Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
3wxg6.jpg

2enb9z8.jpg


Nemam Flickr. pa evo ovako... dve fotkice sa Zlatibora.
 
Poslednja izmena:
Ovde sam koristio jos jednu fotografiju bez ND filtera sa koje sam preneo ovog ribolovca u prvom planu i jos po nekog njegovog kolegu :p

RAW + LR obrada, i postavljena fotka nakon finalne obrade u PS...
098A2655 - 2.jpg

Fisherman on Neretva... by Nenad Ristic, on Flickr
 
Odlicna fotka

Sent from my tablet using Tapatalk
 
Extra. U svakom pogledu.

Sent from my MX4 using Tapatalk
 
@mikiPSY
@hunder
Hvala lepo :)
Sve se fino pogodilo da napravim jedu koja nije samo razglednica kao vecina ostalih :)

@a c a
Fotografski, estetski, likovno, ovo nije dobro... Ali kao uspomena sa putovanja nekada kada ih pogledas da se prisetis gde si bio, za tako nesto dovoljno su dobre :)

@ATI`
Prva fantazija :) Drugoj fali fizicka povezanost planova... Los balans kadara... Deluje kao da si sve iza prvog plana nalepio, ima ga previse a sustinski nema nista zanimljivo u prvom planu uz to sece sve sto je ispred sto bi oko zelelo da vidi :p Treca je isto odlicna :) Kolorit, svetlo, ostrina, na sve 3 top.
------------------------------------------------------------------

Ne mari mnogo za moje napore da napravim fotku, ona hoce zagrljaj :D Ispalo je tako da je svako dobio ono sto je zeleo :)

RAW + LR obrada, i postavljena fotka nakon finalne obrade u PS...
9D0A9374 - 2.jpg

I am so happy :)))))) by Nenad Ristic, on Flickr
 
@zajebani

U pravu si za drugu ali vrh je takav da nisam imao ništa zanimljivo za prvi plan ali mi pogled u daljinu prema Moračkoj Kapi bio dobar. Uz to je bio tako jak vetar da sam jači doživeo samo na Kučkom Komu jednom, a ja izašao sa temperaturom jer nisam hteo da odustanem naravno pa nisam se mnogo zadržavao. :)

@drdekzar

Orlići su majstori poziranja. :)
 
Poslednja izmena:
Ne fotkam pejzaze i slicno ali volim da vidim lepe fotografije i sva vam cast deco .... zajebani Neretva kida, pecaros mi je cak visak ..... Ati , super fotke ..... Luka, macak je top :)

Od mene standardno :)



 
Odlican pogled na Kotor

Sent from my XT1650 using Tapatalk
 
@MR.BIG
Fala kolega :) Ribolovac igara vaznu ulogu u kompozciji kadra i daje narativni konteks fotografiji. Sustinski uvek treba da postoji teznja da se fotografijom prenese emocija/prica, ali ne uvek po svaku cenu ako u kadru nema dovoljno elemenata za tako nesto... Sasvim je dovoljno da bude dobro ukomponovana i lepa, sto bi rekli lepa ko slika :) Pogresno je da se prica sklapa od elemnata gde je realno nema, i da to bude sustina osnovni motiv kadra, jos kada se na to doda najcesce mlaka produkcija onda to na kraju bude jedno veliko nista.... Ovako kada se na top produciranoj razglednici doda narativni kontekst kroz minimalsiticki pristup, sto znaci da ne igra glavnu ulogu vec samo dopunjava sustinu kadara, to je za mene prava stvar, znaci ili ovako, ili cista ulicna/dokumentarna fotografija gde sustina prica/emocija, dominiraju nad svim ostalim elementima dobre fotografije.

@ATI`
Odlican je Kotor :)

@old_bookmaker
Ne moze to tako da se gleda... Bitan je konteks. To sto vidis samo je preporuka gde bi trebalo da se sece, i estetski gledano ta preporuka je na mestu. Daleko je vaznije sta vidis kada pogledas fotografiju, ili kadar na terenu prilikom fotkanja, dali mozes da kazes da nije dobra zato sto nije ispratila taj sablon ? Isto pitanje moze da se postavi i za gore postavljenu "Fisherman on Neretva..." koja se nikako ne uklapa u pravilo trecine, jedna trecina nebo dve trecine zemlja, ili obrnuto, a fotka odlicna ;)
Recimo ovaj cika https://www.flickr.com/photos/66984294@N02/page1 moze da otvori kasapnicu :p koliko secka gde ne bi trebalo i to u ovim reziranim kadorvima sa profi modelima, a jedan je od najboljih portretnih fotografa. Znaci moze cak i kod ovakvih kadrova da se odstupa od te preporuke ako je to secenje estetski dobro upakovano u kadar, a kamoli kod spontano nastalih fotografija. To je nesto sto iz knjiga ne moze da se naci. Kreirati likovno i estetski dobro delo, sliku, fotografiju, stvar je pre svega talenta i licne percepcije. Zato cesto kazem da je previse bubanja u umetnosti kamen spoticanja, a najgore je kada neko krene slepo da prati sve sto je negde zapisano, ali bez umerene edukacije ne moze da se napreduje na pravi nacin.
 
Poslednja izmena:
@mikiPSY
@hunder
Hvala lepo :)
Sve se fino pogodilo da napravim jedu koja nije samo razglednica kao vecina ostalih :)

@a c a
Fotografski, estetski, likovno, ovo nije dobro... Ali kao uspomena sa putovanja nekada kada ih pogledas da se prisetis gde si bio, za tako nesto dovoljno su dobre :)

@ATI`
Prva fantazija :) Drugoj fali fizicka povezanost planova... Los balans kadara... Deluje kao da si sve iza prvog plana nalepio, ima ga previse a sustinski nema nista zanimljivo u prvom planu uz to sece sve sto je ispred sto bi oko zelelo da vidi :p Treca je isto odlicna :) Kolorit, svetlo, ostrina, na sve 3 top.
------------------------------------------------------------------

Ne mari mnogo za moje napore da napravim fotku, ona hoce zagrljaj :D Ispalo je tako da je svako dobio ono sto je zeleo :)

RAW + LR obrada, i postavljena fotka nakon finalne obrade u PS...
Pogledajte prilog 231062

Jel njen džemper bio bele boje ili roze ?
 
Nije bio bele, nesto izmedju roze i plave...
 
A ok, ok
 
^
Dosta sarena fotka, prikladno modelu :) ali i u tom sarenilu treba uvesti neki red... Kako sam ja to doziveo i uredio moze se videti na finalnoj fotografiji postavljenoj na flickr i predhodnoj strani foruma u orginalnoj poruci. Primer postavljen u atacmentu prikazuje raw i fotku posle LR obrade, bez PS obrade.
 
Devojčica pravi selfie sa 5DIV, u čemu je problem?! :D
Dobra fotka, Nenade :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Fotografija je lepa, tu nema šta da se priča.

Međutim, od Nenada ja očekujem samo najbolje. Zbog toga i prethodila ona mala "prozivka", bez namere da ga ispravljam u bilo čemu. Meni "uši odzvanjaju" od njegovog: "Kompozicija, kadriranje, ...", a on sam u ovom slučaju to nije uradio kako treba.

Verujem da je neko drugi okačio takvu sliku da bi mu on prvi skrenuo pažnju na "odsecanje" udova. :)
 
^
Nema osnove da ocekujes najbolje jer ja imam samo 2god vise u fotografiji od tebe, a tesko da ces sada kada si na pocetku uspeti da prepoznas najbolje, to vazi i za mene, mada i kasnije sve je to individualno.
Ne vezano za to sto je ovo totalno spontano nastala fotka (priso kamerom da je uslikam dok sedi na klupi a ona krenula da me zagrli :) ) ako je to sto vidis u tvojim ocima lepo, dobro, kvalitetno, onda je to to... Ne moze da se kaze da je uradjeno pogresno a da ti je istovremno i dobro/lepo, jer postavlja se pitanje ko ili sta ti to odredjuje da nije dobro uradjeno ako je tebi fotografija dobra.
Pravila u umetnosti postoje samo u komercijalnom delu, i menjaju se zavisno od trendova, van komercijale ne postoje nikakva pravila i ako se cesto pisani tekstvi na temu umetnosti koji definisu i objasnjavaju sta je dobro a sta ne, nazivju pravilom. Jednostavno pravila i umetnost ne idu zajedno, pravila ogranicavaju a umetnost to ne trpi, ali sve to sto je neko relevantan anlizom ostavio kao definicuju lepoga, i objasnjenje zasto je nasem oku nesto lepo, dobro je da se zna i pre svega da se razume. Dobro je da se zna i podsvesno da utice na nase individulane estetske norme, ali nije dobro kada se to znanje dozivljava kao pravilo sto samim tim znaci da je sve van tih okvira pogresno... Zato je umetnost jedna veoma subjektivna kategorija, i ne postoji gotovo nista sto moze da se podvede pod ispravno ili pogresno. Primetices da u kometarima nista ne anliziram kroz prizmu pravila, trudim se da izbegnem sve sto je subjektivno ili stvar ukusa, ili napisem da je to u mojim ocima tako, znaci subjetivno misljenje.

Nastavi da analiziras sve fotke koje su tebi zanimljive jer to je jedan od nacina da napredujes na polju fotografije, ali gledaj da budu od poznatih i priznatih autora, i poznate fotke, videces kroz analizu i edukaciju da je na mnogim fotografijama prekrseno sve sto se moze prekrsiti od "pravila" a fotka i dalje odlicna... Kada budes uspeo da dozivis i razumes zasto su te fotke tako dobre a van svakog "pravila", onda ce i tvoj rad poceti rapidno da napreduje :) Ovo sve sto sam ti napisao nema preterane veze sa mojom fotografijom, vise je podraska analitickom pristupu i neko moje vidjenje sta iz toga proizilazi, a uvek se trudi se da koroz analizu sageldas i siri kontekst, van nastrebanih pravila, znaci kako tebi to sto vidis izgleda na nekom individulnom nivou, jer daleko je bitnije kakav je opsti utisak o fotografiji nego da li je sve u skladu sa nekim "pravilima"... Tako da samo nastavi u tom smeru uz dosta prakse ;)

Skrenuo bi paznju ako smatram da to estetski nije dobro, a ne zato sto je negde zapisano da ne bi trebalo tako da se uradi ;) Mnogo toga znam ali ne razmisljam o tome, ni dok radim na svojim fotografijama, ni kada komentarisem tudje, kod mene je sve stvar osecaja :)

@ Luka.
Hvala kolega :) Ovo sto sam njemu napisao vazi i za tebe :p Sve sto radite i analizirate, radite sa razumevanjem :)
 
Poslednja izmena:
Daleko sam ja od umetnosti. :)

Ne mogu svoj mozak da "prešaltam" na taj kolosek tako lako. Ono sam napisao (prvi komentar) da bi i nama potpunim amaterima dao objašnjenje zašto je to tako ispalo, s obzirom da ti najviše pišeš i skrećeš pažnju drugima na kadriranje, kompoziciju, zlatni presek (njega ne pominješ puno ali zna da se provuče kroz diskusiju), ..., itd. To ne smatram lošom praksom, naprotiv, jer sam upravo zbog toga i sam počeo da gledam fotografije na taj način.

Kao što sam rekao slika je lepa, kolorit takođe, samo sam hteo da čujem "objašnjenje" zbog čega si to tako uradio. Znam da je tu sve spontano ispalo jer i sam imam gomilu fotografija koje su slične toj jer uglavnom slikam decu tog ili sličnog uzrasta.

Ja zaista cenim tvoj trud i rad, bez obzira što stalno napominješ da si "samo" dve godine u ovoj priči. Nekako si se sam nametnuo u ovim temama kao guru (ne kao Pepe :d) jer drugi uglavnom ne analiziraju tuđe i svoje slike.

U ovoj temi je potrebno da neko nešto piše i analizira na način na koji ti to radiš. Meni to puno znači, a i sama tema mi ima "dušu".
 
^
Pa tako kazi :p Nema tu mnogo filozofije... Kamera je vec postavljena u dobar ugao za snimanje portreta sa 16mm i ispalo je tako zahvaljujuci njenoj reakciji skroz spontano, znaci u sekundi 4~5 okidanja pri cemu je zabelezena odlicna ekspresija i spontana rekacije deteta... Kasnije kroz analizu fotka je izabrana za dalju obardu... Tu dolazimo do momenta opsteg utiska, individualne estetike, i toga sta knjige kazu, a kao sto sam napomenuo ja radim sve po osecaju, tako da onako skroz subjektivno meni je ovo dobro.
Mislim da je svakome ko postavi javno fotografije vazno da dobije povratnu informaciju od posmatraca, zato ih pre svega i komentarisem, i zbog sebe. Vama koji ste bas na samom pocetku iskren komentar moze mnogo da pomogne, nekome sa vise iskutva moze da dopuni razmisljanje na temu postavljene fotografije... Sve u svemu moze samo da koristi :)
Skroz ti je pogresna percepcija toga da sam ja neki guru :p Stvar je u tome da pauza izmedju dve dote ume da potraje :d pa eto vremena za analizu i komentar na postavljene fotke, a namerno cesto pominjem da sam iz hobija 2god u svetu fotografije bas da neko ne pomisli kako sam ja neki pro sa dugogodisnjim iskustvom i kako je sve to sto pisem suvo zlato :d Sve je to samo jos jedno misljenje na temu neke diskusije ili postavljenih fotografija.
Dobro je da se nisi istripovao kao onaj retard sto je pomisli kako ja ovde svima drzim predavnje, pa ce kao on sad meni da pokaze, covek bud@la. Samo zelim svojim kometarima na postavljene fotografije da dam jos jednu temu za razmisljanje, a kada bi svi tako radili forum bi imao potpuni smisao kao mesto gde za razmenjuju misiljenja, iskustva, i znanje :)
Nisi daleko od umetnosti, samim tim sto se bavis fotografijom i intersujes za fotografiju. Fotografija je jedan oblik vizuelne umetnosti, tako da kako god da okrenes bavis se necim sto je u osnovi umetnost, a koliko to vredi u pravom smsilu te reci to je vec neko drugo pitanje. Inace svo ovo sto sada moze da se vidi na mojim fotografijama daleko je od toga kako bi izgledalo da mogu fotografiji da se posvetim 100%, ali posto ne mogu ne zelim u to da se upustam na neki polovican nacin. Za umetnicki pristup fotografiji potrebna je inspiracija neopterecena svakodnevnicom koju prati posao od koga se zivi, tak da u skaldu sa tim sporadicno izbacim nesto sto u sebi ima malo vise umetnosti u nekoj jednostavnoj formi, sve ostalo su samo lepe razglednice sa putovanja i jednostavne portretne fotke, sa dobrom kompozicijom, dobrim balansom kadra po svim pitanjima, i dobrom obradom, zapravo bolje je reci trudim se da sve to bude dobro.
 
Poslednja izmena:
Joj super, baš juče videh kod Kujundžića da on ide za Valetu povodom otvaranja izložbe, pa sam se pitao kada će i kod nas. :)
Gde baš nađoše 13h? Do koliko časova je otvorena izložba? Posle posla da navratim. :)

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
@Marti Misterija
Ko su autori fotografija ? Razliciti autri, ili ti i Mark Pac ?
 
Samo njih dvoje. Pac gostovao kod nas, Marti kod njih i fotkaju sta ih podseca na njihov grad. Barem su prethodni projekti bili u tom fazonu. :)

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno