Šta je novo?

Grejanje na električni kotao - FAQ

Pa iskreno bilo je toplo, skroz zadovoljavajuće za nas. :D
 
Da li gasite kotao kada je toplije? Uselio sam se u novi stan u kome je kotao na struju kao na slici i nisam imao iskustva sa tim do sad. Ugasio sam grejace na desnom prekidacu ali levi je jos ukljucen. Da li to moze da se samo ugasi i onda samo ukljuci kad treba da radi tokom zime ili jos nesto treba da se uradi?
1716379645937.png
 
to bi trebalo da su kontrolni prekidaci i kad su oni iskljuceni kotao ne moze nikako da radi, al kad su ukljuceni, grejace kontrolise sobni termostat...dakle kotao ti je iskljucen dok god je zadata temperatura ispod trenutne temperature u sobi, sto je obicno slucaj leti
 
Ok, da li moze nesto da naškodi ako to stoji upaljeno (levi prekidač) tokom godine i kad nema potrebe za grejanjem?
 
pa meni isto tako stoji upaljen tokom cele godine, nema nikakvih problema...imam dva prekidaca, za dva grejaca, al uvek mi je samo jedan grejac upaljen, tako je i kod tebe najverovatnije
 
Ok, da li moze nesto da naškodi ako to stoji upaljeno (levi prekidač) tokom godine i kad nema potrebe za grejanjem?
Nece da naskodi, ali nece ni da koristi.

To je odprilike kao kada ti TV stoji na stand by a ne planiras ga ukljucivati.
 
Cisto da znas da to sluzi za paljenje i gasenje grupe grejaca, npr, imas dve grupe od 6kW. I to ne gasis, vec na termostatu kontrolises grejanje, jer ako pogasis grupe, onda npr. neko od clanova domacinstva nece moci da ukljuci grejanje preko termostata jer si ti to pogasio na kotlu. I ne zavrces ventile na radijatorima, ne radis nista tokom leta. Na pocetku sezone grejanja, proveris na manometru pritisak vode u sistemu, ako treba dopunis sistem vodom, i to je to.
 
Pa i ne treba niko da moze da ukljuci, cak ni slucajno.
kad krene sezona grejanja onda se sve prekontrolise i pripremi pa se ukljuci glavni prekidac
 
Pa ako je takva hijerarhija domacinstva, da samo jedan clan odredjuje kad moze da se greje. A i u tom slucaju nije obavezno da se skroz gasi blok, a ni preporucljivo, kad postoji auto zastita od smrzavanja ili blokade pumpe.
 
Poslednja izmena:
Zdravo ljudi, nov sam na forumu. U dilemi sam, postavio sam instalacije za podno grejanje u kuci od 110kvm, treba mi dobar elektricni kotao da mi greje vodu u bojleru od 160 litara i naravno za podno kada zukaca jaci minus. Koje su vase preporuke? Hvala puno.
 
Nazad
Vrh Dno