Šta je novo?

Dragon Age 3

bioware napustili i osnivaci, Greg Zeschuk i Ray Muzyka (lepo su napravili krug, uzeli dobre pare i sada su otisli da uzivaju uzvitu :d )

to je to, EA asimilacija je gotova

ko zna na sta ce da lici ova abominacija
 
bioware napustili i osnivaci, Greg Zeschuk i Ray Muzyka (lepo su napravili krug, uzeli dobre pare i sada su otisli da uzivaju uzvitu :d )

to je to, EA asimilacija je gotova

ko zna na sta ce da lici ova abominacija


Cuo sam za ovo, shokantna vest...
Dragon Age 3 ko zna sta ce da ispadne i ko ce da ga pravi. Sam RPG ce dosta izgubiti zbog odlaska dvojice genijalaca.
 
RPG nece izgubiti nista zbog njihovog odlaska iz firme u kojoj nemaju nikakvu slobodu.
RPG moze samo da dobije njihovim odlaskom iz EA konglomerata, jer postoji sansa da ce da se pridruze nekom od timova poput Obsidiana, ili da zapocnu neki svoj kickstarter projekat i urade ga onako kako oni to zele.
 
Pitanje je ko od njih želi ubuduće da se bavi igrama, recimo Drew Karpyshyn je svojevremeno otišao da bi se posvetio pisanju knjiga (Children of Fire, etc...)
 
Ovde ima linkova ka njihovom blogu gde pise zasto nece vise da se bave igrama, i sta ce dalje da rade. U sustini izgleda da ih smorilo tj. da su odradili svoje, pa okrecu drugu stranu zivota.

http://www.pcgamer.com/2012/09/18/ray-muzyka-greg-zeschuk-retire/

Nebi bilo lose da odrade nesto (bar honorarno) za Project Eternity, mada ne znaci ako su vec veterani da poseduju neki kreativna kvalitet.

Sad ostaje Bioware na milost novim radnicima (kad ih zaposle), i na "sjajnima" odlukama EA kao i do sada.
 
Po mom misljenju Bioware vec skoro 10 godina nije nista kvalitetno uradio na RPG polju, tako da mi je potpuno svejedno sta ce se desiti sa njima. Poslednja kvalitetna RPG igra koju su napravili je KOTOR. Sve posle toga sto su uradili ne bih ni nazvao RPG igrama, osim osrednjeg prvog Dragon Age-a, za kojim sigurno necu da zalim :D
 
tako nekako :) mada ME1 je bio sasvim solidno igracko iskustvo
 
ME1 je super igra, ali je ne bih nikad svrstao u RPG :)

Inace kad pogledam naslove koje je Bioware izbacio od 1998. do 2003. godine, tu imamo:

-BG1
-BG2
-NWN
-MDK2
-KOTOR

Pet vrhunskih igara za 5 godina. U proseku, na svaku godinu po jedna fenomenalna igra.

A onda kad pogledamo sta su uradili od 2004. do danas, samo su ME1 (odlicna igra) i DAO (osrednja igra) za ovih 8 godina vredni pomena.
 
Kad sam završio Dragon Age 2 imao sam osećaj kao da sam prevario ženu sa sifilističnom kurvom od 5€, prethodno popivši litar Prokupac 1111 votke. DA3 neću igrati sem ako igra ne dobije pozitivno mišljenje par RPG fanova sa ovog foruma čije mišljenje cenim.
 
A onda kad pogledamo sta su uradili od 2004. do danas, samo su ME1 (odlicna igra) i DAO (osrednja igra) za ovih 8 godina vredni pomena.

Ja bi to malo obrnuo, DAO je odlična igra, a ME1 solidna. DAO je imao sve elemente koji treba da ima odličan RPG, nešto što je podsećalo na njihove starije naslove, dok sa druge strane jedini adut ME1 je kvalitetna priča, tu je jedino ispred DAO, a sve ostalo daleko od onoga što ovakav vid igara treba da ima. Izvođenje u principu klasičan TPS sa generičkim itemima. A da ne pričam da je tu već korišćen onaj uprošćeni lakonski točkić za konverzaciju :)
 
Složio bih se sa Ramom. DAO je veoma dobar cRPG, ME1 je veoma dobar film.
 
Kad sam završio Dragon Age 2 imao sam osećaj kao da sam prevario ženu sa sifilističnom kurvom od 5€, prethodno popivši litar Prokupac 1111 votke. DA3 neću igrati sem ako igra ne dobije pozitivno mišljenje par RPG fanova sa ovog foruma čije mišljenje cenim.

Haha epic! Objasnio si.

Problem je sto su oni ne samo napustili Bioware vec i su otisli i u penziju. Tako da zabravite da ce oni napraviti, napisati scenario za bilo kakvu igru u buducnosti...
 
I ja se nadam da ce biti kao prvi deo, ali trendovi su takvi da se sve pojednostavi kako bi ga kupovale siroke narodne mase. U svakom slucaju videcemo.
 
Ja bi to malo obrnuo, DAO je odlična igra, a ME1 solidna. DAO je imao sve elemente koji treba da ima odličan RPG, nešto što je podsećalo na njihove starije naslove, dok sa druge strane jedini adut ME1 je kvalitetna priča, tu je jedino ispred DAO, a sve ostalo daleko od onoga što ovakav vid igara treba da ima. Izvođenje u principu klasičan TPS sa generičkim itemima. A da ne pričam da je tu već korišćen onaj uprošćeni lakonski točkić za konverzaciju :)

Meni je ME1 bio jako dobro igracko iskustvo i po mom misljenju odlicna akciona avantura (to je neki zanr u koji bih je strpao). Sa druge strane DAO je u odnosu na ostale vrhunske RPG igre bio prilicno mlak, onako solidna/osrednja igra. Ali ukusi su razliciti :)
 
Poslednja izmena:
mxmwz.png
 
za plakati
 
Ne bi mogao EA nikoga od njih da kupi, da se oni nisu sami prodali.
 
Sve je to biznis, jedna lose unovcena ideja moze da odluci o opstanku studija ili zivotu novog projekta.
U dev. studijama ne rade samo programeri, ima tu glavonja koji donose bitne odluke , pa marketing, plasiranje igre... a kad je deo tih procesa postao EA sve vremenom krenulo nizbrdo.

Tacno se vidi da su se jos davno okrenuli stancanju casula igara, i nastavke na sve zivo i nemoguce. Negde sam jos procitao da je EA neke godine bio proglasen za najgoru softversku kompaniju, po nekim ocenama radnika itd.
 
Poslednja izmena:
Samo mi se čini da je naivno kriviti EA za sve. Odatle i dalje izlaze dobre igre, iako ne naročito originalne ili hrabre, nove ideje. Ali, recimo, mora i BioWare da snosi deo odgovornosti za ovo što im se desilo.

Ili, možda, ljudi su osetili da su odradili sve što su hteli da urade, odlučili da uzmu što više para i da se penzionišu :) Ne zvuči mi nemoguće.
 
Ne bi mogao EA nikoga od njih da kupi, da se oni nisu sami prodali.

To stoji. Eto probali su Gabena da kupe pa nije islo.

Mada Microsoft nije nista bolji po tom pitanju. Oni su zapravo ugusili i bitnije developere od EA (Ensemble Studios, Bungie, FASA, Aces, Rare, Digital Anvil).

Takodje Sony je isto pokopao neka bitna imena u gejmingu a o SOE imam samo najgore da kazem.
 
EA, kupi za sumu koja se ne odbija, pokupi tehnologiju i pootpušta gro radnika posle 2-3 godine. Predsednik i osnivač Valvea Gejb Njuel je to najbolje objasnio:

Gabe Newell, Managing Director of Valve, made it quite clear recently that he’d rather see his company “disintegrate” than be absorbed into a larger company that would scavenge it for resources. In an interview with The New York Times, Newell stated, “It’s way more likely we would [let Valve go bankrupt] than say, ‘Let’s find some giant company that wants to cash us out and wait two or three years to have our employment agreements terminate."
 
Jeste off-topic ali samo bih hteo da kazem da nisu svi veliki izdavaci zloce po defaultu i da samo produciraju shit igre. Vecina jeste ali nisu svi.

Igre jesu izgubile na nevinosti i strasti ali ako pogledamo moderne popularne multiplatform igre u zadnjih par godina lako se da zapaziti da 90% od igara koje stvarno valjaju necemu izdaje jedan veliki izdavac (ne kao EA/Activision ali veliki jesu). Jel moze neko da pogodi o kome se radi? :)
 
Poslednja izmena:
Square Enix? Ne pratim baš od koga je koja igra, ali čini mi se da oni izdaju uglavnom ok do veoma dobre igre, uz poneke odlične.
 
Dobre igre izdaje Square Enix ali mislio sam na T2 (Take Two Interactive).

Mada mozda ti ne volis njihove igre ali meni su sve dobre sto su ih izdali u prethodnih desetak godina, pa i ranije.

Za divno cudo, nema otpustanja bitnih developera a profit im je visok a igre kvalitetne a ne visoko producirani snorefest ko EA naslovi.

Ukratko spisak poznatih serijala izdatih od strane T2:

GTA, Mafia, NBA 2K, Bioshock, Borderlands, Max Payne, Top Spin, Red Dead Redemption, LA Noire, Civilization, Tropico, Freedom Force...

Uporedi sa minulim radom EA ili Microsoft i mnoge stvari postaju jasnije ;)

Najbolji primer sta znaci imati zdravog i normalnog izdavaca sto Take Two jeste, je prica devova koji za Take Two razvijaju novi XCOM. Kako zadovoljno zvuce oni u intervjuima i kako su laid back a kako je nervozan Bioware, Infinity Ward i ostale zrtve velike trojke gejminga.
 
Poslednja izmena:
Hehe, kako ne volim, obožavam GTA i Civilizaciju :) Ali sam do sad mislio da Rockstar izdaje sam svoje igre. Da, to su fini naslovi, potpuno sam zaboravio na T2.
 
Rockstar je u vlasnistvu T2, kao i 2K Games/Sports. Oni su opet vlasnici drugix studija (poput firaxisa). Jeste da neke igre nisu kao originalne ali drze nivo sto se za druge ne moze reci.

Jedina zla stvar koju je T2 uradio jeste sto je progutao nekada bitnog izdavaca Gathering of Developers. Mada nastavci igara koje su oni izdavali redovno izlaze i dobrog su kvaliteta tako da nije isto sto je EA radio sa studijima/izdavacima koje je pripojio sebi.*

Inace MS je sredio Origin vise nego EA. Chris Roberts je najvise zasluzan za slavu Origina (vise nego li Garriott, Spector i ekipa) a MS je utepao njegov Digital Anvil koji je za kratko vreme ipak nekako uspeo da izda dve legendarne igre (StarLancer, Freelancer) pre nego sto im je MS stavio omcu oko vrata.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu se kriviti EA ili M$ za gašenje pojedinih studija. Mnogo veći studiji, koji su pravili daleko bolje igre, od onih koje su kupili ea ili ms su propadali i bankrotirali sami od sebe. Trenutno je ovde stanje takvo da samo par najvećih konglomerata opstaje, dok ovi ostali manji što bljesnu sa jednim, dva naslova, ubrzo nestaju.
 
Poslednja izmena:
nije problem sto ih je EA kupio, vec sto ih je unistio oterao sve koji vrede nesto izbrisao imena tako sjajnih kompanija i preuzeo sve zasluge za sebe, pri tom unistavajuci svaku mogucu fransizu svojom nesposobnoscu


aj sad pricamo kako je EA nevin i naivan lol
 
DakleM, DA3 u BF3 endzinu...woooooow jedva cekam:d
 
Nazad
Vrh Dno