Šta je novo?

Garancija na tudje ime kod operatera?

Mozda sam promasila temu, ali ne mogu da nadjem adekvatnu mom pitanju. Postavljam pitanje ovde, ako neko moze da mi odgovori ili da me uputite na odgovarajucu temu.
Radi se o kupovini polovnog telefona, koji ima garanciju operatera ali je u pitanju poslovna garancija, tj covek je uzeo telefon preko firme. Koliko je meni poznato (ako je to tacno), ja kao fizicko lice ne mogu ostvariti njegovu poslovnu garanciju (mislim da je ne mogu ni dobiti onakvu kao sto se dobija za fizicko lice)?
I drugo ptanje (ako mi potvrdite da ja ne mogu ostvariti njegovu garanciju u slucaju potrebe): sta ako npr uzmem taj tel i racunam da nemam garanciju na njega i nesto mu desi i ja ga odnesem u servis - mogu li da kazem da mi taj tel tretiraju kao da je bez garancije ili oni automatski to vode kao tel pod poslovnom garancijom i odmah zovu tu firmu da ga preuzme ili sta god? (one varijante da ja ostanem u kontaktu sa prodavcem ako nesto zatreba su besmislene, to je covek koji prodaje fon na netu). Hvala na odgovoru.
 
Poslednja izmena od urednika:
Prakticno bez ovlascenja ta garancija je nistavna. Dakle mora firma da ti izda ovlascenja za taj i taj ugovor i ti onda imas sa tom garancijom sva ovlascenja kao da je tvoja. Mislim da procentualno 1% je mogucnost da ti da neka firma ovlascenje za taj ugovor.
 
Firma krsi zakon time sto joj prodaje telefon tako (barem 2 poreska zakona), a ona, ako svesno kupuje od firme, je uzjedno i saucesnik.

Kada ti firma proda telefon, ako nemas garanciju, oprosti se od bilo kakve garancije, bolje je racunati da je van garancije. Uzjedno racunaj i da uvek mogu da kazu da je telefon ukraden.
Servis ce ti popraviti taj telefon rado, i naplatiti.
 
@bobanbg9 thx na prebacivanju pitanja iz neadekvatne u adekvatnu temu, nisam mogla da nadjem ovu. Thx i na odgovorima. @bobanbg9 to da firma izda ovlascenja, znam da nema sanse, i sam kazes.

Razumem da je to oko garancije komplikovano kad je firma u pitanju, ali @alfaunits ti kazes "Firma krsi zakon time sto joj prodaje telefon". Ne prodaje firma, nego covek koji radi u toj firmi. Zar to nije drugacije? Ipak je taj covek (verujem) nesto platio za taj telefon, a nesto mu je dotirala firma. Pa onda kazes "ona, ako svesno kupuje od firme, je uzjedno i saucesnik." Kakav saucesnik, crna ja...? :hair: Pa nije valjda to toliko strasno...

Medjutim, ovaj deo mi je najstrasniji, kad @alfaunits kaze: "Ujedno racunaj i da uvek mogu da kazu da je telefon ukraden." !!! :shock: Cinjenica je, to stoji kao opasnost, nisam o tome razmisljala. Pa zar to isto ne moze da kaze i fizicko lice koje proda svoj telefon drugome dok je u garanciji kod operatera? Npr. ja sutra prodam svoj tel. pod garancijom i odem (gde god se to ide) i kazem da je tel. ukraden? Ljudi toliko mnogo preprodaju telefone, da li znate za neki slucaj da je neko ko je prodao svoj tel. i posle prijavio "nepostojecu kradju" (i kome se to kaze?)?

Ipak, predostroznosti radi, zelim da se uputim u isto: Zanima me, ako kojim slucajem dodje do dogovora oko tog telefona, sta mi predlazes, na koji nacin da se zastitim u vezi te naknadne "kradje", da tip npr. ne ode kod svog direktora i kaze "meni je tel ukraden", sta se onda desava? Firma kaze operateru ili pandurima? Lociraju tel ili ga blokiraju? Kako da se preventivno zastitim od toga, kako da imam dokaz da mi je tip prodao tel? Da fotkam tipa dok mi daje telefon ili da ga snimim, video ili audio? Jer neki potpisi, pa overe, to nece niko da radi; okrenuce se i otici drugome da proda; a njegov potpis bez overe, ne znam koliko to znaci i da li ce hteti, mozda je i on svestan da ne sme tel. iz firme da prodaje... I cela ta frka je zato sto je tel u garanciji predpostavljam, a kad vise nije, onda sve to nema veze, jel'? A ovaj tel je u poduzoj garanciji jos, a za mene nazalost neostvarljivoj...

I kad vec pomenuh poduzu neostvarljivu garanciju, kazes dalje @alfaunits "Kada ti firma proda telefon, ako nemas garanciju, oprosti se od bilo kakve garancije, bolje je racunati da je van garancije." Da, to sam i mislila, da racunam kao da tel nema garanciju (ako se ispostavi da tip hoce da proda tel kao da nema garanciju, jer za mene nema).

I sad me zanima sledece: - ja kupim taj tel, desi se nesto telefonu i ja odem u ovlascen servis da to popravim (o svom trosku); poprilicno sam sigurna da kad oni ukucaju imei (u svojoj bazi), vide da je tel pod garancijom i to na ime neke firme; mogu i oni da pomisle da je tel. ukraden, pa da pozovu tu firmu??? Odnosno, moje pitanje je: Kako da i u ovom slucaju tretiram telefon koji je pod garancijom, kao da je nema? Jer ti ovlasceni servisi imaju deal sa operaterima i mogu da vide sve o telefonima koji su uzeti od operatera. Ti sad mozes reci "zasto da idem u ovlascen servis"; pa zato sto se radi o brendu koji nema svog distributera ovde, pa racunam da ljudi u ovlascenim servisima imaju najvise delova a i iskustva sa odredjenim tipom modela, jer ovi manji servisi obicno odbiju da rade "takve" modele ili se u stratu ograde od popravke kad im pomenes slabo zastupljene brendove u Srbiji (ili bez jake distribucije). a da cekam dok istekne garancija... pa to je bas dugo... :( kakva steta...

Sta ciniti ako tip pristane na cenu kao da tel nema garanciju? Gre'ota mi da ga ne uzmem. Mozda je najbolje imati dokaz o prodaji, u vidu videa, audia, fotke, ne znam... Imas predlog? Dok cekam njegov odgovor... :)
 
Sansa da te namerno zeznu je mala. Ja sam samo rekao sta je zvanicno, ali sumnjam da je ikada primenjeno u praksi (jurenje za poresku utaju).

Ali ako nemas garanciju ili fiskalni, nemas nikakvu garanciju. Serbus se ne cima kome je sta prodato.
To policija radi.

Od firme izbegavaj kupovinu. Uzmi od fizickih lica. Barem mozes ugovor o prodaji napraviti i onda imas mamje briga.
 
Ali ako nemas garanciju ili fiskalni, nemas nikakvu garanciju. Serbus se ne cima kome je sta prodato. To policija radi.
Od firme izbegavaj kupovinu. Uzmi od fizickih lica. Barem mozes ugovor o prodaji napraviti i onda imas mamje briga.

Šta je Serbus? Rado bih izbegla kupovinu od ljudi iz firmi, ali eto, tako naleti... nema fizičkih lica sa "krštenim" garancijama, bar ne u modleima koje ja gledam.
Osim što nemam garanciju koja realno postoji, zašto još da izbegavam kupovinu od firmi? Zbog naknadnih "ukraden mi je tel"?
Reci mi, da li je moguće sa tim likom napraviti ugovor o prodaji, onako ja i on, sa podacima i da se potpišemo, bez overe, ako uopšte to bude hteo da radi?
A snimak razgovora? ili video, ili fotke? da li se to računa, zlu ne trebalo?
ja trenutno čekam da vidim da li će on pristati na moju cenu, ali neovisno od toga, želim da znam, za ubuduće.
Thx :)

edit:
ono sto mene u toj priči nervira je (pored toga sto ne mogu da imam garanciju koju fon ima) da ja sad treba da izmisljam načine da se zaštitim zato što fon ima garanciju i to podužu; treba da se štitim od "ukraden mi fon" do u eventualnom servisu "da li ste vi to ukrali fon"?
 
Poslednja izmena:
Serbus - typo, znaci Servis. Lose kucam na telefonu :(
Izvini sto te plasim, samo ti dajem bukvalno sve informacije.

Bitno je ciji je telefon bio. Ako je telefon pravno firmin, ugovor je beskoristan, jer ti ga ne potpisujes sa firmom nego sa fizickim licem (koje nije vlasnik). (jedino da njega onda tuzis ako bude problema). Ako je firmin ugovor, MORA ti izdati fiskalni za prodaju tog telefona, inace oboje krsite poreske zakone.
Licno ne bih brinuo zbog extrema (tipa prijava kradje ili pogotovu porez), ali za garanciju znam da ne postoji, ako nemas fiskalni/garanciju u pisanom obliku.

Ako kupujes od fizickog lica, imas vise zastite, ali i tu moze da se desi da se potrazuje telefon. Scouser (advokat) je objasnio da telefon i ugovor (postpaid mobilna) idu zajedno i ne moze se, legalno, prebaciti samo vlasnistvo telefona.
Ali od fizickog lica mozes dobiti overenu saglasnost o predaji na servis, i primanju sa servisa, kao i zameni u slucaju da se telefon ne moze popraviti. Mozes i ugovor o kupoprodaji napraviti (pored ovlascenja!), ali to je cisto da tebe policija ne juri ako (bezobrazan) prodavac prijavi kradju, tebi je savest cista. Ne znam sta se desava sa telefonom u tim slucajevima, mislim da (policija) oduzima, a ti samo mozes tuziti prodavca.

Ali sve te varijante kada se uzme kod nasih operatera zavise od dobre volje "prodavaca". Imas ljudi koji od toga zive i gledaju da nikakvih problema nemaju kupci, pa niti bude problema sa placanjem rata operateru, niti ti oni prave bilo kakav problem. Imas neke koji usputno to (prodaju) urade, pa ne bi te namerno zeznuli, i cak uradili sve sto oni mogu ako ti zatreba pomoc, ali ne znaci da ce ti uvek izaci u susret (mozda ne mogu, ili nemaju iskustva).
I naravno nekih koji od pocetka pokusavaju prevaru.

Ako kupujes od nekoga na oglasima ko stalno prodaje telefone, sanse su minimalne. Od ljudi koji su odavno na forumu recimo, isto.
Ali ako kupis od nekoga ko je tek napravio nalog (bilo ovde bilo na oglasima drugde), bolje ne rizikuj.
 
Ok, nebitno šta će biti sa ovom konkretnom pričom koju sam pomenula (najverovatnije ništa jer si me baš isprepadao), htela bih da naučim neke stvari iz svega ovoga što si pisao.
Pitanja:
Ako je telefon pravno firmin, ugovor je beskoristan, jer ti ga ne potpisujes sa firmom nego sa fizickim licem (koje nije vlasnik). (jedino da njega onda tuzis ako bude problema). Ako je firmin ugovor, MORA ti izdati fiskalni za prodaju tog telefona, inace oboje krsite poreske zakone.
Licno ne bih brinuo zbog extrema (tipa prijava kradje ili pogotovu porez), ali za garanciju znam da ne postoji, ako nemas fiskalni/garanciju u pisanom obliku.
Telefoni, koliko ja znam, uglavnom nisu firmini, već od ljudi zaposlenih u toj firmi, kojima se deo dotira od strane firme a deo oni sami plate u zavisnosti koje je cene uredjaj. Vidjala sam po oglasima i garancije na telefone koji su iz firme, ali je u tim garancijama pisalo ime firme. E sad ne znam (a bilo bi interesantno znati), šta se dešava sa telefonom ako čovek ode iz firme. Jer ako telefon ostane čoveku (a trebao bi, naročito ako ga je npr debelo doplatio), onda on ima pravo na njega?


Ako kupujes od fizickog lica, imas vise zastite, ali i tu moze da se desi da se potrazuje telefon. Scouser (advokat) je objasnio da telefon i ugovor (postpaid mobilna) idu zajedno i ne moze se, legalno, prebaciti samo vlasnistvo telefona.
Kako ne može? Pa to svi rade? Kupuju polovne telefone od ljudi koji im daju garancije operatera, a zadržavaju svoj broj i pretplatu na br.

Ali od fizickog lica mozes dobiti overenu saglasnost o predaji na servis, i primanju sa servisa, kao i zameni u slucaju da se telefon ne moze popraviti.
Znam i za to, ali to neće niko da radi. U praksi. Mislim da je poenta da prodavci neće da se cimaju bzv, a i nisu ljudi voljni svima da daju svoje lične podatke na uvid, jer to može i da se zloupotrebi, što mi je vrlo jasno, pa ne bih ni mogla insistiratii na tom ovlašćenju, jer ga ni sam ne bih dala, upravo iz tog poslednjeg razloga (osim ako ne poznajem lično kupca).

Mozes i ugovor o kupoprodaji napraviti (pored ovlascenja!), ali to je cisto da tebe policija ne juri ako (bezobrazan) prodavac prijavi kradju, tebi je savest cista. Ne znam sta se desava sa telefonom u tim slucajevima, mislim da (policija) oduzima, a ti samo mozes tuziti prodavca.
Za ugovor o kupoprodaji prvi put čujem. Pa nije to stan! :) Zar to ljudi rade? Opet nailazim na tvoje reči o prijavi kradje policiji, za šta sam prvi put sad u ovoj prepisci čula, što nije naivno. Nisi mi odgovorio d ali se može od toga preventivno zaštititi nekim benignijim sredstvom tipa fotografija, snimak - audio ili video???

Ako kupujes od nekoga na oglasima ko stalno prodaje telefone, sanse su minimalne. Od ljudi koji su odavno na forumu recimo, isto. Ali ako kupis od nekoga ko je tek napravio nalog (bilo ovde bilo na oglasima drugde), bolje ne rizikuj.
Upravo sam suprotno radila, kad sam gledala oglase. Računala sam da onaj ko nema ocene ili ima par ocena za različite artikle, sigurno prodaje svoj telefon ili iz porodice. Dok oni koji imaju po 500 ocena su očigledno preprodavci. Nnaravno da nemam ništa protiv da ljudi zaradjuju. Ali bih radije uzela bilo koju stvar od vlasnika. Još ako im posao dobro ide, oni ni ne gledaju ni šta prodaju, ni kome, ni koliko puta je to prodato, ni u kakvom je stanju. Velike su šanse da su takvi npr telefoni prošli kroz nekoliko vlasnika i bar 1 servis.
 
@alfaunits, imam jedno sveze pitanje za tebe. Sad gledam jedan mob-oglas, covek pise: tel godinu dana star i dalje pise hvalospeve... ali nista vise o garanciji. Stavio je sliku kutije sa Imei br, ja progledam IMEI na netu, pise - garancija do kraja 2018. kod naseg operatera. Napisem coveku poruku i pitam ga da li daje garanciju, on mi odgovara: garancija je istekla. I sta sad? Da se ubedjuem sa njim da na Imei br pise drugacije? Jel to kraden telefon?
 
Mogu da nagadjam... nema papire, ili ne zeli da daje garanciju da ne bi imao dodira dalje sa kupcima.

Nemam iskustva sa prodavcima sa malo ocena za ista vrednije od 20e :(
 
Nemam iskustva sa prodavcima sa malo ocena za ista vrednije od 20e :(
@alfaunits, pa ko je rekao da ovaj ima malo ocena? :) Ako ja možda preferiram ove sa malo ocena, to ne znači da ih i nalazim. :( Ovaj što ne da (ili nema) garanciju ima 158 ocena. (!?)
Sad si mi ti ubacio novi "momenat za brigu", pa ja lako pomislim da je možda kraden telefon? Ako već laže za garanciju... nemaš pojma kako je teško naći normalan telefon od ljudi koji prodaju polovne telefone... :(
 
Ti sa 100+ ocena retko imaju garanciju, obicno su to strani telefoni.
Ali samim tim, i oni gledaju da nemas problema, jer cim ih neko prijavi za prevaru, ode im nalog.
 
Ti sa puno ocena imaju te ocene na osnovu uspešne prodaje telefona - nisu prevaranti, ali za garanciju, ako zatreba, se ništa ne zna, za nju nema ocena. :)
 
Tako je. Ali njoj trebaju matori telefoni, koji ionako ne bi imali stvarnu garanciju, nego je to vise kao dokaz da nisu ukradeni :)
 
Pa u tom slučaju tražiš račun i pakovanje.
 
Trazi, ali ne nadaj se :)
 
Lako ćete prepoznati mutnog prodavca.
Seljoberski detektor je pitanje: Da li je ugovor na vaše ime?

Odmah se vidi pravo lice. Svi koji su preprodavali su odmah napadali "ti kupi u radnji" i slične džiberske fore.
Ali zato nemaju problema da okače slike ugovora sa svim podacima na oglase (insinuacija da je sve legalno i da je ugo or njihov), ugovor koji NIJE na njihovo ime i nisu njihovi podaci na njemu.
 
Malo komplikujete priču u vezi sa “firminim” telefonima.
Ne znam koja to firma u Srbiji dozvoljava svojim radnicima da “prodaju” službene telefone.
Ti koji rade krše kompanijska pravila i rizikuju otkaz zbog telefona i takvih je sigurno u promilima.

Ono što se u 99.9% slučaja dešava kad neko prodaje “firmin telefon” je to da je prethodno telefon otkupio od kompanije. Prošao je taj rok od godinu ili dve(zavisi od kompanije do kompanije i ugovora), otkupio je telefon od firme i sad ga prodaje. Ovo govorim iz ličnog iskustva...
Takođe kad se dobije telefon od kompanije naravno da se u kutiji ne dobija fiskalni i garancija. Garancija je ostvariva preko vlasnika tj kompanije, šta se posle dešava sa garancijom kad radnik te kompanije otkupi telefon, to ne znam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
^da li shvatas da ako ne glasi garancija/fiskalni na tvoje ime, ti nisi mogao legalno da otkupis to od firme onda? Firma je u obavezi da TEBI izda fiskalni tada (tvoja firma, tebi), inace krsis barem 3 poreska zakona (o PDVu, o porezu na zarade, i mozda o porezu na dobit pravnih lica (zavisi od cene telefona i amortizacije) - jer se sva tri poreza ne plate). Ne moze ostati telefon vlasnistvo firme, a da ga ti otkupis ;)

@Nemanja, preprodavci na veliko nisu problem. Za njih je sigurno da garancija nije na njihovo ime, i oni od toga prave biznis. Problem su oni koji prodaju telefone koji se vode na firme (bilo ugovor kod operatera, bilo kupljen negde).
Ali za konkretan primer, ona trazi telefone koji se ne prodaju dosta dugo, pa ni garancije nisu vazece. "Garancija" ili fiskalni joj je samo dokaz da nije ukraden telefon.
 
Lako ćete prepoznati mutnog prodavca.
Seljoberski detektor je pitanje: Da li je ugovor na vaše ime?
Odmah se vidi pravo lice. Svi koji su preprodavali su odmah napadali "ti kupi u radnji" i slične džiberske fore. Ali zato nemaju problema da okače slike ugovora sa svim podacima na oglase (insinuacija da je sve legalno i da je ugo or njihov), ugovor koji NIJE na njihovo ime i nisu njihovi podaci na njemu.
@nemanja123, ovo ti je super pitanje. ;)
Sad ću svakog čiji me fon interesuje da stratujem pitanjem: Da li je ugovor na vaše ime? ... :smoke: i ima svi prodavci da mi se razbeže... :zgran:
tačno je i to da kače ugovore sve sa ličnim podacima od ljudi koji verovatno i nemaju pojma da su im podaci na netu. To je bas bezobrazluk... :cuss:

Malo komplikujete priču u vezi sa “firminim” telefonima. Ne znam koja to firma u Srbiji dozvoljava svojim radnicima da “prodaju” službene telefone. Ti koji rade krše kompanijska pravila i rizikuju otkaz zbog telefona i takvih je sigurno u promilima.
@analiticar, nisi ni svestan koliko je takvih telefona u opticaju. Ja upravo pokušavam da uzmem neki polovni fon, i svako koga pitam za garanciju (koju taj isti naravno i pomene u svom oglasu), kaže da je fon na ime firme. ne mogu nikakao da ih iybegnem ili njih stvarno ima podosta. Evo i svedoka @alfaunits koji je pre neki dan video poruku koju mi je posalo taj što prodaje fon sa posla, sa garancijom na skoro 2 god, gde lik kaže nešto tipa "nije problem, ako zatreba servis, on će odneti u firmu." (?) U toku naredne 2 godine? :sceptic: Meni, nepoznatom kupcu sa neta? Naravno... ne bih ga videla posle kupovine fona... :lupko:
 
^da li shvatas da ako ne glasi garancija/fiskalni na tvoje ime, ti nisi mogao legalno da otkupis to od firme onda? Firma je u obavezi da TEBI izda fiskalni tada (tvoja firma, tebi), inace krsis barem 3 poreska zakona (o PDVu, o porezu na zarade, i mozda o porezu na dobit pravnih lica (zavisi od cene telefona i amortizacije) - jer se sva tri poreza ne plate). Ne moze ostati telefon vlasnistvo firme, a da ga ti otkupis ;)

Kako firme knjiže mobilni telefon?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako ti firma da samo taj telefon na koriscenje, sve ok, ali nema prodaje. Ako ti da, uz otpis od plate, telefon mora postati tvoj. I moras dobiti fiskalni.

Da li je fon i dalje deo bilansa firme ili otpisan vec, je nebitno. To sto poreska nikad nece cimati za ovo drugo "Gde je telefon?" je nebitno.
 
Malo komplikujete priču u vezi sa “firminim” telefonima.
Ne znam koja to firma u Srbiji dozvoljava svojim radnicima da “prodaju” službene telefone.
Ti koji rade krše kompanijska pravila i rizikuju otkaz zbog telefona i takvih je sigurno u promilima.
Ja ne znam koja (bili privatna ili JP) to ne radi tj. koja ne "otpise" telefone cim ih podeli radnicima.

Evo i svedoka @alfaunits koji je pre neki dan video poruku koju mi je posalo taj što prodaje fon sa posla, sa garancijom na skoro 2 god, gde lik kaže nešto tipa "nije problem, ako zatreba servis, on će odneti u firmu." (?) U toku naredne 2 godine? :sceptic: Meni, nepoznatom kupcu sa neta? Naravno... ne bih ga videla posle kupovine fona... :lupko:
Zavisi od lika, ja sam podizao telefon sa servisa godinu i po posle prodaje nepoznatom kupcu s neta, cimao sam prodavca posle 5-6 meseci da reklamira, cimao sam ove sto donose iz Madjarske i posle nedelju dana i posle skoro godinu, sve zavisi od coveka.
Ali ako nisi spremna da molis prodavca za ovlascenje, da ga trazis/cimas/castis kasnije, da se brines da li je sve legalno i sl. stvarno nemoj kupovati od nepoznatih/sa oglasa i to je to.
 
Poslednja izmena:
Како може нека фирма да даје фискалне рачуне за телефоне ако јој то није у опису посла?
 
Kako mislis kako?
Ako ne da, onda krsi zakon :) Ona fizickom licu prodaje taj telefon, mora mu izdati fiskalni.
 
Мислиш да нека рецимо продавница ципела може својим запосленим да изда фискални рачун за мобилни телефон? Па онда они могу и да продају телефоне. Или нека телевизија која вероватно и нема фискалну касу. Чак и да је у питању фирма која продаје мобилне, какву би цену написали на тим фискалним које дају радницима? Динар? Пуну цену?
 
Prodaja mobilnih nije delatnost koja zahteva posebnu licencu, koliko znam? Tako da moze bukvalno svako da se bavi time.

Ako nemaju fiskalnu, ne smeju da prodaju, niti da daju zaposlenima kao da je telefon vlasnistvo zaposlenih. Mogu dati fiskalni i na 1din, ako je zaposleni stvarno toliko platio (ili nije nista platio).
Ali ako zaposlenom das mobilni (bez naplate, bez odbijanja od plate), onda si prekrsio zakon o porezu na dohodak gradjana.

PU nece kontrolisati takve stvari, osim ako im ne trebaju poeni, ali za garanciju je itekako bitno.


Evo sta firme otvoreno rade sa mobilnim:
(pod pretpostavkom da uzimaju pakete koji im inace trebaju):
- recimo da ih telefon kosta 1200e (razlika cene paketa, plus doplata za telefon). 1200 zbog lakse racunice (1000+PDV)
- uzece paket tako da cena telefona (doplata) bude ispod prosecne bruto plate (trenutni otpis vrednosti cene telefona, ide odmah u trosak, a ne u dobit preduzeca
- paket ide u trosak
- oni prodaju telefon za 1100e
- PDV vrate (ispada da ih kosta telefon 1000e)
- umesto podizanja dividendi, imaju kes na ruke, usteda od ~330e.

Zato vidite oglase gde su telefoni mnogo jeftiniji nego sto stvarno kostaju, sa nasom garancijom. Firme ih koriste da izvuku kes, krseci gomilu poreskih zakona (prvo o PDVu, onda o dobiti preduzeca, o fiskalnim kasama i naravno porez na dohodak gradjana, mada ovo zadnje je diskutabilno, tj. od slucaja do slucaja)

Isto mozes i za telefon, koji ih kosta 600e (preko cene paketa bez uredjaja), 500e, nebitno.
 
Nego sta, da bez tragova?
 
Nazad
Vrh Dno