Šta je novo?

Eksterni HDD i MacOS

ciciban

Čuven
Učlanjen(a)
20.12.2002
Poruke
948
Poena
620
Koji od eksterinih hdd je , provereno, formatiran da može da radi i na Mac OS-u i na Windowsu, bez problema... Mislim da je najbolji izbor , naročito za Mac OS, WESTERN DIGITAL My Passport 2TB, jer je najmanji a ima i softver za back up, samo ne znam da li je taj softver za oba operativna sistema? Možda je dobar izbor i VERBATIM 2TB, 2.5", USB 3.0 Store 'n' Go ili SEAGATE Expansion Portable 2TB? Osnovni kriterijumi su kompatibilnost sa oba operativna sistema, primarno sa Mac OS-om i pouzdanost...
 
@ciciban Mac ne voli NTFS i treba instalirati placenu aplikaciju i spustiti bezbednost sistema da bi radilo lepo citanje i pisanje. I radi ali nije bas 100% uvek sve normalno iz mog iskustva na M1 Air. Za tako male diskove vidi i mnogo brze opcije sa nvme jer se veca kolicina podataka prebaci mnogo brze. Sto se softvera tice ima ih pregrst i ne moras jedan koristiti na oba sistema.
 
da bi bilo podržano i na Mac-u i na Win-u, treba da bude formatiran u exFAT. ne znam koliko je pametno taj fajl sistem koristiti na hard diskovima pošto je predviđen za fleš diskove

za pitanja koji externi hard disk 2TB formatiran na exFAT uzeti, postoji deo "šta da kupim". mada, možeš uzeti neki disk i sam da formatiraš u exFAT
 
Poslednja izmena:
Da li to znači da je za Mac OS+IOS uz povremeno korišćenje diska na Windows-u, bolja opcija, u smislu komatibilnosti i pouzdanosti, uzeti SSD disk?
 
da bi bilo podržano i na Mac-u i na Win-u, treba da bude formatiran u exFAT. ne znam koliko je pametno taj fajl sistem koristiti na hard diskovima pošto je predviđen za fleš diskove
Koliko mi je poznato exfat je univerzalac i nije problem koristiti ga na hdd.
 
Da li neko zna koji hdd se ugrađuje u Verbatim eksterne diskove... Npr. na verbatim store 'n' go 1tb 53071 piše da je kompatibilan sa Windows-ima i Mac OS... Kod WESTERN DIGITAL My Passport 2TB piše da je kompatibilan sa oba sistema, s tim da se za Mac OS treba nešto skinuti s neta... Za SEAGATE Expansion Portable 2TB kažu da automatski prepoznaje Windows, odnosno, Mac OS tako da nema softver za instaliranje i ništa za konfigurisanje... Šta je od toga tačno u praksi, odnosno, da li neko ima konkretna iskustva sa tim ili drugim modelima i šta je preporuka...
 
Ako jeUSB onda se radi samo o file system formatu.
 
Npr. na verbatim store 'n' go 1tb 53071 piše da je kompatibilan sa Windows-ima i Mac OS...
kompatibilno je jer je formatirano u FAT32, sa kojim možeš da se slikaš jer ne mogu fajlovi veći od 4GiB
Drives that are 2TB or under are formatted in FAT32 allowing them to operate immediately on Windows and Mac OSx.
Kod WESTERN DIGITAL My Passport 2TB piše da je kompatibilan sa oba sistema, s tim da se za Mac OS treba nešto skinuti s neta
pročitaj bolje. preporuka je da se formatira
Screenshot_2024-05-26-14-32-59-550-edit_com.android.chrome.jpg
SEAGATE Expansion Portable 2TB kažu da automatski prepoznaje Windows, odnosno, Mac OS
Seagate navodi da neki diskovi dolaze fabrički formatirani u exFAT i stoga rade i na Mac-ovima.
takođe navodi da je traženi model kompatibilan sa mnogim Windows i Mac OS sistemima, stoga mogu da zaključim da je formatirano u exFAT

mada, možeš uzeti neki disk i sam da formatiraš u exFAT
ne znam što se opterećuješ oko toga kad možeš da uradiš ovo što sam ti već predložio. ako uzmeš eksterni disk koji je formatiran na NTFS, poveži ga na računar sa Windows 10/11 i formatiraj u exFAT.

a na kraju krajeva, bolje je instalirati punu NTFS podršku (cenim da nije skupo) na Mac mašinu pošto je većina eksternih diskova na NTFS-u. ovako je skoro 5 godina (od verzije Catalina) moguće čitanje sa NTFS
 
Poslednja izmena:
Bilo koji disk će da radi na oba sistema ako je formatiran u exFat.

Druga stvar je što disk treba da bude brz (znači neki NVMe na USB-C) i pouzdan (znači neki renomirani brend).

Manje se opterećuj drugim stvarima.
 
Nazad
Vrh Dno