Šta je novo?

Far Cry 6

FC 5 radi primetno bolje od FC4, mada i dalje ima naprasnih padova FPS i manjih štucanja ali igra definitivno radi mnogo bolje i tečnije od FC4. Uz to je i grafika bolja, pre svega rezolucija tekstura. I zvuk su malo poboljšali ali i dalje to nije npr. na Battlefield nivou.

Što se FC naslova tiče - znaju svi šta je FC 1 a šta sve igre od FC 2 pa do ovog novog cirkusa.
Poslednji (zapravo i prvi) ozbiljan (donekle i sumoran) ''Far Cry'' je FC 2. Prilično ''prazna'' igra u odnosu na sve novije ali je to na neki način i prednost. Sumorna, požutela Afrika, neka odlična rešenja i fizički modeli, tumaranje velikom mapom bez mnogo sporednih sadržaja.. meni se baš svideo taj spartanski vajb, glavljenje oružja, širenje vatre i požara, malarija itd.

FC 3 je već mnogo sadržajnija i komercijalnija igra. Sam početak mi je očajan (priča, ona reta.....a muzika itd.) ali je gameplay bio ok.

FC 4 je već malo mračnija igra u odnosu na trojku, sa boljom grafikom, dok je sve ostalo manje-više copy/paste. I nju sam prešao.

FC 5 sam mislio da neću ni instalirati, trejleri su mi baš delovali odbojno. A ispostavilo se da uopšte nije tako loša igra, jednostavno je zanimljivija od FC3/FC4, uz kakve-takve novine i manja unapređenja. A mapa, priroda, okruženje su mi se posebno svideli. Već posle par sati igranja mi je bio bedak što ne mogu da igram na strani kulta :D Još mnogo toga mogu da napišem o petici ali da ne spamujem ovde.

E sad, moram da napomenem da me priča i sve ostalo apsolutno ne interesuje u ovim novim FC igrama, jer znam da od nekakvog kvaliteta i originalnosti (u tom smislu) nema ništa. Ko očekuje neku baš dobru priču i atmosferu, neka se drži Metro i sličnih naslova. Još od FC 2 sam navikao da igram ''za sebe'', spartanski, da menjam razna slaba i manje efikasna oružja, da istražujem, lutam, lovim, kombinujem stealth i Rambo način borbe, uz primitivna i novija, ali manje precizna i efikasna oružja. I samo u tom smislu (istraživanja, spartanskog ratovanja, improvizacije itd.) Far Cry naslovi su mi veoma dobri, za taj vid lagane avanturističke zabave od nekoliko sati nedeljno.

FC6 mi za sada deluje duplo odbojnije od FC 5 (na osnovu trejlera), ali čim stignu decembarsko-januarske kiše, smogovi i mrazevi, znam da ću instalirati i taj novi FC treš 🎃
 
Poslednja izmena:
Sa marketingom su svakako uboli... Baaaš dosta komentara ide na konto toga da će kupiti igru samo zbog Đankarla u njoj, iako im igra deluje meeh. Posebno Ameri, oni inače umeju da poštuju kult nečijeg lika i dela, a "Gustavo" ih je odavno kupio pa sad može sve i da im proda.

Bio je letos AMA na Redditu sa kreatorima, i ponajmanje je ljude tamo bilo briga za autentičnost, verodostojnost premise, i tako tu serioznost inače, svi su u fazonu bili ljubopitljivi oko dinamike i mehanike gameplaya, šarenolikosti open world mogućnosti i slično.

Petica je dosta ljudi smorila, baš je čest komentar bio da je mnogi nisu ni završili, niko nije pao na dupe zbog te igre, a opet je najprodavanija igra u franšizi i najprodavanija Ubisoftova igra za prethodnu generaciju konzola uopšte.

Mislim da se sada nije ni bila ideja da prave nešto bolje, eventualno nešto što bi moglo biti gotivnije, pa makar kroz ovu neku polu parodiju od postavke.
 
Odo sutra da barvam kola u rozo,ako nemožeš protiv njih....ti im se pridruži :p
 
Poslednji (zapravo i prvi) ozbiljan (donekle i sumoran) ''Far Cry'' je FC 2. Prilično ''prazna'' igra u odnosu na sve novije ali je to na neki način i prednost. Sumorna, požutela Afrika, neka odlična rešenja i fizički modeli, tumaranje velikom mapom bez mnogo sporednih sadržaja.. meni se baš svideo taj spartanski vajb, glavljenje oružja, širenje vatre i požara, malarija itd.

Da, dvica je baš izvan kalupa cele franšize. Sadržajno je imala ponajmanje ali je imala adut u solidnoj autentičnosti i baš tom opskurnom okruženju. I danas kada shvatiš da je igra od pre 13 godina zapanji te. Mnogi je i rangiraju u sam vrh franšize.

Moje mišljenje je da su nadalje odustali od takvog modela igre kako bi Far Cry odvojili od ostalih svojih naslova, pa su se opredelili za lucidne postavke, ekscentrične antagoniste, i taj skoro pa comic-book momenat.
 
Kako bre odvojili kad je zapravo Ubisoft prvi homogenizovao sve svoje udarne igre (velike fransize) presipanjem gejmplej mehanika iz jedne u drugu, pocevsi od pre jedno 8-9 godina?

FC2 je pravljen pod drugacijom strukturom menadzmenta gde su ocigledno postojale i bile dozvoljene odredjene doze eksperimentisanja i originalnosti koje su eto mogli da upotrebe za svoj IP koji su otkupili od Cryteka i tada prikazu nesto koliko toliko revolucionarno i zaintrigira igrace - pogotovo u vremenu kada je spiritualni i realno pravi nastavak FC1, Crysis, bio jos uvek aktuelan.
 
Meni je interesantno koliko je taj endzin iz FC2 bio u nekim stvarima daleko ispred vremena i sto nista nisu uradili sa njim po pitanju daljeg razvoja i utilizacije.
 
Verovatno je i ovaj FC na nekoj novoj iteraciji endzina zvanog Dunia, ali problem nije u endzinu vec u tome kako je render vreme iskorisceno, kao u onom klipu FC2 vs FC5 gde se vidi kako su fizikalnost i interakcija sa svetom stalno smanjivani zarad drugih efekata. Pogotovo nista novo u vremenu kad je skoro pa normalno da spucas 50 i vise posto performansi za par vizuelnih RT efekata.
 
Kako bre odvojili kad je zapravo Ubisoft prvi homogenizovao sve svoje udarne igre (velike fransize) presipanjem gejmplej mehanika iz jedne u drugu, pocevsi od pre jedno 8-9 godina?

To sam ja isto rekao u drugacijem kontekstu... Nigde nisam spominjao kontekst gejmpleja, vec premisu, zanrovski stil koji pociva na tom nekom nonsalantnom i lucidnom momentu, koji lisava igru ozbiljnosti zarad ekscentricnih likova, scenarija i propratnih elemenata.

Koga zanima, ima na Redditu AMA od letos sa kreatorima pa moze da procita u par osvrta njihovo vidjenje tog pristupa.

Prosto receno, da je Far Cry zadrzao pristup kao FC2 bio bi utoliko vise blizi pomenutoj homogenizaciji... Da li bi danas takva igra bila bolja nego ovo, bi sigurno, ali kreatori smatraju da na ovaj nacin ocuvavaju diverzitiet koliko-toliko.
A da li su u pravu ili ne, nije im ni bitno kada im je FC najprodavaniji od svega.
 
Bas to, prioritet je prodaja a eksperimentisanje je samo misaona imenica. Diverzitet je tu samo radi trailera/marketinga i nekog kvazi edgy efekta price/postavke, minorno utice na sustinski isti gameplay i kako je zamisljena struktura igre (open world, tornjevi/outpost, crafting, griding etc).

Njihove igre prate trendove koji ili sami interno nametnu izmedju studija ili industrija forsira (eg. mtx, light rpg elementi etc), svako ostalo eksperimentisanje vrhovni menadzment/komitet tesko ce da odobri. Samim tim tesko da cemo u bilo kakvo skorije vreme videti nesto originalno ili slicno FC2 Ubisoft periodu.
 
Mislim da je u nekom podcastu vec bilo, zao mi je samo sto se ne secam u kojem, gde je ex game dev Ubisofta pricao o tome kako sa svakom novom igrom ciljaju da pogode najsiri moguci auditorijum uz sve aktuelne "progresivne" trendove i politicke ("politicki korektne") teme iako tvrde suprotno...

Zato sam i pitao za ove novije FC naslove jer mi deluju vrlo genericno, na isti kalup bez originalnosti, pritom su vise MMORPG naslovi nego zaista SP naslovi - bukvalno na isti copy-paste kalup uz kopiranje tudje formule koja se pokazala uspesnom. (primer za TW3 open-world)
Poslednje sto sam od njih odigrao je FC3 i AC3 (tj jedan pre Black Flag-a), dok mi u biblioteci stoje i FC4/5, kao i 2 "nova" AC-a Origins i Odyssey koje nikako ne mogu da se namolim da pokrenem gledajuci sate i grind koji je potreban za prelazak.
Dok Valhallu vidim kao najgoru iteraciju te novije Witcher formule koju je Ubisoft kopirao i nemam zelje da je igram...
 
Kada je krenula pandemija odigrao sam FC5, New Dawn, trojku i pola one 80s igre.
Proslog meseca sam odigrao četvorku, sada igram Primal koji mi se bas svidja.
Sve te igre su na isti fazon, ali meni bar dovoljno različite da bih odigrao makar glavnu priču (sporedne sadržaje uglavnom preskacem).
Nije to neki kvalitet, reklo bi se da je junk food gejminga, ali su mi očigledno dovoljno zabavne.
Odigracu i sesticu kada izadje, pre svega jer postoji ubisoft+.
 
Samo kad se setim da sam FC2 prešao sa svim onim likovima sem sa onim za kojeg je pisalo da je Kosovski Albanac. 😂😂😂

A nije da nije umelo biti zamorno, najviše dugo putovanje od tačke A do tačke B uz redovno zaustavljanje i borbu na radnom punktovima. Mada sam pri svakom novom prelazu išao drugačije, nekad agresivno, nekad stealth, naravno i sa većim nivoima težine, pa nije bilo monotono.

A peticu jedva izgurah do kraja, New Dawn nisam ni igrao jer ne mogu tu fantaziju, Primal nisam jer u fazonu ako nema vatrenog oružja ni ne zanima me. Trojka je meni bila jako zanimljiva jer je ličila ne keca sa tom postavom na tropskom ostrvu, a ja keca nikad nisam ni igrao. Tad kad se originalni FC pojavio, većina društva je imala još Sony kec, ostale konzole su bile san mnogih a samo jedan drug je imao komp koji je mogao da pokrene FC i onda smo išli kod njega da se divimo igri sa najrealističnijom grafikom ikada ahahaha.
Četvorka mi je bila već reciklaža trojke, a petica već rekoh, baš smor.
 
Vreme u kom je izasao FC1 je bilo dosta zanimljivo jer je ogromna vecina PC igraca a i igraonica tog vremena koristila one geforce 2/4 mx karte (dx7) koje nisu imale pixel/vertex shadere (1.1), pa je prelaz na bilo koju moderniju kartu bas pravio wow efekat te najrealisticnije grafike tog doba. :)
 
Meni se ovo sve više dopada iako sam se podsmevao s početka... AK47 i PPSh41 su mi top, i teksture, zvuk 🤩

 
Ok video ali niti je 60FPS niti 4K. Ne kontam kako de podju dijeliti ti no name yt klipovi sam oradi click-bait naslova.

Ovo je normalan gameplay:
 
Deluje bolje od 5-ice svakako, barem meni deluje sadrzajnije i zanimljivije.
 
Krenule recenzije, ocene su manje-vise ocekivane.

Eurogamer
There's plenty that's familiar about the latest entry in Ubisoft's open world shooter, but that doesn't stop it being a blast.

IGN 8/10
Far Cry 6 smooths over a lot of the bumps that have cropped up in the past few games and even though it misses some steps, especially with its new inventory system, it's the best the series has been in years.

PC Gamer 75/100
All is fair in love and guerrilla warfare in the best Far Cry game yet.

Gamesradar 4/5
Marks a new era for the Far Cry series and delivers more explosive action and adventure than ever before, even as the story fumbles some of its more upsetting plot points.

Gamespot 7/10
Though it can be really fun, especially when it descends into absolute chaos, Far Cry 6 is overstuffed and disjointed, with so many ideas that it's tough to focus.

Polygon
Far Cry 6 is a waste of potential

Destructiod 7.5/10
In a vacuum, Far Cry 6 is a great open-world action romp, and I should love it without caveats. Plenty of fans will. But when we’ve seen these same old tricks so many times before, year after year

True Achievements 9/10
Giving us a classic Far Cry experience the whole way through, with a smattering of new ideas and fresh takes, Far Cry 6 is perfect for fans of the series.

Press Start 8.5/10
Make no mistakes; Far Cry 6 is, without a doubt, the best Far Cry game in a long time. The game brings back the exotic locations we've been missing since Far Cry 3 and Far Cry 4 and adds yet another charismatic antagonist to its storied pantheon of villains. But more importantly, it's a joy to play, with a unique arsenal full of character and breadth of content that is not only comprehensive but engaging.

Rock Paper Shotgun
A gigantic open-world FPS that has you running between map markers to fell a dictatorship. It's undeniably fun, if a bit overwhelming.

EGM 4/10
Far Cry 6's barely hangs together on the strength of the gameplay loop it inherits from its predecessors. Beyond the addition of some fun new toys, like the "resolver" weapons and Supremo backpacks, nearly every design change is mystifyingly for the worse, and the mismatch between the gameplay and storytelling ambitions is more conspicuous than ever.

VG247 4/5
Far Cry 6 prefers playing guerrilla over more serious reflection because “blowing up s*** is fun,” and Ubisoft just isn’t quite ready to give that up yet.
 
 
Od koga su manje vise ocekivane?
Ja sam ocekivao da je popljuju a vecina hvali

Metascore:
Far Cry 3 - 88
Far Cry 4 - 85
Far Cry 5 - 81
Far Cry 6 - 76

Serijal je u blagom padu, sledeca igra bi konacno trebalo da donese neke vece promene.
Ja cu je svakako odigrati na Ubi+ kao sto sam i ostale.
 
Trebace rtx 3090 za igranje 10gb vrama malo.
 
Trebace rtx 3090 za igranje 10gb vrama malo.
Zavisi ... 1920x1080 Ryzen 3600/RX580 na High podesavanjima average FPS je oko 60, na ultra nesto preko 50 tako da nije strasno. Najvaznije je da je izbegnuta kupovina nove graficke 😎
 
Posle svega viđenog na YT, meni je ovo ubedljivo najodbojniji FC naslov do sada, bez konkurencije.

Ne samo da je u pitanju peta reciklaža do sada, nego je ovaj pseudokubanski fazon odvratan i odbojan u svakom smislu, mada ja inače ne podnosim te kubanske ''vajbove'', muziku i ostalo.
Ne kažem da možda nekada neću instalirati, da bar probam, ali stvarno me sve odbija od ove igre, najviše pomenuta pseudokubanizacija.

Znamo da je gameplay isti već 13 godina i da bukvalno ništa novo nisu u stanju da ponude, osim životinja invalida, lošeg humora i sklepanog oružja.
Gledao sam primere sa 4K Ultra grafikom i igra bukvalno ne izgleda bolje od petice a primetno je zahtevnija, plus ima dodate light piss filtere i nekakav bloom (možda može da se isključi).

Posle tog mučenja recikliranim gameplay klipovima (sa sve užasnom muzikom) pokrenuo sam Far Cry 5 i bukvalno se preporodio u svakom smislu - okruženje/ambijent, muzika, pa i grafika (koju čak i matora RX 580 lagano tera na Ultra/1080p), sve mi mnogo više odgovara. A i inače je FC 5 najkompletniji Far Cry, u tehničkom smislu (priču i kraj ne bih komentarisao, ništa bolje ili lošije u odnosu na FC 3 i 4, to mi je odavno nebitno kod FC naslova).

Sačuvao sam FC 5 profil sa pređenih otprilike 60% sadržaja i misija, tako ću verovatno to igrati ove zime.

Bolje da su radnju smestili u džungle i planine Južne Amerike, sa sve Ayahuasca tripovima, bogalj-jaguar pomoćnikom, stealth-izviđač kondorom i ostalim zayebancijama od ''inovacija''. I to bi bilo bolje i manji krindž od ovoga što su napravili.
 
Poslednja izmena:
 
Odigrao sam prva 2 sata i nisam zadovoljan.
Moguce da je to zbog toga sto sam bas dosta igrao FC u poslednjih godinu dana, a mozda je i zato sto igram i Metroid Dread koji je odlican.
Vreme je za vecu promenu, ovo se sustinski nije promenilo jos od FC3.

Igra bas ima problema sa vramom na nvidia grafickim karticama.
Ja igram na 3070 u 1440p i ocigledno je da nije moguce koristiti hd teksture ako imate manje od 11gb vrama (sto je uostalom i requirements).
Mozda je to opravdano, jer je ovo open world igra. A mozda je i posledica toga sto je ovo amd sponsored igra.
Mogu da razumem da neke teksture nece biti loadovane, ali da se bas svima koji igraju na 3070/3080 desava da fale teksture na prvom saborcu kojeg regrutujete...
Nervira me i sto su RT 1/4 rezolucije i to podesavanje nije moguce promeniti. Bas se vidi da su se trudili da igra ni u kom slucaju ne izgleda i ne radi bolje na nvidia gpu.
 
Ja imam 3060 sa 12 GB rama,trebalo bi da mogu imati full texture...cekam da igra bude na velikom popustu pa cu da uzmem, jeste da ce mi fps biti manji jer igram u 4k ali ja igram polako natenane 20-30 frejmova dosta :)
 
Nikako da FC izadje iz kolotecine u koju je upao.:mad:
 
Nazad
Vrh Dno