Šta je novo?

Grejanje na struju

Ljudi, okanite se priče o fotonaposkim ćelijama. Solarni kolektori su primitivnog koncepta a odlične isplativosti. Naravno govorim o zagrevanju vode.
 
Okanite se solarne energije u Srbiji sve dok cena struje ne ode gore. Kad se to desi, cene solarnih rešenja će biti znatno jeftinije i efikasnije...
 
Ljudi, okanite se priče o fotonaposkim ćelijama. Solarni kolektori su primitivnog koncepta a odlične isplativosti. Naravno govorim o zagrevanju vode.

Sve je to relativno sa ovom cenom struje.
Da ne bude zabune, veliki sam pobornik obnovljivih izvora, ali evo nacrtaj meni kako je isplativo kad moje cetvoroclano domacinstvo (sa bojlerom) ima ukupan racun od 2200din.
 
Ma, dok ne proradi komercijalna primena nuklearne fuzije, nema pravog rešenja za probleme energije na Zemlji. :(
 
Sve je to relativno sa ovom cenom struje.
Da ne bude zabune, veliki sam pobornik obnovljivih izvora, ali evo nacrtaj meni kako je isplativo kad moje cetvoroclano domacinstvo (sa bojlerom) ima ukupan racun od 2200din.

Pošto imaš malo domaćinstvo sa malom potrošnjom bojlera, nije ti isplativo.
 
Nisam ja crna ovca. Polovina potrosaca EPS-a gravitira ka potrosnji od 350kwh. Znaci jedva zagrebe plavu zonu. Drugim recima vrlo je mali broj potrosaca kojima se isplati. Potrosaca sa specificnim potrebama i velikom potrosnjom tople vode, ugostiteljski objekti, skole, bolnice
Ostalima se vise isplati da investiraju u veci bojler.
 
Poslednja izmena:
Sve je to relativno sa ovom cenom struje.
Da ne bude zabune, veliki sam pobornik obnovljivih izvora, ali evo nacrtaj meni kako je isplativo kad moje cetvoroclano domacinstvo (sa bojlerom) ima ukupan racun od 2200din.
Ja se iskreno pitam da li zezas ili ti zeza brojilo :)
Ispada da se niko ne kupa vise od 2-3x nedeljno, ili se kupate ledenom vodom, stvarni ne perete bez 7 nosenja :)

Okanite se solarne energije u Srbiji sve dok cena struje ne ode gore. Kad se to desi, cene solarnih rešenja će biti znatno jeftinije i efikasnije...
Okanite se ideje da ce Srbija subvencionisati nesto jer treba ili je korektno, a ne zbog toga sto ce to nekome doneti profit ;)
 
Ne, vec imam odnos tarifa niza/visa 50% ili vise u korist nocne. Nije to nikakva mudrost, samo malo promene navika i organizacije.

Tusiramo se, ne kupamo, svaki dan. Bojler trosi samo struju od 1.5-2din/kwh.
Sudove pere masina, pa se topla voda u kuhinji ne koristi, ali zato masina radi svaki dan. Takodje trosi struju od 1.5din. Ves masina 5x nedeljno (mala deca), pekara mesi hleb svaki dan. Sve je pogadjas na tajmeru.

Ostaje rasveta, frizider/zamrzivac, sporet i tv/racunar za dnevnu potrosnju.
 
Poslednja izmena:
Ja se iskreno pitam da li zezas ili ti zeza brojilo :)
Ispada da se niko ne kupa vise od 2-3x nedeljno, ili se kupate ledenom vodom, stvarni ne perete bez 7 nosenja :)

Možda tebi ne valja brojilo. :p

I meni je ranije potrošnja sa bojlerom za kupatilo i kuhinju, mašina za sudove, mašina za veš, 4-člana, bila 2500-3500din. Nešto veća leti kada klima mnogo radi.
Sada u novom stanu imam toplu protočnu vodu (jes', tu nas deru, ali to je drugi račun), ali struju sada plaćamo 2000-2500din. Plus, što nam je sada sva rasveta štedna. Plus što je mašina za sudove povezana na toplu vodu toplane (koja je oko 45C "iz zida" (dakle, mašina troši znatno manje struje nego kada je povezana na hladnu vodu)).

Peremo se svi redovno, ne smrdimo, ni mi ni veš. :p
 
Plus što je mašina za sudove povezana na toplu vodu toplane (koja je oko 45C "iz zida" (dakle, mašina troši znatno manje struje nego kada je povezana na hladnu vodu)).
Masina za sudove mesecno potrosi smesno struje. Ova moja ima neki eco ciklus od 0.9kwh. Znaci 40 dinara za 30 punih masina, opranih nocu
 
Masina za sudove mesecno potrosi smesno struje. Ova moja ima neki eco ciklus od 0.9kwh. Znaci 40 dinara za 30 punih masina, opranih nocu

Obzirom da me povezivanje mašine na toplu vodu koju plaćamo po potrošnji cele zgrade nije koštalo ništa, računam da je i isplativost "investicije" dovoljna da opravda takav način povezivanja.
 
Koliko.je to kWh?
 
Da li neko moze da mi kaze kolika je razlika (cena) u grejanju izmedju grejanja na pelet i grejanja na drva i da li je isti kvalitet grejanja?
 
Skupa struja, traže se alternative. Pelet je malko skuplji, zavisi od cena sirovina, a to zna da varira u sezoni.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Da li neko moze da mi kaze kolika je razlika (cena) u grejanju izmedju grejanja na pelet i grejanja na drva i da li je isti kvalitet grejanja?

Mi smo odradili kući tj prepravili kotao na pelet. Jeste investicija, ali mnogo je lakše. Stisneš dugme i miran si :) I povoljnije je...
 
Imaš li konkretne cifre da dokažeš da je povoljnije? Moji su se više od 20 godina grejali na drva i ugalj, pa tri sezone grejali na pelet, bilo je malo skuplje od drva ali komfornije. Prešli su na grejanje klimama. Sad se greji DUPLO jeftinije!

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ljudi se drže za reč...

Drva 20m, gde te 3 metara ukradu. Pelet 4 tone.
 
Pitaću baš moje koliko su trošili. Možda si povećao efikasnost kotla konverzijom na pelet. Ali znam da mi je ćale rekao da je oko 15% skuplje kad je pelet bio jeftin, a onda su cene krenule na gore. Ne znam ni pošto su sad drva ili pelet.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ja planiram da kupim konvektor Mille, za 21kvm termoziolovanog prostora, u prizemlju kuce. Ako neko ima nesto protiv, neka mi kaze odmah ili neka posle cuti...:)


https://www.tehnomedia.rs/grejanje-i-klimatizacija/grejalica/mille-nde20-dt.html#data

Imamo i Elditerm-ov konvektor i vrlo smo zadovoljni, ali ih izgleda, vise nema u prodaji, a i dosta su skuplji. Ovaj navedeni, je "ni tamo-tamo", vec je srednjeg cenovnog ranga, pa cemo da vidimo.
 
Poslednja izmena:
Besmislen razgovor drvo-pelet.... prvo se gleda kalorijska vrednost u odnosu na cenu. Nije isto drvo Bukve, Jasena, Smreke i td... Tamo gde je potrošnja veća može biti manja kalorijska vrednost drveta/peleta.
Ono što je sigurno pelet je poslednjih godina krš kvalitet u odnosu na godine kad je stigao na tržište.

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Grejao sam se na drva, i sada na pelet evo vec 4 sezonu. Meni dovoljno sto ne moram propaljivat svaki dan, pa onda ubacivati drva u pec svakih sat-dva. Pelet lepo u dzakovima, za pola sata utovaren sa prikolice u supu, nema prasine u supi. Mogu najnomalnije otici do grada, u goste a da ne mislim na pec da li ce se ugasiti vatra,.......
 
Opet puno posla i fizikalisanja. Kao i Jozza ja se grejem klimama vec osma godina, jeftino, ne mislim na to, ukljucim i do aprila ne razmisljam, jedino ciscenje filtera jednom u 20 dana sto je laksi posao od pranja sudova :D
 
Ja se godinama grejem na piljevinu, imam onu bubnjaru ili pozderku, ne znam kako je gde zovu. Ja za 5k dinara kupim 8m2 piljevine i grejem se skoro dve zime. Kupim bukvu par metara da imam za kuhinju i moju sobu i to je to. Bubnjara mi je u hodniku koji je povezan sa svim sobama tako da celu kucu umlaci a u blizini nje ne mozes da stojis koliko moze da greje. Najveca mana je sto je teska i prljava. Znaci moras je nabijati i kad je nabijes ima skoro 40kg, naravno zavisi od velicine ali recimo ja kad je potpalim kad svi dodjemo sa posla tipa 15 16h ona gori do 2 3 ujutru. Fantasticna stvar za kucu.

Ja sam kupio za ovu zimu 8m drva po 5200din za m2 preko ljudi iz Srbije sto voze kamionom. Kod njih 5200din bukva a kod nas ovako da uzmes u Vojvodini je bila cena 6200din m2. Inace ja bolju bukvu i drva nisam imao, stvarno je dobro i kvalitetno. Ovde kod u okolini NS bas bas vole da zezaju ljude em te zakinu em je lose drvo a i jako vole da ubacuju kao "grab" sa bukvom ali to nije grab vec ono drugo mekano drvo ne mogu tacno da se setim kako se zove.... Naravno mene jos nikad nisu zakinuli jer znam sve te njihve fore a i radio sam sa drvima dosta dugo..

Sto se tice cena kod nas u okolini NSa:
Pelet je oko 200e 1tona
Bukva iz Srbije cca 5200din, kod nas cca 6k
suvi ugalj 100e tona
piljevina zavisno od kojeg drveta itd ali ajde okvirno bukova je 8m2 oko 4000din...
 
Poslednja izmena:
Opet puno posla i fizikalisanja. Kao i Jozza ja se grejem klimama vec osma godina, jeftino, ne mislim na to, ukljucim i do aprila ne razmisljam, jedino ciscenje filtera jednom u 20 dana sto je laksi posao od pranja sudova :D

Kad sam kupio stan u njemu je bilo grejanje na klimu, nisam mogao koristiti jer mi smetalo. Pa sam kupio TA pec. Zato nisam ugradio klime u kucu.
 
Ćale imao prvo kotao na struju, pa kotao na drva, i sad prešao na pelet. Ne boravi puno tamo pa je pelet najjednostavnije rešenje, urađena daljinska kontrola pa se upali grejanje pre nego što planira da dođe, i mnogo je jednostavnije. Manje ima pepela, jednom sedmično (kad se loži svaki dan) se izbacuje, jednom dnevno najviše se prospe džak peleta... Kod nas je pelet i jeftin, prijatelji imaju proizvodnju pa nas malo i košta, mada su i drva bila jeftina. Sve u svemu, malčice je skuplje, po njegovom računu oko 20-30e više za sezonu, a komfor neuporediv.
 
Kad sam kupio stan u njemu je bilo grejanje na klimu, nisam mogao koristiti jer mi smetalo. Pa sam kupio TA pec. Zato nisam ugradio klime u kucu.
On-Off klime su grozne za grejanje jer ili radi punom snagom, ili je ugašena. Kod invertera klima duva mlak vazduh i održava zadatu temperaturu. Neuporediv komfor.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nije rekao da je on off klima, a i meni je lepse na radijatore grejanje, a neuporedivo najbolje podno.
Klima je uzeta da ne bih placao nenorkalne racune za grejanje na elwktricni kotao.

To kada se zida, ko je stavio podno sa fan coilima i toplotnu pumpu(kao sto je i klima), taj se greje i hladi najprijatnije i najjeftinije.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Al' je najskuplje početno ulaganje. Inače toliko sam se navikao na grejanje klimama da ih i ne primećujem više. Pre sam stalno gledao u merače pottošnje, pa dal'osećam da duva, dal'da mrdnem malo krilca... Opsesija... Kod klima je veliki plus to što nije hladno kod nogu. U prizemnoj kući, ili objektu gde se sprat ispod ne greje, zna da bude hladno kod poda. I tu radijatori ništa ne mogu. A klima sve to promeša, i duva toplo u pod.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Slazem se, i ja sam se navikao.

Ulaganje nije najvece, jer bi te dobre klime vise kostale da se stave u prostor od 200-250m2 recimo, gde racunaj da moras fazon 10 dobrih klima da ugradis, a opet nemas grejanje u kupatilima i hodnicima.
Pa onda, ciscenje filtera stalno na 10 uredjaja i samo godisnji servis kosta 30k dinara.



Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno