Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Ono sto mi je fastinanto ovde je retroaktivno placanje doprinosa i zdrastvernog, a ljudi tom periodu niti si imali zdravstveno kao "pravi zaposleni" niti im se racunao staz.
 
3. Prijavljivanje na adrese u CG, BiH... bice moguce samo zanemarljivo malom broju ljudi

i u BiH se vodi slicna polemika, par kolega mi se zalilo.

Ia9Ek4V.jpg


https://www.072info.com/45-posto-poreza-novi-prijedlozi-zakona-pogubni-za-freelancere/
 
To desno sa slike za FBiH nije usvojeno, trebalo je da bude 15.10, ali je povučeno (link), ne znam samo da li privremeno ili su potpuno odustali.

Dakle, do daljnjeg je obavezno u FBiH da se plaća svega 10,9% na primljeni iznos tako da ostaje 891 KM na svakih 1000, a PIO je dobrovoljan, kako i piše u tabeli u donjem levom ćošku slike.

Ni prineti ovom dranju koje nameravaju da sprovedu u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Neka, nek' stoji, čisto da vidimo da se i ovi naši i ovi u RS i federaciji dogovaraju kako što više para na ime poreza uzeti, a za dalje ih ne pitaj kako ih troše... Sve isti shljam :smash:
 
Ono sto mi je fastinanto ovde je retroaktivno placanje doprinosa i zdrastvernog, a ljudi tom periodu niti si imali zdravstveno kao "pravi zaposleni" niti im se racunao staz.

Staž se neće računati ni nadalje (po onome što svi pričaju, uplate freelancera samo dižu prosek, tj. beskorisne su ako te osobe ne skupe dovoljno staža na drugi način), a pitanje je da li će imati i zdravstveno pošto je to u medijima objavljeno kao regulisano još pre godinu i kusur, ali po svim svedočenjima niko nije uspeo da overi knjižicu na osnovu toga.
 
Upravo to, čist reket.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
To je zato sto naplata poreza nije jedini razlog udara na IT/Freelance, to je samo jedan od izgovora da se opravda udar.
 
Nešto ovako?

Sada je već jasno da država sistemski radi na gušenju frilensa u Srbiji. Cilj je napraviti povoljno okruženje za velike IT kompanije koje će lakše dolaziti do kvalitetnijih i jeftinijih kadrova.
https://twitter.com/dartvejder/status/1318135981770461192

It kompanije koje su izlobirale teze uslove za frilensere i pausalce su jak esnaf. Ovoj drzavi je u interesu jeftina it snaga a ne uspesni preduzetnici
https://twitter.com/dartvejder/status/1319565545214193664
 
Мени није јасна једна ствар. Таксисти се уплаше конкуренције, направе протест и не само да нема више конкуренције, него добију пар хиљада евра на поклон од грађана Србије низашта.

Овде се удари на егзистенцију свих оних који нису сендвичари и који једва крпе крај са крајем, а протеста ни у најави? Потписују се неке петиције, као да су те петиције икада нешто решиле.

Пошто не пратим домаћу Јутјуб сцену, занима ме, да ли овде има јутјубера који би могли да покрену масу? Направимо листу од 5 или 10 ствари о томе како се у овом сектору уништава Србија и које су последице ових лоповских одлука. Они то промовишу преко свог канала и позову на протест, унапред дефинисаног датума, са циљем укидања пореза испод одређеног годишњег прихода и опционим доприносима. Евентуално 10% прихода све, или 20% у вр` главе.
 
Ako pod "par hiljada evra" mislis 8 hiljada, onda jeste par hiljada. Vec sam govorio da je pisanje peticija smesno, jedino kao neki inicijalni korak i prebrojavanje. Ulica je nazalost jedino mesto odakle se salje poruka polusvetu koji se domogao vlasti.
 
Poslednja izmena:
Још горе, заборавио сам тачну цифру.

У праву си 100%, психопате и бандити разумеју само силу. Када кажем протест, мислим на јасну намеру где то води и претњу, а не блејање како то обично бива.
 
I da se izborite da vam bude porez npr.10% zar mislite da se ne bi drugi ljudi pobunili kako to istu svotu zaradim bruto a uzmu mi vise nego nekome ko radi online. Veliki je problem sto su nasi zakoni i u jezickom smislu losi nisu jasni nego treba tumac. Takodje zasto drzava nije po kretanju priliva novca po ovom osnovu rekla cek mozemo tu prihodovati takodje ni vi frilenseri ste se ponasali kao vau presao sam drzavu ne placam nista umesto da ste i tada krenuli u dijalog oko poreza. Ovo nemojte shvatati kao uvredu ili napad vec cisto razmisljanje iz par uglova oko situacije. Takodje nikakvi yt klipovi i slicno zar mislite da ce u poreskoj da uzmu da ih gledaju nikakve online peticije zna se kako se moze sa gradjanske, legalnim putem, strane pokrenuti promena zakona. Osmislite tekst istoga i krecete u lobiranje za taj isti i po potpis kod komsije Perice koji se ne bavi time sto se bavite i obajsnite mu zasto vam treba njegova podrska.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
To je i sva poenta, da se SVAKO pobuni za svoja prava, savrseno si omasio poentu.
 
Ja iskreno smatram da je bolje za drzavu da nam da fiksno 10% em bi im svi placali em bi ljudi bili i dalje copetivini na globalnom trzistu, ovako samo ce naci zaobilaznicu ili nece raditi uopste, ja evo gledma za 600$ sto sam uzeo na upworku, samo sam pustio refound jer nemam nameru da se bahcem sa birokratijom
 
Ne znam zašto si vratio pare kada si ti sitna riba

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 

Ključne tačke za dežurne moraliste:
"Podsećaju i da do decembra 2019. godine frilenseri nisu bili prepoznati kao lica koja uopšte mogu da plaćaju doprinose za obavezno socijalno osiguranje, te da je nejasno o kakvom se tačno retroaktivnom plaćanju radi."
"Dodaje se i da je većina frilensera pokušavala da dobije informaciju i uputstva o prijavljivanju svojih prihoda, ali da su službenici Poreske uprave širom Srbije odgovarali "da oni o obavezi i načinu oporezivanja prihoda iz inostranstva ne znaju mnogo, da se to ne odnosi na frilensere, da (ih) Zakon ne prepoznaje i da nisu sigurni kako bi se to obračunavalo."
"Dodaju i da je premijerka Ana Brnabić najavila uvođenje olakšica i niza mera za privlačenje digitalnih nomada iz celog sveta kako bi ojačala privredu zemlje i obezbediti dodatni priliv deviza, a da se istovremeno domaći frilenseri koji već prihoduju iz inostranstva nametima teraju iz svoje zemlje."
 
Ključno:
radnici na Internetu koji su primili prihod iz inostranstva moraju platiti porez i doprinose na taj prihod

jesu zaposleni - nisu i to nije bitno jer si po zakonu oporezovan ako zaradiš čak i ako radiš bez zaposlenja. Isto je da nekom preduzeću ovde fakturišeš u dinarima - poreska će odma da naguzi doo gde je dokaz o plaćenim doprinosima po autorskom delu, honoraru... Da je dobio doznaku mislim da ga niko ne bi ni dirao ali primio je pare od strane firme, znaći honorar znaći porez..
jesu radili za pare - jesu, to je bitno.
jesu platili porez na taj prihod - nisu, to je bitno.

E sad ko je u ovom našem post-socijalizmu video da je određena grupa stanovništva koje prihoduje oporezovana prema posebnoj poreskoj stopi koja samo njima odgovara, 10% :d pa ko ne bi voleo da plaća 10% poreza, kako ćeš u 10% poreza ubaciti i poreze i doprinose?
Ako jedna grupa donosi umanjen prihod državi, onda ona mora da to traži na drugom mestu a to je protivustavno i sebi će da skoči u usta, što je teoretski nemoguće.

Da l to priča jedan ili drugi ministar, nema veze, ko god da je na vlasti će isto da priča.
A kad se pomenu taksisti, pa oni su realno sila koja može da blokira, "frilenseri" nisu, oni su mali deo stanovništva, nema ih ni ko zaposlenih u javnom sektoru u jednom većem gradu. Ne plaćaju porez, od njih se ne živi, živi se kad neko radi na crno npr. u Nemačkoj pa ovde rodbina primi doznake za pomoć, koje troši u zemlji jer, ostaju u zemlji i kupe stan u zemlji i plate gomilu taksi na stan na kvadrat skuplji tri puta nego u vreme druge vlasti. Sve to što uberu, služi da Ungolijant nahrani samu sebe

A taksisti voze kola po gradu, prestonici, koga briga za protest taxista u Nišu, e al kad blokiraju ova dva jadna mosta u BGu to već proizvodi opšti revolt. A ne vidim da su išta dobili sem da ih više mrze.
Advokati prosto neće da rade i država ne stoji, ovu svinju od sistema to ne zanima, trpi privreda, generiše se kriza a ceh štrajka advokata plaćaju najredovnije platiše.
Pa ja sad stvarno ne vidim gde tu neko ima obraza da kaže "10 % je ok" ... pa :lol
 
Ne znam zašto si vratio pare kada si ti sitna riba
Sta znam, reko bolje vratim ovo sitno nego da me proganjaju :)

Pa po trenutnom poreskom zakonu fizicko lice placa doprinose i zdrastveno a ne dobija ni zdrastveno ni staz, u kojoj to drzavi ima?
Po makedonskom modelu od 10% stoji da freelancer ne placa doprinose i zdrastveno samim tim verovatno ni ne ostvaruje ta prava
Po cistoj logici ekonomije, paori u britaniji dobijaju ozbiljne subvencije po hektaru obradjenje zemlje tako da se njima isplati da prodaju
za manje samim tim su konkurentniji. Istom tom logikom ako ce neko iz emirata da ponudi da napravi sajt za 1000e a ja moram da
ponudim da uradim taj isti sajt za 2000e jer moram 50% da dam drzavi naravno da ce klijent da izabere jeftiniju opciju. Nesmanjivanjem
poreza za ovu granu industrije drzava sama sebi sace zaradu. Sta mislite zasto je nastao izraz Outsource i zasto masovno firme iz bogatih
zemlja zaposljavaju nas, sigurno ne zato sto nas vole, nego cista racunica...

Ja uopste ne dolazim iz nova.rs/n1 tabora realno pola toga sto su obljavljivali su bla bla price, al realno smatram da bi makedonski model
bio Win-Win za obe strane...
 
Poslednja izmena:
Mnogo ste se raspricali,a ocigledno niste potkovani znanjem,kao ni ja.
Zato odgledajte ovaj video pa se onda prepucavajte.

 
Sta znam, reko bolje vratim ovo sitno nego da me proganjaju :)

Pa po trenutnom poreskom zakonu fizicko lice placa doprinose i zdrastveno a ne dobija ni zdrastveno ni staz, u kojoj to drzavi ima?
Po makedonskom modelu od 10% stoji da freelancer ne placa doprinose i zdrastveno samim tim verovatno ni ne ostvaruje ta prava
Po cistoj logici ekonomije, paori u britaniji dobijaju ozbiljne subvencije po hektaru obradjenje zemlje tako da se njima isplati da prodaju
za manje samim tim su konkurentniji. Istom tom logikom ako ce neko iz emirata da ponudi da napravi sajt za 1000e a ja moram da
ponudim da uradim taj isti sajt za 2000e jer moram 50% da dam drzavi naravno da ce klijent da izabere jeftiniju opciju. Nesmanjivanjem
poreza za ovu granu industrije drzava sama sebi sace zaradu. Sta mislite zasto je nastao izraz Outsource i zasto masovno firme iz bogatih
zemlja zaposljavaju nas, sigurno ne zato sto nas vole, nego cista racunica...

Ja uopste ne dolazim iz nova.rs/n1 tabora realno pola toga sto su obljavljivali su bla bla price, al realno smatram da bi makedonski model
bio Win-Win za obe strane...

Pa i u ministarstvu sigurno imaju računica i računica...
Ali nisi u pravu, evo po stavkama:
Prvo, staž dobijaš sigurno jer si u PIO fondu zaveden po JMBG, ubaciće ti da si radio po ugovoru, sistem je sad centralizovan a zdravstveno bi sigurno imao, jer kako misle da naplate nešto što nisi koristio, to je već pitanje za advokate.
Drugo, Makedonski model je makedonski model, mi ne živimo u MK jer tamo ima ukupno stanovnika malo više nego u BG, a nije valjda Srbija samo BG što se "frilensera" tiče.
Treće, Paori u Britaniji proizvode, kao i naši, hranu od koje i ti programeri žive na kraju krajeva, zato se to i subvencioniše. Ali niko ne subvencioniše strane kompanije na štetu domaćih a jednako je domaća i lokacija i radna snaga.
Četvrto, 50% ćeš davati državi ako svoju zaradu oporezuješ po našem zakonu, pa to niko zdrave pameti ne radi, što su ludi bili sa PR/agencijama, ne sigurno da daju pare državi nego da prođu jeftinije.
Peto, ovo kod nas nije "grana industrije" i Outsource je nastao u državama gde je npr. sat jednog umetnika 400USD legalno oporezovanih bruto a ne 10USD neprijavljenih kao kod nas. Ako nisi primetio, i "struka" je stala uz to, jer država je uradila sve što je mogla da uradi da bi zaštitila veće sisteme, oni plaćaju porez redovnije i čine "granu industrije" umesto da uporedo i podrži samostalne umetnike, preduzetnike itd itd
 
Pa i u ministarstvu sigurno imaju računica i računica...
Ali nisi u pravu, evo po stavkama:
Prvo, staž dobijaš sigurno jer si u PIO fondu zaveden po JMBG, ubaciće ti da si radio po ugovoru, sistem je sad centralizovan a zdravstveno bi sigurno imao, jer kako misle da naplate nešto što nisi koristio, to je već pitanje za advokate.
Drugo, Makedonski model je makedonski model, mi ne živimo u MK jer tamo ima ukupno stanovnika malo više nego u BG, a nije valjda Srbija samo BG što se "frilensera" tiče.
Treće, Paori u Britaniji proizvode, kao i naši, hranu od koje i ti programeri žive na kraju krajeva, zato se to i subvencioniše. Ali niko ne subvencioniše strane kompanije na štetu domaćih a jednako je domaća i lokacija i radna snaga.
Četvrto, 50% ćeš davati državi ako svoju zaradu oporezuješ po našem zakonu, pa to niko zdrave pameti ne radi, što su ludi bili sa PR/agencijama, ne sigurno da daju pare državi nego da prođu jeftinije.
Peto, ovo kod nas nije "grana industrije" i Outsource je nastao u državama gde je npr. sat jednog umetnika 400USD legalno oporezovanih bruto a ne 10USD neprijavljenih kao kod nas. Ako nisi primetio, i "struka" je stala uz to, jer država je uradila sve što je mogla da uradi da bi zaštitila veće sisteme, oni plaćaju porez redovnije i čine "granu industrije" umesto da uporedo i podrži samostalne umetnike, preduzetnike itd itd

1.Ovo za staz i da ce retroaktvino da ubace prvi put cujem i cisto sumljam.. Najbolje bi bilo da pitamo nekog sto se prijavio sad da li su mu uplatili staz, znam i koga.
2.Kavke veze ima broj stanovnika sa dobrom stranom Makedonskog modela?
3.Ali niko ne subvencioniše strane kompanije na štetu domaćih a jednako je domaća i lokacija i radna snaga. < lol zar nije juce neko objavio da neka nemacka IT firma u Novom Sadu dobija od Srbije 9.5mil eura subvencije, pa kod nas to vec rade godinama u nazad... stim sto to opet nema nikakve veze sa mojom prostom racunicom da sa manjim porezom u internet svetu si konkuretniji a to nije lokalni biznis pa da ti se zasniva na tome sto imas dobro tlo za maline vec su sve zemlje koje imaju internet u igri i cena ce samo da pada
4.Pa po zakonu kao fizicko lice sa svim doprinosima treba valjda 47% da das. Sad jedino da se prebacujes u doo ili pausal al opet za sitnu buraniju koja zaradi 200-500e to mu dodje u nekim slucajevim jos gore..
5.Pa sta znam ja iskreno nisam toliko drustven covek al ako znam 50 ljudi mogu bez problema da nabrojim odma njih 5 da rade bar powremeno preko neta. realno ima bar 100.000 ljudi sigruno u Srbiji koji freelancuju bar na sitno.. Da li je ekonomski bolje uzeti njima 10% ili ih ugasiti i poslati na socijalu sta znam vreme ce pokazati mada koliko vidim ti mu ovde ironicno dajes, tako a ne znam ni sto se raspravljam sa tobom :)
 
Poslednja izmena:
Sta znam, reko bolje vratim ovo sitno nego da me proganjaju :)

Pa po trenutnom poreskom zakonu fizicko lice placa doprinose i zdrastveno a ne dobija ni zdrastveno ni staz, u kojoj to drzavi ima?
Po makedonskom modelu od 10% stoji da freelancer ne placa doprinose i zdrastveno samim tim verovatno ni ne ostvaruje ta prava
Po cistoj logici ekonomije, paori u britaniji dobijaju ozbiljne subvencije po hektaru obradjenje zemlje tako da se njima isplati da prodaju
za manje samim tim su konkurentniji. Istom tom logikom ako ce neko iz emirata da ponudi da napravi sajt za 1000e a ja moram da
ponudim da uradim taj isti sajt za 2000e jer moram 50% da dam drzavi naravno da ce klijent da izabere jeftiniju opciju. Nesmanjivanjem
poreza za ovu granu industrije drzava sama sebi sace zaradu. Sta mislite zasto je nastao izraz Outsource i zasto masovno firme iz bogatih
zemlja zaposljavaju nas, sigurno ne zato sto nas vole, nego cista racunica...

Ja uopste ne dolazim iz nova.rs/n1 tabora realno pola toga sto su obljavljivali su bla bla price, al realno smatram da bi makedonski model
bio Win-Win za obe strane...
Ja bih se na tvom mestu opustio. Previše je ljudi koji neće da plate porez i ova država je nesposobna da isti naplati ili reguliše.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Prvo, staž dobijaš sigurno jer si u PIO fondu zaveden po JMBG, ubaciće ti da si radio po ugovoru, sistem je sad centralizovan a zdravstveno bi sigurno imao, jer kako misle da naplate nešto što nisi koristio, to je već pitanje za advokate.
Ne mozes tako proizvoljno pricati. Ne dobijas staz SIGURNO, vec ga sigurno NE DOBIJAS, jer nije postojala ni zakonska mogucnost do decembra 2019. Malo koji zakon moze da vazi retroaktivno, a ovde to sigurno nije slucaj (niti je predvidjeno).
Ne mozes biti retroaktivno zaduzen za zdravstveno osiguranje, kad ga opet zakonski nisi imao i nisi mogao koristiti.
 
Nazad
Vrh Dno