Šta je novo?

Energetika u Srbiji i u svetu

Nepoznanica je da li ćemo imati struje dovoljno, tj. da li ćemo imati čime da platimo, i još važnije, da li će je uopšte biti dovoljno da uvezemo.
Tako da....što se mene tiče, nije mi baš svejedno, ali kako drugi, tako i ja.
 
Dobro, jasnije mi je malo gde smo. Ovaj out ne zelim da brinem za nešto kao da se već desilo, nego ćemo sačekati pa videti. Plaćam infostan celo leto, pa da vidimo dal ce refundirati ako ne bude grejanja 🤔
 
Upravo se otvara gasna interkonekcija Bugarska - Grčka, koja ide iz Azerbejdžana, od koje i mi možemo da imamo koristi kad završimo krak Dimitrovgrad - Niš, što se planira do oktobra naredne godine.
Tako ne bi zavisili od Rusije u pogledu snabdevanja gasom, plus će jug Srbije biti bolje snabdeven.
Koliko je meni znano, vlasnik najvećih energetskih kompanija u Azerbejdžanu je upravo Gazprom.
 
Znam, ali sad kad je probušen severni tok, ‘beš sankcije, daj gas.
 
Neko je pitao za gas na jugu.
Konkretno Niš samo po periferiji grada ima gas.
Sam centar grada se greje na toplanu.
U jednom naselju ima gas ali tu je velika vecina kuca od 60ih na ovamo gradjeno nelegalno. To naselje zimi je pod maglom dima i čađi.
Mnogo je komplikovano legalizovati i sporo jer gradska uprava i katastar rade katastofalno neefikasno. Samim tim imas gas do kuce ali ne možeš da se priključiš jer ti kuća nije legalizovana. Plus nije ni jeftino za naš standard, mislim da je sada oko 700e.
Od moje majke tetka je živela u tom naselju i doveli gas do njene kuće. Nakon smrti smo saznali da je kuća nelegalizovana i da će trebati jedno 5 godina da se možda legalizuje.
Normalno svi računi su dolazili na njeno ime.
Nakon ostavine odem u EPS da se raspitam kako dalje jel može neko od naslednika da potpiše neki ugovor o prestanku snabdevanja.
Pogledase ostavinsko rešenje i kažu u rešenju nema kuće kada nasledite kuću onda može ugovor o prrstanku snabdevanja. Na moje pitanje kako su njoj dali strujomer pa ga čak i zamenili digitalnim ako ona nije vlasnik kuće nisam dobio odgovor. Plaćasmo struju godinu dana, 2 meseca nismo platili odmah su isključili struju iako nije bilo potrosnje 14 meseci.
To je bilo 2018. sada je dug 40k. Verujem da će kad tad EPS krenuti da goni naslednike.
 
Vi koji kazete da struja mora da poskupi, koja je poenta poskupljenja kad znate i da je cena 100x veca EPS ne bi ulozio ni dinara sve kao i do sad bi se nestalo, pokralo se, itd....
U svim javnim preduzecima kod nas je takvo stanje da para nikad nema, rupe bez dna... i onda neko kaze ne daj da proda, slazem se da je prodaja zlo ali vi uopste niste svesni nivoa korupcije, bahatosti i nestrucnosti koja vlada ovde oduvek
Strucni ljudi ma gde su na papiru sa nekim skolama punih terorija i gluposti, kako neko moze da bude strucan kad je nasa politika rada nazadna u svakom javnom preduzecu, i da je neko bio strucan ili bi pobegao ili poludeo od ostalih ludaka
Inace struja je danas debelo precenjena i proizvodjaci sirom sveta masno i debelo zaradjuju, koja je realna pa zavisno od regiona, neki u usa, rusiji, kini, itd i dalje placaju nizu struju od nas a itekako je trzisna i jeftina
 
sve što si napisao je tačno, ali treba naglasiti, kako su sve loše stvari koje su vezane za javna preduzeća uopšte, kod EPS-a, još i multiplikovane faktorom 10

i onda kao jagoda, na vrhu šlaga, na vrhu torte, biva doveden Milorad Pečenjara Grčić...
 
Mora da poskupi zato ako nesto kupis na trzistu po 5-10x vecoj ceni nego sto prodajes ne mozes doveka tako da poslujesh. Sve ozbiljne energetske traju 5+ godina. Sutra da krenemo do 2035 ne bi imali nuklearku a sta do tada?
 
Do tada da plaćamo direktno 10 evro centi kWh, a indirektno 1 evro preko kredita (dok ih bude) i da vraćaju naša deca 1,1 evra narednih xy godina.
 
+ kamata.
 
Mora da poskupi zato ako nesto kupis na trzistu po 5-10x vecoj ceni nego sto prodajes ne mozes doveka tako da poslujesh. Sve ozbiljne energetske traju 5+ godina. Sutra da krenemo do 2035 ne bi imali nuklearku a sta do tada?
Opet zar ti stavrno verujes da nase pare zavrse gde treba, i da poskupi 20x oni bi opet uzeli zajam da servisiraju dug i tako dok se moze
 
Nisu stvari baš takve kako se opisuju. EPS je kompanija koja podleže zakonima kao i svaka druga koja posluje na tržištu električne energije. Od pre 10-ak godina se zakon o javnim nabavkama ne odnosi na trgovinu električnom energijom. S druge strane, (praktično) sve ostale nabavke moraju ići kroz portal javnih nabavki. Zašto je ovaj ugovor bio tajna, možda zato što nisu želeli da se priča o ovim Norvežanima i da se otkrije da se (verovatno) planira prodaja EPS. Ono što znam je da Rystad inače radi procene vrednosti kompanija iz oblasti energetike, tako da mislim da ovaj ugovor nema veze sa time da "lakše preživimo zimu", nego da se napravi procena vrednosti EPS-a kojom bi EPS "garantovao" svoju vrednost kako bi kasnije mogao da zameni dugove za udeo u vlasništvu. Koliko znam, pre par meseci su obilazili sve proizvodne pogone EPS kao i upravu, bio je i norveški ambasador u ekipi. Drug mi je pričao da je Norvežane njegov direktor vodio u obilazak par elektrana, išli su helikopterom :eek:. Navodno imali su samo par dana i onda je od Beograda obilazak svega išao helikopterom.

A to da nismo uvezli ni MWh je zbog toga što je Dunav sa 2000 otišao na 5000 kubika, a toplo je vreme pa konzum miruje. Samo na Đerdapu 1 i 2 smo dobili preko 10 GWh dnevno.

Moje mišljenje ostaje nepromenjeno, eps neće moći da vrati sve dugove i poverioci će postati vlasnici dela firme. Za sada, poverioci su banke, proverio sam i EPS nije dobio nikakve pare od države i dalje, sve kredite uzimaju sami, s tim što je za neke država bila garant. Dakle nešto će država vratiti (možda), ali za većinu će verovatno otići 20-30% EPS-a (nadam se ne više od toga).

EDIT: sad tek vidim da nije EPS potpisao ugovor nego vlada, u suštini ne menja ništa u ovom postu.
 
Piše se po novinama da ako gradimo nuklearni blok ili šta već sa Mađarskom, da će dobiti udeo u EPS-u.
Šta ,kako, koliko...nisam čitao jer su to sad sve nagađanja.

Moguće da je Mađarska zahtevala da taj-i-taj odrade procenu stanja EPS-a (konsultantske usluge o kojima se piše) pre sklapanja bilo kakvog Ugovora.

Našima cure informacije na sve strane, vrlo često ciljano i sa namerom.
 
Iskreno, kad su to naši objavili, mislim da od toga (kupovine dela Pakša) nema ništa. Neće sad niko toga da se odrekne, naročito ako su već izgrađeni kapaciteti ili ako je ugovorena gradnja, mnogo im je bolje da sami izgrade i prodaju energiju po ovim ludačkim cenama, pa onda ako cene padnu prodaju učešće. Svakako je kalkulacija pre ugovaranja rađena sa cenom 50-100e.
 
Realnost u Srbiji je da žena u nekom selu u Ivanjici isplela džemper za Vučića zato što im je napravio put u selu. To je većina, koja niti prati ovako nešto, niti im je nenormalno da se ugovor ovog tipa proglasi državnom tajnom. Mi smo ljudi debela manjina koja ne zanima bilo koju vlast, jer razmišljamo svojom glavom (imamo kapacitet da to radimo) i nismo pogodni za manipulaciju kao ova žena iz Ivanjice.
Ta žena iz Ivanjice raspolaže sa informacijama koje ima (koje su joj servirane / nametnute) tako da biti ogorčen na nju nije opravdano.

Vezano za ovakve teme i ovaj forum:
Još je gore kad se širi nešto što se u najblažem može nazvati defetizam tipa "ma neka poskupi struja 10x", "daj da zakoljemo vola za kilo mesa", "tako vam i treba" i sl. i verujte ovaj forum nije za takve stvari.

Admini i modovi i ovako imaju dovoljno posla. Ako ne možete da se držite tehničkih i nekih konstruktivnih detalja / predloga / diskusija onda da zatvaramo temu...
 
@daxyco
Nisu te priče od juče i kada su se gradile elektrane krediti su išli na domaće proizvodjače opreme i EPS ih je pokrivao kad stigne a kad je baš frka država je uskakala.
 
Svaki post koji iole naginje ka politici biće sankcionisan i obrisan, kao gomila koja je upravo uklonjena.
 
Znači buvljak i duksevi i džemšeri. :ROFLMAO:
Navike moraju da se menjaju, u sred leta malo zahladnelo pa ajmo sva grejna tela u funkciju, koliko vidim ta vremena su prošla.
 
Vezano za grejanje, grejna sezona se pomera na novembar?
Dobro pitanje, moji radijatori su hladni kao led. Da li su toplane u Beogradu i drugim gradovima uopšte spremne za grejnu sezonu?
 
Dobro pitanje, moji radijatori su hladni kao led. Da li su toplane u Beogradu i drugim gradovima uopšte spremne za grejnu sezonu?
Ja bih rekao da nisu, oni kao tople probe treba da rade od 01.10. a ti najbolje znas da li su bili topli? Ja grejem klimama.
Mada kao najavili toplije vreme pa ce izgleda odloziti do 01.11. ali ipak su nocu temperature nize, sve je duza noc a kraci dan.
 
Ceka se da tehnicka vlada prihvati a pošto se najavljuje toplo vreme naredne dve nedelje verujem da će toplane krenuti pd 1.11.
Moguće da će i narod krenuti sa ugradnjom klima uredjaja ili drva trece nema. Drva na terasu u spajz.
Ja grejem klimom, za vikend ložih jer smo kupali malecku i bas bilo vruce. Za sada klima završava posao
 
Prati kada počinju probe, znači to su probe pred grejnu sezonu, da li ima pritisak da li koliko toliko ima predaje energije. Do tebe ne stie energija koja je predvidjena za grejnu sezonu.
Količina energije koja treba da se isporuči je predvidjena a to što je toplo vreme samo odlaže upotrebu gasa, ne zaboraviteda da je norma toplana u Bgd 20°C na visini h u zadatom delu prostorije i u odnosu na grejno telo
 
Poslednja izmena:
Gasa po rezervama ima za oko 2 meseca. Bar im takva informacija povremeno promakne u javnost. A zima je duža od ta dva meseca. Koliko zaista ima mazuta po rezervama toplana, ne zna niko (od nas na forumu).

Hoće li dotok gasa biti redovan, ni to niko ne zna, ali pametno jeste ponašati se kao da neće.

Tako da, vrv će maksimalno zatezati sa početkom grejanja, a biće vrv. i štednje u količini isporučene toplote da se taj gas razvuče što duže. Tj, trebaće debela garderoba i pored grejanja. :cautious:

I mi se ovih dana dogrevamo klimama. Posle onog prvog šoka kada je u septembru baš zazimilo, sada smo skontali da nam je oko 20C ipak sasvim ok. Inače, ranijih godina kada grejanje krene, uz privrnute termoglave na radijatorima smo u stanu imali oko 23-24C.
 
Nema grejanja dok srednja dnevna temperatura ne padne ispod 12, a realno je toplije od toga sada. Ali je realno da su ranijih godina grejali i na vidim temperaturama, ujutru i uveče da malo zagreju stanove. Mi zbog bebe svaki dan palimo klimu uveče da zagrejemo malo, palimo i dve ako ga kupamo.
 
To vrv ima toliko jer mi rekao Pera ništa ne znači, zna se kada kreće grejanje vezano 3 dana uzatopno sa odredjenom temperaturom kao što važi i za grejanje 24h za hladne dane. Nema toliko veze sa mazutom jer mazut je danas rezerva, većina toplana radi primarno na gas a niko ne može da ti kaže kolike su rezerve gasa ili mazuta pogotovo u današnje vreme.
 
Kako misliš ne može da ti kaze kolike su rezerve gasa? Pa javno je dostupan podatak a i ponovljen od strane vlasti koliko su veliki kapaciteti Banatskog dvora i koliko imamo zakupljeno u Mađarskoj. Kao što reče @NShappy to nam je otprilike za 45-60 dana prosečne zime od prethodnih godina, da ne uvezemo ni jedan kubik.
 
Nazad
Vrh Dno