Šta je novo?

FIKTIVNI MTS NET50 AKCIJA ?!

Poenta je da operatera skoro isto košta da ti pusti 10 ili 50Mb/s.
Video sam temu i ranije i nikako ne shvatam da ovo nije jasno, kao što mi nije jasno da posle 10 godina ljudi ne shvataju da brzina ADSL-a zavisi (između ostalog) od udaljenosti od centrale i kvaliteta infrastrukture. Nekim ljudima je i "brzina DO 10Mb/s" bila maksimalnih 4-5Mb/s.

Ako ti je to toliko bitno, preseli se u kraj gde postoje uslovi. krastavac, u nekim selima nema ni telefona ili su ih dobili pre godinu-dve i šta sada: da svima ostalima ukinemo telefone zato što ih neko nema??? Ide na TV i reklama za stanove u DeltaCity ili Nisan Qashqai koje 90% ljudi ne može da priušti, pa šta??? Gledaj to sa pozitivne strane - krenule su nove tehnologije i pre ili kasnije će doći i do tebe. Bolje tako, nego da kažu kako 90% ljudi nema uslove pa nećemo da uvodimo ni za onih 10%.
 
Sve je to lepo i jasno, ali nije jasno zašto lošija usluga košta više (ili u "najboljem" slučaju isto) od daleko bolje.
Još bolji primer je da SuperBox, koji sa bržim netom i dodatnim HD kanalima košta manje od Box4 :)
 
Poslednja izmena:
Poenta je da operatera skoro isto košta da ti pusti 10 ili 50Mb/s.
Video sam temu i ranije i nikako ne shvatam da ovo nije jasno, kao što mi nije jasno da posle 10 godina ljudi ne shvataju da brzina ADSL-a zavisi (između ostalog) od udaljenosti od centrale i kvaliteta infrastrukture. Nekim ljudima je i "brzina DO 10Mb/s" bila maksimalnih 4-5Mb/s.

Ako ti je to toliko bitno, preseli se u kraj gde postoje uslovi. krastavac, u nekim selima nema ni telefona ili su ih dobili pre godinu-dve i šta sada: da svima ostalima ukinemo telefone zato što ih neko nema??? Ide na TV i reklama za stanove u DeltaCity ili Nisan Qashqai koje 90% ljudi ne može da priušti, pa šta??? Gledaj to sa pozitivne strane - krenule su nove tehnologije i pre ili kasnije će doći i do tebe. Bolje tako, nego da kažu kako 90% ljudi nema uslove pa nećemo da uvodimo ni za onih 10%.

ti si upravo 1 od onih koje sam prozvao...
i sad nas jos ubedjuje kako je to normalno ?!

DA JE NORMALNA ZEMLJA I DA JE UREDJEN I DA NEMA OVOG MONOPOLA NA SVE STRANE ...
odna bi bilo normalno da visinu racuna placamo u skladu sa dobijenom uslugom

ako je net 50 1799 din
da li net 10 treba da bude 1500 ?

Ajde sad ubedi nas matematikom da treba tako.
 
Svugde u svetu je tako. Dao sam ti primer, vec 15 godina je u Koreji slucaj da imas izbor izmedju 2, u najboljem slucaju 3 brzine/usluge, razlika po 2$ mesecno, max. 5$ ako si bez ikakvog ugovora jedino. Medjutim, ne samo da su vece brzine neta, nego ti dobijas i vise kanala, i druge TV usluge, i landline (fixni VOIP) sa vise minuta, kao i mobile WiFi uslugu (da mozes koristiti operaterov WiFi po zemlji, koga ima u CELOJ podzemnoj, svim busevima, podosta taxija, dosta restorana, u vecem delu shopping centara, na mnogo ULICA, da VANI imas te wifi-e, itd.)
Sve to za 2$ razlike mesecno!


Za Telekom je neki marketing mag ocigledno los sa matematikom, pa je napravio ovakvu zbrku da isto kostaju usluge u proseku, ili da SuperBox kosta manje (to u stvari nije greska nekog maga sa matematikom, nego sto produzenje akcije nije obuhvatilo sve Box pakete, ranije je ipak bila razlika).
Ali istu pricu su ljudi vrteli i kada je bila neka razlika, znaci ljudi su nervozni sto nemaju tu uslugu, a ne zbog cene. Ovo im samo dodje nesto sto mogu da "opravdaju", a ono ne mogu lepo srociti :)


Inace, ne zelim da se napravi promer izmedju cena, jer to sigurno nece znaciti da Net10 pojeftini, vec da Net20 i Net50 poskupe :) Posto najnizi paketi vise nece nigde pojeftinjavati.
 
Poslednja izmena:
1. Postoje fiksni troškovi koji su isti, bez obzira da li imaš 1, 10 ili 50Mb/s.
2. Radi se o novoj tehnologiji, ne samo o "običnom" povećanju brzine.
3. Da si ti uspeo da dobiješ to što si hteo, da li bi išao da se buniš kako nije fer i tražio da ti podignu cenu?
 
Inace, ne zelim da se napravi promer izmedju cena, jer to sigurno nece znaciti da Net10 pojeftini, vec da Net20 i Net50 poskupe :) Posto najnizi paketi vise nece nigde pojeftinjavati.
Bogami oce,ako Ikom daje 10Mbps za 1000din a SBB i Kopernikus 20-30Mbps za 1100-1300din ADSL mora ici dole sa cenama svih paketa, s tim da 10Mbps ne sme biti skuplje od 1000-1200din.
 
Ako ce ici u tom smeru, odlicno! Zamisli, da se ti i ja u necemu slozimo skroz :)

Nazalost, nece ici u tom smeru :( Ici ce u smeru da Net DO 20 bude najjeftiniji, ali to opet nece nista znaciti onima koji se zale za postojece :(
 
ADSL ima prednost što je vezan za telefonsku liniju koju većina ljudi ima i plaća, tako da nema dodatnih troškova. U SBB (koji ja imam) na svaki paket treba dodati i "održavanje", odnosno "običnu" kablovsku koju moraš da platiš čak i ako ne gledaš TV, a koja je sada već preko 1000 dinara. Čak su i Box paketi jeftiniji od sličnih Trio paketa kod SBB. Brzina interneta je manja, što meni ne odgovara i zato i koristim SBB, ali većini ljudi je i 4-5Mb/s sasvim dovoljno za FB i YT, a verujem da većina i ne zna kolika im je tačna brzina i koji tačno paket imaju, važno je da je što jeftinije. I ranije je bila mala razlika između npr. 1 i 2Mb, pa je većina uzimala 1.
 
ADSL ima prednost što je vezan za telefonsku liniju koju većina ljudi ima i plaća, tako da nema dodatnih troškova. U SBB (koji ja imam) na svaki paket treba dodati i "održavanje", odnosno "običnu" kablovsku koju moraš da platiš čak i ako ne gledaš TV, a koja je sada već preko 1000 dinara. Čak su i Box paketi jeftiniji od sličnih Trio paketa kod SBB. Brzina interneta je manja, što meni ne odgovara i zato i koristim SBB, ali većini ljudi je i 4-5Mb/s sasvim dovoljno za FB i YT, a verujem da većina i ne zna kolika im je tačna brzina i koji tačno paket imaju, važno je da je što jeftinije. I ranije je bila mala razlika između npr. 1 i 2Mb, pa je većina uzimala 1.
Ako ne gledaš TV, onda je TV pretplata "reket" da bi koristio internet; sa druge strane, ako ti ne treba fiksni, onda je to "reket" da bi koristio net. Obrni, okreni, često moraš da plaćaš nešto što ti ne treba.
Ljudi uglavnom traže najjeftinije, zato nije fer da nešto što se reklamira kao najjeftinije i što može praktično svako da koristi, je ustvari skuplje.
Ko u zgradi pored Telekoma ima u ponudi i SBB i/ili Ikom, mnogo lakše će napraviti svoju matematiku i to je već druga priča.
 
i sada bi nekom otkinuo glavu ....
Kako je moguće da nekome ponudiš 5x bolju uslugu za 10% veću cenu ?
I onda ide opravdanje ... nema teh uslova
" Prodajemo ronilačku upremu u Sahari "
jos im reklama ide na Tv .... program za ovce kojih je očito najviše

Najgore što je nekima ovo normalno
.
a da li smatras normalnim da ti operater uslugu interneta naplati skoro duplo skuplje nego paket usluga - internet iste brzine i kablovsku? tako je u svajcarskoj. jesu oni glupi, retardirani, budale ili sta? ovo me stvarno zanima sta mislis o tome.
 
Ovde su u pitanju isti paketi usluga; net+fiksni (10/1+fiksni vs 50/2+fiksni), odnosno net+fiksni+tv+mobilni (Box4 vs MegaBox).
Svejedno, ako i ima toga negde (aj da kažemo da neko tako nudi u CH), zar to treba da posluži kao opravdanje i reper?

Biće na kraju da je ovo posredi :)
Za Telekom je neki marketing mag ocigledno los sa matematikom, pa je napravio ovakvu zbrku da isto kostaju usluge u proseku, ili da SuperBox kosta manje
 
Poslednja izmena:
Ljudi su ubacili nešto novo po dobroj ceni, ali nije svuda dostupno. Tako ni ADSL kada se pojavio nije bio svuda dostupan, pa sada jeste. Ne shvatam šta je problem. OK, čovek se razočarao što kod njega ne može, ali pravite problem gde ga nema. Niko tebi nije ništa namerno uskratio, jednostavno, takva je trenutno situacija.
I SBB ima u ponudi Fiber pakete (optika) koje bih uzeo istog momenta, ali kod mene u kraju (na sreću) ima malo internet korisnika (većinom su penzioneri) pa im nismo sa te strane zanimljivi i za sada ne planiraju uvođenje.
 
Pa kad ce biti dostupno,za 5 godina kad 100Mbps bude minimum? Vec 3 godine rade na sirenju VDSLa i nisu odmakli od pocetka!
 
Ponoviću: ako je toliko bitno promeniš provajdera ili se preseliš u kraj koji je pokriven tom uslugom.
Malo ambiciozniji mogu i da otvore svoju firmu i ponude 10Mb/s za 500 dinara ili dovedu 1Gb/s do svake kuće u nekom planiskom selu sa 10 stanovnika - koliko znam, nije zabranjeno.
 
Ako ne gledaš TV, onda je TV pretplata "reket" da bi koristio internet; sa druge strane, ako ti ne treba fiksni, onda je to "reket" da bi koristio net. Obrni, okreni, često moraš da plaćaš nešto što ti ne treba.
To moze svako za sebe gledati, ali ne mozes uopste biti u pravu za ovako nesto generalno :)
Oko 3 miliona domacinstava ima fixni prikljucak, preko 95% kucnih. KTV ima manje od milion, znaci ni 30%.
KTV je onda reket, fixni nije u proseku, i to prilicno u "korist" KTVa.

Nekome ne ispada ovako, ali ako ne stavite da pricate samo za vas ili nekoga konkretno, onda samo gornja logika ima smisla.

Ko u zgradi pored Telekoma ima u ponudi i SBB i/ili Ikom, mnogo lakše će napraviti svoju matematiku i to je već druga priča.
Taj ce skoro sigurno imati i VDSL, i njemu je najmanji problem.
 
Konkurencija, konkurencija, mila majka za dobru i kvalitetnu uslugu... ;)
 
To moze svako za sebe gledati, ali ne mozes uopste biti u pravu za ovako nesto generalno :)
Oko 3 miliona domacinstava ima fixni prikljucak, preko 95% kucnih. KTV ima manje od milion, znaci ni 30%.
KTV je onda reket, fixni nije u proseku, i to prilicno u "korist" KTVa.
Nekome ne ispada ovako, ali ako ne stavite da pricate samo za vas ili nekoga konkretno, onda samo gornja logika ima smisla.
Zato sam napisao, kome ne treba taj fiksni i ima ga samo radi interneta, njemu je fiksni samo namet.
Ljudi koji su uzeli KTV, uzeli su zato što im treba i svakodnevno gledaju TV, tako da KTV i nije nekakav namet. Praktično svako ko danas koristi SBB, Ikom i sl., ima opciju i Telekom-a, pa stoga ne mora da plaća KTV.

Ali opet... nije nikako lepo od Telekoma što su dali extra akciju samo za najbolje pakete koje ne može svako da ima, i koji su time postali jeftiniji od onih lošijih i svima dostupnih.
 
Poslednja izmena:
Dzaba gubite vreme u ovoj diskusiji jer samo se nervirate, a ne moreze nista da promenite.

Ako ne zelis da placas fiksni, a zelis internet, na zapadu su se setili novog mesecnog nameta, a to je iznajmljivanje parice i opet si na istom. Tako da ili ces platiti pretplatu za fiksni da bi imao ADSL, VDSL, FTTH ili ces platiti mesecno odrzavanje da bi imao internet preko koaksijalnog kabla ili ces platiti iznajmljivanje parice kod ADSL, VDSL, FTTH i neces imati fiksni. Cetvrta opcija je samo da dignu cene i sve to uracunaju - ukalkulisu u cenu paketa ali onda ispod minimum 2000 RSD nebi bilo interneta.

Sto se tice trenutnih akcija, ponuda i cena, i razlika u cenama izmedju paketa, i toga ce uvek da bude i kod nas i na zapadu. Jer uvek ce nekome da bude dostupan ADSL, nekome VDSL, a nekome FTTH. Sto je tehnologija novija postaje za odrzavanje i jeftinija, tako da ce uvek biti neki 'besni' paket na FTTH jeftiniji od nekog paketa na ADSL.
 
Poslednja izmena:
Ako ne zelis da placas fiksni, a zelis internet, na zapadu su se setili novog mesecnog nameta, a to je iznajmljivanje parice i opet si na istom. Tako da ili ces platiti pretplatu za fisni da bi imao ADSL, VDSL, FTTH ili ces platiti mesecno odrzavanje da bi imao internet preko koaksijalnog kabla ili ces platiti iznajmljivanje parice kod ADSL, VDSL, FTTH i neces imati fiksni. Cetvrta opcija je samo da dignu cene i sve to uracunaju - ukalkulisu u cenu paketa ali onda ispod minimum 2000 RSD nebi bilo interneta.

Bas to. Na ovo potenciram uvek despu za prodaju TSa i "jeftin" fixni :)
 
VDSL je tehnologija koja nudi bolje osobine u odnosu na ADSL samo do oko 500m od centrale ili isturenog stepena, a na većim razdaljinama je VDSL sve sličniji ADSL-u. Zato se i grade istureni stepeni i tako se skraćuju razdaljine i samim tim usluga postaje dostupna većem broju korisnika.

Trenutno cena paketa sa nižim i višim brzinama su približno jednake zato što jednostavno žele da privuku korisnike i na veće brzine (skuplje pakete). Kod nas 90% korisnika ima najjeftiniji osnovni paket tako da za njih je dovoljan i ADSL. Onda dolazimo do toga da je bacanje para ulagati u nove tehnologije jer investiciju ne možes da povratiš. Zato tamo gde je moguć VDSL oni promovišu više brzine da bi privukli korisnike na skulje pakete. To je isto kao što ti kablovski operater promotivno na mesec dana uključi dodatne kanale i tako te privuče na dodatne pakete kanala koje ćeš dodatno da platiš.
 
Poslednja izmena:
Dzaba gubite vreme u ovoj diskusiji jer samo se nervirate, a ne moreze nista da promenite.
Mislim da je ovo najpametniji post dosad. :) Slažem se i sa ostalim što si napisao...

Mene u konkretnom slučaju nervira to što napišu ovako:
1. Internet 10/1 ... cena 1550din
2. Internet 50/2 ... cena 1800din
To deluje OK, a onda ako uzmeš 50/2 imaš 5 meseci gratis, a ako uzmeš 10/1 (odnosno ukoliko nema teh.mogućnosti za 50/2) imaš 2 meseca gratis i tako platiš isto kao za 50/2.

Još gore:
1. Box 4 (fiksni, osnovni TV paket, net 10/1, mobina tarifa) ... cena 3.200 din
2. Super Box (fiksni, osnovni TV paket+HD paket, net 50/2, mobilna tarifa) ... cena 3600 din
I ovo deluje OK, pa ako uzmeš SuperBox imaš 3 meseca gratis, a ako nema tehn.mogućnosti onda uzmeš Box4, ništa gratis i na kraju platiš više nego SuperBox :S:

Ovde nema nikakve veze priča o drugim tehnologijama i sl. Moglo bi da prođe da su u startu rekli da internet do 50Mbps košta isto, a konkretno zavisi o tehn.mogućnostima.
Gde nemaju konkurenciju ljudima će pokazivati cenovnike sa na prvi pogled nižim cenama, a ustvari će plaćati više.

Zato tamo gde je moguć VDSL oni promovišu više brzine da bi privukli korisnike na skulje pakete.
To bi bilo u potpunosti normalno da te više brzine nisu ustvari jeftiniji paketi :)
 
Poslednja izmena:
Moraju da opravdaju investiciju isturenih stepenova i opreme za VDSL, a i da testiraju opremu. Da nisu drasticno spustili cene VDSL paketa (brzine vece od 20 Mbps) koliko korisnika bi se odlucilo za vece brzine, mozda do najvise 5%. Tako mali broj korisnika koji je spreman vise da plati za bolji paket ne moze da opravda investiciju. Poznajem masu obrazovanih i mladih ljudi koji imaju tehnicke mogucnosti za VDSL i Super Box ali oni jos uvek koriste internet brzine do 10 Mbps ili Box 4. Vecina razmislja bolje da ustedim mesecno 500 RSD jer mi je i ovo sto imam dovoljno. Jednostavno vecina nije spremna da plati vise od 1500 RSD mesecno za internet.
 
Poštovani

Parica je na 1200 metara od centrale , što drugim rečima znači , teško može da radi i ADSL veće brzine od 10/1 i IPTV!



Veca brzina samo ako se preselimo u Telekom.
 
Poslednja izmena:
Poštovani

Parica je na 1200 metara od centrale , što drugim rečima znači , teško može da radi i ADSL veće brzine od 10/1 i IPTV!



Veca brzina samo ako se preselimo u Telekom.

Kao što napisah u nekom ranijem postu : jedino da stanujem u istoj zgradi iznad pošte
De*ili šta nude...
 
I sam sam bio u takvoj situaciji, na 800m od centrale. Uzeo sbb, prezadovoljan za sada. Ako imate alternativu pa pa mts, kada omoguće da njihova usluga može da se koristi onako kako reklamiraju, onda se možda vratim, pod uslovom da budu povoljniji od aktuelnog rešenja.
 
Dajte bre ljudi, skoro ceo Dorcol moze na VDSL (vrlo mali broj, krajeva poneke ulice ne moze), a imamo samo 3 Isturena Stepena.
 
Е кад Дорћол може, онда сви могу. ;)
 
Vrh Dno