Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na nedeljnom nivou važan support 29-30k će da se održi i ostaće samo wick do 25-26k.

Mislim da sada može da se odigra Simketov scenario i da do leta vidimo lep bounce.
Kolega, lep bounce od 17% se već desio u zadnjih 24h ( bez mene jer mi nije dohvatio buy order za 200 i kusur $, pa sam preskočio ceo ovaj bounce ) verovatno većinom zatvaranjem šortova, a manjim delom likvidacijama. Najgore mislim da nije još uvek prošlo, i da nas očekuje duža konsolidacija i kasnije nastavak pada kad o5 budu svi bulish.

U svakom slučaju, ko god dnevno trejduje btc, i ko je od juče u longu, treba da razmisli o uzimanju većeg dela profita, jer su order book-ovi još uvek prilično tanki, i može se ponovo napraviti šow ako krenu da dump-uju o5. Tako bih ja bar uradio da mi je pokupljlen order, ali eto... više sreće drugi put :)
Za mene je kripto od Danas realno mrtav..totalno nesto neozbiljno, kao scam A u kriptu Sam od 2013te.. Ne zasto Sam izgubio nekoliko hiljada eura za jedan dan jer da je bio neki nepoznat shit coin OK Sam Sam kriv vec zato sto ljudi I na ovom forumu koji su kao nesto a I svuda redom koji su nesto u kriptosvetu su bili hvalili tu Lunu na sva usta.. A sad kad ljudi izgubili odjednom sve pare kao pa to je bilo samo kocka.
Ako si od 2013te, onda bi trebalo da si se nagledao svakakvih scamova, pa prepoznati na vreme.
I sad su ti naravno drugi krivi što si u minusu? a ti si samo gledao youtjub i slušao kako jutjub magovi zarađuju milione na luni, pa poželeo da i ti uzmeš easy money na brzinu?

E pa, ne ide to baš tako.

Pisao sam bar 100X o kripto jutjuberima, i upozoravao, ali eto... očigledno ne vredi. Sad si bar uvideo na svom džepu, da se svaka škola plaća pre ili kasnije, i tu školu smo svi platili X puta koji smo duže u kriptu, ali očigledno je neko nešto naučio a neko nije i nikad neće.
 
Poslednja izmena:
U pitanju je coin koji bio u top 10 duze vreme.. Prakticno do pre neki dan.
Mislio Sam da su ta vremena iza Nas, da je sad trziste mnogo ozbiljnija nego pre.
Ozbiljne Menjacnice zaradjuju milione I mislio Sam da kad prihvate nesto I jos reklamiraju da imaju zaposlene koji pogledaj dobro kode da nije neki scam I da nema Neko" if then "sakriveno u kodu .. Zar ja sad kao investitor trebam da budem vrhunski programer I pre nego nesto kupim pregledam mesec Dana linije Koda.

Moj savet je da sem bitcoina se ne ulaze u apsolutno nista drugo.. I taj eth ko vam garantuje kad predje na pos da nema skriveni kod ili bag koji Neko iskoristi koji samo isprinta preko noci trillion koina I pokupi sve pare Dok se cesete sta bi.
Pazi, kod je imao smisla i sve je bilo ok dok je cena btc-a rasla i dok su ljudi sipali keš svakodnevno. Kad je to stalo i cena krenula na dole, i stalo sipanje i krenulo povlačenje keča - ćao zdravo.

A što se tiče ovog drugog dela... Kao investitor treba da naučiš i znaš bar najosnovnije stvari o investiranju. Isto kao i kad kupuješ auto ili komp ili paprike na pijaci. Valjda se prvo malo istraži, pogleda šta se kupuje, isproba itd... pa tek onda uhvati za novčanik i bubne keš.

U ovom slučaju, ne moraš biti programer, ali uključiti bar 1% mozga i zdravog razuma pre sipanja svog raspoloživog keša u jedan "novi projekat sa potencijalom" nije na odmet nikad.

A menjačnicama je važan samo volume, jer im je to glavni deo prihoda. To si valjda trebao da znaš kad si u kriptu duže i od mene, a i od velikog broja i jutjubera i twitter-a, a i od većine ovde na bench-u.

edit:

Sve u svemu, žao mi je kad pročitam da i stariji u kriptu prave početničke greške, ali eto. Jebati ga i drž'se, biće para...
 
Poslednja izmena:
Ocigledno ne kapirate poentu..da Bice scama I dalje koliko hoces Ali je poenta sto je u cryptu scam apsolutno dozvoljen.. Znaci I najvece Menjacnice dozvoljavaju da se izvrsi scam I iznesu milioni I milioni pa I milijarde . I ako lako mogu da sprece bukvalno sa par klika .. Ali treniraju strogocu samo na malima.
Samim tim sa ovim se po meni user base krpita preko noci smanjio ne u procentima vec nekoliko puta.. Jer posle ovoga da li ce iole Neko sem teskih hard core ljubitelja criptovaluta da lista kodove coina, Cita sve telegram itd grupe da kupi neki koin.
Naravno uvek ce biti novih naivaca Ali sve manje I manje.

Džoni ima poentu, ova Lunina katatrofa je ekstremno loša poruka potencijalnim ulagačima.

Prvo - da bude jasno svima - bez NOVIH ulagača nema ni zarade, ipak ovo nije perpetum mobile, ma ko šta mislio o tome.
Drugo - makar 99% ulagača kriptu su, kako bi ih ovdašnji pisci krstili, NOB-ovi. Dakle, ljudi koji su ČULI da je kripto dobra priča na kojoj može da se uzme neka kinta, ali koji o mehanizmima poslovanja istog, blokčejnima itd ne znaju ništa ili skoro ništa ili ih to UOPŠTE NE ZANIMA.

Dakle, njima je prodata PRIČA o kriptu i to je ono što ih privlači. Isto ili veoma slično kao bilo šta drugo što se danas prodaje.

Treće - kada se taj imaginarijum koji ih je privukao korumpira, a to postane vodeći narativ - kripto je nesiguran, za jedan dan možete izgubiti sve - to nikako ne može biti dobro za čitav sistem.

A evo kako to izgleda, čak i kod nekih koji misle da znaju u šta ulažu (vredi pročitati čitav niz);

 
Za sve one koji su preziveli masakr :eek:mali update. Zaustavili smo se na S1 godisnjem i PI mesecnom(zuta MA). Sobzirom na ogromnu likvidaciju, volume i visoko zatvaranje dnevnog candla rekao bih da smo ovde nasli potporu i da mozemo tu da stvorimo dobru bazu za sledeci uzlet. Da li ce da bude mrtva macketina (kako mnogi najavljuju) ili Moon videcemo. Sklon sam da poverujem Davidu Hunteru da nas ceka manija u narednih par meseci i onda visemesecni medo u 2023. Za ljubitelje mrtvih macketina i kataklizmicne scenarije, samo da napomenem da je sledeci S2 na godisnjem nivou na oko 7K. Ne prizivam, daleko bilo o_O
 

Prilozi

  • Dobra i losa vest.png
    Dobra i losa vest.png
    199.7 KB · Pregleda: 100
Nije Luna losa poruka investitorima, odlicna je poruka investitorima da dobro paze u sta uvaljuju novac. Neko je na taj projekat star sve godine uzeo brdo para, drugi su brdo pukli. Pamet u glavu. Dok novcic tj. projekat ne izgura makar jedan ceo ciklus i prezivi i pump i damp ne razmisljam o njemu.
Nagledali smo se silnih novcica koji su popucali, daleko postenijih projekata... To je realnost, ne mogu svi da uspeju i nece svi uspeti.
 
Ne znam što više pričamo o Luni i UST, to je mrtvo kao pank. Meni bi mnogo interesantnija tema za priču bio daleko popularniji stablecoin USDT za koga se praktično svi ovde slažemo da je prevara i koji se danas lepo zaljuljao.
Obećao sam da se više neću oglašavati ovde, ali ovo ne mogu da prećutim.
PUNK'S NOT DEAD!!!
 
A što se tiče ovog drugog dela... Kao investitor treba da naučiš i znaš bar najosnovnije stvari o investiranju. Isto kao i kad kupuješ auto ili komp ili paprike na pijaci. Valjda se prvo malo istraži, pogleda šta se kupuje, isproba itd... pa tek onda uhvati za novčanik i bubne keš.

U ovom slučaju, ne moraš biti programer, ali uključiti bar 1% mozga i zdravog razuma pre sipanja svog raspoloživog keša u jedan "novi projekat sa potencijalom" nije na odmet nikad.
U tom slucaju jos gore, ako krenes da istrazujes onda krene google algo da te pumpa informacijama koje su samo pozitivne. Najbolje je da covek zaboravi na sve "projekte" jer je sve to isto, pocev od prvog "projekta" LTC-a pa sve nadalje. Jedino u sta mozes koliko-toliko da se pouzdas su ETH i BTC, prvi zato sto se hypuje oko mininga i drugi zato sto je prvi. Ostalo, ulazes samo ako si spreman da dodjes na nulu.
Sto rece @dzonikg28 nagledao sam se svasta od 2013te i samo je jedan projekat uspeo da se priblizi BTC a to je ETH, sto ne znaci da nece i on da padne u zapecak jednom kad prestane da se minuje. Znaci, za 9 godina jedan projekat i milion "projekata" i koja je verovatnoca da cu ja da ubodem pravi?!?
 
Čitam neku analizu ovoga oko Lune. Ne kažu ko je uradio to, ali valjda je neko prvo šortovao gomilu BTC, onda s tim parama uzeo gomilu UST, sačekao vikend kad je mali volume. Počeo da rasprodaje UST, algoritam naštampao gomilu LUNA, pala cena i jednog i drugog, ovi krenuli da prodaju BTC da pokušaju da se konsoliduju, pao i BTC. Onaj ko je uradio sve ovo uzeo pare, a LUNA i 30 milijardi koji su isparili za 2 dana su bili samo kolateralna šteta.
Na kraju je zaključak da svi ovi algoritamski stablecoini imaju istu slabost i da će svaki proći ovako, pre, ili kasnije.
 
Poslednja izmena:
Čitam neku analizu ovoga oko Lune. Ne kažu ko je uradio to, ali valjda je neko prvo šortovao gomilu BTC, onda s tim parama uzeo gomilu UST, sačekao vidend kad je mali volume. Počeo da rasprodaje UST, algoritam naštampao gomilu LUNA, pala cena i jednog i drugog, ovi krenuli da prodaju BTC da pokušaju da se konsoliduju, pao i BTC. Onaj ko je uradio sve ovo uzeo pare, a LUNA i 30 milijardi koji su isparili za 2 dana su bili samo kolateralna šteta.
Na kraju je zaključak da svi ovi algoritamski stablecoini imaju istu slabost i da će svaki proći ovako, pre, ili kasnije.

Pa nisu svi stable coins-i vezani za u odnosu 1-1 za neki drugi coin ili grešim?
 
Imaš algoritamske i one klasične. Klasični bi trebalo da imaju u svakom trenutku pokriće u nekoj FIAT valuti u odnosu 1-1, a algoritamski su vezani za neki coin i algoritam štampanjem i burnovanjem tog drugog novčića pegla oscilacije u vrednosti. Problem je kad je volume mali, pa nema ko da kupuje taj drugi coin, onda oba padaju.
Upravo ono što se desilo sa LUNA i TERRA, neko je prodao gumilu UST, algoritam za svaki prodani UST štampa LUNA, nema ko da kupi LUNA u tom trenutku, LUNA isto gubi vrednost jer se ponuda drastično povećala i odoše oba na nulu.
 
  • Like
Reagovanja: cof
Dugoročno može biti dobro. Pokazalo se sada šta je osetljivije a šta manje osetljivo na ovakve, slobodno rečeno, dramatične pomake. Evo, umrli bch je dobro podneo.
Trebalo bi da se opseg trgovanja smanji, ko je pukao pukao je, ko je pazario napazario se, ko je rasprodao rasprodao, ostaje sića - boranija da polako pumpa a da ga veliki obaraju...
Ovo što se par sati drži na 30K ne znači ništa, ali sva je verovanoća da neće mnogo ispod. E sad, oporavak će biti dug i težak verovatno - ipak ima mnogo onih koji su ogromne količine uzeli na 25K i samo čekaju da bude 30, 35, take the money, i ostatak krckaju po potrebi.
Neko zaključci se nameću, tipa bežati od svega gde je yield jednak ili veći proseku, ili se kockarski upustiti ko želi.
Neka iznenađenja se naravno uvek dese, evo ni sanjao nisam da ću imati čak 23,87 luna :)
 

Prilozi

  • luna.jpg
    luna.jpg
    28.2 KB · Pregleda: 89
Znaci, za 9 godina jedan projekat i milion "projekata" i koja je verovatnoca da cu ja da ubodem pravi?!?

Noup. Ima jedan projekat, ima gomila ozbiljnih projekata i još više "projekata". Verovatnoća da ubodeš pravi projekat je sasvim pristojna, uz uslov da si u stanju da napraviš razliku između investiranja i kockanja. Na sigurnost zaboravi, i mighty BTC može da se sroza na nulu uz dovoljno finansijske kondicije, to važi čak i za mnogo ozbiljnije stvari od BTC.

Luna jeste imala ozbiljan feler, ali to nikako ne daje zeleno svetlo nekom degeneriku da gomilu ljudi zavije u crno. Meni npr interesantno pitanje - A zašto države koje uzimaju porez od kripta ne krenu u lov na tu džukelu?
 
Za sve one koji su preziveli masakr :eek:mali update. Zaustavili smo se na S1 godisnjem i PI mesecnom(zuta MA). Sobzirom na ogromnu likvidaciju, volume i visoko zatvaranje dnevnog candla rekao bih da smo ovde nasli potporu i da mozemo tu da stvorimo dobru bazu za sledeci uzlet. Da li ce da bude mrtva macketina (kako mnogi najavljuju) ili Moon videcemo. Sklon sam da poverujem Davidu Hunteru da nas ceka manija u narednih par meseci i onda visemesecni medo u 2023. Za ljubitelje mrtvih macketina i kataklizmicne scenarije, samo da napomenem da je sledeci S2 na godisnjem nivou na oko 7K. Ne prizivam, daleko bilo o_O

Dno ovog bear marketa nije ove godine, lako moguće ni sledeće. FED pokušava da uvođenjem ekonomije u recesiju suzbije inflaciju. To neće biti nešto što može brzo da se odigra, kreni od toga da ECB će tek u julu početi da podiže kamatne stope. Dakle, dugi meseci bola su pred nama.

Ništa ne pada u pravoj liniji, biće ovde i skokova između padova, može da se odradi poneki swing, ali rizik je veliki i mnogo je pametnije prosto sačekati da se bušni balon isprdi do kraja. Don't fight the FED, sedi na kešu i ne diraj ništa. Ako ti dođe da se kockaš, lupi sebi šamar i ne diraj ništa dok vreme ne dođe. Pogotovo se mani raspalog kripta, milion slabosti tržišta za koje smo svi godinama znali i ignorisali ih će sada biti stavljene na probu.
 
Bookmark-ujte ovaj post koji trenutno čitate (za kasnije) u toku istorijskog uništavanja dve od top 10 valuta: LUNA i UST (raspon postova od cca nedelju dana, naučićete mnogo)

Kako je počelo:

Depeguje se UST polako, Mislim, ništa strašno, ali može da bude (LUNA foundation i BTC koji su kupovali). Ako krenu svi da beže iz UST-a. Primer, 85M UST u USDC:

USTdepeging08maj2022-0027h.png



Kako je išlo:

UST na 0.85$, ovo je već ozbiljno. Još opasnost nije prošla!!! Loše, baš loše. $LUNA na 41$.

USTdepeging09maj2022-2359h.png


Ne prodaju HOLD-eri već LFG mintuje LUNA kako bi vratili peg UST-a. Samo danas su mintovali dodatnih 330M LUNA!!! To prodaju za UST kako bi digli cenu UST-a!!!

U prevodu, mintuju LUNA do nule!!!


Kako ide trenutno:

I lažu da nema upotrebnu vrednost - ko god nije prso sa njom ima je za kolekciju, sprdnju, šalu, sećanje,....

Woren Bafet u jednom od intervjua u vezi sloma berze 2008-e, parafraziram:
"Da li sam mogao da predvidim? Pa bilo je nekih glasina, ali ako ste čekali da razumete tačno šta se dešava, bilo je kasno."

TLDR: Nađite vremena pa iščitajte. (strana diskusija-o-cenama.305726/page-1665 do diskusija-o-cenama.305726/page-1678)
 
Poslednja izmena:
Noup. Ima jedan projekat, ima gomila ozbiljnih projekata i još više "projekata". Verovatnoća da ubodeš pravi projekat je sasvim pristojna, uz uslov da si u stanju da napraviš razliku između investiranja i kockanja. Na sigurnost zaboravi, i mighty BTC može da se sroza na nulu uz dovoljno finansijske kondicije, to važi čak i za mnogo ozbiljnije stvari od BTC.

Luna jeste imala ozbiljan feler, ali to nikako ne daje zeleno svetlo nekom degeneriku da gomilu ljudi zavije u crno. Meni npr interesantno pitanje - A zašto države koje uzimaju porez od kripta ne krenu u lov na tu džukelu?
Onaj ko je uradio ovo nije uradio ništa nezakonito, nemaju zašta da ga love. Šortovao BTC, sve regularno, kupio UST, legalno, prodao svoj UST, isto legalno, sačekao da market padne, pokupio pare, sve legalno.

Tu je jedina džukela Do Kwon, koji je već imao jedan propali algoritamski stablecoin projekat i koji je znao da i Luna Terra imaju istu slabost. U principu su algoritamski stablecoini piramida, sve je super dok se sipaju pare, kad neko krene da povlači veću količinu novca, sistem puca.
 
Nije se tom liku tek tako prišortovalo baš taj dan i baš toliko, namera je bila da se proizvede katastrofa.
Kako god, neko se tu jeste zajebavo na tuđi račun i još se šetka slobodno. Pa priča se da je bilo i samoubistava, verovatno postoji neki zakončić koji kaže da ti nije fora da nekog dovučeš do samoubistva.
 
Dok je situacija aktuelna... Znam da ima ovde ljudi koji su u HEX-u pa bih voleo da čujem i njihovo mišljenje o kretanju cene HEX-a. Šta možete da podelite sa nama? :unsure:

Ponzinomics 101, tj. zašto je HEX scam:


Dugačak je članak, ali pun bisera o tome kako ponzi šeme funkcionišu. Mislim da je vredno čitanja.
 
Nije se tom liku tek tako prišortovalo baš taj dan i baš toliko, namera je bila da se proizvede katastrofa.
Kako god, neko se tu jeste zajebavo na tuđi račun i još se šetka slobodno. Pa priča se da je bilo i samoubistava, verovatno postoji neki zakončić koji kaže da ti nije fora da nekog dovučeš do samoubistva.
Nije korišćen nijedan mehanizam, niti informacija, koje nisu bile svima dostupne. Nema zakona koji zabranjuje da šortuješ, da kupuješ, prodaješ, da dovedeš nekoga do bankrota. Berze su takve i nisu za one sa slabim živcima i suicidalnim tendencijama.

Svako je mogao da prouči kako Luna Terra par funkcioniše i da u slučaju nelikvidnosti oni prodaju BTC i ETH da bi pokušali da očuvaju stabilnost UST. Za svaki prodani UST, se štampa ista vrednost Luna, za milijardu ipo UST, se naštampalo milijardu ipo dolara Luna. Vrednost Luna pada, niko neće da je kupuje, već kreće rasprodaja, vrednost Luna još više pada, za to vreme UST se ne vraća na 1-1 sa dolarom i ljudi kreću da prodaju i njega, što automatski štampa još Luna i vrednost Luna eksponencijalno pada.

Svaki coin možeš da oboriš tako što ćeš dampovati, ali ovakve parove obaraš brzinom koja je na treću, ili na četvrtu potenciju veća, a sa svakim padom još dodatno ubrzava.

Tako da je nauk iz ovoga, svaki stable coin koji radi na takvim algoritmima treba zaobilaziti, kao i coine koji su s njima u paru. Ja juče čitam, ljudi pitaju zašto nisu spašavali Luna, nego UST, a ne shvataju da Luna nema svrhu bez UST. Ta dva coina idu u paru. I sad neko treba da se čudi kad neko takav pukne, a ne zna ni šta je kupio, ni zašto.
 
Čitam neku analizu ovoga oko Lune. Ne kažu ko je uradio to, ali valjda je neko prvo šortovao gomilu BTC, onda s tim parama uzeo gomilu UST, sačekao vikend kad je mali volume. Počeo da rasprodaje UST, algoritam naštampao gomilu LUNA, pala cena i jednog i drugog, ovi krenuli da prodaju BTC da pokušaju da se konsoliduju, pao i BTC. Onaj ko je uradio sve ovo uzeo pare, a LUNA i 30 milijardi koji su isparili za 2 dana su bili samo kolateralna šteta.
Na kraju je zaključak da svi ovi algoritamski stablecoini imaju istu slabost i da će svaki proći ovako, pre, ili kasnije.
Па јесам ли написао 40 милијарди да се фаје за оружије у Украјини х) Таман
 
Nije se tom liku tek tako prišortovalo baš taj dan i baš toliko, namera je bila da se proizvede katastrofa.
Kako god, neko se tu jeste zajebavo na tuđi račun i još se šetka slobodno. Pa priča se da je bilo i samoubistava, verovatno postoji neki zakončić koji kaže da ti nije fora da nekog dovučeš do samoubistva.

Noup. To ti je samo u slučaju psihološkog zlostavljanja. U protivnom bi u najavi trebalo da strpamo Simketa u bajbok, jer bogami ozbiljna je šansa da će neko da se okači o gredu kad kripto stvarno krene da se slomi jer je slušao folove tog kockara egomanijaka. Puno ljudi nema nikakve mere kad ulaže.
 
Nema zakona koji zabranjuje da šortuješ, da kupuješ, prodaješ, da dovedeš nekoga do bankrota. Berze su takve i nisu za one sa slabim živcima i suicidalnim tendencijama.

Gotovo isto ko kad bi rekao - Dobio si batine na ulici? Ko te ****, što nisi vežbo, nije ulica za sisice!
Čim priča ima puno Nema zakona koji zabranjuje da + Nema zakona koji zabranjuje da + Nema zakona koji zabranjuje da +... to je siguran znak da ima mnogo posla za zakon.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno