduće godine zabranjuju grejanje na naftu i parafin, drva i dalje regularno mogu da se kupuju i koriste.
Zamena naftnih kotlova za kotlove na pelet npr. se subvencionišu. Do pre par godina su bile subvencije i za ugradnju standardnih split-sistem klima za grejnaje, sad važi samo za vazduh-voda i voda-voda sisteme.
 
Poslednja izmena:
Dobro je dok ima subvencija. Ovde je to sve tanko

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ja imam Prosto 2000W FH-200IP2 i super radi.

Video sam je,lepa i jeftina ali trazim neku koju mogu koristiti i za dogrevanje sobe.
Naisao sam i na Keno KE-400BFT

Snaga 2000 W ; Napon 220-240V; 50Hz,
3 nivoa grejanja 750W, 1250W, 2000W
Termostat,
Ventilator,
Tajmer,
Zaštita od pregrevanja,
Dimenzije 58x42x10
 
Ispravite me ako gresim ali u HR ne sme da se greje na drva? Ma sto se plina tice ima i tu svega, secam se drug je placao enormno puno plin a nije se bas grejalo jer je bilo slab plin tj dosta vazduha a sat se okrece :)
 
Sme, naravno

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ja se grejem sa dva smederevca,preporuka za neku grejalicu za dogrevanje,sa ruckama i manom potrosnom struje,koristio bih je i za kupatilo...
Sve te konvektorske grejalice su žderači struje. Proizvode tačno onoliko toplote, koliko struje potroše. Sve do jedne.
Žvakalo se mnogo o njima i na ovoj temi. Prelistaj malo.

Bitna stva, što su jeftinije i "kineskijeg" brand-a, to lakše 'oće da naprave kuršlus i da se samozapale. Ne ostavljati ih nikada bez nadzora.


To sa bunarima, kako funkcioniše?
Izguglaj, toplotne pumpe, voda-voda, ili voda-vazduh.
 
Poslednja izmena:
Uf! Ne zna niko kakvi su. Vorner, Colossus, Tessy, sve su to generički Kinezi sa odštampanim drugačijim brand-ovima. K'o da pitaš, "a ovi kompjuterski miševi od 400-500din, koji je najbolji?!?". Ne postoji relevantan test koji to poredi.

Ako si baš rešio da uzmeš konvektor, pogledaj Bosh ili Vailant. Njih ima kod nas. Dobri su i oni "norveški radijatori".
S' time da nekim priodajnim sajtovima pišu da je "ušteda u odonosu na TA peć i do 40%", što je čista laž!

Ako su ti Bosh i Vailant skupi, uzmi bilo koji kinez, recimo neki koji ima najveću garanciju.

I još jednom da napomenem, te Kineze, nikada ih ne ostavljaj uključene bez nadzora, i gledaj da su zavese i slični brzo zapaljivi materijali na primerenom rastojanju.

Te neke valjane konvektorske grejalice sam jako mnogo viđao po kućama i hotelima u Francuskoj npr. (Francuska najviše struje dobija iz nuklearki, pa im je primarno grejanje na struju propagirano od strane njihove elektroprivrede). E to su već izuzetno kvalitetni i dobro zaštićeni uređaju. Ali naravno, ne verujem da takvih ima kod nas.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da uzmem jedan Noirot sa digitalnim termostatom ovih dana. Šta mislite o njima?
 
Te neke valjane konvektorske grejalice sam jako mnogo viđao po kućama i hotelima u Francuskoj npr. (Francuska najviše struje dobija iz nuklearki, pa im je primarno grejanje na struju propagirano od strane njihove elektroprivrede). E to su već izuzetno kvalitetni i dobro zaštićeni uređaju. Ali naravno, ne verujem da takvih ima kod nas.

Norvežani takve grejalice često drže upaljene u objektima bez nadzora, i nisam čitao da je bilo problema sa požarima i sl. Glamox, Adax, Dimplex, Beha su neke marke koje viđam ovde, prve dve su najpopularnije.

Sad sam video cene na sajtu jedne firme koja prodaje ove grejalice. Slobodno preskočite kupovinu. :d
 
Poslednja izmena:
Norvežani takve grejalice često drže upaljene u objektima bez nadzora, i nisam čitao da je bilo problema sa požarima i sl. Glamox, Adax, Dimplex, Beha su neke marke koje viđam ovde, prve dve su najpopularnije.

Sad sam video cene na sajtu jedne firme koja prodaje ove grejalice. Slobodno preskočite kupovinu. :d

Norvežani drže te Glamox, Adax, Beha...

Ali ne znam ko će biti pametan da bez nadzora drži Clossus, Tescair, Vorner, Vox i slične. Ja ne bih. :(
 
Нисам много упознат са тим грејалицама али мислим да је ТА најбоља варијанта. Неке сам користио пре неколико година у једној фирми али то није право грејање. Могу оне да имају разне врсте грејача али је то све једнократно, чим се искључи, врло брзо се и охлади. Мало боље су оне од ... беше мермера или слично али је то само покушај копирања ТА пећи. Не може да сачува топлоту грејалица коју сам преместим у други крај просторије и ТА коју ни шесторица не могу да помере без точкића. Плус јефтина струја, не знам како је на западу али је свакако боље користити 1/4 цену струје. Можда код њих цена није битна па гледају шта лепше изгледа.

Иначе мислим да је струја код нас нереално јефтина па је зато ТА најбољи избор. Некад давно је централно грејање било јефтино, чврста горива такође док је струја била најлакша и најчистија али папрена. Онда је прешло то у социјалну категорију и сада се чак и исплати. Код мене је прво боље решење била Крека Весо, она прва оригинална и трајала је све док оцу није досадило свакодневно избацивање пепела и ложење па је следећа била ТА. Све до пре 5-6 година када смо због надградње добили парно грејање. Јесте мало скупо али је и лепо када су све просторије топле и не морам да размишљам да ли је нека грејана или је леденица.

Да немам ово, једино би ми ТА пећ била решење мада искрено ... нисам разматрао грејање климама. Ова коју имам може да догреје у прелазном периоду мада ја нисам термоосетљив па ни то не радим.
 
Нисам много упознат са тим грејалицама али мислим да је ТА најбоља варијанта. Неке сам користио пре неколико година у једној фирми али то није право грејање. Могу оне да имају разне врсте грејача али је то све једнократно, чим се искључи, врло брзо се и охлади. Мало боље су оне од ... беше мермера или слично али је то само покушај копирања ТА пећи. Не може да сачува топлоту грејалица коју сам преместим у други крај просторије и ТА коју ни шесторица не могу да помере без точкића. Плус јефтина струја, не знам како је на западу али је свакако боље користити 1/4 цену струје. Можда код њих цена није битна па гледају шта лепше изгледа.

Иначе мислим да је струја код нас нереално јефтина па је зато ТА најбољи избор. Некад давно је централно грејање било јефтино, чврста горива такође док је струја била најлакша и најчистија али папрена. Онда је прешло то у социјалну категорију и сада се чак и исплати. Код мене је прво боље решење била Крека Весо, она прва оригинална и трајала је све док оцу није досадило свакодневно избацивање пепела и ложење па је следећа била ТА. Све до пре 5-6 година када смо због надградње добили парно грејање. Јесте мало скупо али је и лепо када су све просторије топле и не морам да размишљам да ли је нека грејана или је леденица.

Да немам ово, једино би ми ТА пећ била решење мада искрено ... нисам разматрао грејање климама. Ова коју имам може да догреје у прелазном периоду мада ја нисам термоосетљив па ни то не радим.
Izvini kako dođe do računice da je struja nerealno jeftina? Na osnovu čega to zaključuješ ako je 2\3 stanovništva na zaradi od 35000 dinara? Resursi moraju da prate platežnu moć u suprotnom sve se urušava...

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka
 
TA se isplati samo ako se ne ulazi u crvenu zonu potrošnje. Mada nova peć nikako nije jeftina, a svaku staru sam morao da remontujem. Znači nova izolacija u tablama (Knauf H700) nova instalacija, papučice (kontakti), termostati (spoljašnji i unutrašnji), peskarenje i plastifikacija. Izađe dosta para na kraju da se peć dovede u fabričko stanje. Inače, u životu ne bih stavio neproverenu peć u upotrebu. Ko zna gde je i da li je kabl negde progoreo i čeka hladnu zadnjicu da prisloni lim na fazu. Da ne spominjem udisanje staklene vune koja se raspada u starim pećima.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno