Šta je novo?

GeForce RTX 4000 Thread [za adapter, konektor i kabl postoji posebna tema]

Vući će manje struje, adapteri će lakše podneti, manje topljenja...
Upravo se to nadam, manja potrošnja - manje lemljenje i kalemljenje kablova i manja briga. Nego, videćemo...

@momsab Uz dužno poštovanje cele benč zajednice, mislim da ova "goruća" stvar vezana za 4090 za topljenje kablova ipak zaslužuje mesto i ovde jer nije tipa "da li je napajanje dovoljno dobro i koje da kupim", pogotovu što većina ljudi koji dođu da čitaju za grafičke karte i ne idu na sekciju za napajanja uopšte.
 
To i jeset tema za ovaj deo formu, taja kabal se pominje u kontekstu problema za koji se jos uvek ne zna zasto se desava... Ne mozemo da diskutujemo samo o perfomansama hardvera koj je izgoreo :p ali diskusija ne treba da ide ni u pravcu koji kabal kupiti ili napajenje.

@muki85
Ako je izbor izmedju 4080 za 2000e i 4090 za maksimum 2500 a dosta je jaca karta, pa neces valjda zbog 500e da zrtvujes vise od 30% perfomansi ? 4090 kada se limitira na 400w daje u najboljem slucaju 3% slabije perfomanse od karte do 600w. Tako da ako ti je frka ogranici 4090 na 400w prakticno nista ne gubis, ali imaj u vidu da se jos uvek ne zna sta uzrokuje problem. Jedino sto ne verujem da ce 4080 kostati 2000e, tako da mozda u odnosu cene performanse i ne bude tako velika razlika.
 
Ja uskoro kupujem 4090rtx pa neka gori sta ce goriti...ocu da se igram 🙂
 
 
To i jeset tema za ovaj deo formu, taja kabal se pominje u kontekstu problema za koji se jos uvek ne zna zasto se desava... Ne mozemo da diskutujemo samo o perfomansama hardvera koj je izgoreo :p ali diskusija ne treba da ide ni u pravcu koji kabal kupiti ili napajenje.

@muki85
Ako je izbor izmedju 4080 za 2000e i 4090 za maksimum 2500 a dosta je jaca karta, pa neces valjda zbog 500e da zrtvujes vise od 30% perfomansi ? 4090 kada se limitira na 400w daje u najboljem slucaju 3% slabije perfomanse od karte do 600w. Tako da ako ti je frka ogranici 4090 na 400w prakticno nista ne gubis, ali imaj u vidu da se jos uvek ne zna sta uzrokuje problem. Jedino sto ne verujem da ce 4080 kostati 2000e, tako da mozda u odnosu cene performanse i ne bude tako velika razlika.
Naravno da ću pazariti 4090 u slučaju da je toliko brža od 4080. Ali ću svakako sačekati još malo da se vidi situacija sa pregrevanjem, možda čak i ovde na forumu da vidimo šta će biti. Pu, pu da ne ureknem :)
 
Ako 4080 stvarno bude 1500-1700€ kao što je na slikama koje je neko okačio, biće malo bolja kupovina, osim ako nekom baš treba maximum performansi (ili VRAM).
I ako ne podignu cene, je li...
 
Znam, prelomiću u jednom trenutku da li da prelazim na nju ili 4080 kada izađe. U stvari najviše me brine pregorevanje kablova na 4090.
Cini mi se da sam vec pisao da smo stavili 2kom TUF 4090 u jednu masinu koja renda bukvalno 24/7/365, ali za sada sa otvorenom stranicom kucista da se konektor ne bi savijao - vise puta provjeravano, adapteri se ne griju.
 
Koje crno pregrevanje meni 4090 ne moze 51c da predje sa ventovima na 30%..osim ako ne mislis na pregrevanje konektora
 
Ako 4080 stvarno bude 1500-1700€ kao što je na slikama koje je neko okačio, biće malo bolja kupovina, osim ako nekom baš treba maximum performansi (ili VRAM).
I ako ne podignu cene, je li...
FE verzija će biti 1450€ u Nemačkoj. S obzirom na to kakve su referentne verzije u pogledu preformansi, za nekog ko hoće da kupi nema naročitog smisla juriti preskupe AIB modele. Naravno, pod pretpostavkom da će ovog puta moći da se kupe za mesec-dva kada malo opadne tražnja.

Na overclockers forumu se povela priča kako istoimena prodavnica ima nerazumne cene za AIB modele za 4090. Konkretno su pomenuli ASUS TUF verziju koja se tamo prodaje za £2,249.99.
Javio se i "gazda" pa dao komentar kako se formirala ta cena
You assume were making a fortune, I shall be bluntly honest we are making 12% at £2249.99 Inc, our exc VAT cost is just shy of £1700, we paid about £150 exc over the odds for this stock because there is simply hardly any Asus stock anywhere so what there is there is quite a premium on it.

Why do I buy it and pay overs for it, simply because we have demand for them, already 15 have sold in 24 hours.

The problem is lack of supply, if I could buy readily from any distributor my true cost would allow me to sell at around £1999-2049 with 10% margin. The fact is £1799 is impossible based on Asus current cost, we would lose money at those prices as we pay more than that for official stock via an official Asus distributor.

People should of learnt by now the MSRP's are funded especially bigger brands like Asus, MSI etc. Seeing an Asus at £1699 again requires budget from Asus to make it happen. I'd have thought after the past three years people would of learned by now what a total farce the MSRPs are.

Some of the less known brands should in theory get close to £1699 in coming weeks/months if the pound remains at 1.15 or higher but right now I buy what I can get because stock is so slim on the ground and sales are strong. All the MSI Suprim's sold in a matter of days, demand is still very strong.

Just less known brands like Palit which stick around and Zotac are doing a great job at keeping product in stock as they are shipping the largest volumes and the improves pound has brung their prices down but in fairness to Zotac they have not increased cost on the Trinity OC and AMP, only the none OC card increased slightly in USD cost.
Pored toga što je njihova marža samo 12% (ako mu je za verovati) ova cena je za 600£ veća od cene FE modela. Kod FE modela samo platiš Jensenu, a ovde moraš platiti svakog u lancu za karticu koja je na istom nivou kao FE samo što je čitavih 5 stepeni hladnija.
 
Realno, MSRP za RTX 4080 16GB ne bi trebalo da bude veći od 900$.
1200$ treba da bude neki RTX 4080 Ti koji bi koristio jako osakaćeni AD102 čip negde ~14000 CUDA cores.

I to je opet preskupo ali je makar realnije.
 
Sta je na svetu realno sto se tice cena,sto bi bilo realno za gpu-ve,imate amd pa izvolte,mada ko u srb bude uzimao njih nista manje nece platiti nego NV, jer ce ovde cene biti brutal.
 
Ako ce TUF 4080 biti 2000 evra, ko je lud onda ne uzeti neku Gainward 4090 koja pojede 4080. Meni se za 1440p gejming ne uzima 4090 jer je overkill, ali ako 4080 budu nerealne cene onda je Gainward 4090 realna mogucnost.
 
Ako ce TUF 4080 biti 2000 evra, ko je lud onda ne uzeti neku Gainward 4090 koja pojede 4080. Meni se za 1440p gejming ne uzima 4090 jer je overkill, ali ako 4080 budu nerealne cene onda je Gainward 4090 realna mogucnost.
Uzmes lepo za 1440p gejming neku 6900xt i koju ces platis max 1000 evra pa mozda i manje i ima da pocepa 1440p rezoluciju i jos ti ostane para u dzepu. Ne razumem tu potrebu da mora najnovija i najjaca kartica za nesto sto vec sada moze da se lepo iskoristi i igra a da nije previse skupo.
 
Ako ce TUF 4080 biti 2000 evra, ko je lud onda ne uzeti neku Gainward 4090 koja pojede 4080. Meni se za 1440p gejming ne uzima 4090 jer je overkill, ali ako 4080 budu nerealne cene onda je Gainward 4090 realna mogucnost.
Te cene sto si rekao neće biti u Srbiji. Ako Tuf 4080 bude oko 2000€ najjeftinija 4090 će biti 2300+€. Skuplja 30% otprilike toliko i jača. Trenutno najjeftinija 4090 kod nas je Palti gamerock sa cenom 277.392 dinara sto je oko 2362€.
 
Evo pravo poređenje da li vredi dati više para za bolji brend.
 
Evo pravo poređenje da li vredi dati više para za bolji brend.

Trebalo je da ih testiraju sa normalizovanom bukom...
Suprim je imao malo bolje temperature ali su ventovi išli dosta brže. Bilo bi zanimljivo videti temperature na istom broju obrtaja...
U svakom slučaju, hlađenje na 4090-icama je prenabudženo pa će biti teško naći model kod koga su temperature baš loše.
 
^ msi ima agresivniji bios pa zato fanovi idu na veće obrtaje. Buka je 32.6 dBA sto sigurno se neće čuti u zatvorenom kućištu.
 
Zar nisu oba MSI? :)
Poenta je da jeftinijem modelu mogu malo da se ubrzaju fanovi i imaće iste temperature kao skuplji. Ili obrnuto. I čemu onda skuplji model kad na 450 i 600W maltene iste performanse i jeftiniji se ponaša isto...
 
^ hehe jesu obe msi, mislimo sam na suprime x. Jednostavno moraju da opravdaju ime da je neki brend bolji. Po meni ko uzme gaming x trio malo se poigra u afterburneru i uradi undervolt a ipak prođe jeftinije.
 
Voleo bih da vidim poredjenje 4090 Tuf i 4090 Strix, ali mislim da nece niko to uraditi gledajuci kako ni 3090 nije bilo takvo poredjenje. Znajuci Asus, Tuf lagano izlazi na kraj i ima bolje temperature od najboljih MSI i Gigabyte modela. Strix daje 2-3 fpsa vise, vise se greje, malo je bucnija i to je to. U 3000 izvedbi Strix bar meni izgleda brutalno sa onom dugackom led trakom. U 4000 seriji, ja bih licno isao na Tuf i to je to, 2-3 fpsa na 144+ koje Strix daje je glupost.
 
Znajuci Asus, Tuf lagano izlazi na kraj i ima bolje temperature od najboljih MSI i Gigabyte modela. Strix daje 2-3 fpsa vise, vise se greje, malo je bucnija i to je to. U 3000 izvedbi Strix bar meni izgleda brutalno sa onom dugackom led trakom. U 4000 seriji, ja bih licno isao na Tuf i to je to, 2-3 fpsa na 144+ koje Strix daje je glupost.
Nije to bas tako. Najbolji model sto se tice hladjenja je 3080/3090 MSI Suprim ne 3090 ASUS Strix, ASUS Strix je manja karta, manje je hladjenje i iste velcine na sledecim modelima 3070/3080/3090, mozda cak i na 3060 ali za to nisam siguran... Negde je Strix hladjenje dovoljno kod mene u namesnkom testu nedovoljno da ohladi karticu bolje od MSI Suprim modela, pored toga na istom broju obrtaja ventilatora zvuk koji pravi MSI Suprim ne smeta toliko kao kod Strix model tako da moze da ide i do 70~75% dok je kako TUF tako i Strix nesto bucniji. Asus karte TUF/Strix bolje drze max klok, ali se to veoma malo odrazava ne performanse, zanemraljivo +1% u najboljem slucaju. Ubedljivo najgori model u kategoriji boljih modela a sa najvecim potenicijalom za postizanje dobrih performansi je EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 Ultra, na vazduhu katastrofa, sto nije nista cudno jer je manja od MSI Suprim/Strix modeala, ali zato kada se stavi pod vodu kida.
Napomenucu jos jedno da su sve ove karte testirane u istim uslovima ista ambijentalna temeperatura.
 
Voleo bih da cujem razlog zasto bi na strixu 90 drzao ventove vise od 30% ,sve native,nikad video vise od 55c nisam a ne dremam dok igram :D
 
Kod tebe nema potreba, kod nekog ce imati potreba, napomenuo sam bas da ne bi diskutovali u prazno kako je kod men, tebe itd "Napomenucu jos jedno da su sve ove karte testirane u istim uslovima ista ambijentalna temeperatura." a zato tako, i zasto u uslovima koji su nesto losiji od uslova u dobro provetrenom kucistu, to vec nije tema ove teme da ne sirimo pricu bezveze u 4000 Thread-u.
 
Poslednja izmena:
Samo da dodam na temu 3090 (naročito polovne bez obzira na cenu) - nikako, mem na zadnjoj strani se pregreva i umire bez ozbiljnog hlađenja tako da je pitanje koliko će poživeti ako im se ne obezbedi isto i u kakvim su uslovima radile.

Imao sam jednu, uzeta polovna pod garancijom, pre mene rendala vrv na stock naponu, server room, ali pitanje kako je hlađena... Hladio sam je udarnički dok je bila kod mene u open bench varijantii i opet je delovala umorno kad ju je uzeo kolega ovde na forumu i rasklopio za pod vodu.

Sad joj neće ništa faliti sa aktivnim backplate-om u custom loop, ali za vazduh 3090 non-ti nikako ko nema mesta za par ventova samo u nju da duvaju zguza mada i tada verovatno je sigurnije uzeti 3090 Ti makar i nesrazmerno bila skuplja...
 
Nazad
Vrh Dno