Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Ako nekom zatreba za Asus Tuf 3070 oc default i undervolt. Karta je rudarska, menjana je pasta na GPU (pre zamene paste hotspot isao 99c) termalni padovi nisu menjani jer nisam znao koju debljinu treba uzeti. Ako ipak neko zna debljinu termalnih padova za Asus tuf 3070 oc molim ostavite info :)
Ovde ima za TUF 3070Ti: https://thermalpad.eu/thermal-pad-sizes/asus-tuf-gaming-geforce-rtx-3070-ti/
Takođe:
Nisam siguran da li je isto na non-Ti verziji, doduše, možda su promenili nešto.
Vidi prvo koja je VRAM temperatura, ako nije preko 90-95 nema potrebe da se cimaš. Nije ni svejedno koje padove stavljaš, ne kompresuju se svi isto...
 
Drugaciji je hladnjak kod tuf non-Ti. Nema senzora za temperatutu VRAMa kod tuf non-Ti samo gpu ui hotspot.
Gelid sam mislio uzeti za termal pad.
Da , ostajemi mi jedino Asus da priupitam :)
 
^ kad je rastaviš izmeriš šublerom debljinu. Ako je tipa 0.7 onda su sigurno 1mm debljina. Vremenom se sabiju i propadnu od temperatura. Ili sto kažeš sacekaj odgovor od asusa.
 
Sad sam primetio da je kod Klaus_Maus Resizable Bar bio Disable. Tako da sam postavio RB na OFF i dobio 5% bolji skor. Kad nadjem vremena provericu i u nekim igricama.
Pitanje : ima li u opste ikakve vajde od NV i Resizable Bar kad je ukljucen ?
 

Prilozi

  • AsusTuf3070DisableBar.jpg
    AsusTuf3070DisableBar.jpg
    347.8 KB · Pregleda: 145
Aj da se i ja upisem u klub...Zotac RTX 3080,full "pod vodom" :) Fotke sa temperaturama su posle dva kruga Heaven-a i 3D Mark Time Spy-a....kuciste zatvoreno,ventilatori na 1000rpm :) Treba jos dosta stvari da se utegne sto se tice creva,ovo je bilo onako brzinski.
 

Prilozi

  • IMG_20230115_135156.jpg
    IMG_20230115_135156.jpg
    204.8 KB · Pregleda: 74
  • IMG_20230115_175441.jpg
    IMG_20230115_175441.jpg
    175.9 KB · Pregleda: 82
  • PXL_20230115_171010227.jpg
    PXL_20230115_171010227.jpg
    224.4 KB · Pregleda: 100
  • IMG_20230124_234011.jpg
    IMG_20230124_234011.jpg
    551.4 KB · Pregleda: 142
Sta mislite o GIGABYTE GV-N3070GAMING OC-8GD 2.0 GeForce RTX 3070 8GB GDDR6 GAMING OC (rev. 2.0) PCIE ?
 
Јел може неко да ми објасни како 3070 може да буде уско грло за 5600х при резолуцији 1080р, а да не буде при 1440р? Или 2160р? Нешто ја ту не разумем добро.
А имам обе компоненте, и 3070 и 5600х.
 
Ок, сад ми је јасно, довољно си ми објаснио. Хвала! 😊
 
Manite se ovih "aliexpress" sajtova za bench. Jedino merodavno je pogledati neki test od normalnih izvora.
 
Zavisi koji kalkulator gledaš :ROFLMAO: Svi su različiti.

Po ovom kalkulatoru nema bottlenecka, tj. minimalan je kod 1080p...
Trebalo bi da je obrnuto.

Najveci botleneck za procesor je u manjoj rezoluciji gde cpu mora da crta veci broj frejmova koje gpu osenci, istexturise itd...
A najmanji u najvecim rezolucijama gde gpu ionako ima previse posla.

Poenta je da nema pravila. Gledaj samo za naslove koji te najvise interesuju, jer developeri pojma nemaju da optimizuju, ili jednostavno ne zele/nemaju vremena usled rokova.
Tako sam isto mislio da moj 2700x nece botllneckovati 6900xt u znacajnoj meri.
Boy oh boy, was I in for a shock... udavi ga , bukvalno u naslovima koji su me najvise interesovali (polusklepani derivati simulacija u unreal 4 DEGENgine-u).
 
Jel neko koristio/koristi silent bios mod na grafi? (silent/oc prekidac) Ja danas ukljucio i primetio sam da je prilicno tisa u loadu, mada sam dobio 3-4C vece temp. Za fps jos testiram dal se gubi nesto.
 
^ možda budeš imao malo manji fps ali neprimetno. Silent mod ima slabiji fan profil pa sa tim veće temperature. Ako ti je bitna tišina stavi na OC profil i uradi undervolt
 
Odradio sam ja undervolt odavno na oc ali na silent je jos tise.
 
Kakve su entry level Gigabajtove RTX 3060 kartice (npr Eagle, Windforce) sto se tice buke pre svega, a potom i temperature? Eagle varijanta ima tri heat pajpa (ako sam dobro skontao), a Windoforce dva. Pretpostavljam da bi onda Eagle trebao biti hladniji, pa samim tim i tisi? I da li su uopste Gigabajt kartice pouzdane? Nesto vidim po netu da ih ne mirisu.

 
Skoro sam uzeo klincu Gigabyte Gaming ali 3060Ti, a prilikom istraživanja pre kupovine zapisao sam da kod običnih 3060 (dakle ne Ti) redosled od "najbolje" ka "najgoroj" ide ovako: Aorus, Strix, TUF, Gaming, Vision, Eagle. Koliko vidim Windforce nisu ni spominjali.

E sad, to je samo jedno mišljenje, najbolje sačekaj da se javi neko ko ima te karte pa da kaže "iz prve ruke" ;)
 
Sve karte su dobre ako ih drzis na stocku, sa kvalitetnim napajanjem i u solidno provetrenom kucistu. Garanciju imas, za sve sto podje po zlu, ali ako ispunis tri uslova koja sam napisao, karta ce da te sluzi 10 godina i vise, osim ako ti ne zapadne los model, a to uglavnom saznas u prvoj godini koriscenja. Da su te sve karte lose, ne bih ih ni pravili a ni prodavali, a verujem da se vise prodaju nego recimo strix modeli koji kostaju kao cetvrtina/polovina kartice vise. Za prosecnog srbendu sa i to je premija od karte.
 
Sve karte su dobre ako ih drzis na stocku, sa kvalitetnim napajanjem i u solidno provetrenom kucistu. Garanciju imas, za sve sto podje po zlu, ali ako ispunis tri uslova koja sam napisao, karta ce da te sluzi 10 godina i vise, osim ako ti ne zapadne los model, a to uglavnom saznas u prvoj godini koriscenja. Da su te sve karte lose, ne bih ih ni pravili a ni prodavali, a verujem da se vise prodaju nego recimo strix modeli koji kostaju kao cetvrtina/polovina kartice vise. Za prosecnog srbendu sa i to je premija od karte.
Sta mislis pod los model, sta se to pokaze lose pri koriscenje? Pitam cisto informativno.
 
Pa mislim to da toj grafickoj nesto fali, da su ventilatori losi, da ne rade kako treba, da se pregrejava, da ima problema sa slikom itd. Bilo koji razlog koji bi ukazao da odmah na pocetku rada postoji problem. Znam tonu ljudi koji ne kupuju premium komponente, drze sve na stocku i radi im po deceniju i vise. Samo dodatni ljudski faktor moze da doprinese da se necemu skrati zivotni vek. Desavace se kvarovi i posle isteka garantnog roka, kao i za svu tehnologiju, ali to je vise sreca ili nesreca, bez obzira kako se ophodili prema tom proizvodu.

Ti da uzmes najbolju graficku karticu, i da je stavis u kuciste od par litara, gde je sve natovareno jedno na drugo i gde nema protoka vazduha, sta mislis koliko ce trajati?
Isto koliko i da si stavio najjeftiniju.
 
Jel koristi neko 34'' ultrawide(iliti 3440 x 1440) na 3080 odavde drustvo?Danima se vec neckam,imam osecaj kao da sam vec "prerasao" 27icu i da bi da se upustim i ja u nesto ozbiljnije...E sad ,veca rezolucija a ocekivanja da iste ne uticu na performanse..Neki savet drustvo?
 
Ne znam kako promena rezolucije ne može da utiče na performanse?

Ja imam 32", 1440p monitor (nije wide) sa 3080 i nemam neke zamerke. Naravno, ne očekujem 144 FPS u cyberpunku, sve na ultra sa sve RT.

Sve zavisi čime ćeš da se igraš i sta je za tebe ok grafičko podešavanje i koji minimalni FPS prihvataš.
 
Ja sam na 34" 3400x1440 ali sa 2070super. Ta rezolucije koja ipak nije 4K ali je zahtevnija od 2560x1440 taman toliko da sto vam radi recimo OK bez DLSS u 2560x1440 to ce vam raditi identicno tako na 3440x1440 ali uz DLSS. Taman 25% razlike. Za 3440x1440 treba dosta dobra grafika, neki minimum minimuma je 3070 uz DLSS, a pozeljno je 3080 ili 4070Ti.

Sam utisak igranja u Ultra Wide je sa onim WOW efektom. U odnosu na 27" tih 34" je bukvalno produzena varijanta levo i desno. Igre kada pokrenem u 2560x1440 i ostavim crne trake sa leve i desne strane dobijem taman 27" i veruj ne igra mi se tako, jednostavno oko i d*pe. Toliko :)
 
I ja sam na 34UW već neki osetniji period. Bio sam na 3070 i tu je 'pojačani' 2k bio povremeno veliki zalogaj. Trenutno sam na 3080 i 3440x1440 i sada je situacija vidno bolja, svakako koliko i neka načelna razlika između dve karte. Pošto je moj monitor 180hz, sada sam zainteresovan za 4080/7900, ali objektivno 3080 je vrlo legit izbor za 34UW i 1440p. I da se ne lažemo, nije isto 3440 i 2560, logično.
 
Ne znam kako promena rezolucije ne može da utiče na performanse?

Ja imam 32", 1440p monitor (nije wide) sa 3080 i nemam neke zamerke. Naravno, ne očekujem 144 FPS u cyberpunku, sve na ultra sa sve RT.

Sve zavisi čime ćeš da se igraš i sta je za tebe ok grafičko podešavanje i koji minimalni FPS prihvataš.
Ja sam na 34" 3400x1440 ali sa 2070super. Ta rezolucije koja ipak nije 4K ali je zahtevnija od 2560x1440 taman toliko da sto vam radi recimo OK bez DLSS u 2560x1440 to ce vam raditi identicno tako na 3440x1440 ali uz DLSS. Taman 25% razlike. Za 3440x1440 treba dosta dobra grafika, neki minimum minimuma je 3070 uz DLSS, a pozeljno je 3080 ili 4070Ti.

Sam utisak igranja u Ultra Wide je sa onim WOW efektom. U odnosu na 27" tih 34" je bukvalno produzena varijanta levo i desno. Igre kada pokrenem u 2560x1440 i ostavim crne trake sa leve i desne strane dobijem taman 27" i veruj ne igra mi se tako, jednostavno oko i d*pe. Toliko :)

^Naravno da moze druze ,to nije upitno. Ovo moje je vise bilo ,ja bi da "prosirim" sliku a da ipak ne osetim vecu razliku u stavkama koje si bas naveo.

^^
Upravo to , nesto sam te toliko nalozio u poslednje vreme , ili mi je pak trenutna dijagonala vec malo i nedovoljna pa se bas dvoumim.

A sto se graficke tice ,kao sto i spomenuh za 3080,koju zapravo i posedujem ,sigurno cu preskociti 4tu seriju do izlaska naredne pa bih da se "osiguram" time da ce i ova trenutna ispratiti zahtevniju rezoluciju
 
Pa ako ti je trenutni monitor 2560x1440, to ti je ~3.7m piksela, dok je ultra wide sa ~5m piksela. Nisam neki strucnjak, ali bih rekao da bas ne mozes da ocekujes da ti budu slicne performanse s obzirom na povecanje broja piksela od nekih ~35%. Ono sto mozes da ocekujes (rekao bih u vecini naslova) je da ce ti performanse i dalje biti na korektnom nivou.

Mozda je najbolje da malo pogledas po youtube-u neke testove 3080 na toj rezoluciji za igre koje te interesuju ili bar neku referentnu igru u odnosu na to sto igras.
 
3080 je ok za ultrawide, osim kod teškaša poput Cyberpunka...ali i to može da se tweakuje plus DLSS je tu. U svakom slučaju, dokle god si u Freesync/LFC opsegu, ne moraš da brineš.
 
^ ima tu više igara, na primer valhalla. Dok sam imao 3080ti dobijao sam prosek oko 95fps. Ako gledamo da je ultra wide jača rezolucija oko 35% plus da je 3080ti jača 10% od 3080 imace 45% fps manje nego na 1440p.
 
Naletela mi jedna 3070Ti Ventus, pisalo se na prethodnoj strani o njoj, evo temperatura posle Heaven-a:

Izuzetno tiha i hladna karta.

rtx 3070ti MSI Ventus heaven 4k.png
 
Ako je jos neko tragao za debljinom tremalnih padova za ASUS TUF RTX 3070 :

 
Nazad
Vrh Dno