Šta je novo?

Gde uložiti novac ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zasadi orah ili lesnik, sta vise volis. Para unuce ce ti zivet posle od toga :)
 
Otvarac teme je iz NS, npr. Galens prodaje stanove kod kruznog toka Bul. Evrope i produzetak Bul. Cara Lazara od 1350e do 1550e +PDV, ko odmah isplati dobije 50e popust. Info od pre mesec i nesto. Sta mislis koliko ce vrediti kad se izgrade? Jedno 100-150e vise po kvadratu, a nece se cekati dugo... Najveci investor u NS, nikog nisu prevarili za stan, a njihove "kombinacije" sa vlastima tebe ne zanimaju. Tebi je bitno da zaradis. Mogao bi da zaradis do 5000e (10%) kad stanovi budu gotovi, a ne mozes da izgubis kapital, nije rizican ulog.
 
Otvarac teme je iz NS, npr. Galens prodaje stanove kod kruznog toka Bul. Evrope i produzetak Bul. Cara Lazara od 1350e do 1550e +PDV, ko odmah isplati dobije 50e popust. Info od pre mesec i nesto. Sta mislis koliko ce vrediti kad se izgrade? Jedno 100-150e vise po kvadratu, a nece se cekati dugo... Najveci investor u NS, nikog nisu prevarili za stan, a njihove "kombinacije" sa vlastima tebe ne zanimaju. Tebi je bitno da zaradis. Mogao bi da zaradis do 5000e (10%) kad stanovi budu gotovi, a ne mozes da izgubis kapital, nije rizican ulog.

Te cene za novogradnju su nerealne, a procene da ce biti jos 150e skuplji kvadrat nemaju nikakvog osnova. Ovakva procena cene kvadrata u NS-u je slicna pogadjanju cene akcija tesle.
 
To da su cene nekretnina nerealne se priča već 5 godina za Bg, pa se opet prodaje lopatom svaka novogradnja(NBG recimo) za 2500/kvadrat

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Obzirom na neizvesnost na tržištu kapitala u svetu, kao posledica Korone, jako lako može da se desi potres bankarskog sistema sličan onom iz 2008. To bi posledično dovelo do drastičnog pada interesa za kredite, i dalje do pada cena standardnih nekretnina svuda u svetu.

Dalje, cena stanova u NS je prenaduvana, daleko od održive obzirom na BNP u Srbiji, i lako se može desiti da pukne. Sada se već približavamo cenama stanova u Budimpešti ili Beču. Količina stanova koji se pumpaju na tržište u NS je veća od potreba (veća je od broja domaćinstava koje gravitiraju životu u NS), te niko ne može tvrditi da će svi ti stanovi zaista biti i dalje traženi. Slično je bilo i do krize 2008. jer je od '90-ih do SEKA krize, velika količina stanova u NS bila prodata, ali nikada nije useljena ni koriišćena, već je samo čuvana kao kapital (lično sam svedok zgrade gde 1/3 stanova nije useljena za prvih 10 godina od izgradenje, iako jesu prodati). Kada je taj kapital morao da izađe na tržište, cene su drastično pale.

Imajte u vidu dalje i to da je mnogo stanova u NS kupovano sa idejom "stan na dan", i da je na AirBnb bilo jako mnogo stanova u NS. I ti stanovi sada izlaze na tržište jer, em je AirBnb pred velikim problemom da im se ograniči rad u Evropi, em su putovanja drastično zamrla.

:(

Ali i dalje je nekretnina najmanje loš kapital u Srbiji. :(
 
Dodatak: to što je iz NS ne znači da mora da kupi samo u NS. U Beogradu se gradi isto.
Samo, ovo nije moj savet sta da radi jer kad pukne u NS puklo je i u BG nego dopuna...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Te cene za novogradnju su nerealne, a procene da ce biti jos 150e skuplji kvadrat nemaju nikakvog osnova. Ovakva procena cene kvadrata u NS-u je slicna pogadjanju cene akcija tesle.

Vec godinama se prica da su cene nerealne, a one sve vece i vece. Trziste odredjuje cene, a ne nase poredjenje sa Budimpestom. Inace u bloku koji sam spomenuo, vecina stanova je prodata - u izgradnji. U mom komsiluku u centru novogradnja plane za 1800-2000e bez PDV. Komsinica u mojoj zgradi prodala stan za 1750 - u ne bas savrsenoj zgradi staroj 10 godina, u roku od 15 dana od postavljanja oglasa. Znam jos nekoliko takvih primera... Novi Sad belezi sve veci priliv stanovnistva, zato cene rastu.
Ako se desi neka kriza na trzistu nekretnina, ona se u Srbiji nece desiti brzo, nego postepeno i nece biti velikih promena cena. Nije ovo Amerika gde vecina kupuje nekretnine na kredit, a NS i BG su maltene jedini pozeljni gradovi za zivot u Srbiji.
 
Vec godinama se prica da su cene nerealne, a one sve vece i vece. Trziste odredjuje cene, a ne nase poredjenje sa Budimpestom. Inace u bloku koji sam spomenuo, vecina stanova je prodata - u izgradnji. U mom komsiluku u centru novogradnja plane za 1800-2000e bez PDV. Komsinica u mojoj zgradi prodala stan za 1750 - u ne bas savrsenoj zgradi staroj 10 godina, u roku od 15 dana od postavljanja oglasa. Znam jos nekoliko takvih primera... Novi Sad belezi sve veci priliv stanovnistva, zato cene rastu.
Ako se desi neka kriza na trzistu nekretnina, ona se u Srbiji nece desiti brzo, nego postepeno i nece biti velikih promena cena. Nije ovo Amerika gde vecina kupuje nekretnine na kredit, a NS i BG su maltene jedini pozeljni gradovi za zivot u Srbiji.

Te cene koje pominjes kao primer su sami strogi centar (precnik 1km2) i to nema nikakve veze sa sirim centrom i ostatkom Novog Sada.
Tako da ne mozes to koristiti kao primer cena u NS-u.
Cena do 1300e je trenutna (ako cemo realno naduvana cena) za novogradnju u krugu od 2-3km od strogog centra.
 
Poslednja izmena:
Kontaktirao sam onog investitora kojeg sam naveo, sve je vec rasprodato iako ce se graditi jos bar godinu dana, ostalo je samo nekolicina ogromnih stanova. Trziste, tj. ponuda i traznja diktiraju cenu, a ne ono sto ti ili ja mislimo da su preskupi.
P.S. Zgrada u centru u komsiluku, gradnja pri kraju - ono sto je ostalo je 2200e po kvadratu. :S A na pocetku gradnje bilo je od 1800 do 2000e.

P.S. 2) Voleo bih i ja da su jeftiniji, posto uskoro mislim da kupim stan cim prodam drugu nekretninu...
 
Kontaktirao sam onog investitora kojeg sam naveo, sve je vec rasprodato iako ce se graditi jos bar godinu dana, ostalo je samo nekolicina ogromnih stanova. Trziste, tj. ponuda i traznja diktiraju cenu, a ne ono sto ti ili ja mislimo da su preskupi.

Ponuda i potražnja mogu biti iskrivljena i ne reflektuju uvek stvarno stanje na tržištu. Kad ti se zdrvorazumski čini da je nešto preskupo, obično ti se dobro čini. Kad sam se 2007. bio preselio u Atinu, nisam mogao da razumem kako ljudi toliko troše sa tako malim primanjima, otkud su plate u državnom sektoru tako visoke u odnosu na privatni, zašto su nekretnine tako skupe... Sve mi je to postalo mnogo jasnije godinu dana kasnije kada je dužnički balon pukao.

Od svih balona u ekonomiji, baloni u nekretninama mogu najduže da traju, ali dok svojim očima ne vidiš, ne bi verovao koliko razorni mogu da budu kada puknu. Ne kažem da je situacija u oba slučaja ista i da će se tako nešto desiti sada ili uskoro tamo kod tebe, samo ti kažem da veruješ logici kada ti kaže da se nešto ne uklapa i budeš oprezan.
 
U ekonomiji novac koji nije uložen se zove "oportunetni trošak".

Ali u godini krize gde uložiti 50k? Možda i nije loša ideja da ti to držiš sa strane i čekaš povoljni trenutak. Stan u BG-u je 100% sigurna investicija i jedina realna u Srbiji. Sve ostalo - potrošene pare.
 
Prosle godine u novoj zgradi u Dimitrija Tucovica po 10k garazna mesta.
 

Slazem se sa ovim. Ukoliko imas vremena i volje (a to je najteze danas) ulozi u neke kurseve kako bi za dve, tri godine nasao posao sa 1000+ EUR platom...
To ti je jedino sigurna investicija...

Drugo sta mi pada na pamet ali je jako rizicno pogotovo ako nisi u toj sferi je preprodaja automobila i restajling... mogu dobre pare da se zarade...
treca stvar je fix & flip sa nekretninama... jako popularno u Americi ovde moze da se isplati ako umes sam ili znas neke majstore koji povoljno mogu da ti renoviraju nekretninu u koju investiras... poenta je svakako da se kupe stanovi ili kuce u koje je potrebna investicija i da se nakon restauracije prodaju i tako ostvari profit :)
 
Nekretnine su najgluplja investicija (zato su toliko i skocile cene) a kad puknu puce jace nego pre 10-11 godina. Pogotovo one za rentiranje, mesecna renta je ~10x manja od cene m2, znaci samo na nulu da dodjes potrebne su decenije.
 
Pa opet je veca zarada nego da oroci pare u banci na 10 godina :)
Jer u slucaju stana, uvek moze da ga proda ako mu hitno zatrebaju pare...

A sto se tice kurseva i 1000e plate, to je tesko ostvarivo.
Jer 1000e placaju za znanje, a ne za papire (koji su uzgrebudireceno obavezna ulaznica).
A ne moze svako da nauci sve, nije svako talentovan za sve, jos kad uzmemo u obzir teze ucenje kad je covek u godinama...
 
Poslednja izmena:
Pa sad, od devizne da, od dinarske i ne bas. Mada opet to nije ulaganje/investiranje, vise parkiranje
 
definitivno garazna mesta i njihovo izdavanje. ne mora bg, moze i nova detelenira u ns :)
 
Slazem se sa ovim. Ukoliko imas vremena i volje (a to je najteze danas) ulozi u neke kurseve kako bi za dve, tri godine nasao posao sa 1000+ EUR platom...
To ti je jedino sigurna investicija...

Drugo sta mi pada na pamet ali je jako rizicno pogotovo ako nisi u toj sferi je preprodaja automobila i restajling... mogu dobre pare da se zarade...
treca stvar je fix & flip sa nekretninama... jako popularno u Americi ovde moze da se isplati ako umes sam ili znas neke majstore koji povoljno mogu da ti renoviraju nekretninu u koju investiras... poenta je svakako da se kupe stanovi ili kuce u koje je potrebna investicija i da se nakon restauracije prodaju i tako ostvari profit :)

Probao drugar prošle godine u NS... Prva dva-tri stana prošlo super, već je bio u fazonu "tvrdim neuništiv sam", kad je kupio četvrti stan, koji je na papiru i teorijski trebao najviše da donese (najbolja lokacija - u blizini centra i fakulteta, kvalitetna gradnja, minimalna ulaganja (bukvalno hoblovanje i lakiranje parketa, promena pločica i to iz dekorativnih razloga (čisto da se zamene demode pločice), neka basic tuš kabina i udri... Međutim, sve što je moglo pošlo je po zlu, neočekivani neplanirani radovi, pa samim tim i dodatni troškovi, na kraju morao promeniti cevi, instalacije, parket, pločice, prozore...
Došla korona i cvrc, sve utihnulo (manite se ovih priča milijarde prodatih stanova (Bg na vodi i sl. mafijaški projekti, jer to nije realna slika potražnje za nekretninama, već mašinerija za pranje nelegalnih para)... Elem, trenutna situacija, stan još nije prodat, spucao je u njega sve što je zaradio na prethodna tri, a tekući troškovi se gomilaju...
Još malo, stiže i porez na imovinu naplatu (porez na prenos apsolutnih prava već platio ON, ne prodavac)...

Slažem se da on taj stan može izdati sutra za finu lovu, ali sad se i zainatio...

Jedino što mu odajem priznanje da je realno kalkulisao zaradu na prva tri stana, a ne neki što se hvale "zaradom" na razlici kupljeno-prodato, a od te "zarade" ne umanjuju troškove ulaganja, administrativne troškove (notar, uknjižba, prevođenje voda, struja, informatika), tekuće troškove od kupovine do prodaje...

EDIT: Druga dobra stvar je što je sva lova koju je uložio njegova, tj. nikom nije dužan, pa neće ni doći noge da mu lome... :smash:
 
Poslednja izmena:
Svi pominju garaze.

Pa koliko se naplacuje izdavanje garaze mesecno ?
Ne neki strogi centar, al recimo NBG ili Banovo Brdo ili npr Sarajevska ?
 
BB kirija 70 evra.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Ne posttoji 100% sigurna investicija , niti je to stan u Beogradu niti u Parizu niti grobnno mesto u piramidi.
 
Znaci za 30k evra, uzmes 3 garaze i rentas ih za oko 200e.
Pa za 30k evra moze da se uzme neka garsonjera i da se renta za veroavtno oko 150e.

A valjda je stan lakse posle prodati, ako zatrebaju pare, nego tri garaz...

edit:
Piramida je FTW, pod uslovom da te ne otkopaju naknadno :d
 
Poslednja izmena:
Gde ima garsonjera za 30k?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Ova epidemija (koja se opet zahuktava) nam je pokazala sta su prave vrednosti. Nismo imali nikog u drzavi ko proizvodi kvasac i alkohol na veliko. Sve sto je luksuz i nepotrebno za opstanak je baceno u stranu. Pitanje je koliko je stanova ostalo prazno i nije moglo da se izdaje tokom predhodnih meseci. Sad je rizik ulagati u bilo sta osim u znanje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno