Šta je novo?

Gpu usgage

Spino

Zapažen
Učlanjen(a)
19.04.2023
Poruke
11
Poena
5
Cao_Ovako imam problem vec skoro godinu dana imam graficku karticu rx6600 8gb.I imam problem sa fps-om u igricama.Na prijmer sons of the forest nova igrica na low settingsima i na high settingsima ja imam isti FPS.Kada gledam koliko se graficka koristi na low se koristi oko 40% a na high 55%.Sve ostale komponente se koriste u skladu s njom.Kada gledam na internetu ljudi govore da je problem do bottlenecka.Ja mislim da to nije problem jer na bottleneck calculatoru mi pise da mi je bottleneck 100% dobar.A i kad gledam na task manager npr graficka mi radi na vec spomenutih 40% a procesor 45%.Tako da procesor ceka da graficka krene raditi jace koliko vidim.A graficka ne zeli jace.Pokusao sam staviti i Vsync i lockati fps na 75fps posto mi je monitor 75hz ali ne ide.Ostale komponente su
CPU:R5 1600
GPU:RX 6600
Ram:Kingston fury beast 2x8gb 3200mhz
MBA:A320m S2h
Napajanje:Kratos e1 500w
Na primjer u slikama mozete vidjeti razliku.Meni na high settingsima graficka manje vuče postotak nego kada je na low settingsima.
Mislim da su ovo sve komponente koje trebate.Ako neko zna bio bih mu zavlan na pomoci.
 

Prilozi

  • image.png
    image.png
    76.9 KB · Pregleda: 25
  • image.png
    image.png
    483.4 KB · Pregleda: 24
CPU ti pravi usko grlo, mora da ta igra koristi mozda max 4-6 jezgra, a i 2. gen ryzen nije poznat po jakim IPC i gaming performansama i moze da limitira u novijim cpu intenzivnim naslovima.
 
I ja sam mislio isto što i rammadis, ali me, eto, zaintrigiralo i video sam da je "low CPU & GPU usage" problem u ovoj igri veoma rasprostranjen, pa ovde ima par saveta kako da sve to popraviš ako bude moglo.

 
CPU ti pravi usko grlo, mora da ta igra koristi mozda max 4-6 jezgra, a i 2. gen ryzen nije poznat po jakim IPC i gaming performansama i moze da limitira u novijim cpu intenzivnim naslovima.
Postoji mozda mogucnost da bise rad procesora tako i graficke mogao promjeniti ako updateam BIOS?
 
Ne postoji. Na kojoj rezoluciji igraš?
1920x1080 klasika ali na maticnu nisam stavljao novi bios od kad sam ju kupio 2018 a koliko vidim sad izasli su i driveri za zvuk i neka poboljsanja.Nemora znaciti da cemi popraviti direktno taj probelm ali bi mi se sistem trebao malo nadograditi.Jesam upravu?
 
r5 1600 problem za budzetsku rx 6600?
Nikako ..

I ne gledaj u task zauzeće vec kroz program u toku igre.
Takodje ni bios na noviji ne menja ništa.
 
Verovatno je krš od igre neoptimizovan..
To su slične brojke zar ne?
 
Pa to je to...
npr da si stavio nov r5 5600

.kao bolje zauzece gpu-a,ali po meni i dalje teska glupost
Interesantno da je tolika razlika zbog ipc da ne moze da drži 6600 na 99%...
Lose optimizovano.
 
Verovatno je krš od igre neoptimizovan..
To su slične brojke zar ne?

Imam jos jedno pitanje koji je razlog zaseckivanja igrice.Nije samo u sons of the forest.Naci sve radi normalno i samo mi zakuca igrica na 1-2 sekunde i vrati se u normalu.Jel to do graficke karte.Naprimjer u valorantu FPS mi je 144 stalno samo odjednom zakuca igra i vrati se na 144.
 
To je malo kompleksnije pitanje.
Može da bude do mnogo čega,softver/win,hardver/pc...
Nrznam koliko se često desava...
Uglavnom upališ kroz igru msi afterburner i uključiš sav hardver,cpu,gpu,ram,zauzece,temperature fps,i vidiš kad dropne sta se desava sa gore navedenim...mozda je samo win/drajver problem...a mozda i neki hardver zeza...hdd/ssd,napajanje i sl
Na kraju mozda resi reinstal win-a,ako ne nadjes problem na laksi nacin
 
To je malo kompleksnije pitanje.
Može da bude do mnogo čega,softver/win,hardver/pc...
Nrznam koliko se često desava...
Uglavnom upališ kroz igru msi afterburner i uključiš sav hardver,cpu,gpu,ram,zauzece,temperature fps,i vidiš kad dropne sta se desava sa gore navedenim...mozda je samo win/drajver problem...a mozda i neki hardver zeza...hdd/ssd,napajanje i sl
Na kraju mozda resi reinstal win-a,ako ne nadjes problem na laksi nacin
Pokusati cu pa ako budes nekih nejasnoca jos cu te pitati.Hvala za ovo
 
Imam jos jedno pitanje koji je razlog zaseckivanja igrice.Nije samo u sons of the forest.Naci sve radi normalno i samo mi zakuca igrica na 1-2 sekunde i vrati se u normalu.Jel to do graficke karte.Naprimjer u valorantu FPS mi je 144 stalno samo odjednom zakuca igra i vrati se na 144.
Ne znam koliko često ti se dešava, ali postoji problem sa fTPM u starijim verzijama BIOS-a. Verujem da ne koristiš Win 11.
Ali ova opcija ako je uključena u BIOS-u može da pravi problem čak i u Win 10.

MIslim ovo u klipu je extremna varijanta shuttera, ali ovako se meni dešavalo. A mašina ne bi smela da štucne.


Lično sam iskusio na mašini iz potpisa shutter koji je trajao 1 sekundu s tim što i zvuk zasecka.
Izašla je nova verzija BIOS ali me mrzi da updatetujem, isključio sam samo fTPM u biosu ne nikad mi se nije desio takav shutter.

A realno installiraj poslednje drivere za zvučnu i mrežnu sa sajta matične.
Instaliraj poslednje drivere za tvoj chipset sa sajta AMD-a.
Takođe drivere za grafičku. I kad igraš drzi samo msi afterburner i ništa drugo, max. antivirus da čuči dole. Ako ti nije potreban neki chat program ili nešto treće gasi.
 
Ne znam koliko često ti se dešava, ali postoji problem sa fTPM u starijim verzijama BIOS-a. Verujem da ne koristiš Win 11.
Ali ova opcija ako je uključena u BIOS-u može da pravi problem čak i u Win 10.

MIslim ovo u klipu je extremna varijanta shuttera, ali ovako se meni dešavalo. A mašina ne bi smela da štucne.


Lično sam iskusio na mašini iz potpisa shutter koji je trajao 1 sekundu s tim što i zvuk zasecka.
Izašla je nova verzija BIOS ali me mrzi da updatetujem, isključio sam samo fTPM u biosu ne nikad mi se nije desio takav shutter.

A realno installiraj poslednje drivere za zvučnu i mrežnu sa sajta matične.
Instaliraj poslednje drivere za tvoj chipset sa sajta AMD-a.
Takođe drivere za grafičku. I kad igraš drzi samo msi afterburner i ništa drugo, max. antivirus da čuči dole. Ako ti nije potreban neki chat program ili nešto treće gasi.

Upravo mi se to desava na videu.Pokusati cu sve ovo pa javim.Hvala na info.
 
Imam jos jedno pitanje koji je razlog zaseckivanja igrice.Nije samo u sons of the forest.Naci sve radi normalno i samo mi zakuca igrica na 1-2 sekunde i vrati se u normalu.Jel to do graficke karte.Naprimjer u valorantu FPS mi je 144 stalno samo odjednom zakuca igra i vrati se na 144.
Seckanje/zakucavanje moze da se desava u cpu limitu, moze da se desava ukoliko nema dovoljno ram-a pa prebacuje na pagefile.
Jedino sta ti ostaje je da cekas na optimizacije kroz zakrpe, oc-ujes postojeci cpu ili zamenis cpu za jaci kao npr r5 5600 (morao bi verovatno update bios-a na toj ploci).
I probaj prvo ono sto ti je clan zokocx predlozio.
 
Imam jos jedan problem.Tokom update-a BIOS-a kada klikenm q flash i kada kliknem na drive i na instaliranu verziju za maticnu plocu bise mi invalid bios image.Pokusao sam cak jednu verziju straiju od najnovije i nista sve isto se dogada.I gledao sam meni je instalirana verzija biosa F1 a trenutna najnovija verzija je F55B.Moze li mi neko pomoci.
 
Imam jos jedan problem.Tokom update-a BIOS-a kada klikenm q flash i kada kliknem na drive i na instaliranu verziju za maticnu plocu bise mi invalid bios image.Pokusao sam cak jednu verziju straiju od najnovije i nista sve isto se dogada.I gledao sam meni je instalirana verzija biosa F1 a trenutna najnovija verzija je F55B.Moze li mi neko pomoci.
Provalio sam ignorirajte poruku.
 
Hvala svima momci na pomoci updateovao sam BIOS i sve radi lepo sad.
 
Nazad
Vrh Dno