Šta je novo?

Folije za auto stakla?

Imam vec 2 god, ja mislim solar screen il tako nekako... Sto se tice temperatur, kada auto stoji na 40 leti, dzaba sve, kad se ugreje limarija, ko kanta na suncu... I samo spoljasnjost stakala se usija i prenosi toplotu unutra jee folije se unutra lepe... Tako da pecnica ne gine... Ali zato kada vozis vidno bolje radi klima, brze rashladi i ono sto je primetno, stavis ruku na sunce bez folije... Pocne pece za 20sec...sa folijim... Jok! Definitivno smanjuje to uv zracenje na objekte unutar auta ali oprt za temo, dzaba kad se usija spolja! Tako da meni def vrede ugraditi
 
Imao sam na prethodnom autu 30% Llumar folije ugrađene baš u BG. Kao što reče kolega iznad, problem je samo kada je auto na suncu, pa tamne folije akumuliraju toplotu i zagreju stakla više nego inače. Dobijete enterijer koji se nije ugrejao direktno suncem ali dok klima rashladi auto, stakla isijavaju toplotu, kao da sedite pored vrelog radijatora pod upaljenom klimom. Ako je auto bio u hladovini, nema nikakvih problema ni kada se izađe na najjače sunce, a razlike u osećaju koliko sunce "prži" je ogromna.
Plus je i sigurnosni aspekt, što se ne vidi unutrašnjost vozila a najviše što ne mogu prosto da vam razbiju staklo i ukradu nešto iz auta.

Kad je krenula cela frka oko atesta folija, skinuo sam ih da me ne bi zaustavljali policajci. Nije toliko problem ni platiti ali ovako imaju "opravdanje" da vas zaustave kad god vas vide.
 
Da li neko ima iskustva sa providnim folijama,bezbojnim? Koje kao nisu zatamnjene,ali stite od sunca,vrucine itd...

Saobracajci ne bi ni provaljivali sa su na autu,a mozda ni na tehnickom pregledu,pa vam ne bi ni trebali atesti i dodatni troskovi
 
Ja ću na novi auto da stavim folije tokom ovog meseca i providnu na šoferku. Javljam kasnije kakav je osećaj na suncu.
 
Da li neko ima iskustva sa providnim folijama,bezbojnim? Koje kao nisu zatamnjene,ali stite od sunca,vrucine itd...

Saobracajci ne bi ni provaljivali sa su na autu,a mozda ni na tehnickom pregledu,pa vam ne bi ni trebali atesti i dodatni troskovi
Vidi, sve se vidi samo je pitanje dal ce neko da gleda.
Stavi ti i foliju koja je transparentna i ja cu videti a i onaj koji zna sta da gleda.
U normalnom saobracaju niko te nece zaustaviti ali na tehnickom ces pasti ukoliko momci na traci rade svoj posao kako treba a svi su u strahu sad zbog kamera i kazni koje je propisala policija.
Ako nemas "vezu" na tehnickom nije dobar predlog to sto si zamislio jer se vidi folija koja je na staklu koliko god ona transparentna bila.
Ja ću na novi auto da stavim folije tokom ovog meseca i providnu na šoferku. Javljam kasnije kakav je osećaj na suncu.
Ja imam foliju na soferci na novom autu vec 4 godine i na predhodim kolima sam isto imao zapravo na svakom autu od 2005 do danas sam imao folije i na svim staklima i na soferkama samo su se nijanse smenjivale, pa tako sam imao ranije 60, 50 i sad 70% VLT, prve dve su bile crne nijanse i njih sam furao do 2018 dok nije pocelo siljenje one stvari od tada imam 70%.
E sad logicno i normalno je da je auto bio lepsi sa 50 i 60% i da se manje video odsjaj sunca manje je smetalo ali sa 70 odlicnom folijom je jos i bolje i dosta znaci zapravo najvise ti tu folija znaci jer ti je i najveca staklena povrsina pa ti tu sunce tj toplota tu najvise ulazi, osim ako nemas panoramu kao ja pa ti to bude jos veca povrsina pod staklom, logicno je da i na panorami sam stavio 95% crnu foliju iako je fabricki zatamnjeno i naravno razlika je drasticna.
Long story short, da isplati se da stavis foliju ali opet kazem ne vidi se golim okom i niko te nece zaustaviti ako ne vozis kao ja nekad 60% (ja nikad nisam imao problema ali iz drugih razloga nije za forum) ali ove transparentnije folije od 80,90 nece bosti oci ali na tehnickom mozes naici na problem ako ti kontrolor provali.
 
Ne razumem se baš u auto folije, ali se malo razumem u fiziku oko svetlosti.
Verujem da proizvođači folija dosta muljaju sa nazivima, brojevima i PR marketing pričom da svoj proizvod predstave u najboljem svetlu ( :p ), a zapravo ne iznose tačno one bitne podatke, koji su možda i zapetljani da budu jasni korisnicima.

UV zračenje i toplotno zračenje su dva sasvim suprotna kraja svetlosnog spektra. Između njih je vidljiva svetlost.
Čist UV only filter uopšte neće smanjiti toplotno zračenje i zagrevanje u kolima. Čisto UV zračenje i ne osetimo kao toplotu.
Za smanjenje toplote treba long wave infrared filter, koji, najbolje je, treba da reflektuje IR zračenje, što je bolje nego da ga apsorbuje. Apsorbovanjem se samo staklo zagreva, a time i unutrašnjost automobila. Reflektovanjem će se sve zajedno manje zagrevati.
UV zračenje svakako treba ukloniti jer jeste štetno. Ono, kancer kože, katarakta, mrežnjača... ali UV filteri su već implementirani u većinu autostakala.

Najbolje bi trebale biti low emission folije, koje filtriraju UV zraćenje (bilo refleksijom bilo apsorbovanjem), reflektuju toplotno IR zračenje (sa što manje apsorbovanja), a po želi korisnika imaju i zatamnjenje vidljive svetlosti.

Najgora su ona što samo prigušuju vidljivo svetlo, a imaju mali uticaj na UV i IR.

Nije uopšte jednostavno napraviti toliko "striktne" UV i IR filtere, a da neznatno utiču na vidljivu svetlost.
Ako se dobro sećam tamo neke fizike sa prezentacije fotonaponskih solarnih kolektora, long wave IR filter (toplotni) sa malim uticajem na ostatak svetlosnog spektra je i najteže napraviti. UV only filter nije toliko teško napraviti.
Lepo ste sve ovo objasnili. Ja bih na primer ugradio foliju samo zbog toplotne zaštite. Stepen zatamnjenja mi uopšte nije bitan, verovatno bih najsvetlije odnosno providnije uzeo. I sad se razmišljam za tog jednog proizvođača koji je naveo neke specifikacije u svojim ispitivanjima. Ali mi deluje kao da biste vi, na osnovu svega gore napisanog, mogli da procenite da li oni u ovim ispitivanjima muljaju sa brojevima pokušavajući da što bolje predstave proizvod ili ovi njihovi podaci stvarno imaju neki legitimitet. Šaljem u nastavku link sa podacima a na dnu ima objašnjenje kako su došli do tih brojeva, kakvo ispitivanje je vršeno. E sad, opet je nejasno šta je ovo njihovo solar energy reflectance i IR rejection. Hvala vama na pojašnjenju i eventualnom odgovoru. Pozdrav
Vidi, sve se vidi samo je pitanje dal ce neko da gleda.
Stavi ti i foliju koja je transparentna i ja cu videti a i onaj koji zna sta da gleda.
U normalnom saobracaju niko te nece zaustaviti ali na tehnickom ces pasti ukoliko momci na traci rade svoj posao kako treba a svi su u strahu sad zbog kamera i kazni koje je propisala policija.
Ako nemas "vezu" na tehnickom nije dobar predlog to sto si zamislio jer se vidi folija koja je na staklu koliko god ona transparentna bila.

Ja imam foliju na soferci na novom autu vec 4 godine i na predhodim kolima sam isto imao zapravo na svakom autu od 2005 do danas sam imao folije i na svim staklima i na soferkama samo su se nijanse smenjivale, pa tako sam imao ranije 60, 50 i sad 70% VLT, prve dve su bile crne nijanse i njih sam furao do 2018 dok nije pocelo siljenje one stvari od tada imam 70%.
E sad logicno i normalno je da je auto bio lepsi sa 50 i 60% i da se manje video odsjaj sunca manje je smetalo ali sa 70 odlicnom folijom je jos i bolje i dosta znaci zapravo najvise ti tu folija znaci jer ti je i najveca staklena povrsina pa ti tu sunce tj toplota tu najvise ulazi, osim ako nemas panoramu kao ja pa ti to bude jos veca povrsina pod staklom, logicno je da i na panorami sam stavio 95% crnu foliju iako je fabricki zatamnjeno i naravno razlika je drasticna.
Long story short, da isplati se da stavis foliju ali opet kazem ne vidi se golim okom i niko te nece zaustaviti ako ne vozis kao ja nekad 60% (ja nikad nisam imao problema ali iz drugih razloga nije za forum) ali ove transparentnije folije od 80,90 nece bosti oci ali na tehnickom mozes naici na problem ako ti kontrolor provali.
Koje ste sve proizvođače folija koristili do sada, ako nije tajna? I kojim ste najviše zadovoljni?
 
Lepo ste sve ovo objasnili. Ja bih na primer ugradio foliju samo zbog toplotne zaštite. Stepen zatamnjenja mi uopšte nije bitan, verovatno bih najsvetlije odnosno providnije uzeo. I sad se razmišljam za tog jednog proizvođača koji je naveo neke specifikacije u svojim ispitivanjima. Ali mi deluje kao da biste vi, na osnovu svega gore napisanog, mogli da procenite da li oni u ovim ispitivanjima muljaju sa brojevima pokušavajući da što bolje predstave proizvod ili ovi njihovi podaci stvarno imaju neki legitimitet. Šaljem u nastavku link sa podacima a na dnu ima objašnjenje kako su došli do tih brojeva, kakvo ispitivanje je vršeno. E sad, opet je nejasno šta je ovo njihovo solar energy reflectance i IR rejection. Hvala vama na pojašnjenju i eventualnom odgovoru. Pozdrav

Zaista to ne bih znao. Priča koju sam izneo je sa jednog predavanja o solarnim panelima, gde je potrebna što veća propusnost svih talasnih dužina svetlosti osim low infrared koji treba da se što više reflektuje (a što manje apsorbuje), jer baš je low infrared ono što zapravo zagreva (solarni paneli ne vole zagrevanje). I da je refleksiju željenih talasnih dužina daleko teže postići nego apsorpciju. Ali nisu se udubljivali u detalje niti iznosili neke brojeve.
 
Lepo ste sve ovo objasnili. Ja bih na primer ugradio foliju samo zbog toplotne zaštite. Stepen zatamnjenja mi uopšte nije bitan, verovatno bih najsvetlije odnosno providnije uzeo. I sad se razmišljam za tog jednog proizvođača koji je naveo neke specifikacije u svojim ispitivanjima. Ali mi deluje kao da biste vi, na osnovu svega gore napisanog, mogli da procenite da li oni u ovim ispitivanjima muljaju sa brojevima pokušavajući da što bolje predstave proizvod ili ovi njihovi podaci stvarno imaju neki legitimitet. Šaljem u nastavku link sa podacima a na dnu ima objašnjenje kako su došli do tih brojeva, kakvo ispitivanje je vršeno. E sad, opet je nejasno šta je ovo njihovo solar energy reflectance i IR rejection. Hvala vama na pojašnjenju i eventualnom odgovoru. Pozdrav

Koje ste sve proizvođače folija koristili do sada, ako nije tajna? I kojim ste najviše zadovoljni?
Sun control, Llumar, SunIce davno jos kineske itd...
SunIce odlican ne mozes je legalno staviti kod nas nije niko uvoznik i nije atestirana od strane ABS, ali Llumar ti je zaista OK i imaju odlicnu transparentnu foliju od 78% propusnosti i nju mozes napred staviti ako ti bas nisu puno tonirana stakla kao recimo kod vecine Audi vozila, meni je recimo fabricko prednje ispod zakonskog minimuma od 70% ali tako je fabrika odradila i to su fabricka stakla pa legalno ne mozes ni ta(neki i mozemo)😎 ali da ne duzim o tome.
Dakle imas razne serije Llumar folija tj kvaliteta i tehnologija samim tim i cena je u skladu sa kvalitetom.
U najjeftinijoj i najlosijoj verziji nemas transparentnu, u srednjoj imas(gore pomenuta) i imas najnoviju tehnologiju izrade samim tim i najbolje odbijanje IC zraka a to je ono sto osetis kao toplotu ali to je i najskuplja folija ima je u transparentnoj varijanti.
 
Pozdrav ekipo,
Uzeo sam lokal u koji mi nažalost bije sunce od podne do 19h uveče.
Još sada kada dođe leto, biće fešte od vrućine.
Da li vredi da djem u pricu sa folijama i stavim neku od 80% zatamnjenosti na izlog da bi mi ublažila grejanje lokala tokom leta?
Unapred zahvalan na odgovorima
 
Tvoje pitanje nije 100% vezano za naslov teme ali ako se razvije diskusija, odvojićemo u zasebnu temu.

Vredi ali postoje kompromisi kojih moraš biti svestan, koje ti nažalost niko ne kaže pre ugradnje.
Radio sam u poslovnoj zgradi sa prozororima od poda do plafona gde je celo popodne bilo direktnog sunca i folije su bile jedina opcija. I pored centralne klime, nije moglo da se rashladi i nije bili prijatno jer te ujedno sunce prži direktno i klima bije maksimalno i ne osećaš se prijatno u tom miksu.
Nakon ugradnje folija osetno se smanjilo zagrevanje prostora i uopšte osećaj direktnog sunčevog zračenja ali to je proizvelo 2 nova problema. Prvo što se smanjila količina svetla unutra pa smo zbog svih onih koji ne sede do prozora morali da držimo upaljena svetla tokom celog celog dana i drugi problem, baš zato što su upaljena svetla i postoje folije na staklima sa unutrašnje strane, svi prozori su se ponašali kao ogledala u određenoj meri, sve se reflektovalo na svim staklima pa si imao utisak da boraviš u sobi sa ogledalima umesto zidova.
Ako ciljaš i na privatnost sa folijama, imaš je dokle god nisu upaljena svetla unutra. Čim se upale svetla (a to je bilo u našem slučaju celo radno vreme), spolja se vidi šta se dešava unutra kao da nemaš folije.

Win some, lose some situacija, moraš sam prelomiti.
 
^Na AirpoortCity ,poslovni blok, sve zgrade imaju dobra tonirana stakla bez folija. Pretpostavljam da su jako skupa.
Hocu da kazem - mozda je zamena stakla resenje?
 
U firmi gde radim imamo kancelarije u Airport City. Kad sunce bije direktno, nema spasa, mora da se spusti zavesa. Imamo rolo (svetlu, poluprovidnu) i trakastu kad je sunce bas jako.
 
Mi smo imali problem sa rolo zavesama jer su bile tamno sive, pa kad ih sunce zagreje ponašaju se kao radijatori.
 
Ako je lokal prizemni možeš rešiti problem izvlačećom tendom. Onom platnenom.

Problem bijenja Sunca u velike prozore se još tokom projektovanja objekta rešava onim rebrastim profilima (kao predimenzionisani venecijaner) spolja na fasadi zgrade. Mogu biti pokretni (skupi), ali rade odlično i fiksni. Za ugraditi kasnije, to je baš ozbiljan projekat.

Inače, tačno je da senila unutar prostorije, sa unutrašnje strane stakla zapravo postanu vreli radijator kada Sunce spolja bije u njih.
 
@NShappy, brisoleji je naziv za te vanjske fiksne roletne-profili.
"Hotel Centar" Novi Sad mi prvi pada na pamet.

Dali ste dobra obrazlozenja i predloge. Dosta toga sam prevideo a poznato.
 
^
Lidl marketi u Nišu imaju takve, verovatno i ostali imaju jer ih rade tipski. Pošto su im stakleni izlozi veliki, verujem da ovo radi dobar posao što se zaštite od sunca tiče.
 
Da, brisolej...
Viđam i električno pokretne, od toga da menjaju ugao, do potpunog uklanjanja tj. sklapanja na jednu stranu.
 
Meni nije problem privatnost,samo da bude prijatnije u lokalu jer kad sunce upekne bar koliko toliko da klima može da se izbori sa vrućinom..
Mislim da cu da probam sa folijom pa kako bude 🙂
 
Meni nije problem privatnost,samo da bude prijatnije u lokalu jer kad sunce upekne bar koliko toliko da klima može da se izbori sa vrućinom..
Mislim da cu da probam sa folijom pa kako bude 🙂
Na kom spratu je lokal?
Možeš to rešiti tendom. Ona platnena, sklapajuća.
 
Prizemlje,ne mogu jer je stara zgrada pa neće mi dozvoliti jer je pod zaštitom grada
 
Kako i gde stoji spoljna jedinica klime posto je zgrada pod zastitom?
 
Sljedeću subotu imam naručen termin postavljanja folija na autu. Naprijed 30% kako je kod nas u BiH dozvoljeno, a nazad živ ne znam. Ugrađujem zbog bebe isključivo, pa mi recite koji procenat "tamnoće" da ugradim? 85, 95 ili nešto manje?
Najviše me zanima kakav je pogled iznutra kad je 95% zatamnjeno? Da li je kao da si u mraku? Šta je najoptimalnije za bebu?
 
A unutra kad je sunce, je li puno mračno? :D
Ne bih vala sada ni da mi beba samo spava dok se vozi, jer misli da je mrak. :D
 
@frrka
Jel si zadovoljan termoizolacijom na tih 95%?
Jer sam ja hteo da stavim na izlog lokala
 
@reLo hehe.. pa svetlost stane posle prednjih sedista ? :ROFLMAO:
Slobodno udri 95% i ako nemas pregledan auto kupi kameru za noc, uvece moze da bude zeznuto. Dosta je hladniji auto sa folijama.
Svaka beba spava u kolima, to je normlano, valjda vibracije i zvuk ih smiruju.

@chifta super, samo trazi da ti imaju uv i termalnu zastitu. Ja sam na kucu stavio ogledalo folije, gde su bili manji prozori tu sam sam, za vece sam zvao da mi urade. Ogromna razlika leti kada direktno bije sunce.
 
Imam sad dodatno pitanje. Kod nas u BiH je dozvoljeno zatamnjivanje prednjih bočnih stakala 30%. Međutim, u Hrvatskoj to nije dozvoljeno. Da li to znači da, ako zatamnim prednja stakla, rizikujem kaznu kad krenem na more?
 
Neko međunarodno pravilo jeste da ako je automobil normalno registrovan u jednoj zemlji, sa svim modifikacijama koje ta zemlja dozvoljava, niko te neće dirati u drugoj iako te određene modifikacije u toj drugoj zemlji ne moraju biti dozvoljene.

Naravno, podrazumeva se da ne pojaviš bez auspuha ili farova, ili voziš neki npr. big foot u npr. Švajcarskoj, a imaš "uredno registrovano" vozilo u nekoj banana zemlji gde to rešiš uz 50-ak € na tehničkom pregledu. Za neke manje upadljive modifikacije te niko neće dirati i neće proveravati.
 
Imam sad dodatno pitanje. Kod nas u BiH je dozvoljeno zatamnjivanje prednjih bočnih stakala 30%. Međutim, u Hrvatskoj to nije dozvoljeno. Da li to znači da, ako zatamnim prednja stakla, rizikujem kaznu kad krenem na more?
Nece te niko dirati kad mene uz napred i pozadi 85% niko nikada nije nista pitao a prosao i Grcku, Albaniju, MKD, CG, BiH, HU, BG, GER, AUS a prolazio sam pored raznih patrola i nikad niko, ni kod nas u Srbiji.
Opusti se narocito sto imas 30% sto nema ni mrvice zatamnjenja.
 
Da li znate nekog ko skida lepak koji je ostao od folija? Nije skinuto na način kako treba i treba da se skine. Radi li ko to i koliko bi koštalo? Zadnja dva stakla i gepek.
 
Nazad
Vrh Dno