Šta je novo?

Dugorocno cuvanje podataka

Brzina interneta je u megabitima, podeli megabite sa 8 i dobices iznos u megabajtima. Napravi sam kalkulaciju koliko bi ti trebalo vremena za upload - dakle 2Mbs x 60 sekundi = 120Mb u minuti, tj. 120Mb/8 = 15MB za minut.
 
Nije tacno ovo 42, ajde da se ne zamaramo, hvala svima ....
 
Poslednja izmena:
Ja imam sigurno preko 3000 diskova narezano, uglavnom igre i filmove.
Imao sam i ja pre 10-12g "tone" diskva, istina ne toliko kao ti, ej 3000 diskova, to je 30 "zvona" od 100 ili 120 "zovna" od 25 komada dvd.
Vremenom sam ostavio da cuvam mozda oko 250 komada dvd/cd i krajem prosle godine sam SVE sem nekoliko ogrginala bacio.
Sto mi treba skinucu sa neta, igre ionako vise ne igram sem njih 2, hteo sam da ocistim kucu od viska stvari i sve je otislo...
E tako ces i ti jednog dana doci na tu pomisao, prebraces to djubre (bez znakova navoda)i ustanovices da ti ni 300 a kamo li tih 3000 diskova u stvari ne treba...

Ja prestajem sa rezanjem, jer npr. koliko diskova treba za jednu danasnju igru 50-60, ovako planiram da uzmem 2 HDD-a od po 3 TB, externu USB fioku i sve skladistim na HDD-ove.
Nemoj fioku, uzmi dok (dock), pogledaj temu o fiokama i drugu temu o dokovima. Dock radi bolje od fioke.

Speedtest iskazuje rezultate u megabitima, a ti ih tumacis u megabajtima - otuda ti je zbun u glavi.
Prouči termine "megabit" i "megabajt".

Ja bi mu to objasnio slikovito...
Bit je nesto kao mrvica (mrva hleba) a bajt (byte) vise dodje kao ceo zalogaj... tako upamtis da je bajt veci od bit ... ;)
Bit/bajt jeste slicno ako povrsno slusas ali nikako nije isto...
 
Au 3000 cd-a mu dodje ako je jedan cd debljine 1 mm , tu se dobije kula od 3 metra, a nisu u pitanju drva , eto jedna zima pregurana
 
Ja sam uzeo MediaRange dvd-r 50 diska , ja nisam imao do sada slucaj da mi ne radi narezani dvd, e sada ,ja gkedam ako crkne hard oticice svi fajlovi, a na dvd-u eventualno da ne procita nekokoko, da li neko zna koliki je procenat spasavanja podataka sa eksternog harda ako prestane da radi?
Ово није тако једноставна прича. Ако оде DVD, губиш 4,3GB или само неки део садржаја. Ако оде хард, постоји вероватноћа да изгубиш све што је на њему. Оно прво прежалиш или набавиш поново, ово друго можеш и да вратиш ако си спреман да одвојиш неколико стотина еврића за враћање података.
DVD се бира према намени, провери квалитет, нареже и правилно чува. Ја не радим верификацију после резања после неких давних искустава да је диск који није прошао верификацију био потпуно употребљив а онај који је то прошао није могао да се копира. Када сам кретао у DVD причу, прочитао сам све и свашта о томе и у старту почео да користим само проверене дискове а код сваке серије тј паковања тестирам пар њих на PIE/PIF грешке и рачунам да ће цело паковање да буде слично. DVD користим од ~2006. године и сви дискови су читљиви, осим неколико Princo које сам узео због поређења и тестова. Што се CD варијанте тиче, ту је слично, њих користим од ~1997. године и сви су читљиви.
У међувремену су ми отказивали хардови, јесте да су били у употреби али често читам да се то дешава и неким који су у резерви и служе да се чувају подаци. Конкретно имам један 2Т хард који је једноставно одбио сарадњу, биос показује 0.0GB и немам решење за њега. Не знам ни шта је све било ту, вероатно и нешто важно али сам се помирио да можда никад више не видим садржај. Срећом, пар месеци пре тога сам око 950GB музике бацио на руски облак па пошто је партиција са подацима (остало отпада на разне ОС) била ~1,4TB, изгубљено је једва пола Т што је већ боље. Када сам то пребацивао, имао сам само 4Mbps upload па ми је требало мало више времена да све пошаљем, сада имам много бољи UL па је то лакши део посла. :)

Друга страна приче је та што на око 1200 DVD са лослес музиком има бар 50% тога што бих радо обрисао јер сам нарезао тек тако. Да је на харду, све би отишло одавно па је са те стране хард бољи. Лакше се обрише нешто што временом постане непотребно. Мада је решиво, нарезани CD-ји су отишли другару у замену за празне. ;)

Е да, у којим радњама могу да се купе поменути JVC TY дискови? Овде их нигде не виђам, можда би требало да се мало више прошетам. Дотле купујем Verbatim MCC дискове који су сасвим ОК. Мада ... све мање режем.
 
Ja razmisljam da uzmem neki paket sa ekstra brzinom uploada na probni period od mesec dana, ako je moguce i kada uploadujem da otkazem ugovor :)
 
Још само да кажеш ко нуди тако нешто. А и ако је екстра upload, зашто да не остане тај пакет?

Лакше је да нађеш некога са добром брзином и он ти одради то уз неко њопи или уз сличну цену. ;)
 
Cini mi se da je nudio neko, nemam para za takav ugovor , izaslo bi sigurno 5,6 hiljada mesecno, raspitacu se da nadjem nekog od poverenja
 
15 dana ti treba da dignes na cloud svojih 300GB sa trenutnom brzinom. Kakve vece brzine ti trebaju?
 
Meni je trenutna 200 kb , bar da je 2 mb, videcu ponudu neku , ako neko zna za 1600 mesecno najbolji paket neka napise , da nije sbb , ili drugi kablovski, jer ne nude se kod mene...
 
Opet ti po starom a objašnjeno ti je već. 2Mb/s (megaBITA) u sekundi imaš upload što je 2048/8= 256 KB/s (kiloBAJTA). To je teorijska brzina teško dostupna obično je realna oko 200 KB/s to je ono što i imaš. Ti tražiš 2 MB (megaBAJTA) upload što je 16 Mb/s pa vidi ko to nudi u Srbiji i pošto je.
 
Ok, da zatvaramo ovi temu sto se mene tice, puno hvala svima na pomoci , ja cu da razmislim sta cu
 
Baš pre neki dan gledao dostupne tehnologije običnom korisniku za backup fajlova, u mom slučaju uglavnom multimedija i svidela mi se ideja magnetnih traka i LTO tehnologije ali cena baš i ne :D Hoće li se to ikada spustiti među narodne mase po ceni? Vidim da mogu da se nađu DAT pisači ali koliko vidim ta tehnologija je zamenjena upravo ovom LTO. Bedak, jedan LTO5 disk bi mi podmirio sve potrebe za dugoročnim skladištenjem podataka :D i to 20ak evra košta, ali zato sam uređaj 1300 evra :D

Alternativa su ovi novi BD diskovi sa M-DISC tehnologijom...inače koliko vidim iako su BD rezači i dalje oko 10000 din. isplate se itekako jer je cena jednog 25GB BD 80 din. za Verbatim..
 
samo sto je ta cena od 80din kod jedinog prodavca i to na kupujemprodajem
 
Prolaz kod Doma sindikata..tu je ta cena
 
a, ok onda, izvinjavam se.

ja sam resio da rezem te BD diskove. super su te magnetne trake sto se tice gustine zapisa, ali mi ne deluju toliko pouzdano. svakim citanjem se malo ostete, kao kod spektrumovih kaseta :)
 
Па овде их фирма која их ваљда и увози продаје од 72 па навише, мада ми није јасно како принтабилни коштају 72 а они који то нису коштају 165 а ваљда су слични, 25/6х ... обично је било другачије.
Ипак, док је цена резача толика, не размишљам о овоме. Ионако ни ДВД више не режем.
 
Ko se oslanja na hard diskove kao medijume za dugoročno skladištenje podataka taj je u velikoj zabludi...
 
Свако то једном сазна. ;) Ако мислиш на мене тј да не режем него чувам на харду ... ма не, немам много тога за чување, музика је на облаку и на харду па ће једно да опстане (док ипак не проберем, за разлику од досадашњег товарења, па нарежем на ДВД) а све остало што ми је битно стаје на пар ДВД што је већ одавно спремљено. Шта бих уопште чувао, филмови и игрице ме не занимају, музику сам сабрао ...
 
Ma ne, to se više odnosi na komentare ostalih u ovoj temi koji predlažu i koriste eksterne HDD kao opciju za dugoročno skladištenje :) kao backup su ok, ali za arhiviranje uopšte nisu...cloud servisi su isto odlični, jedino su preskupi u odnosu na tradicionalne medijume plus se postavlja i problem upload brzina pogotovo ovde u Srbiji, plus u slučaju cloud servisa trebalo bi onda koristiti 2 ili više zbog redudanse što još više povećava troškove..
 
Ја сам искористио руски облак са 1Т простора и пар година ми је тамо било отприлике толико ... нечега. Када је хард на коме је то било испустио бели дим, вратио сам све па опет имам на оба места. Ако једно откаже ...
Јесте био мали проблем да то бацим горе, имао сам само 4Mbps upload али сам некако успео, сада је друга прича па тај детаљ више не прави проблеме.
 
Meni stoje nekoliko HDD-a od pre 10 - 12 godina krcati muzikom, filmovima i slikama i svi rade kao sat, ništa izgubili nisu. Pola DVD-a iz tog perioda počinju da štucaju a neki su i crkli.
 
Poenta cuvanja jeste pre svega cuvanje vaznih stvari, recimo porodicnih slika i filmova, dokumenata nekih i slicno... ali nije mnogo manje vazno ni naci to sto cuvas, zato rovarenje po dvd moze potrajati a na hdd nadjes vrlo brzo...
Sigurnoisti radi cuvas to na 2-3 hdd (ja i na 4 hdd), od kojih su svi ili barem jedan van kompa, negde u fioci, a dobro bi bilo i kod brata, sestre ili oca i majke... negde "na sigurnom" gde nece izgoreti sa svim ostalim, nestati u nepovrat s lopovima, poplavama, zemljotresima...
 
Poenta je ne čuvati na hard diskovima, jer hdd nije medijum predviđen za dugoročno čuvanje ;) ima gomila testova na netu o tome i velika je lutrija koristiti hdd za te stvari
 
Па добро, 3-4 копије на 3-4 харда је ОК, кад један испусти бели дим, купиш два нова па копираш па је опет сигурно. ;) Проблем код мене је што сам и за ових неколико хардова које имам једва скрпио, а и увек су скоро пуни. Осим сада када сам узео 3Т а слабо довлачим у последње време. Мањи ми је проблем да купим тортиљу оптичких, ослободим за толико па касније опет купим и опет ... то већ и могу да поднесем.
 
Nazad
Vrh Dno