Šta je novo?

Google Pixel 7a

Iskreno se nadam.
Prvi telefon koji aktivno merkam nakon dužeg vremena (koristim 4god star Mi A3).
 
Ja se nadam, mada ne bih se kladio da će 7a tako lako i brzo ispod 400€.

6a drži prag od oko 330€ već više od pola godine, tražen je a i ima ga... Čak ako se sećam i Google je rekao da neće obustaviti proizvodnju 6a po lansiranju 7a jer telefon ide ko alva.

500€ za 7a je nerealno, što naspram 7-ice a tek razlika naspram 6a je povelika.

Mislim da će brzo na ~450€ a onda zavisi kakva bude potražnja...
Iskreno ne verujem da će 7a do naredne godine u ovo vreme doći na 350€ niti da će 6a pasti ispod 300€.

Neka razlika od ~100€ će se stabilizovati između dva, moja pretpostavka 400€ naspram 300€.
 
Noćas telefon ostavljen sa 73% baterije. Nakon spavanja (cca 8 sati) telefon na 47%.
Jedina razlika u odnosu na stari telefon je što mi je uključen Always On Display. 26% baterije tokom spavanja je previše.
 
I 6a se slično ponašao... U smislu da treba vremena da algoritmi "prorade" tj. da se baterija nauči i stabilizuje, naročito primetan drain je bio na stand-by tokom noći... Jeste da sam ja zadržao telefon nekih 10-tak dana pre vraćanja, ali jeste se kroz nedelju dana unormalio.

Ono što se nije dalo unormaliti to je potrošnja uz uključen AOD, i koliko znam većina korisnika ga drži iz tog razloga isključenim. Meni je svakako previše jeo bateriju.

Vidi noćas da isključiš AOD da vidiš razliku u potrošnji.

Nervira me što Pixel nema one AOD opcije da se uključi samo na dodir, ili da bude uključen samo ako je prisutna nova notifikacija, ili tipa samo na 10-tak sekundi da se uključi kada ga podigneš.

Generalno ne razumem potrebu da AOD bude konstantno uključen.
 
Zasto ne stavite bedtime mode kad spavate, i da ne radi AOD tada. Meni je aod ugasen od 00 do 8 ujutru.
 
Da, može i to...

Mada opet nervira izostanak softverske inicijative. 😁
Kod drugih se AOD gasi automatski kada senzor osvetljenosti detektuje mrak, pa je tako AOD ugašen tokom noći, u džepu, torbici, ako telefon obrneš na ekran.
 
Mislim da tako radi i ovde sigurno.
 
Gašenjem AOD potoršnja baterije, u stand by modu tokom noći se smanjila na 15%.
Za kojih 7 sati spavanja otišlo mi je 14% baterije.
 
Gašenjem AOD potoršnja baterije, u stand by modu tokom noći se smanjila na 15%.
Za kojih 7 sati spavanja otišlo mi je 14% baterije.
I to je mnogo, ali nista cudno za Pixele, pogotovo sad sa ovim izletima sa Tensorom. Meni na Oneplus-u skine po 2-3% u vrh glave za toliko sati, mada zna i manje. Sve sinhronizacije ukljucene 3 naloga, wifi, data, bluetooth, lokacija...nista ga ne gasim, niti nesto stedim.
 
Pixeli uglavnom idu na oko 0.6%/h na wi fi naravno.( 5k mah baterija )
 
 
Polako se udaljava od 500€... Već ima za 470€, a jedan i za 420€.

Možda ipak cenovno padne brže nego što sam mislio. 😁

Mada jednom kad krene potražnja, tu će se zadržati.
 
Ali baterija... 76h
Pixel 6a je na njihovom testu imao 96h

Iz mog iskustva, 6a je mogao pouzdano da izvuče od jutra do večeri u 90% slučajeva, s tim da je imao izdašnu potrošnju na LTE naspram WiFi.

Sad po ovome ispada da 7a ima i veću potrošnju na stand-by, što je bilo primetno već na 6a, plus manju autonomiju uz aktivno korišćenje.

Pixel 7, ista baterija praktično, isti čip, veći ekran + veće osvetljenje ekrana = 96h

Dakle, sudeći po ovom GSMA testu ili su 7a testirali bez "uhodavanja baterije" ili će Google da optimizuje autonomiju usputno.
 
439 -450 eur na KP koliko hoćete, a ima i za 420 eur samo otpakovan.
Nešto mu baš brzo pala cena za 2 nedelje koliko je na tržištu.
 
Pa pada brzo kad su mu u startu nabili optimističnih 500€. 😁

Sad je u slobodnom padu dok ne napipaju puls potražnje, mada ne verujem da mogu baš i sebi da dopuste neke padove jer opet ne znam koja je njihova nabavna cena s obzirom da koliko vidim Pixela ispod 500€ nema u maloprodajma tipa Innotech, Mediamarkt.

A opet tu je 6a... Neće se ljudi previše finansijski izduživati naspram njega da bi dobacili do 7a, a 6a padati cena neće dok god ide bez problema.
 
 
 
Definitivno mu ide cena na 350e vec krajem sept pocetkom oktobra, kao sto rekose ovde kolege. Tad generalno najvise padaju cene starijim telefonima, valjda jer dolaze tokom leta nasi sto rade vani, pa jos pocetak skolske godine, posle brzo krece i nova godina, pa se svi "ponove" necim novijim a ono malo "starije" stave na oglase.
 
Nije problem cena 7a, već 6a...

Dok god ima 6a, koji više od pola godine ne mrda, 7a nema šanse da padne ispod 400€.
6a se drži stameno na 330-350€ i i nema razloga da mu cena pada jer je jedan od najboljih telefona do 350€, ima ga, i kupuje se...

7a može da pada ispod 400€ tek kad se počiste lageri 6a.
 
Nazad
Vrh Dno