Šta je novo?

Framework - modularni laptopovi

Sve to pije vodu ako ti dodaci ne budu preskupi, u suprotnom "džaba su krečili"
I dalje je isplativo sa trenutnim cenama. Alternativa tome je da zameniš ceo laptop što bi svakako izašlo mnogo više novca. :/ Danas Lenovo 14" laptopovi sa 6800U koštaju tipa 1400-1500 evra, kao i većina drugih ultrabook-ova tog ranga i kvaliteta. Ovako samo matična sa procesorom (novije generacije, pritom) izađe nekih 750-800. Nije idealno, nije džabe, ali opet isplativije.

Plus, ako na jednom laptopu nešto rikne, ode baterija, ode trackpad, možda tastatura, može se čovek slikati. Šalje na servis, ko zna da li će popraviti i kada, ako uopšte i poprave. Ovako se samo uzme zamenski element i sve rešeno za pet minuta.

Jedino što su gadni laptopovi užas, ali i to je subjektivno.
 
Subjektivno, meni su skroz ok i po izgledu, a proizvod je fantazija!
 
Ovako samo matična sa procesorom (novije generacije, pritom) izađe nekih 750-800. Nije idealno, nije džabe, ali opet isplativije.
Ja trazio plocu sa cpu 8550 za neki lenovo, i to skoro.. pre 3-4 meseca. 1200e :)
Tako da mislim da ovo ne pije vodu..

Poseban problem se javlja sa garancijom na sve ovo..
 
Ja trazio plocu sa cpu 8550 za neki lenovo, i to skoro.. pre 3-4 meseca. 1200e :)
Tako da mislim da ovo ne pije vodu..

Poseban problem se javlja sa garancijom na sve ovo..
Kako misliš ne pije vodu, to su zvanične cene. 😄 Eto jedan više razlog da se pobegne od gramzivih mega-korporacija, kvazi ovlašćenih servisa, itd.


i7-1360P sa matičnom je 799, i5-1340P je 509, Ryzen 7 7000 serija sa pločom 799 pre-order, Ryzen 5 509, itd itd.
 
Poslednja izmena:
Da,koliko vidim CM je najavio kuciste za ove ploce,tako da mozete da koristite kao obican PC. Jako zanimljivo.
 
Još jedan (svež) pogled na frame.work:
 
Detalji o ekranu na 16" modelu
The Framework Laptop 16 has 2560x1600 resolution, a 100% DCI-P3 color gamut, variable refresh rate up to 165Hz, 9ms rise+fall time, 1500:1 contrast, and an unusually high 500 nit brightness. We’re also using the same matte top surface...
Mada ja i dalje mislim da su velike rezolucije bespotrebne na laptop ekranima i da bi 1920x1200 opcija bila bolji izbor, ali takvi su trendovi
 
Da,i meni bi za 16" isao vise 1920x, sto zbog baterije,a i realno ne vidim razliku :)
 
Sve ste napisali,osim kako ga kupiti,kada koliko vidim ,nema isporuke za Srbiju?
 
Čitam i ne verujem šta neki pišu. Kako može laptop da bude dobar, kad ima zalemljenu memoriju i ssd? Ovako treba laptopovi da se prave. CPU za lap je na žalost nemoguće staviti u podnožje jer se ne prave. Pričaju o zaštiti prirode, a sve više stvari se baca. Ovo je jedini ispravni put.
 
Sve ste napisali,osim kako ga kupiti,kada koliko vidim ,nema isporuke za Srbiju?
Za sada samo ovde
  • United States (not including outlying territories)
  • Canada
  • United Kingdom
  • Germany
  • France
  • Ireland
  • Netherlands
  • Austria
  • Australia
Tj. pa kome treba, mora da nađe način da ga donese iz jedne od ovih zemalja
 
Da li ima nesto sto je dobra cena,koliko vidim,nema neke dobre ponude?
 
Da li ima nesto sto je dobra cena,koliko vidim,nema neke dobre ponude?
Ako očekuješ istu cenu kao što imaju HP, Lenovo, Huawei modeli... sa istom CPU/RAM/SSD kombinacijom, načekaćeš se. Prvo, manji proizvođači imaju bar 2 reda veličine manju prodaju, i moraju imati veću maržu. Čak i kada prepakuju ODM modele (Clevo, Tongfang...), a kamoli kada prave potpuno novi proizvod, što je slučaj sa Framework računarima. A drugo, ovde se plaća nešto što drugi ne nude, tj. mogućnost da (kasnije) rekonfigurišeš laptop po potrebi. I dalje ima proizvođača/modela kod kojih se neke stvari relativno lako menjaju (RAM i SSD pre svega), ali niko nema mogućnost jednostavne promene ploče sa procesorom novije generacije ili I/O portova. I na kraju, uštedećeš ~200€ ako ga sam budeš sklapao, umesto da ga kupiš sklopljenog :D A onda je već konkurentatan i cenom (košta isto koliko i npr. Dell XPS 13 sa Core i7-1360P / 32GB /1 TB SSD)
 
Poslednja izmena:
Malo mi je jedino cudno ovo sa amd frameworkom i rasporedom tih portova,nadam se da ce to srediti u nekoj 1.1 izvedbi. Sve ostalo je bez zamerke,pogotovo baterija.
 
Sta je HEY? Koja je to platforma?
Ja cekam jos malo da padnu polovni pa da probam,za nove koliko znam nema shipping kod nas,najblize austrija.
Ali mi se cini da im je trenutno najveci problem firmware i bios, gde su ocigledno jako usporili,da li nemaju ljudi ili sta je. Pretpostavljam da ce recimo za 6-9 meseci da se iscupaju iz toga pa da imamo pravu podrsku i za softver.
 
HEY je email klijent kao Gmail, DHH je jedan od osnivaca, pre Frameworka je 20 godina koristio iskljucivo Mac. Koliko vidim Ryzen platforma nema tih problema oko bios-a kao Intel.
 
Nazad
Vrh Dno