Šta je novo?

Gaming - bizarno, smešno, zanimljivo

Znam to, a vidim i da isto komentarišu ljudi. Takođe, to : "Rockstar zaposli me" je samo rečenica koja služi da se pali masa da njegove klipove linkuje svuda. On od tih klipova zarađuje bolje nego bilo koji developer u Rockstaru.
Čovek naučio vrlo dobro marketing posao.
 
ja sam se na trenutak upecao jer dobro izgleda. Ali da, sam naslov videa je laz, "remaster gta 4", nema nikakve veze sa igrom, samo hod lika je isti da ostavi takav ustisak :). Prevara u sustini.
 
Zar ne postoji neko pravilo da se takvi lazni click baitovi od klipova uklone?
 
Imas par kompanija, probaj ih izguglati, koje se bave proizvodnjom fake igara. Imas trailer, imaš komplet PR tim, imas youtube kanale ali igre ne postoje.





Jedna od njih je Play Way. Znaci samo ako postoji veliko interesovanje za trailerom, onda ih naprave:


Otvori random video i imas ispod Steam linkove. Vecina nije izašla a sve su uredno registrovane na Steamu. Ako ih izdaju, nisu to prave igre.

Jedna od njih, neki predpostavljaju, je The Day Before. Mislim da je The Day Before jedna od provaljenih pa su bili "prisiljeni" da je naprave. Ne lici ni blizu na ono sto su reklamirali i svaki dan izdaju novi datum izlaska, ali mislim da ce jednog dana izaci. Danas vise lici na Fortnite ali ..mozda ipak izadje.



Kako oni sticu profit sa fake igram, zasto im Valve ne stane u kraj i sta od njih ima google, ostaje i dalje misterija. To sto je fejkao neki youtuber je jos manje zanimljivo Googleu.
 
Divota, fake vremena za fake gaming. I ono sto izadje a nije fake je izhajpovano do zla boga, tako da kada i konacno izadje nedovrsena, bude mlaki meh jer je toliko otkriveno od samog gameplay-a. Sve za novac.
 
Skoro sam pričao sa nekim kolegama YouTuberima baš na temu Play Way-a. Poslao mi čovek zanimljiv link na tu temu :
"The Polish Simulator Company Gamers Love to Hate
PlayWay's big library of vocational games makes it an investor favorite. But some say it's more like a pyramid scheme of glorified prototypes and prologues."
 
 
Napokon UE5 igra koja iskoristava potencijal istog.

 
Na temu gore "fake" igara, najiscekivanija igra u historiji Steama wishliste, The Day Before, na ciju su foru pali IGN ili cak Nvidia..

image.png


..je, kako je vecina pretpostavljala, bila fake. Nakon 5 godina "razvoja", uspostavilio se da je svaki "gameplay", svaka prezentacija, svaki video, bio fake.



..i nakon 4 dana od izlaska igre, studio je mazno lovu i......... ugasio se.



Postoji mogucnost da Steam ipak refundira igru i ako se igralo duze od 2 sata:


Zaista ne znam da je Steam early access donjeo ista dobro. Vecina igara nije, niti ce ikada izaci iz early access stanja. 7 Days to Die je u early access stanju deset godina. Scrap Mechanic, meni jedna od najdrazih igara, je u early access preko 7 godina. Kvaliteta kontrole na steamu je ne postojeca. I onda se ovako nesto desi. Kompanija koja je znala da moze ugrabiti milione jer Valve gleda u drugu stranu.

Neki sumnjaju da je ovo samo pocetak slicnih projekata i prevara. Nadam se da nije tako.

 
Procitah na Redditu da nije fora bila da maznu pare od igraca vec od investitora i da im ide na ruku da svim igracima vrate lovu. Hajp su koristili da navuku krupne investitore. Nemam pojma da'l je istina ili ne, zvuci kao da jeste.
 
Rade to sad i da operu novac. Citao sam skoro da britanci, tvorci pranja novca po offshor kompanijama, polako traze alternativne nacine da nastave sa pranjem istog, jer se zatezu zakoni i kod njih a verovatno ce i u ostalim zapadnim zemljama uskoro.
Milijarderi kojih je sve vise, u svoj svojoj bahatosti se javno hvale da placaju manje poreza nego njihove sekretarice, a sve to dok se ostalima porezi povecavaju.

Zanimljiv clanak Financial Times-a od pre par dana na tu temu.
Tako da je to cini mi se tek pocetak.
 
Bilo je previse dobro, da bi bilo istinito sta su sve obecali i prikazali u trejlerima.

EDIT: Videh kod ovog Bigfur-a okacen Socom II poster iza... kako bi dobro bilo da neko uzme i napravi novi Socom! :love:
 
Po meni je i Cyberpunk skoro pa u istu tu kategoriju - koliko su obecavali i sta smo na kraju dobili. Ja sam se osecao prevarenim, a boga mi i vecina igraca. Ovi nisu ni blizu imali hajp kao CP, niti sam bilo sta spektakularno ocekivao na osnovu trejlera - zato mi je i misterija kako su se mnogi nalozili na ovu genericnu pucacinu iz treceg lica. Jos mi je ludje i cudnije ovolika galama i pljuvacina koja se siri. Jel moguce da niko od ovih kukumakavaca nije sposoban da prepozna sta je generic **anje?!

Nemam nista protiv da se ovakve stvari isporzivaju i da im se stane na put, ali mi je bas smijesno i iritantno kada se okome samo na jednu igru, pogotovo ovaj kliinac koji smatra da nije ulozeno nimalo truda u igru kao da to mogu 2-3 ljudi da izvedu. Pametan se pravi previse, ok kad je tako lako ajde pametnjakovicu iritantni kupi asete iste i probaj da poslozis lovaj pocetni level kako su oni to uradili. Neka isprogramira sve to, da radi coop i da vidi drugog igraca pored sebe, neka uveze, izanimira, ubaci vozila... Mislim jeste to sve bezveze i genericno, ali me ovaj jutjuber prilicno iritira narocito sa ovim visokotoniranim glasicem. Strebercic iz prve klupe koji samo drukaa, tako mi deluje. Kad cujem takve likove, te MORALNE GROMADE, onda i pomislim neka su uzeli pare i zapalili svaka im cast, boli ih uvo - jos ako su odradili "investitore" tim bolje.
 
@r0nIn
Cari YT influensera, pardon, "YT game review-news kanala" u punom sjaju.
Vecina njih odmah skace na prvu i dize igre i studije koje stoje iza istih u nebesa kako bi kasnije dobili rane review kopije/kljuceve.
I vecina danasnjih recenzija je 90% identicna jer svi veci kanali moraju da jasu na istom talasu hajpa/pljuvacine zbog cancel kulture koja je uzela maha.

Za CP, Star Citizen i ovu gore igru (i njima slicne) su dobrim delo i recenzenti poput YongYeah (i njemu slicni) odgovorni jer su u nebesa dizali igru. I takvi i sada jos uvek funkcionisu na YT bez ikakvih posledica, a svaku kredibilnost trebaju da izgube.
Od vecih kanala mislim da je samo SkillUp (i ACG) bio kriticki nastrojen (posle onog "closed curtain" dev preview-a kada se Keanu pojavio na bini), cak i kada je radio recenziju nije smeo potpuno napljuje jer bi ga CDPR fanboy baza zakopala...
Sa CP-em je samo kulminirala "kultura" kompanija da izbacuju nezavrsene proizvode koje ce da krpe narednih 6-12 meseci, samo ne znam dokle i koliko ce se to tolerisati. Verovatno dok god dobro ide pre-order i prodaja kopija u prvih mesec dana, iako proizvodi to ne zasluzuju.
Ironicno je sto smo se na to navikli kao standard i da smo potpuno zaboravili da smo ranije dobijali gotove proizvode na launch-u poput BG3 sada, sa kasnije punim ekspanzijama koje nisu u stvari "cut content"...
Phantom Liberty tako mirise na isecen sadrzaj (primetno da nedostaje od launcha CP2077) a prezentovan kao da je nova igra... Naplatili su kao full dlc za TW3 svojevremeno iako je 1/2 manj i jos su za to nagradjeni uz hvalospeve, dok se katastrofa od launcha (i tretiranja kupaca kao ovce) vec zaboravila i gurnula pod tepih.
 
Poslednja izmena:
@r0nIn
Cari YT influensera, pardon, "YT game review-news kanala" u punom sjaju.
Vecina njih odmah skace na prvu i dize igre i studije koje stoje iza istih u nebesa kako bi kasnije dobili rane review kopije/kljuceve.
I vecina danasnjih recenzija je 90% identicna jer svi veci kanali moraju da jasu na istom talasu hajpa/pljuvacine zbog cancel kulture koja je uzela maha.

Za CP, Star Citizen i ovu gore igru (i njima slicne) su dobrim delo i recenzenti poput YongYeah (i njemu slicni) odgovorni jer su u nebesa dizali igru. I takvi i sada jos uvek funkcionisu na YT bez ikakvih posledica, a svaku kredibilnost trebaju da izgube.
Od vecih kanala mislim da je samo SkillUp (i ACG) bio kriticki nastrojen (posle onog "closed curtain" dev preview-a kada se Keanu pojavio na bini), cak i kada je radio recenziju nije smeo potpuno napljuje jer bi ga CDPR fanboy baza zakopala...
Sa CP-em je samo kulminirala "kultura" kompanija da izbacuju nezavrsene proizvode koje ce da krpe narednih 6-12 meseci, samo ne znam dokle i koliko ce se to tolerisati. Verovatno dok god dobro ide pre-order i prodaja kopija u prvih mesec dana, iako proizvodi to ne zasluzuju.
Ironicno je sto smo se na to navikli kao standard i da smo potpuno zaboravili da smo ranije dobijali gotove proizvode na launch-u poput BG3 sada, sa kasnije punim ekspanzijama koje nisu u stvari "cut content"...
Phantom Liberty tako mirise na isecen sadrzaj (primetno da nedostaje od launcha CP2077) a prezentovan kao da je nova igra... Naplatili su kao full dlc za TW3 svojevremeno iako je 1/2 manj i jos su za to nagradjeni uz hvalospeve, dok se katastrofa od launcha (i tretiranja kupaca kao ovce) vec zaboravila i gurnula pod tepih.
Secam se kad sam gledao YongYea video nakon sto je prisustvovao demou iza zatvorenih vrata. Lik kao da se vratio sa najboljih orgija ikad, a ne sa demoa jedne igre.
Sad krenuo da nadjem to i naletim na ovaj video. Nisam gledao, ali mi smesan naslov.

1702553748114.png
 
@panther_ BG3 je totalno drugacija prica i ne treba se uzimati za primer sadasnjem stanju scene.
Prvo BG3 ne treba da se zove uopste Baldur`s Gate, posto je vecina ljudi koji su stvarno pravili prva dva dela sada pod Opsidianom i prave sjajne naslove, povecavajuci budzet za svaki sledeci naslov posto su nezavisni krenuli od nule. Oni bi samo mogli da nazovu nesto sto je bilo toliko kultno BG3 i samo bi oni znali da pogode to nasledstvo cije ime nosi.
Divinity je odlicna igra siguran sam, kao i njihov dev team, ali ovo nikad nije trebalo da se nazove BG3 jer se ne igra kao ni jedan BG.
Siguran sam da je igra godine sa razlogom, ali je trebalo da bude nastavak divinity-a, jer to u sustini jeste, na stranu BG tema koju su pokusali da usvoje i delimicno uspeli.

Druga stvar - kada je CP izbacio svoj cyber junk, on nije i dalje bio u early accessu. Nope, na sva zvona su hajpovali da dolazi prava stvar, organizovali su turnire sa temom CP, proizvodjaci harvera su pravili ogranicene serije koje su bile obojene temama CP... sve to da bi se posle izvinjavali iz petinih zila i do dana danasnjeg tu igru nezavrsili.
Opet se digla prasina sada oko ovog novog patcha koji eto dodaje metro i ispravlja neke stvari. Pogledam par klipova da vidim u kakvom je stanju igra i naravno imam sta i da vidim. AI i animacije su krs zivi... Krenes da pucas na policijsko vozilo koje se tek zaustavilo, i umesto da policajac samo malo otvori vrata i proturi oruzje da bi uzvratio paljbu sto brze i bezbednije - ne, dobjemo medju animaciju - policajac uredno otvara vrata, izlazi iz auta okrece se ka autu (sve dok mi i dalje pucamo u njega) , zatvara vrata, okrece se tek tada ka nama (ako ima srece pa je jos ziv u ovom trenutku) i tek onda krece da puca... i to lose prema nama. Uzaaas. Reakcija policije u 2024 godini (skoro) na nivou reakcije GTA3. Ima jos gomila stvari koje ne mogu da nabrajam i to je samo ono sto sam video iz klipova. Boze sacuvaj da konacno progutam knedlu i ukaljam svoj ssd tim sranjem.

Dakle istina je da je YT jedna moderna marketing platforma. Samo jedan dobro fondirani jutjuber moze da natera nekog sa sasvim pristojnim RTX 3090 kartom da zameni za RTX 4090, i da predstavi 3090 kao prevazidjeni proizvod. Koliko sam se smejao ovim hardware review "strucnjacima" kada su neko vreme krivili igru da ubija graficke (ne mogu da se setim koja bese) ili AMD drajver, dokazivali, ma smeli u rodjeno dete da se zakunu da je to to jer , eto strucnjaci su. I onda dosao KrisFx , liko koji se bavi popravkom hardvera i totalno se usrao po njima. Kako sam se smejao i kako su svi sledeci dan menjali pesmu i pravdali se...
Ista stvar je i sa igrama. Koliko puta smo gledali da totalni krs zapravo i ne bude toliko ispljuvan, jer jelte - money. I koliko puta smo videli da jedna odlicna igra koja izadje u isto vreme kao konkurencija iz EA recimo, misteriozno dobije ocenu manje, nego EA pulen.

Sve je to postao jedan uzasno ljigav posao i industrija i sve sto se plasira treba prouciti jako oprezno i hladne glave.
 
@nikornla
Skapirao da su ga izg*z*cili i jos mu za to naplatili...
A njemu je bio najbolji provod ikad... :)

Imao je on jos ispada sa Bethesdom i nekim drugim igrama, gde je dobijao Collector's Edition kao "early review" kopije, dizao hajp pa je menjao kasnije misljenja nakon sto je realno stanje isplivalo... On i jos dosta njih (posebno hw recenzenti) su tu samo da odrade copy-paste tudjih utisaka/recenzija, kao takav nazalost sa 0 kredibiliteta...

+edit
Sada vidim, nije imao cojonas da odradi recenziju za Phantom Liberty...
Btw. epic komentar za video iz screenshota koji si postavio

"Takes a big man to apologize 6 months after the fact and then monetize the apology video as well. Hats off to you."
 
Poslednja izmena:
Šut' bolan... 11e...😂
Ima i nekih koji su ga uzeli day1...
Nabavna cena sa tim nema veze, prethodna tri posta morališeš, drvlje-kamenje, a sa druge strane:


😁

A ovo za YTubere se slažem... Meni više znači forumski konsenzus da je neka igra solidna, nego da je nahvali hiljadu jutjubera.
 
A šta ste vi očekivali od generacija koja nije gledala Tom i Jeri,nego teletubise?

A biće samo gore :p
 
Na zalost. Pa mislim sta reci kad smo pre neki dan bili svedoci NAJAVE za trailer za gta6.
Najava za trailer....

1702583468768.png
 
Nazad
Vrh Dno