Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Da Bog da potrošili na lekove....
 
Potvrdio je admin grupe da mu je lik dostavio papire koji to potvrđuju, okačiće kasnije.
 
Ovde nedostaje i to koliko je čovek zaradio za to vreme, da bi sve mogli da stavimo u neku perspektivu. Da je mnogo da plati, mnogo je, ali opet, nije potpuna informacija.
 
Bez obzira na kletve , plašim se da će frilenseri morati dodatno da se zaduze za lekove jer će ovo uništiti mnoge mlade živote.
 
Ja jesam legalan sada i već nekoliko godina , ali ne verujem da ima znatan broj freelancera koji su bili 100% legalni od samog početka.

Ako neko misli da ljudi imaju od čega da plate 50-100k evra poreza, taj živi u Diznilendu. Taj novac je davno potrošen na tekuće troškove.

Što neko reče već, mnogi se živi neće predati ako dođe do kazne zatvora od 10+ godina. Biće velikih životnih drama ako se ostvari ono što su zakonodavci naumili...

Послато са SM-N985F помоћу Тапатока
 
Ovde nedostaje i to koliko je čovek zaradio za to vreme, da bi sve mogli da stavimo u neku perspektivu. Da je mnogo da plati, mnogo je, ali opet, nije potpuna informacija.

Vidi, taman da je za tih 4 godine zaradio 50 miliona (a nema šanse da jeste), ovo je bezobrazno visoka cifra, razrezana na mafijaško-reketaški način.
7 miliona je drugari 60K € - koliko neko treba da zaradi za 4 godine da bi platio toliki harač?
Čak i da je zarađivao mesečno oko 2,5K € i da su odlučili da mu to naplate, ne radi se to na ovaj način. Ovo kao da mu zakucali zelenaši na vrata, a ne neki državni organ.
Taksi mafiji su dali da ne plaćaju porez decenijama, dobili pride i pomoć države, a ovom čoveku zavrću šiju u cilju pokazne vežbe zastrašivanja ostalih po sistemu “sad ćete da vidite šta možemo da vam uradimo ako ne platite”.
 
koliko vidim iz starog thread-a na ES (2014), te godine je zaradio 70k$. Slazem se da je on primer za zastrasivanje i zabrana duzeg reprograma je sramotna, ali ipak su to iznosi sa kojima tesko mozes da plivas ispod radara 2020. Njega ne mogu da svrstam u istu kategoriju sa osobama koji mesecno nakuckaju 200-300 evra i to im je jedini izvor prihoda, a isti cine vecinu lokalne freelance zajednice.
 
Poslednja izmena:
O ovome pričam, poreski dug ne može da se obriše. Možeš samo da se kockaš da li će te poreska uprava nagaziti pre nego što prođe rok od 5 godina kako bi zastareo. Loš zakon je i dalje zakon, bio je na snazi i u prošlosti a na snazi je i dan danas. To što se nije primenjivao u prošlosti nije bilo nikakvo opravdanje za njegovo nepoštovanje.

Trenutno jedino što može da se promeni jeste da se ono malo freelancera koji plaćaju porez i nemaju putera na glavi krenu u pregovore sa ministrom finansija kako bi se napravio bolji zakon, ali dok se on usvoji proći će dosta vremena. Do tada će stari zakon biti i dalje na snazi i poreski dug će se nagomilavati.
 
Frilenseri u Srbiji prosečno zarađuju 80.000 dinara mesečno bruto

Analiza Centra za istraživanje javnih politika pokazala je da domaći frilenseri u proseku zarađuju 80.000 dinara mesečno u bruto iznosu, ali i da te zarade nisu redovne i unapred zagarantovane, a procene Centra su da je njihov godišnji poreski dug oko 270.000 dinara ili 2.300 evra.

Kada je reč o iznos zarada frilensera, Centar u saopštenju upozorava da žene u frilensingu u proseku zarađuju oko 60.000 dinara bruto mesečno, za razliku od "opšteg" frilenserskog proseka od bruto 80.000 dinara na mesečnom nivou, naglašavajući da se radi o zaradama koje su ostvarivane pre izbijanja pandemije, tokom koje je smanjena potražnja za uslugama frilensera iz Srbije.
 
Vidi, taman da je za tih 4 godine zaradio 50 miliona (a nema šanse da jeste), ovo je bezobrazno visoka cifra, razrezana na mafijaško-reketaški način.
7 miliona je drugari 60K € - koliko neko treba da zaradi za 4 godine da bi platio toliki harač?
Čak i da je zarađivao mesečno oko 2,5K € i da su odlučili da mu to naplate, ne radi se to na ovaj način. Ovo kao da mu zakucali zelenaši na vrata, a ne neki državni organ.

Pa kad je bila prica o testu samostalnosti ljudi su pricali da zaradjuju po 3,4,5k evra mesecno, taman toliko da ostanu pausalci tako da ako je on zaradjivao u proseku 4k, onda je jos i dobro prosao jer mu dodje da regularno placa sve ono sto nije do sada bez kamate (ali odjednom, svojom krivicom).

Medjutim, vratimo se ovde na pocetak. Zasto ljudi koji zaradjuju hiljade dolara mesecno ocekuju da samo dizu novac sa racuna i da nikome nista ne prijavljuju. Razlog vise ako to traje godinama a u proslosti su pausalci imali i te kako dobre uslove. Mogao je da podize toliki novac sa 200-ak evra doprinosa a uz to 100% legalno. Zao mi je coveka ali stvarno ne mogu da nadjem opravdanje. Da je pao na testu samostalnosti, mislio ovo ili ono ali ako nije nista platio onda zaista ne bih zeleo da komentarisem a i nemamo sve informacije.

Uglavnom, pitanje je sta da rade oni koji zaradju po par stotina mesecno. Mislim da one do 200-300 evra nece ni da diraju jer to ne bi imalo smisla, preko toga je vec diskutabilno i treba raditi na tome da se napravi bar neki nacrt umesto sto se bavimo temama koje stvarno nisu za ovde jer ako neko godinama radi i ne zeli da placa nista onda ni ne treba da bude gost u temi.

Oni sa 800 evra ili vise mesecno i vise klijenata mogu komotno da budu pausalci ili sa isplatom licne zarade. Znaci problematicna je grupa od 300 do 800e - verujem da njih ima puno pa bi se za njih trebalo traziti resenje jer za ostale vec postoji.
 
Suština nije da li treba da se plaća ili ne treba. Naravno da treba.

Ali, složićeš se da mi ne živimo u Nemačkoj gde je sve skockano cakum-pakum, svi plaćaju svoje obaveze, sve funkcioniše kako treba, pa je red da pametnjakovića koji misli da može da prevari sistem odvaliti od života sa hiper kaznom.
Ovo je Srbija, gde ništa ne funkcioniše kako treba, a ako nastavim da pišem zaglibiću duboko u politiku, a to mi nije namera.
Suština je u tome da onaj ko treba nije radio svoj posao, a sada kad se vide ozbiljne rupe u budžetu, hajde da se uzme preko noći ono što je bila obaveza plaćanja u periodu od par godina.
A ovamo neki ne plaćaju porez godinama i boli ih uvo za to.

Poenta je da se to ne radi na ovakav način, ovako rade zelenaši, reketaši i mafijaši.
 
Poslednja izmena:
Pa i nije odvaljen "hiper kaznom", nego samo porezom.

Inače, kod odlaganja plaćanja poreskog duga se otpisuje 50% kamate.
 
Šta se dešava sa Western Union uplatama fizičkog lica ka fizičkom licu? Kako se to tretira i ko može da me ubedi da nije poslato od nekoliko rođaka, bude toga oko par hiljada godišnje, u iznosima od po 100-200 €? Pa nije valjda da će sva rodbina gastarbajtera koji žive u inostranstvu i šalju svojim roditeljima/familiji novac Western Unionom plaćati -50% od tih iznosa (a to može da bude i po 10.000 € godišnje) ? Takođe i Skrill i Neteller isto ide od fizičkih lica ka fizičkom licu (meni), iznos je sličan na godišnjem nivou. Odakle pravo PU jedne države da njuška po online accountima određenih fizičkih lica?

Koliko znam ako ti roditelji salju pare oslobodjen si poreza, ne znam da li vazi za dalje rodjake, ovako fizicko lice -> fizicko lice stavka 4) ostalo 10-20% poreza, ja pitao jos davno da mi drug posalje pare iz inostranstva
 
Čekaj, hoćeš da kažeš da je po tebi ok da puste čoveka da ne plaća ništa 4 godine, a onda mu preko noći saberu ceh sa kamatom i nalože da plati u cugu?
Pri tome, pitaj Boga koliko firmi godinama ne plaća porez i puj pike.
 
Da, i nisu ga obavestili pre 4 godine da treba da placa i sad je samo on kriv, kako da ne. Vise ljudi se javilo tamo da je islo u poresku svake godine i pitali kako da rese svoj status da se jednog dana ne desi upravo ovo sto se desava a poreska nikad nije znala da im odgovori. Ako neko ima nesto napismeno treba da angazuje advokata pa do Strazbura ako treba.
 
Čekaj, hoćeš da kažeš da je po tebi ok da puste čoveka da ne plaća ništa 4 godine, a onda mu preko noći saberu ceh sa kamatom i nalože da plati u cugu?
Pri tome, pitaj Boga koliko firmi godinama ne plaća porez i puj pike.

Pa bilo je i godinama da burzuji i neke firme ne placaju struju i da im nikad ne gase i ako duguju milione, pa valjda kazu i da zeljko m ne placa porez, pevaci i pevaljke se vec zna... Al nemoj mo o nepravdi to je rupa bez dna.
Pazi ovde neki ljudi su placali uredno porez i naravno da im smeta kad kazes da nisi platio porez a oni jesu. Bukvalno ispadnu da si oni budale, i sad doslo 5 minuta pa mora malo da se posoli :).
Al realno krivi su i freelanceri i poreska uprava, stim sto iskreno po meni ja bi u ovom slucaju dodao 30% vise krvice na poresku, tj nisu samo oni krivi oni su pustali ovo iz razloga, samo ako su odlucili da promene politiku u zemlji
nije im fazon da sad retroaktivno udaraju po usima
Ja se samo nadam da ovaj lik nema nesto na svoje ime i da je izvadio pasos na vreme :)...
 
Da, i nisu ga obavestili pre 4 godine da treba da placa i sad je samo on kriv, kako da ne. Vise ljudi se javilo tamo da je islo u poresku svake godine i pitali kako da rese svoj status da se jednog dana ne desi upravo ovo sto se desava a poreska nikad nije znala da im odgovori. Ako neko ima nesto napismeno treba da angazuje advokata pa do Strazbura ako treba.

Pa pazi ako stvarno ima napismeno iz poreske tako nesto, mogu da mu se sagnu, al cisto sumljam. Problem je u tome sto je to bilo u vecini slucajeva neformalno, jer ljudi u poreskoj su znali da trenutna i politika vlasti poslednjih godina je da to dopustaju,
kao sto se dopustalo sve i svasta. Al neko odlucio da promeni politiku preko noci, znaci da su hteli to na fino, rekli bi slusajte od danas ide striktno tako i tako ko ne slusa bica odma sakcionisan, a ne na ovaj fazon e znas druze za to sto smo te pustali
godinama e pa mozda i nismo xD.

Zakonski ja mislim da svako ko plati ovako porez ko freelancer moze da tuzi Srbiju do Strazbura zbog toga sto placas zdrastveno i Pio a ne dobijas isto, sto bukvalno znaci da te drzava tera da placas za nista( bar ja mislim nisam advokat )

Inace ako je stvarno udarao 4k eura realno za 300e pausala stvaro se ispalio... A ako poreska moze 5 godina u nazad da ganje moze li on da retroaktivno otvori pausal 5 godina u nazad xD
 
Poslednja izmena:
Moraju ljudi drastično da promene smer razmišljanja i stav po ovom pitanju. Zakon je strog i loš, ali je zakon, i zakon mora da se poštuje ako ne želite da imate problema sa državnim organima. Ovo je prilično drastičan primer šta može da se dogodi. Sa 7.7 miliona dinara već spada u kategoriju krivičnog gonjenja, a s obzirom da ne namerava da plati, osim blokiranih računa u bankama će najverovatnije provesti neko vreme zatvoru. Automatski je diskvalifikovan za bilo šta što traži potvrdu da nije prethodno osuđivan, a poreska uprava će namirivati taj dug sa tekućeg računa kada bude našao posao.

Moj dobronameran savet ljudima je da se ne šale i da poštuju zakon, jer time činite najpre sebi uslugu a onda tek državi. Kao fizičko lice ste u najlošijem položaju što se tiče zakona jer odgovarate neograničeno celokupnom imovinom, za razliku od privrednih društava čija je odgovornost ograničena.
 
Čekaj, hoćeš da kažeš da je po tebi ok da puste čoveka da ne plaća ništa 4 godine, a onda mu preko noći saberu ceh sa kamatom i nalože da plati u cugu?
Pri tome, pitaj Boga koliko firmi godinama ne plaća porez i puj pike.


Zakon je vrlo jasan što se tičeovih prihoda i to što je neki blentavi službenik u poreskoj upravi rekao nešto nesuvislo ne oslobađa odgovornosti sve ove ljude. Ko misli da može godinama da radi i naplaćuje tako velike iznose da dosegne iznos duga od 7.7 miliona dinara, čak i sa kamatama, nije ništa bolji od tog službenika.

Sa državnim organima se komunicira u pisanoj formi, a o poslovanju se razgovara sa advokatima i knjigovođama.
 
Još samo da počnemo da živimo u pravno uređenoj državi.
 
Ma status "frilensera" je regulisan od kad postoji preduzetnik u našem pravno-ekonomskom sistemu, knjigovodstvu. Ali cela priča oko "frilensera" je krenula sa ovim manjim uplatama, baš mi je čudno čemu toliki rizik sa tim većim uplatama...
 
Koliko znam ako ti roditelji salju pare oslobodjen si poreza, ne znam da li vazi za dalje rodjake, ovako fizicko lice -> fizicko lice stavka 4) ostalo 10-20% poreza, ja pitao jos davno da mi drug posalje pare iz inostranstva

Kakve veze ima šalju li ti roditelji, brat, rođak ili prvi komšija ako te izuzetno voli i hoće da ti pomaže? Pa neće nam valjda tražiti rodoslov? Uostalom, zašto nas Western Union i slični servisi nisu upozoravali godinama na to da to što dobijemo nije naš iznos, nego moramo da prijavimo porez državi i platimo ga ?
 
Ako ti šalje roditelj, supružnik pare, dostaviš poreskoj dokaz da je tamo gde je on plaćen porez na to što je zaradio, Srbija ima sa većinom država ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. E sad, ako taj tamo radi na crno, pa nije platio porez...
 
Nazad
Vrh Dno