Šta je novo?

Električni bicikli i električni skuteri tema

Motocikli i bicikli se provlace na semaforima,postoji sansa za grebanje.Trotinet nije registrovan,nema osiguranje,tako da je isto kao biciklista da napravi stetu.Ili ciganska zaprega.
 
Išao po nalepnicu danas, dobio sam je ali zadržao sam se cca sat vremena, dok oni to islikaju, zavedu, majko mila... A kod mene sve na kineskom pa on ulazi u gtranslate pa screenshotuje, pa slika papire, saginje se pod skuter...
Ljudi čekaju s kamionima a ja igračku "registrujem"... Ma lakrdija teška, mene sramota njihove sramote, procedura kao za kamion a svi znamo da je poenta lova.
Elem, moj savet je ko hoće da radi neka radi što pre dok još nema gužve
 
Motocikli i bicikli se provlace na semaforima,postoji sansa za grebanje.Trotinet nije registrovan,nema osiguranje,tako da je isto kao biciklista da napravi stetu.Ili ciganska zaprega.
Mene najviše brinu deca čije je poznavanje saobraćaja 0. Pre neki dan autom stižem klinca na trotinetu koji je vozio desnom stranom kolovoza (nema trotoara) i koji je prilikom nailaska na pešački odlučio da pređe na kontra stranu ulice skrenuvši naglo u levo. Srećom, pa sam vozio 30, jer bih ga u suprotnom verovatno udario i to baš na pešačkom.
 
Ja zavrsio za 15min.
fiskalni racun i odstampao sam specifikaciju sa mi srbija sajta. ima nalepnica proizvodjaca sa specifikacijom na troti koja odgovara istom.
U knjižici koja se dobija uz trotu ne pise tech spec pa je nisu ni pogledali.
 
Poslednja izmena:
Deca van saobracaja.Sa koliko najmladje se vozi trotinet?16?
 
Sa 14 u javnom saobraćaju.
 
Registrovan da može da učestvuje u saobraćaju a bez obavezne tablice. Podleže kontroli preko tog registracionog lista.

Nije to ništa novo. Još od neke 1984. ili 1985. sam kupio elan čamac od 298 cm dužine na moru, Da bi plovio moraš da imaš plovidbenu dozvolu za plovilo. Za do 300 cm ne treba tablica (ili onaj broj koji se farbao, kačio ... ili šta je ko mogao da nabavi, sa obe strane trupa napred). Ovde na reci sam imao apatinac od 600 cm i morao sam da imam tablicu.
Nedostatak bilo koje stavke, takođe i dozvole za upravljanje plovilom je povlačio oduzimanje plovila.

Naravno oba plovila nisu pokretana sopstvenom snagom iliti pogonom, nego su imali pogon. Tako da se manite bicikala u ovoj priči :)
 
Biciklima nije dozvoljeno da idu trotoarom, ali ih niko ne kažnjava.
Da li si siguran? Koliko ja vidim, samo za trotinete, tj. laka električna vozila, u članu 92a stoji kuda su obavezni da se kreću. Bicikl se u tom članu ne pominje. Za bickle u zakonu stoji da mogu da se kreću kolovozom i biciklističkom stazom, ali ne i da moraju.
 
Da li si siguran? Koliko ja vidim, samo za trotinete, tj. laka električna vozila, u članu 92a stoji kuda su obavezni da se kreću. Bicikl se u tom članu ne pominje. Za bickle u zakonu stoji da mogu da se kreću kolovozom i biciklističkom stazom, ali ne i da moraju.
clan 40 zobs, odnsosno kaznena odredba clan 334. tacka 7.

Ali postoji i zakonska obaveza izgradnje biciklisticke staze pored drzavnog puta koje prolazi kroz naselje, koja se ne sprovodi.
 
U članu 40 piše da bicikl sme da koristi kolovoz. Nasuprot tome, u članu 92a piše da je trotinet obavezan da se kreće biciklističkom stazom ili kolovozom. Koliko sam video, nigde u zakonu ne piše kuda je bicikl obavezan da se kreće, nego samo kuda sme.
Nisam pravnik, ali ako u istom zakonu postoje stvari koje možeš i stvari koje moraš, onda mi je logično da "možeš" znači da ti je dozvoljeno i to i još nešto drugo, dok "moraš" znači da ti je dozvoljeno samo to i ništa drugo.
 
U članu 40 piše da bicikl sme da koristi kolovoz. Nasuprot tome, u članu 92a piše da je trotinet obavezan da se kreće biciklističkom stazom ili kolovozom. Koliko sam video, nigde u zakonu ne piše kuda je bicikl obavezan da se kreće, nego samo kuda sme.
Nisam pravnik, ali ako u istom zakonu postoje stvari koje možeš i stvari koje moraš, onda mi je logično da "možeš" znači da ti je dozvoljeno i to i još nešto drugo, dok "moraš" znači da ti je dozvoljeno samo to i ništa drugo.
bilo je dozvoljeno zakonom iz 80ti proslog veka, a u zadnja dva zakona nije :)

Ja mislim da uvek treba prvo gledati sebe i sopstvenu sigurnost i interes, pa tek posle zakone i kazne.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240418_204105_com.microsoft.emmx.jpg
    Screenshot_20240418_204105_com.microsoft.emmx.jpg
    106.3 KB · Pregleda: 30
Doći će sve na red za registraciju i osiguranje kad počnu ludovanja sa većim štetama, tako je bilo i sa mopedima (u to vreme bicikli sa motorom) 70-ih počela trajna registracija (opštinske tablice) pa dodali obavezno osiguranje i na kraju registracija svake godine. U Austrougarskoj je bila obavezna registracija bicikla tako da nije to naš izum.
 
bilo je dozvoljeno zakonom iz 80ti proslog veka, a u zadnja dva zakona nije :)

Ja mislim da uvek treba prvo gledati sebe i sopstvenu sigurnost i interes, pa tek posle zakone i kazne.
Nemoj ovo da shvatiš kao raspravu sa tobom, pošto zaista nije, nego pokušavam da se snađem u zakonu koji ispada sve gluplje napisan što se čovek više udubljuje u njega :)

Po članu 7, stav 32, bicikl je vozilo.

Član 7, stav 31:
"31) vozilo je sredstvo koje je po konstrukciji, uređajima, sklopovima i opremi namenjeno i osposobljeno za kretanje po putu,"

Član 7, stav 2:
"2) put je izgrađena, odnosno utvrđena površina koju kao saobraćajnu površinu mogu da koriste svi ili određeni učesnici u saobraćaju, pod uslovima određenim zakonom i drugim propisima,"

Član 7, stav 21:
"21) trotoar je posebno uređen deo puta pored kolovoza namenjen prvenstveno za kretanje pešaka,"

Ovo znači da trotoarom može da se kreće i nešto drugo osim pešaka i da je on deo puta. I tu se opet vraćam na ono da je trotinetima u ovom zakonu detaljnije određeno da moraju da idu biciklističkom stazom ili kolovozom, a bicikli nemaju tu odrednicu.
 
Prva i treća rečenica - slažem se potpuno. Ova u sredini, šta bi trebalo da znači? Nije svako izražavanje neslaganja "spamovanje kuknjavom". Jel dozvoljeno i poželjno samo pevati hvalospeve? I kako niko nikoga ne tera ni na šta, kad te uredba direktno tera da registruješ trotinet
Izražavanje nezadovoljstva nije konstruktivna rasprava na forumu, zatrpava se tema bespotrebno i korisni postovi padaju u zapećak. Zna de gde se protestuje.
Utedba te tera sa registruješ trotinet, ne tera te da ga koristiš, svaka dalja raspravana temu se nadovezuje na prvi pasus.

Uredba je doneta i to je to, pišite konkretna iskustva kako ste nabavili dokumentaciju, gde ste završili registraciju, koliko košta i koliko traje da znaju ljudi ko hoće da se buni a neće na ulicu ima fejsbuk.
 
Razumem, gospodine!!!
Samo mi još napiši tačne rečenice koje smem ovde da koristim, da ne bih tebe deranžirao. Životni mi je cilj da mi postovi budu korisni, kao ovaj tvoj, na primer.
 
Bicikli je konstruisan za saobraćaj, kao prevozno sredstvo. Ima ga po zakonima kao učesnika u saobraćaju odavno pre neta :)
Bicikli inače bi trebalo da je dozvoljen za decu po trotoaru i pešačkim zonama, po zakonu, ne pitaj me sada do koliko godina, ima nešto 12 i 9. Piše kod gremlina i još po negde. Ja vozim putem, klinci idu po trotoaru i lagano stignemo gde god treba.

Električni trotinet je nešto što je poraslo od dečije igračke za parkove i jurcanje po komšiluku, u prevozno sredstvo koje je učesnik u saobraćaju.
Samim time, kao i kad postaneš punoletan i dobiješ ličnu kartu, postaješ i odgovaran učesnik u saobraćaju. Da ne mračim temu, imam neki lični razlog zašto mi se ne sviđa samo to što mora ta registracija ili nalepnica.

Generalno bi trebalo sve što ima neku vrstu motora, da se registruje da bi moglo da učestvuje u saobraćaju.
Malo sam mator i ne drži memorija, mislim da je to ukinuto ako se ne varam. Slobodno me ispravite. Nekada si u osmom razredu osnovne ili nakon završetka osmog razreda, mogao da polažeš za Potvrdu o poznavanju saobraćajnih propisa, ako ne grešim da se tako zvalo. Izvadiš potvrdu u SUP-u i voziš sve do 50 kubika. Što su bili Tomos automatici, onaj moped sa pedalama za koji ne znam da li je bio Tomos, motokultivator, za APN baš i ne mogu da se setim. Onda one male honde, yamahe (minijature velikih) što su dovozili gastrbajteri ako su do 50 kubika. Danas se to drugačije zove ako se ne varam i mora da se obavi obuka i slično.
Bez tako nečega ja nikoga ne bi pustio na drum. Moraš da imaš registrovano vozilo i moraš da poznaješ saobraćajne propise.
 
Bicikla se ne sme voziti trotoarom i tu ne postoji izuzetak bez obzira na uzrast vozaca. Deca sa navrsenih 9 godina mogu se kretati iskljucivo u pesackoj zoni (pesacka zona nije isto sto i trotoar) i zoni usporenog saobracaja (uz pratnju lica starijeg od 16 godina ovim zonama mogu se kretati i deca mladja od 9 godina), kao i zoni 30, zoni skole i na nekategorisanim putevima, a sa navrsenih 12 godina i na javnim putevima.
 
... Nekada si u osmom razredu osnovne ili nakon završetka osmog razreda, mogao da polažeš za Potvrdu o poznavanju saobraćajnih propisa, ako ne grešim da se tako zvalo. Izvadiš potvrdu u SUP-u i voziš sve do 50 kubika. Što su bili Tomos automatici, onaj moped sa pedalama za koji ne znam da li je bio Tomos, motokultivator, za APN baš i ne mogu da se setim. Onda one male honde, yamahe (minijature velikih) što su dovozili gastrbajteri ako su do 50 kubika...
Tako je. U moje doba, u osmom razredu osnovne škole, na predmetu Osnove Tehničkog Obrazovanja (aka OTO), se radio test o poznavanju saobraćaja. Ko je imao više od određenog broja bodova, mogao je u MUP-u da dobije Potvrdu o poznavanju saobraćajnih propisa (aka PSP, ili kako su je kod nas zvali "kereća dozvola"). APN 6 je bio pokriven njom, kao i Pony Express, Jave i slični bicikli sa pomoćnim motorom. BTW, mi smo na OTO-u čak i učili da vozimo Tomos Automatik. Imali smo jedan školski i vozili ga na saobraćajnom poligonu u dvorištu škole. Svi - i dečaci i devojčice, redom.
Pozdrav
 
Hvala na ispravkama i podsečanju :) Mislim i da su povremeno dolazili saobraćajci na te obuke, na terenima se pravio poligon sa čunjevima...
Koliko sam se samo tada navozao sa automatikom i motokultivatorom (deda na moru imao mali voćnjak i baštu).
Naravno, ovakvom obukom i sistemom si rešio uglavnom sve do sticanja neke vozačke dozvole. Dosta toga normalnog je otišlo u zaborav.
 
jesam li dobro shvatio da ce trotinet smeti da voze stariji od 14 godina da ce morati da nose fluo prsluk i da ce ih voziti iskljucivo na ulici odnosno putu jedan metaar od ivicnjaka sa desne strane kao i na biciklistickim stazama?
kada trotinetas napravi saobracajni prekrsaj kaznu placa lice na koga je registrovan trotinet ili lice koje je upravljalo trotinetom ?
 
Mislim da su kaciga i prsluk jedino obavezni ako se vozi po putu.
 
Da, a za klince uvijek.
 
Kako se u praksi vozi ako ides bici stazom i izadjes na put 200-300 metara pa se vratis na stazu? Stajes, oblacis prsluk, vracas se na stazu pa skidas prsluk? :D
 
Funkcioniše tako što se ne praviš lud i spremiš se za vožnju putem, valjda.
 
Pozdrav za sve ucesnike u temi, treba mi pomoc koji od ova cetri trotineta odabrati, moze i neki drugi brend, budzet do 100k.

SEGWAY Ninebot KickScooter MAX G2
SEGWAY Ninebot KickScooter F2 Pro
SEGWAY Ninebot KickScooter F2 Plus E
XIAOMI 4 Pro (2nd gen)
 
Nazad
Vrh Dno