Šta je novo?

Formatiranje SSD-a

jovanovicb

Zapažen
Učlanjen(a)
23.03.2022
Poruke
11
Poena
24
Postovanje narode,

Ovo je moja druga i poslednja zapoceta tema danas, nadam se da mi administratori foruma nece uzeti za zlo.

Interesuje me kako mogu da formatiram SSD, dakle - kompletno brisanje svih fajlova. Znam za nuke dban, medjutim on ne radi posao na ssd-u, vec samo na hdd.

Kroz cmd odradim format ssd-a preko komande diskpart/select disk x/clean, ali sam iskreno skeptican oko toga i mislim da ostanu fajlovi na disku.

Dosta sam istrazivao oko ovoga na internetu, medjtuim ama bas nigde neko konkretno besplatno resenje.

Ukoliko neko zna, molio bih da mi odgovori.

Unapred zahvaljujem na vremenu izdvojenom meni da se pomogne :)
 
U programima za particionisanje - "Wipe disk" ili u programima za podršku SSD pojedinih proizvođača [recimo Samsung Magician] - "Secure erase".
 
Odradi Secure Erase SSD ili Wipe SSD.
Moze recimo sa Minitool partition wizard free (link) ili nekim drugim slicnim programom.

 
E da, zaboravih da napisem, SSD je iz SanDisk kuhinje, dakle koristio sam i njihov zvanicni program za secure erase ssd, znaci to je to?
 
A ako je cilj da se odredjeni fajlovi nikad ne nadju...Moze li obican format, pa ga napunis bezvrednim podacima...i opet format
 
A ako je cilj da se odredjeni fajlovi nikad ne nadju...Moze li obican format, pa ga napunis bezvrednim podacima...i opet format
Loš savet za SSD, nepotrebno pisanje a i ne garantuje brisanje podataka (zbog wear leveling). Secure Erase komanda je najsigurnija stvar, mada iz istog razloga ne potpuno, eventualno uraditi TRIM nakon formatiranja umesto SE.
 
Има гомила програма за то, мада је обично најбоље користити произвођачев, наравно мислио си на secure wipe data tj secure erase,а не на формат.
ако баш баш не верујеш ничему можеш да напуниш цео диск подацима(данас је и једна игра довољна хаха) и да затим обавиш SE кроз програм произвођача.

Питао си и за бесплатна решења, па поред произвођачевог који ти је бесплатан имаш и CCleaner, UVK killer, HiBit, TweakPower, Privazer итд...
 
Loš savet za SSD, nepotrebno pisanje a i ne garantuje brisanje podataka (zbog wear leveling). Secure Erase komanda je najsigurnija stvar, mada iz istog razloga ne potpuno, eventualno uraditi TRIM nakon formatiranja umesto SE.
Da se kladimo da cu da izvucem podatke nakon takvog brisanja...Bar 60% ;)
 
Nista, koristicu SanDisk SSD secure erase, cisto da ocistim ssd pre instaliranja novog sistema. Ma ovo je kucni laptop, koristimo sestra i ja, ne nalaze se na njemu kodovi za nuklearke, vec rekoh cisto da ga malo "osvezim" brisanjem nekih "sakrivenih" fajlova na njemu.

Hvala svakako svima na odgovorima i vremenu izdvojenom :)

Svako dobro zelim :)
 
Нема на чему, али реално да си написао зашто то желиш, и за шта служи компјутер одговорио би био само сними нови виндовс и при снимању форматирај.
Овако смо сви мислили да продајеш ССД или да имаш неке екстра битне пословне документе/шифре...

Али ајде можда помогне неком другом, ако буде тражио по нету(пошто сви знамо да нико не користи "search" на форуму ,-)
 
Da se kladimo da cu da izvucem podatke nakon takvog brisanja...Bar 60% ;)
Pa nećeš, SE briše sve ćelije, i TRIM komanda ako radi kako treba briše sve koje se ne koriste. Jedino je wear leveling potencijalni problem, tako da ako je i to briga, sve mora da bude enkriptovano od početka.
 
Interesuje me kako mogu da formatiram SSD, dakle - kompletno brisanje svih fajlova. Znam za nuke dban, medjutim on ne radi posao na ssd-u, vec samo na hdd.
Dovoljan je desni klik, full format i obrisano je sve (od windows viste full format funkcioniše tako što upisuje nule).
Isto važi i za flešiće, micro sd i hdd, ne može se ništa povratiti od fajlova i nema potrebe za višestrukim brisanjem/upisivanjem.
 
Pa nećeš, SE briše sve ćelije, i TRIM komanda ako radi kako treba briše sve koje se ne koriste. Jedino je wear leveling potencijalni problem, tako da ako je i to briga, sve mora da bude enkriptovano od početka.
Veruj da je jedina sigurna opcija - mikrotalasna... :) Sve ostalo se 'vadi'... .Mozda i previse pricam, jer koliko vidim radi se o 'standardnom korisniku'.. Neka svako radi i misli kako mu volja...Pozdrav :cool:
 
Brt zasto pitas mene kad kazes da nemam pojma?!
Zato što je ovo forum gde postoji istorija postova svakog korisnika a tvojih 40 postova od 2015 naovamo prilično izvesno ukazuju na to da nemaš pojma o čemu pričaš.
 
Zato što je ovo forum gde postoji istorija postova svakog korisnika a tvojih 40 postova od 2015 naovamo prilično izvesno ukazuju na to da nemaš pojma o čemu pričaš.
Bio sam zauzet izvlacenjem podataka! I stavimo tacku jer idemo u SPAM ..Over & out
 
Bio sam zauzet izvlacenjem podataka!
Hahaha :)
Edit: izvini ali moram da te ispravim za još nešto, u ostalim temama si ženskog pola pa je ispravno napisati Bila sam zauzeta izvlačenjem podataka!
 
Poslednja izmena:
Hahaha :)
Edit: izvini ali moram da te ispravim za još nešto, u ostalim temama si ženskog pola pa je ispravno napisati Bila sam zauzeta izvlačenjem podataka!
Za to imas pravo...neovlasceno mi bliska osoba promenila avatar i pitala za neke savete u jednoj igri! Sada je avatar pravi i pravi registrovan vlasnik. Mozda jeste moja greska sto se to dogodilo, ali tebi dobronamerno savetujem da ne pises priznanje da varas YOUTUBE u vezi reklama! Verovatno nisi svestan posledica koje se pot. mogu dogoditi! I vidim da si opsednut mojim delovanjem ovde, pa ti savetujem da se ovde i zaustavis...
 
@Sean - Brate/sestro nemoj se više blamirati. U zadnjih par postova si se nalupetao gluposti za medalju.
 
Ono što sam rekao, i dalje stoji. Ti se hvataš za gramatičke greške jer ti samo to ostaje. Činjenice su sledeće:

1. Ti ne možeš vratiti podatke sa secure erased SSD ćelija.
2. Reklame na youtube su mogu globalno sprečiti na nekoliko različitih načina.

Da nebi dalje trovao temu, ako imaš neka pitanja, izvoli na PM.
 
Nazad
Vrh Dno