Šta je novo?

GeForce RTX 4000 Thread [za adapter, konektor i kabl postoji posebna tema]

To uopste nije founders edition karta. Svaki proizvodjac ima losije i bolje modele, zato postoji izbor kupca. Pogledas test karte i odaberas prema tome sta valja.
Nisam ni rekao, niti je Igor rekao da je u pitanju Founders. Nije naveo koja je AIB karta konkretno, ali problem se svodi na manjak srafova koji bi pomogli boljem naleganju hladnjaka na VRM.
 
Dobro i ? To se kao nije vec X puta dogadjalo na raznim kartama? Ne kapiram, ono kao VRM ima problem, ali nezna se tacno na kojoj karti- "misterija"?
Stvarno "review" i "novinarstvo" na najvisem nivou. Gledajuci samo to mogu na posumnjam u verodostojnost testa/rezultata. Tweeter kao pouzdan izvor informacija, 100x dokazan u praksi. Ako hocu pouzdan info pogledam neki ozbiljan review.
Da se mi vratimo na temu.
 
Понуда за неодлучне: 😁
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-04-14 at 22-24-43 Grafičke kartice Pin Servis str.png
    Screenshot 2023-04-14 at 22-24-43 Grafičke kartice Pin Servis str.png
    175.1 KB · Pregleda: 210
Dobro i ? To se kao nije vec X puta dogadjalo na raznim kartama? Ne kapiram, ono kao VRM ima problem, ali nezna se tacno na kojoj karti- "misterija"?
Dobro i? Sobzirom da se događalo ranije, sad ne treba napisati upozorenje da se i dalje dešava? To što nije napisao o kojoj karti se radi zahvali se nV NDA koji nije tad dozvoljavao recenzije OC karti.
Doduše, relativno lako se može zaključiti o kojoj karti je reč, kao što je jurodivi već uradio
TPU je izmerio ove temperature:
TPU testira na testbenchu gde se VRM throttle ne dešava, pa se ne bi ni ispoljilo u FPS merenjima i da dolazi do throttlo-vanja.
A VRM temperature ni ne mere, tako da...
 
Pa sad, budi pametan.
Mada, jeftinije MSI modele je i ranije bio loš glas...
Uf, baš me štrecaš pošto merkam 4090 ventus u narednih par meseci.

A, koliko vidim po ovim listama koje si postavio, 4070 ventus je sasvim OK što se temperatura tiče. Hotspot 77, memory na 75 sa nečujnim brojem okretaja ventilatora je ladovina. Meni na PC 6800 u idle je oko 35, ali kad zariljam po RDR 2 hotspot lagano bije 100C i to deluje sasvim normalno, jer nema ni najmanjih gličeva tada.
 
^ ni jedan model 4090 ne može biti loš, svi proizvođači su napravili dosta jača hlađenja nego sto je potrebno.
 
Uf, baš me štrecaš pošto merkam 4090 ventus u narednih par meseci.

A, koliko vidim po ovim listama koje si postavio, 4070 ventus je sasvim OK što se temperatura tiče. Hotspot 77, memory na 75 sa nečujnim brojem okretaja ventilatora je ladovina. Meni na PC 6800 u idle je oko 35, ali kad zariljam po RDR 2 hotspot lagano bije 100C i to deluje sasvim normalno, jer nema ni najmanjih gličeva tada.
Imaš i druge modele ...onaj PNY XLR8 deluje jako dobro, Asus Dual i Palit JetStream takođe...sada ima i modela sa 3 venta.
 
Problem je što čekam da mi isplate neke poslove, krajnji rok je do kraja godine i nervira me što ni sam ne znam kada ću imati love za šta, ali znam da ću u junu imati za CPU i MB, a posle za 4090.
No, da se vratim na temu, što reče Lemaja, svi proizvođači su napravili dobra hlađenja, a Ventus je, da ponovim, APSOLUTNO JEDINI 4090 model koji može da stane u moje kućište. Ne želim da ružim moj Tower 500, a, opet, ne daje mi se za Phanteks NV7 (jedino kućište koje mi se sviđa kao moje) da bi u njega stavio beli ROG Strix. Ne daje mi se mnogo više love ( oko 500€) da bi ceo setup bio lepši kada mi je i Ventus sasvim dovoljan.
A po onim tabelama koje si postavio ne fali mu baš ništa, iako je reč o 4070. Nema dual BIOS i RGB??? Odlično. Moja 6800 nema RGB, ima dual bios koji niti jednom nisam pipnuo.
 
Taj Tower 500 je dušu dao da uzmeš neki waterblock za grafičku, onda nećeš imati problem sa veličinom kartice 🙂
 
Par tabela sa specifikacijama raznih 4090-ica (neke fale, doduše):





EDIT: glupavi forum automatsi prevodi u tabele umesto linkova...

docs.google.com/spreadsheets/d/1YK9mDKgRhNMIUJUJaADrxort7JiL4rga/edit#gid=1187446092
docs.google.com/spreadsheets/d/1TGs72-RQTZkMBbKyoA8K3eqHrizlVxpjMWAOQlHsRBY/edit#gid=0
 
Pazi kad je max dužina za grafičku u Tower500 325mm. Kad pogledam da ima nekoliko modela od 329 do 337mm i ne mogu da ih stavim a da nešto ne izvadim/polomim/isečem ili bilo šta drugo što će naružiti izgled kućišta.

@Xith Jeste, ali nemam iskustva sa tim i ne bih da se petljam sa onim što ne znam.
 
Poredjenje midrange CUDA u odnosu na najveci/najjaci cip te generacije
 

Prilozi

  • oipogurai1ua1.png
    oipogurai1ua1.png
    75.5 KB · Pregleda: 116
Poredjenje midrange CUDA u odnosu na najveci/najjaci cip te generacije

HJmmm, po ovome izgleda da pripremaju 4090TI. Ima da bude jedno 2000$ MSRP. Nvidia Style : 400$ dolara veći MSRP za 10% jaču grafiku od 4090.

Pusti Ameriku. Ako hoćeš neke približne cene onda gledaš: https://geizhals.de/?cat=gra16_512&xf=9810_06+17+-+RTX+4070
Ili : https://iponcomp.hr/shop/grupa/pc-komponente/graficke-kartice/463?156=13832&sortOrder=olcso
 
HJmmm, po ovome izgleda da pripremaju 4090TI. Ima da bude jedno 2000$ MSRP. Nvidia Style : 400$ dolara veći MSRP za 10% jaču grafiku od 4090.


Pusti Ameriku. Ako hoćeš neke približne cene onda gledaš: https://geizhals.de/?cat=gra16_512&xf=9810_06+17+-+RTX+4070
Ili : https://iponcomp.hr/shop/grupa/pc-komponente/graficke-kartice/463?156=13832&sortOrder=olcso
Pa ovo je razlika u ceni izmedju ta 2 sajta...no oduvek sam znao pošto moji nabavljaju preko ipon da Madjari deru naspram Švaba....
 
Karta u pitanju je MSI Ventus 3X (Ventus 2X ima GeForce logo na drugom kraju):

Pogledajte prilog 385678

TPU je izmerio ove temperature:

Pogledajte prilog 385679

Pa sad, budi pametan.
Mada, jeftinije MSI modele je i ranije bio loš glas...

Inače, evo još temperaturnih merenja 4070-ica:

Pogledajte prilog 385680
Nije mi jasno to sto je taj lik postavio na twiteru da li to znaci da se karta previse greje ?
Pitam posto planiram da je uzmem GeForce RTX™ 4070 VENTUS 3X 12G trenutno koristim ventus 3x 3070 i sto se tice temperatura u full loadu se bolje ponasa nego predhodna strix 1070.
I predhodna se koristila kao i ova u TUF Gaming GT501 kucistu.
Zanimame jos posto nisam previse strucan zasto GeForce RTX™ 4070 VENTUS 3X 12G koristi 1x8 pin za napajanje a neki drugi modeli 1x16 ?
 
.. Ventus je, da ponovim, APSOLUTNO JEDINI 4090 model koji može da stane u moje kućište. Ne želim da ružim moj Tower 500, a, opet, ne daje mi se za Phanteks NV7 (jedino kućište koje mi se sviđa kao moje) da bi u njega stavio beli ROG Strix. Ne daje mi se mnogo više love ( oko 500€) da bi ceo setup bio lepši kada mi je i Ventus sasvim dovoljan..
+1. Nisam primetio bilo kakvu razliku vrednu pomena izmedju ventus/gaming X/ Suprim X modela da bi dao cca 300e vise.
 
Nije mi jasno to sto je taj lik postavio na twiteru da li to znaci da se karta previse greje ?
Klikni na link u tweetu, na sajtu je detaljnije objasnio da se VRM pregreva jer kuler ne naleže dobro
 
+1. Nisam primetio bilo kakvu razliku vrednu pomena izmedju ventus/gaming X/ Suprim X modela da bi dao cca 300e vise.
Razlika je u tome što Ventus nema ni trunke RGB-a na sebi i nema Dual BIOS, a hlađenje je, kao i na svakoj 4090, predimenzionirano i hladi vrhunski sve od čipa do VRM-ova. Štaviše gledao sam uporedni test nekoliko 4090 kartica i razliku jedino prave STRIX kartice koje su brže od ostalih 1-2%, ali su i jedno 10% skuplje od ostalih, koliko sam video, što nije nimalo zanemarljiva cifra. Na svakoj 4090 temperature Čipa, memorije i VRM-ova ne prelaze 75-78 stepeni što je, za čipove, debela ladovina pod lipom kraj hladne reke u vrelom danu.
 
Cemu sluzi taj dual BIOS, sada kada je majning umro?
 
Pa imas OC profil i silent, neke kartice mogu da menjaju profile u okviru svojih programa pa je to ok. A dobro je u slucaju da ubacis novi bios koji nije za tvoj model ili nesto pogresis pa da ne ubijes karticu nego prebacis na drugi bios pa mozes opet da je koristis.
 
 
Cemu sluzi taj dual BIOS, sada kada je majning umro?
Ne znam. I na mojoj 6800 postoji "dual-bios taster" ( vidi na slici ) koji, navofno, ubrzava grafiku 2-5%, ali i ventilatori brže rade. Iskreno, NI JEDAN JEDINI put za ove dve godine koliko je imam to nisam uključio.
 

Prilozi

  • DB.png
    DB.png
    1.3 MB · Pregleda: 55
ja lično dual bios vidim samo kao sigurnosni element ako jedan bios crkne ima drugi i to pod uslovom d astvarno ima dva bios čipa i ništa više...ostalo je gimik
 
Poslednja izmena:
Solidno su pale cene 4090 na KP, razmisljam se da odradim upgrade sa 4070ti.
A jasno mi je da je to losa ideja, posto imam dovoljno performansi i ovako, morao bih da uzmem novo napajanje (imam 850), a i ne bi me iznenadilo da sledece serija opet ima neki novi feature koji drasticno ubrzava RT/dlss.
 
Vrh Dno