Šta je novo?

Ethernet preko koaksijalnog kabla

burazzer

Poznat
Učlanjen(a)
27.11.2020
Poruke
33
Poena
35
Živim u kući na dva sprata. Na gornjem spratu je modem, a do donjeg sprata su samo sprovedeni koaksijalni kablovi. Pošto mi je slab internet na donjem spratu, prvo sam pokušao da problem rešim sa wifi extenderom (xiaomi) medjutim on radi užasno. Pre svega svaki put kada se prekine veza sa njim (ugasim wifi na telefonu, ugasim televizor itd) ponovno povezivanje nije moguće, odnosno isti uređaj ne uspeva da dobije IP adresu sve dok ne restartujem wifi extender. Osim toga, iako je signal dobar, brzina interneta je i preko 5 puta manja u odnosnu na wifi na spratu.

Iz tog razloga tražim drugo rešenje, i najbolje bi bilo kada bih uspeo da modem spojim sa ruterom koji bi bio na donjem spratu. Medjutim, kako dole nemam Ethernet kablove, već samo koaksijalne i, interesuje me da li je ikako moguće spojiti modem i ruter prekoko koaksijalnog kabla? Znam da ne može direktno, ali vidim da postoje adapteri RJ45 na koaksijalni i obrnuto, da li to radi posao? Takođe pročitao sam i da postoje Moca uređaji, ja se ne razumem dovoljno pa nisam siguran šta je to, ali da li mi je to onda jedina opcija?

Prihvatam i druge ideje, samo bih da izbegnem da ponovo bušim zid i ploču da bih razvlačio kablove
 
Heh, videvši naslov vratih se mnogo godina unazad kada je umrežavanje računara rađeno koaksijalnim kablovima i bnc konektorima, davno beše... 🙂
Zaboravi to što si zamislio i idi na powerline adaptere tj mreža preko strujne instalacije.

interesuje me da li je ikako moguće spojiti modem i ruter
Ovo ćeš malo ds pojasniš, nije baš jasno šta spajaš, kakav modem?
 
Meni taj MoCA adapter deluje bolje rešenje, mada nisam čuo za njega niti ga video u radnjama. Bar dva trebaju pošto moraju da komuniciraju između. Klasično UTP na RG6 adapter - RG6 kabl - UTP na RG6 adapter ne deluje kao dobro rešenje. Adapter preko struje ima nedostatak u vidu uključivanja na istu fazu, tj. mesto na spratu i ispod gde ih priključi moraju biti na istom osiguraču.
Prihvatam i druge ideje, samo bih da izbegnem da ponovo bušim zid i ploču da bih razvlačio kablove
Mi u zgradama se ni za šta ne pitamo, pa ni ne utičemo na postavljanje instalacija. Zašto prilikom postavljanja kablova po kućama se ne koriste bužiri što većeg prečnika? Tako bi mogli dodatni kablovi da se uvuku pomoću sajle a može i postojeći da se zameni vežući početak novog za kraj starog. To bi bilo najjeftinije i najbolje rešenje.
Ne vidim još neke opcije.
 
Ne pratim baš pomno razvoj powerline adaptera, ali sam gotovo 100% siguran da to za istu fazu više ne vredi, možda čak i od druge revizije standarda.Bez problema rade na različitim fazama.
 
Ovo ćeš malo ds pojasniš, nije baš jasno šta spajaš, kakav modem?
Pa modem se dobija od provajdera, zar ne? Uredjaj koji je inicijalno povezan sa koaksijalnim kablom i koji pretvara signal iz jednog oblika u drugi kako bi on mogao da se koristi, odnosno kako bi se omogucilo povezivanje na internet. Ja bih sad kupio i ruter, cija je jedina funkcija da kada se poveze sa tim modemom dalje emituje signal (da l' preko wifi-ja ili opet preko kabla). Jer kazem, ja sam sad za prvo vreme uzeo xiaomi wifi extender, al ono je zlo, svaki dan mucim muku.

Za powerline adaptere nisam ni znao, moracu da bacim pogled.
A što se tiče postavljanja bužira, normalni ljudi tako rade i to je ogromna prednost, a pitaj Boga zašto ja nisam to odradio i mnogo se kajem zbog toga.
 
Verujem da je to što pominješ ipak ruter a ne modem,ne verujem da neki provajder daje još uvek modeme?
Nije xiaomi zlo,ne kažem ni da je savršen,ali signal koji on hvata,i dalje prosleđuje,mora biti nekog "kvaliteta",tako da pre mislim da je tu problem.
Raspitaj se malo oko powerline adaptera,to je nešto što možeš kupiti kod nas,da li novo ili polovno,a i ima neku normalnu cenu.
Meni taj MoCA adapter deluje bolje rešenje, mada nisam čuo za njega niti ga video u radnjama.
I sam si svestan,na osnovu ove rečenice, da je na papiru bolje rešenje,govorim kod nas.Ja što nađoh rj45 na koaksijal to sve neke nebulozne cene tipa 300€
 
Ne pratim baš pomno razvoj powerline adaptera, ali sam gotovo 100% siguran da to za istu fazu više ne vredi, možda čak i od druge revizije standarda.Bez problema rade na različitim fazama.
U našoj prodaji nisam našao takve gde je specifično navedeno da rade bez obrira gde ih priključio. Na online recenzijama sam nalazio komentare da ne rade van iste faze žičnom vezom, samo bežično. Nigde nisam našao suprotan komentar. Nisam ih nikad koristio a nameravao sam uzeti do skora jer bi meni rešili dosta problema. Međutim, ne baca mi se preko 5.000 za nešto što neće imati funkcionalnost kakva meni treba. I napominjem da ni prodavci tipa Win-Win, Technomania i sl. često ni sami nisu sigurni kako šta funkcioniše u praksi, tu mislim i na taj adapter. Ako se neko odluči za to, obavezno i izričito da zahteva pojašnjenje da li radi nezavisno od faze, da ne bi uzimao nepotrebno.

Verujem da je to što pominješ ipak ruter a ne modem,ne verujem da neki provajder daje još uvek modeme?
Pošta je do skora imala modeme tipa Arris ali ona je ugašena. Taj konzorcijum kome i Pošta pripada sada, tzv. Supernova, poseduje modeme tipa Technicolor. Upravo koristim jedan takav model TC 7210.
Kad već pomenuh SN, jesi li uspeo pobeći od njih? Slažem se sa tobom oko tvojih ranijih utisaka u pogledu samog provajdera.;)
 
Na žalost nemam gde da bežim,alternativa mi je samo adsl.
Taj tehnikolor je ipak kablovski ruter ne modem.Ok ima on i modem u sebi,jel ne bi drugačije mogao da funkcioniše,ali je ipak ruter.Ne verujem sa sn(namerno malim slovima) daje i dalje modeme.
Da ne idem dalje u off.
Guglaj revizije powerline standarda,tako ćeš pre naći
 
Powerline adapteri rade i ako su na različitim fazama samo je pitanje koju ćeš brzinu dobiti. Ja kod mene u stanu nisam uspeo da prebacim nekih 20 Mbps što mi je bilo premalo za moje potrebe.

Da bi WiFi ekstender dobro radio i signal koji stiže do njega mora biti dobar. To što se zaglupljuje nije do jačine signala nego je sam ekstender loš. Ne znam koju brzinu očekuješ na donjem spratu i koliko para si spreman da uložiš ali bez kvalitetnog WiFi rutera na gornjem spratu teško da ćeš rešiti problem bez provlačenja mrežnog kabla.
 
Moram ponovo da se dovežem na ovu temu jer problem nisam rešio, ali imam nove informacije pa i pitanje, jer mi nešto nije najjasnije.

Dolazili su mi momci iz Supernova podrške povodom nečeg drugog, pa sam onda njih pitao za rešenje problema koji sam naveo gore. Rekli su mi da obzirom da imam koaksijalni izlaz na spratu mogu da zatražim još jedan ruter od Supernove, pa da na oba sprata imam po jedan. Taj dodatni bih plaćao 300 dinara mesečno.

Interesuje me samo da li je moguće da ja u sopstvenoj režiji kupim ruter koji sadrži i konektor za koaksijalni kabl i njega koristim u ove svrhe?
Naravno, ovo sam zaboravio da pitam njihovu podršku.
 
Moram ponovo da se dovežem na ovu temu jer problem nisam rešio, ali imam nove informacije pa i pitanje, jer mi nešto nije najjasnije.

Dolazili su mi momci iz Supernova podrške povodom nečeg drugog, pa sam onda njih pitao za rešenje problema koji sam naveo gore. Rekli su mi da obzirom da imam koaksijalni izlaz na spratu mogu da zatražim još jedan ruter od Supernove, pa da na oba sprata imam po jedan. Taj dodatni bih plaćao 300 dinara mesečno.

Interesuje me samo da li je moguće da ja u sopstvenoj režiji kupim ruter koji sadrži i konektor za koaksijalni kabl i njega koristim u ove svrhe?
Naravno, ovo sam zaboravio da pitam njihovu podršku.
Ja mislim dati oni nude jos jedan TV za 300 din a ne net
 
Ja mislim dati oni nude jos jedan TV za 300 din a ne net
Ne, ne, baš sam im objasnio problematiku i rekli su mi, još jedan ruter bih dobio, povezao ga na koaksijalni i onda bi funkcionisalo isto kao što funkcioniše sad na ovom postojećem.

Kako god, ako nemam drugu opciju, prihvatiću to njihovo
 
Modem mora biti od provajdera, ruter već ne mora. Taj što hoće oni da stave je najverovatnije već podešen da radi. Ako se odlučiš za kupovinu imaj na umu da ćeš sam morati da izvedeš podešavanja parametara. Pisano je po forumu kako se šta radi. Ili možda postoji varijanta da se da njihovim tehničarima da oni podese? Nekad je moglo kod manjih provajdera kad su stvari bile normalnije, sad je pitanje.
 
Čekaj malo... Ti ne nameravaš povezati ruter na postojeći modem od Supernove? Ti zapravo misliš posebno povezati na koaksijalni kabl ruter kao što je već modem, da budu odvojeni jedan od drugog? Pa onda neće moći. Ruter mora ići iza modema. To što je nuđeno tebi da posebno kačiš na koaksijalni kabl je zapravo drugi modem, tako da će morati i taj da bude od provajdera.
 
Ne, ne, baš sam im objasnio problematiku i rekli su mi, još jedan ruter bih dobio, povezao ga na koaksijalni i onda bi funkcionisalo isto kao što funkcioniše sad na ovom postojećem.

Kako god, ako nemam drugu opciju, prihvatiću to njihovo
Proveri ti to dati ne uvale samo ruter za TV ,
 
Čekaj malo... Ti ne nameravaš povezati ruter na postojeći modem od Supernove? Ti zapravo misliš posebno povezati na koaksijalni kabl ruter kao što je već modem, da budu odvojeni jedan od drugog? Pa onda neće moći. Ruter mora ići iza modema. To što je nuđeno tebi da posebno kačiš na koaksijalni kabl je zapravo drugi modem, tako da će morati i taj da bude od provajdera.
E tako je, nisam ostavio Ethernet kabl između dva sprata, već samo koaksijalni imam razvučen i onda znači moram modem, i to ne bilo koji, nego od provajdera.
Hvala ljudi!
 
pa ako imas koaks izmedju dva sprata, umesto njega izvuci ethernet kabl i resis problem.

ne znam sto bi iznajmljivao ruter od provajdera kada su ruteri jako jeftini.
 
Čovek ima raspoređene koaksijalne kablove po stambenom objektu i hoće da iskoristi te a ne da dodatno razvlači UTP.

Ne znam šta su tačno ovi iz SN napričali ali drugi modem odvojen od prvog može samo kao druga konekcija, tj. odvojena usluga ako nisam pogrešio.
Naći ruter jeste lako ali gde da nađe ruter koji ima F ženski konektor na sebi za prijem signala preko koaksa? Jedine koje sam nalazio su standardni sa svim RJ45 portovima. Ako su ovi iz SN shvatili dobro situaciju onda su najverovatnije predložili uzimanje dodatnog modema a ne rutera, stvarno ne znam imaju li oni ruter sa koaksijalnim priključkom.
Ono što znam ako se uzme dodatni modem moraće u tzv. bridge mode, da se veže na postojeći. Tako će koaksijalni kabl moći da se upotrebi ali ima jedan problem - trebaće adapter. Prvi modem već ima zauzet F konektor, na njega ide signal sa koaksa. Na drugom modemu se kači koaks na F konektor a na drugom kraju kabla treba "F ženski na RJ45 muški konektor/adapter" kako bi se priključilo na LAN port prvog modema.
 
Ruter sa zenskim koaksom se zove modem :)

ne treba mu to, ako kroz kucu ide vec koaksijalni kabl izvuce njega a na njegovo mesto postavi ethernet kabl, i spoji sa postojecim modemom, ne moze jednostavnije od toga.

A verovano ne mora ni koaks da izvlaci vec pored njega pusti ethernet kabl jer oni su uvek u buziru, posto koaks nije instalacioni kabl.
 
Nagađamo može li se zameniti RG za UTP. Možda nije u zidnim instalacijama pa je mogućnost veća. A možda jeste u zidovima bez bužira ili sa uskim bužirom prečnika do 1cm. Takav je kod mene u stanu pa pokušaj izvlačenja kabla nije najbolje prošao.
Čovek verovatno neće da razbija zidove kako bi menjao kablove a ne želi ni da razvlači UTP. Slažem se, mogao bi da proba da sajlom uvuče i UTP ali opet ništa ako nema dovoljno širok bužir. Tako da mi se čini, prema njegovim željama, jedina opcija je dodatni modem.
 
Najmanji problem je nabaviti modem/ruter a najveći kako ga "prijaviti" na njihovu mrežu. Koliko znam ni jedan provajder kablovskog interneta ne dozvoljava ruter iz sopstvene režije. Ili se nešto promenilo, što mi je promaklo?
 
Pisali ljudi po forumu da su sami kupovali rutere da prošire domet, čak u temi SN jedan čekao danima da mu donesu pa posle sam kupio jer mu se smučilo da čeka. Naravno, trebalo je ispodešavati parametre na ruteru a ima i posebna tema o tome. Modeme, koji su krševi uglavnom, dobijamo od provajdera i dalje. Kamo lepe sreće i da se tu situacija izmeni, ovaj moj mi pojede živce.
 
Nije nikakav problem staviti dodatni ruter, ne treba tu ni mnogo da se podesava, ali na koaks kabl ne moze da se postavi ruter.

Mislim da nema nista od postavljanja dodatnog modema bez placanja novog ugovora, ne znam ko bi to odobrio.
 
Sa SN specifikacija usluga - odeljak o načinu korišćenja internet usluge:
Pretplatnik se, u okviru usluge interneta obuhvaćene izabranim Supernova paketom, može po slobodnom izboru opredeliti za dodatne internet usluge i to:
fiksna IP adresa i dodatni net uređaji (dodatni modem), pod uslovima utvrđenim cenovnikom i uz plaćanje jednokratnih i mesečnih naknada za korišćenje izabranih dodatnih usluga, shodno cenovniku.


Priložio sam i cenovnik, pri dnu strane je u vezi s ovim.
Tako da ništa nisu slagali po pitanju dodatnog uređaja, bar su nešto tačno rekli.
 

Prilozi

  • supernova.pdf
    770.9 KB · Pregleda: 9
Isti problem imam.Da ne sitim i ne duzim.Sprat,2 sobe,dva zida,logicno i 2 vrata 😀,busenje nikako,razvlacenje lan neizvodljivo.
U spavacoj gde je ruter isti od SN kao sto je covek iznad par poruka napisao povezan sa kablom koji ide iz tavana a ne mogu da tvrdim 100% tu je nekad bio stari tv sa STB uredjajem.To je onda koaks!?Nije za internet?ISTO TAKO imam i u drugoj toj sobi,decijoj gde pecam wifi sa stapom i kanapom.Oni su stavili neki metalni deo(slika dole)u toj spavacoj sobi i kao sto se vidi ave povezali.Da li tako moze i uz ruter u sopstvenoj reziji bilo kakav za deciju sobu da se premosti pa odatle lan 2m sprovesti u komp ili ne?
Glavno ono sto me buni je koji kabal ide iz tavana u spavacoj sobi gde su povezali ruter i taj razdelnik ili sta je vec kad nista ne pise sem broja 🫣
Na kraju iz tog metalno dela jedan kabal ide u Tehnicolor a drugi u move uredjaj...
 

Prilozi

  • 20230207_084307.jpg
    20230207_084307.jpg
    302.9 KB · Pregleda: 20
Moze malo jasnije?Sta,koji,kakav? 🙄
Sad sam zvao podrsku SN,kaze zena ako se razume da je moguce ako ide kabal da se ubaci i spoji na taj neki deo kao na slici ali za ruter kazu mora biti njihov,da prodje kroz sistem itd.... 😔
Smorili su me.
Da ga sad i kupim,sta vredi ako ne budem mogao da ga koristim,nista mi nije jasno.
 
Taj ruter koji daje provajder je modem sa wifi ruterom, ima integrisane antene i dovoljan je samo za neki manji stan, za kucu definitivno nece biti dovoljan.

tako da treba da kupis svoj wifi ruter zavisno od licnih preferencija i velicine kuce.
posto to ocigledno nisi napredni korisnik i ne interesuje te tehnikalije a zivis u kuci preporucio bih tendu mw5 mesh sistem koji na KP mozes naci za oko 60eur i pokriti celu kucu.

To ces zakaciti na postojeci modem a wifi od provajdera iskljuci jer vise nece biti potreban.
 
@CaptainCrash je već pokrenuo temu o tome
 
Gledam neke klipove na youtube (a tamo ima svasta "pametno" :) ) i vidim da postoje neki uredjaji/adapteri koji mogu da 'prebace' mrezni internet kroz koaksijalni kabl.
(nesto poput ovog klipa
E sad, pojma nemam o ovome ali imam SBB modem/ruter i hteo bih da se iz njega preko tih nekih adaptera prikljucim na koaksijalne kablove koje su mi razvezeni po zidovima i da taj internet nekako dovedem do decijih soba.
Evo "kako Perica zamislja da to radi" :).
Jedan LAN kabl uteknem u ruter prikljucim ga na taj adapter u njega uteknem koaksijalni (inace mi je SBB kroz taj koaksijalni omogucio TV signal do drugih soba ali deca ne gledaju TV ali zato koriste racunare), onda u toj nekoj decijoj sobi koaksijalni utaknem u adapter a u njega ukljucim LAN kabl koji ce napr. direktno ici u racunar ili, jos bolje, u neki moj ruter pa ce tamo imati i WIFI dobar.
Interesuje me samo da li je ovako nesto moguce i da li je neko tako nesto probao.
Saveti da koristim power link tj. struju ili nekakve wi-fi ekstendere i slicno su, naravno, dobronamerni, ali me svakako na ovoj temi tj. sada ne zanimaju...te ako ima neko neki konkretan odgovor, unapred hvala :)
 
Nazad
Vrh Dno