Šta je novo?

Garancija na mobilne telefone

Da
 
Na legalno uvezene da. Ali posto je kod nas totalni haos u toj sferi trgovine, mislim da je i dalje 6 meseci. Jedino mobilni operateri daju 2 godine. Bar kako je meni poznato.
 
Aha, znaci u tome je problem. Ja sam naleteo i na neke koji daju 2 godine, ali npr. konkretno za LG GT540 Optimus niko ne daje u isto vreme i 2 godine garanciju i full paket (uglavnom nedostaje 2gb kartica).
 
2 godine je garancija kod ovlascenih uvoznika e sad ne znam smem li da navodim imena radnji konkretno ali u sustini cena kod istih je doooosta jaca nego kod nekih malih radnjica kod kojih su sanse da je fon skinut sa mreze u nekoj drugoj zemlji oko 90%(mozes skontati po samoj kutiji) :) e sad sve zavisi od radnje do radnje jache ce da ti daju i celu god a neke Šnj ne vise od 6 meseci međutim cena u takvim radnjama bice naravno najniza.....
ALI realnija je garancija od 6 meseci kod malih radnji koji ako ti se nesto desi odradice ti to bez ikakvih problema ,a ovlasceni ako ti primeti i najmanju ogrebotinu krenuce sa pitanjima i o najmanjoj ogrebotini pa da ga nisi udario da nije pao bla bla bla i bilo je dosta slucajeva kojima su na taj nacin ponistili garanciju cak ako bolje procitas uslove garancije msm da moras da imas i komplet org opremu u toku vazenja garancije ako koristis punjac sa buvljaka ode garancija .....i 1 od svih tih silnih uslova ima da se ostvari,realno po meni 2 god garancija je cisto pro forme....a imas i radnji koje daju garanciju samo na ispravnost hardvera(kod orig moras koristiti samo legalan sft)a sto se tice sftw prepusteno ti je da hakujes updatujes i slicno kako ti zelis...u sustini gde bilo da uzimas trazis da ti procitaju uslove garancije i to je to..
 
Poslednja izmena:
trebalo bi da jeste ali ovo je srbija i pola fonova dolazi ispod zita ,tako da moze da bude a i nemora
 
u mts-u ima lg540 po sasvim ok uslovima i sa 2 god garancije...
 
2 godine je garancija kod ovlascenih uvoznika e sad ne znam smem li da navodim imena radnji konkretno ali u sustini cena kod istih je doooosta jaca nego kod nekih malih radnjica kod kojih su sanse da je fon skinut sa mreze u nekoj drugoj zemlji oko 90%(mozes skontati po samoj kutiji) :) e sad sve zavisi od radnje do radnje jache ce da ti daju i celu god a neke Šnj ne vise od 6 meseci međutim cena u takvim radnjama bice naravno najniza.....
ALI realnija je garancija od 6 meseci kod malih radnji koji ako ti se nesto desi odradice ti to bez ikakvih problema ,a ovlasceni ako ti primeti i najmanju ogrebotinu krenuce sa pitanjima i o najmanjoj ogrebotini pa da ga nisi udario da nije pao bla bla bla i bilo je dosta slucajeva kojima su na taj nacin ponistili garanciju cak ako bolje procitas uslove garancije msm da moras da imas i komplet org opremu u toku vazenja garancije ako koristis punjac sa buvljaka ode garancija .....i 1 od svih tih silnih uslova ima da se ostvari,realno po meni 2 god garancija je cisto pro forme....a imas i radnji koje daju garanciju samo na ispravnost hardvera(kod orig moras koristiti samo legalan sft)a sto se tice sftw prepusteno ti je da hakujes updatujes i slicno kako ti zelis...u sustini gde bilo da uzimas trazis da ti procitaju uslove garancije i to je to..
Kako može da bude realnija garancija od 6 meseci na neki telefon koji je ko zna kako stigao do Srbije ? Ta garancija važi od raspoloženja i dobre volje vlasnika radnje, jer ako nemaš fiskalni račun kako ćeš dokazati da si ga kupio u toj radnji ? Ako imaš fiskalni račun imaš garanciju od dve godine. Ako je izdao neku "garanciju" na 6 meseci ona je nevažeća jer je u suprotnosti sa zakonom pa sumnjam da i daju takav garantni list. Znam da ima mnogo problema oko rešavanja garancija za mobilne telefone kupljene sa garancijom od 2 godine, ali ima načina da ostvariš svoja prava, a na telefon kupljen u nekoj prodavnici bez fiskalnog računa i bez garantnog lista nemaš nikakve šanse da ostvariš garanciju, jedino ako gazda ima dobru volju da reši nedostatak na kupljenom telefonu.
 
ti mora da si u zivotu upoznao vise losih ljudi, nego onih normalnih ?! (bez uvrede)
 
Poslednja izmena od urednika:
ko kaze da ne izda racun i garantni list u kojem jasno pise 6 meseci ,o cemu vas dvoje pricate ?samo ne znam kome od vas su je jos priznali jer svi kukaju kako cekaju po 2 meseca na telefon i uvale im drugi telefon bez papira bez icega ... telekom daje garanciju 2 god sa sasvim ok uslovima ,ma ko jos pije takvu pricu,a sto niko ne spominje da se dekodiranjem gubi ista i ako ZAKON koji vi ovde toliko forsirate kaze da je moguce dekodirati telefon...konkretno ajde da vidim ko ce od ovlascenih servisera da vam prizna garanciju na symbian tel u koji ste ubacili cfw i pored toga sto je symb open source..... ima 500 stavki koji obaraju istu...daju neku garanciju a niko ne kaze NA STA vec su se posteno ispisali da omoguce pad iste i osiguraju se na dooooobar nacin..sft. 5800 i x6 pa ne da su puni bagova, nego koce i trokiraju malo brze kucanje poruke i oni se ukoce i nista osim restarta a neretko i cupanja baterije i sl ..i to mi je garancija ajde NE SE*ITE :p
 
Gde se to dobije fiskalni račun za telefon kupljen na crno?
 
Pa i ja razmišljam šta ljudi misle gde su telefone kupovali do pre par godina (dok operateri nisu počeli da nude telefone), a sada odjednom niko ne zna kako to ide.



^^A pa bas ovde je neko pricao kako je nadrljao zbog novog telefona koji je bio u neotvorenoj kutiji ali drpljen iz nekog magacina od uvoznika i prodat legalno uz pisanu garanciju, svasta se desava a po meni je najcistija varijanta kupiti "polovan" telefon iz nekog paketa domacih provajdera sa vazecom garancijom a vidim oglasi su puni takvih telefona, npr telefon s VIP mreze je nezakljucan uglavnom i ima garanciju 2 godine.


da ne duzim mnogo, kupio sam 5800 u dec. 09 bas u takvoj radnji za 220e, sto je bilo vise nego povoljno za ono vr. a i danas je to izgleda o.k cena, garancija jeste 6 mes. ali radnja radi godinama (10tak minimum, prolazim pored nje cesto, posto sam taksista)...znaci tel. nije skinut ni sa jedne mreze, prosao je normlano, evo i 3 update fw-a, i momci iz radnje su mi izlazili u susret za svaki probl. koji sam imao (to mi je prvi smartphone, pa se nisam bas snalazio u pocetku), e sad ne kazem da nema raznoraznih malverzacija sa tim telefonima i sigurno da bih radije uzeo tel.u ovlasnjenoj radnji u full paketu ali ipak nama koji imamo malo plici dzep 50e ili 100e znaci dosta. Izbor je ipak na kupcu...

:))
 
Ah pa tamo ima svega. I šta radim sa tim računom, dokažem da sam kupio nešto nepostojeće.
 
to je tvoja stvar mene si pitao samo za fiskalni i kazem ti dobijes fiskalni racun sa normalno pisanom garancijom :) a kad nesto crkne ti se pozoves na ''zakon'' i oni ce automatski to da ti poprave vrate pare ili kako to vec zakonski ide :p :p :p
 
@dacha123
ako je izdao fiskalni i dao ti garanciju na 6 meseci, ta garancija nije važeća, jer po zakonu imaš 2 godine garanciju. Naravno da na fiskalnom računu treba da piše tačan model telefona koji si kupio.
@adamadam
nisam, nego sam realan.
 
pa u bg-u imas brdo radnji koje ajde ne moraju da daju 6 ali ne daju vise od 12(a svim orig. modelima je 24) meseci, iz cuga mogu da nabrojim bar 10 u kojima sam ja kupovao :p a za zakone i sl postoje nadlezni organi ,kao sto je tvoje da mod forum i njihovo je da vrse inspekciju nad istima, ali ako im oni ne mogu nista zasto mislis da si ti poseban :p
 
Nisu mi baš jasne ove tvoje doskočice koje su totalno nebitne za ovu temu.
Naravno da ukoliko ne dobiješ propisanu garanciju i fiskalni račun treba da prijaviš inspekciji, ili se okreneš i izađeš iz radnje. Postoji i treća opcija da kupiš a kasnije razmišljaš kako ćeš rešiti ako se nešto desi sa telefonom.
 
pa mesto shto pricas nesto o cemu nemas blage veze i nemas apsolutno nikakav normalan argument bolje se okreni onome sto treba da radis a to je mod foruma a sto se tice zakona i inspekcije .... ako nam ti ne doneses nove i orig telefone ja ne znam ko ce :p samo sto pre toga trebas da istrebis sve radnje koje se bave mob tel. a daju garanciju ispod 2 god :D a kojih ima samo 1000 u srb :p
 
Poslednja izmena:
Ne znam o kakvim argumentima pričaš ? Pročitaj zakon o zaštiti potrošača, sve lepo piše. Mislim da bi trebao komunikciju da dovedeš na jedan malo viši nivo, naravno ako je moguće. Ne vidim ni jedan razlog da mi se tako obraćaš. Ako se ne slažeš sa onim što sam napisao napiši argumentovano da sam pogrešio.
 
nije tacno da male radnjice ne pitaju da li je telefon padao ili tako nesto, oni su tek rigorozniji po tom pitanju! evo na mojoj staroj n97-ici otpalo dugme za otklucavanje, a to je ovlsceni servis svima menjao ko od sale jer je to bila nokijina greska ,dok u radnjici u kojoj sam uzeo nije bio slucaj nisu hteli(kaze da sam ja to slomio), a i kad mi pregoreo jedan speaker jedva ih ubedio da mi fon nije padao vec sam od sebe dok sam slusao muziku pregoreo... dok mojoj drugarici na 5800 sa garancijom ovlascenog servisa otisao ekran i bez ikakvog pitanja da li je padao i slicno odneli servis i posle nekog vremena zvali da dodje po svoj mobilni... nikako garancija malih radnji , ni pod kojim slucajem nije bolja od garancije ovlascenog servisa!!! to je bio moj slucaj, ali pazi sta ako se nesto telefonu desi posle 6 meseci i jedan dan, onda cao, a realo, mobilni telefoni kao i svi ostali uredjaji su podlozni svim mogucim kvarovima ma koliko oni bili po kvalitetu i ceni bolji od ostalih modela!
 
Poslednja izmena:
Evo ja sam dva puta reklamirao 2 razlicita telefona u malim radnjam tj sa 6 meseci garancije jedan je kostao 40 a drugi preko 300 eura i oba puta mi je gazda zamenio bez problema sem sto je detaljno oba puta zagledao da tel nije padao.Jeste garancija od 2 godine bolja i tu nema price samo sto smo banana drzava pa oce ponekad i za to da zezaju i skoro uvek im treba po mesec dana da rese problem al sta ces zakon je takav.
 
Pre 10-ak godina kupio sam jedan Samsung u tzv. maloj radnji.
Iako je delovalo da je kutija neotvorena, telefon je bio pokvaren i vesto spakovan u original kutiju. Potom sam mesecima pokusavao da ostvarim svoja prava.
Od tada uvek kupujem mobilne telefone kod mobilnih operatera u zaista neotvorenoj kutiji sa stikerom i nikada nisam imao problema.
 
problem u celoj prici je sto je tzv crno trziste u ovoj sveri prejako.
Ako u ovoj oblasti pre par godina jedan poznati politicar inace tada vlasnik firme koja se bavila uvozom mobilnih telefona nije mogao da napravi red u ovoj oblasti neverujem da ce iko uspeti.
Tako da u ovoj situaciji ovakva kakva je pametnije je kupiti tel koji na belo kosta cc 300 aur na crno za 200, svakako za pola godine dokle vazi garancija kod ovog na crno, kao polovni ce oba vredeti 100eur, kolika je zapravo razlika izmedju legalnog i telefona kupljenog na crno.
Nazalost, ali ovo je realnost
 
Prica o fiskalnom sa ilegalnim telefonom je bolidna.
 
kad smo vec kod ove teme da neotvaram drugu, da li neko zna kolika je zakonska garancija na opremu za telefona, tipa punjac, slusalice itd

Kad se kupuje legalno, ovo sto sam nabrojao spada u tzv potrosni materijal, i na ovo je garancija 6 meseci, dok je samo na uredjaj garancija 2 godine.

da li neko zna kolika je zakonska garancija za dodatnu opremu kad se kupuje posebno, i da li se uoste mora dati garancija na dodatnu opremu?
 
Hm, interesantno, ispadne onda da kad kupujes telefon da na original punjac imas garanciju 6 meseci ( tako pise u garanciji jer punjac spada u tzv potrosne delove ) a ako kupis kod "kineza" na taj punjac treba da dobes 2 godine garancije.

Mislim da se ovo od 2 godine ipak odnosi samo na komplet tehnicke uredjaje to na uredjaj, a da na tzv rezervne delove vazi nesto drugo mozda max 6 meseci.

Po ovom zakonu ako kupujes rezervnbi deo za auto moras dobiti garanciju od 6 meseci i garanciju od 6 meseci na ugradnju, tako je u servisu, ali mozda i nisam u pravu
 
U garanciji može da piše šta hoće, zakon je stariji od garancije. Mogu da ti napišem i da je garancija 7 dana, ništa to ne važi. Garancija može da bude samo duža, ako piše u garantnom listu.
 
ewo je procitah komplet zakon o zastiti potrosaca najaktuelniji, iako svi kazu 2 godine je obavezno , u zakonu se nigde ne navodi da je minimum 2 godine, samo sta se podrazumeca pod garancijom
 
Nazad
Vrh Dno