Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne treba BTC dominance gledati u poredjenju na prosli bear.
Bar ne 1:1, sad je mnogo veci broj shitcoina nego u to vrijeme, a samim tim i BTC dominance je sve manji i manji.

Ono sto je zanimljivo, ako uspiju da ga svuku na 21k, Michael Saylor ce biti liquidated.

@Ateluv
Ili treba imati pametno balansiran portfolio sa uncorrelated HEX.
HEX vs BTC last 30d je plus 75%
Told you so 😝
Moram malo zbog hejtera 🤣
Respect za HEX 😎
 
Moguće da si u pravu, više mudrih glava kaže da je sadašnje podizanje kamatnih stopa samo pripremanje monetarne bazuke koju će da opale nakon sledećeg sloma. Ono što ti ne kapiraš je da inflacija nije rešenje za bilo šta, kolabiraće privreda od inflacije kao što bi od dužničke krize, a penzioneri neće biti ništa srećniji da im isplate penzije u bezvrednom hiperinflatornom dolaru nego da im ne isplate uopšte. Inflacija je stanje u koje se neodgovorne vlasti upuštaju i ona nikada ne može trajati dugo. Sad ćeš da mi kažeš da pogledam Argentinu, ali oni svako malo stavljaju inflaciju pod kontrolu monetarnim reformama, problem što se uvek na vlast vrati neki Peronista koji misli da se blagostanje može napraviti štamparskom presom. Inflacija je samo odlaganje suočavanja sa stvarnošću, ali to suočavanje na kraju mora da se desi.

Ja strogo gledam samo do sledeće etape. Zna se da postoji balon u svemu, zna se da će taj balon pući kako FED zateže kamatne stope, ja se pripremam za to i gomilam sigurne asset-e. Kako oni budu reagovali posle, tako ću se i ja ponašati. Recimo da stvarno krenu da stimulišu nakon sloma, hoće li mrtva ekonomija reagovati na stimulus? Šta će biti ako konkurenti van američke hegemonije ponude stabilne valute vezane za commodities? Nije mi jasno kako neko ko nije totalni saj može da razmišlja da će oni sigurno da nastave da štampaju, pa će kripto sigurno da nastavi da raste. Nit je sigurno da će centralne banke nastaviti da monetiziju vladine dugove, niti je sigurno da će to dovesti do rasta cena kripta čak i ako se desi.
Naravno da inflacija nije rešenje ni za šta, ali istorijski, svaka država je do sada pribegavala inflaciji u ovoj situaciji, zato što je politički manje bolna jer je mnogo lakše progurati inflaciju nego veće poreze. Plus se dugovanja države smanjuju, što je vrlo bitno kada dostignu toliku vrednost da ih je realno nemoguće vratiti.

Ako neko drugi ponudi stabilniju valutu od dolara, ona će zameniti dolar. Isto kao što je dolar svojevremeno zamenio funtu. Vreme mu je ionako da se povuče polako sa mesta svetske rezervne valute.
1651957922117.png
 
Depeguje se UST polako, Mislim, ništa strašno, ali može da bude (LUNA foundation i BTC koji su kupovali). Ako krenu svi da beže iz UST-a. Primer, 85M UST u USDC:

USTdepeging08maj2022-0027h.png


 
Ne treba BTC dominance gledati u poredjenju na prosli bear.
Bar ne 1:1, sad je mnogo veci broj shitcoina nego u to vrijeme, a samim tim i BTC dominance je sve manji i manji.

Ono sto je zanimljivo, ako uspiju da ga svuku na 21k, Michael Saylor ce biti liquidated.

@Ateluv
Ili treba imati pametno balansiran portfolio sa uncorrelated HEX.
HEX vs BTC last 30d je plus 75%
Told you so 😝
Moram malo zbog hejtera 🤣
Saylor drži BTC u Cold storage sa 10 godišnjom strategijom.

Dakle, likvidiraće mu kompaniju pa i BTC poziciju ako BTC za 10 godina bude na toj ceni i bez bull run-ova izmedju kada može prodati.
 
Naravno da inflacija nije rešenje ni za šta, ali istorijski, svaka država je do sada pribegavala inflaciji u ovoj situaciji, zato što je politički manje bolna jer je mnogo lakše progurati inflaciju nego veće poreze. Plus se dugovanja države smanjuju, što je vrlo bitno kada dostignu toliku vrednost da ih je realno nemoguće vratiti.

Ako neko drugi ponudi stabilniju valutu od dolara, ona će zameniti dolar. Isto kao što je dolar svojevremeno zamenio funtu. Vreme mu je ionako da se povuče polako sa mesta svetske rezervne valute.
Pogledajte prilog 343662
Koja druga rezervna valuta ce da zameni dolar? To ne da se nece desiti u narednih par meseci, nego nece u narednih sigurno 10 godina. Prelazak na kineski juan je tolika glupost…
 
Saylor drži BTC u Cold storage sa 10 godišnjom strategijom.

Dakle, likvidiraće mu kompaniju pa i BTC poziciju ako BTC za 10 godina bude na toj ceni i bez bull run-ova izmedju kada može prodati.

Zaduzio je svoj BTC da bi uzeo jos BTC, tako da cisto sumnjam da ON drzi kljuceve od BTC. BTC mu je collateral.

Mogu mu i dionice firme shoratati, sto bi pokrenulo domino effect i tako ga unistiti. Ako neko od konkurencije ima pik na Saylora sad mu je prilika.

Uglavnom zanimljivo za pratiti.
 
Koja druga rezervna valuta ce da zameni dolar? To ne da se nece desiti u narednih par meseci, nego nece u narednih sigurno 10 godina. Prelazak na kineski juan je tolika glupost…
Pa tranzicioni periodi između rezervnih valuta obično traju barem deceniju. Mi smo sada na početku, a za jedno 4-5 godina će se verovatno iskristalisati ko će ga naslediti.
Generalno, bilo koja valuta koja je uspešno vezana za zlato bi bila dobra zamena. Za BTC ćemo još videti da li će uspeti da se dokaže. Ova recesija je idealna podloga za testiranje.
 
Naravno da inflacija nije rešenje ni za šta, ali istorijski, svaka država je do sada pribegavala inflaciji u ovoj situaciji, zato što je politički manje bolna jer je mnogo lakše progurati inflaciju nego veće poreze. Plus se dugovanja države smanjuju, što je vrlo bitno kada dostignu toliku vrednost da ih je realno nemoguće vratiti.

Ako neko drugi ponudi stabilniju valutu od dolara, ona će zameniti dolar. Isto kao što je dolar svojevremeno zamenio funtu. Vreme mu je ionako da se povuče polako sa mesta svetske rezervne valute.
Pogledajte prilog 343662

Ne znam kako je tamo gde ti živiš, ali ovde je hrana poskupela skoro duplo, a struja trostruko. Što misliš da će narod da podrži dalju inflaciju kad polako dolaze u situaciju da zbog inflacije ne mogu da izguraju do kraja meseca? Ako bi vlasti krenule da zatežu kaiš, bilo bi teško, ali bi se bar u nekom trenutku finansije sredile i kriza završila. Ovako inflacija samo raste i raste, problemi se povećavaju, a kraj muci stanovništva nikad ne dođe.

Imali smo mi ovde dužničku krizu, Nemačka je naterala Grčku da steže kaiš, bilo je sto jada, ali su finansije dovedene u red. Živo me je zanimalo šta će da se desi kad Nemačka tako dođe u dužničku krizu, hoće li i onda biti stezanje kaiša ili štampanje para, evo dobio sam odgovor. :poop:

Dolar će ostati rezervna valuta sve dok bude najmanje prljav par čarapa u korpi za veš. Mislim da je jedino moguć scenario njegovog pada da konkurenti u strateški pogodnom momentu gde bude bilo puno inflacije podrže svoje valute koristeći commodities. Putin se tu malo istrčao kad ga je muka naterala, pa pokazao karte koje je spremao da odigra kasnije.
 
Ne znam kako je tamo gde ti živiš, ali ovde je hrana poskupela skoro duplo, a struja trostruko. Što misliš da će narod da podrži dalju inflaciju kad polako dolaze u situaciju da zbog inflacije ne mogu da izguraju do kraja meseca? Ako bi vlasti krenule da zatežu kaiš, bilo bi teško, ali bi se bar u nekom trenutku finansije sredile i kriza završila. Ovako inflacija samo raste i raste, problemi se povećavaju, a kraj muci stanovništva nikad ne dođe.
Da. Uvek je tako.
Imali smo mi ovde dužničku krizu, Nemačka je naterala Grčku da steže kaiš, bilo je sto jada, ali su finansije dovedene u red. Živo me je zanimalo šta će da se desi kad Nemačka tako dođe u dužničku krizu, hoće li i onda biti stezanje kaiša ili štampanje para, evo dobio sam odgovor. :poop:
Pa stanovništvo u Grčkoj nije nikada oprostilo Nemačkoj što ih je pritisla na toliku štednju. Grčka je opstala samo zato što su im otpisali veliku količinu duga i upumpali su još dosta para pride.
Grčke finansije nikada nisu "dovedene u red", samo što sada postoje mnogo veći problemi od njihovog deficita.
1652012349047.png
Dolar će ostati rezervna valuta sve dok bude najmanje prljav par čarapa u korpi za veš. Mislim da je jedino moguć scenario njegovog pada da konkurenti u strateški pogodnom momentu gde bude bilo puno inflacije podrže svoje valute koristeći commodities. Putin se tu malo istrčao kad ga je muka naterala, pa pokazao karte koje je spremao da odigra kasnije.
Pa upravo to. Već sada dolazi do polarizacije u međudržavnim razmenama, a čak i bliskoistočne države počinju da kuliraju Ameriku i razmatraju prodaju nafte za druge valute.
 
Previse se nade polaze u energent koji se polako zamenjuje, bliskoistocne drzave odbijaju da povecaju proizvodnju, sve se i dalje placa u dolarima. Izmedju hiperinflacije i stezanja kaisa, mislim da ce se ici na ovo drugo. Dolar nema adekvatnu zamenu, prosto ne postoji valuta koja bi mogla da ga zameni bar u narednih 20 godina, ali da ne spekulisem vise, saznacemo sve za par meseci
 
Stezanje kaisa nije strano u EU, bar Francuska. Eno juce dodje email, kaze da manje koristim masinu za pranje posudja (jer trosim mnogo struje ), a ja se grohotom nasmejao jer je nemam.
 
I jos da napisem, da se kupam jednom nedeljno, tj tusiram, ili dva tri puta ako bas radim nesto napolju ( kosim travu, cepam drva,...) svetlo palim samo uvece i to lampe a u njima stedise sijalice, imam sporet na drva, rernu elektricnu koristim kad pecem neki kolac. Tv upalim od 12-13h i od 20-22/23h inace je iskljucen iz struje, laptop koristim na bateriji, punim ga nocu. frizider i zamrzivac su stalno ukljuceni... Ne znam sta jos da uradim da smanjim potrosnju struje.
 
Izem ti takav zivot, to je bas tuzno...
 
Pa ne znam, verovatno to nije svuda isto u Francuskoj i verovatno ljudi ne zive svi isto. Ja sam okruzen sa starijim ljudima ( penzionerima) i od kako znam tj sam ovde oni stalno stede, i zive bas ovako kako sam opisao ( ja sam se uklopio pa zivim kao i oni). Meni nije problem, takav zivot , cak mi se i svidja. Samo sam hteo da napisem odgovor na post u vezi stezanja racuna, dokle vise da stezemo racune kad neki ceo zivot stezu racune. Eto npr penzioneri su ovde pre par godina dobili selice stedise besplatno. Mislim ok dobili su besplatno, da stede struju, ali ako ce Francuska propasti zbog penzionera i njihove potrosnje struje onda nek propadne.
 
I jos da napisem, da se kupam jednom nedeljno, tj tusiram, ili dva tri puta ako bas radim nesto napolju ( kosim travu, cepam drva,...) svetlo palim samo uvece i to lampe a u njima stedise sijalice, imam sporet na drva, rernu elektricnu koristim kad pecem neki kolac. Tv upalim od 12-13h i od 20-22/23h inace je iskljucen iz struje, laptop koristim na bateriji, punim ga nocu. frizider i zamrzivac su stalno ukljuceni... Ne znam sta jos da uradim da smanjim potrosnju struje.
ja sam mislio da se sprdaš :oops:
 
ja sam mislio da se sprdaš :oops:
Ne sprdam se. Nisam ja stalno u Francuskoj, pola godine sam u FR pola u SR, ali opisujem kako zivim kad sam u FR i kako zive ljudi oko mene u FR. U Srbiji nemam sporet na drva, imam na struju, tusiram se normalno ( ne placam vodu jer nemamo vodovod u selu pa imam svoj bunar ), imam centralno na pelet, u prostorijama u kuci je svuda vruce. U Francuskoj imaju centralno na naftu, ali se stedi. Pa greju samo dnevni boravak ali na 3 je termostat na radijatoru. Spavaca soba na 2 a ostale prostorije se ne greju. Opet pisem za ove starije ljude. Izgleda neverovatno ali je tako. Necu vise pisati o ovome, nije tema za to.
 
Naredne recimo 2-3 nedelje ovako nešto gledam da istrejdujem:
38 -> 43 -> 35k
Zatvorio upravo sve šortove, čak i malo niže nego što sam očekivao.
Ovaj dump se čekao... E sad može ponovo lagano da se gradi long.

Uzdravlje 🍺
 
Pazario sam danas nesto malo DOTa pri 13.33$ i gledacu ako dalje bude tonulo da kupujem samo DOT jer ga dokupljujem a mogu da ga orocim i dobijem bar nesto za razliku od SOLa. Ova cena od 13.33 je najpribliznije onom sto sam dokupio onog dana kad su Rusi krenuli na Ukrajnu.

Imam toliko drugih zivotnih troskova da mi je zao sto ne mogu vise para da odvajam za kripto. Pre par nedelja kad je BTC testirao 48k sam se kajao sto pre 3 meseca ( kada su rusi krenuli ) nisam kupio vise.
Gde god se okrenes, svi mrace i bas zato treba kupovati i pri ovim cenama, pa makar to bilo i po 200-300-500€.
 
Pazario sam danas nesto malo DOTa pri 13.33$ i gledacu ako dalje bude tonulo da kupujem samo DOT jer ga dokupljujem a mogu da ga orocim i dobijem bar nesto za razliku od SOLa. Ova cena od 13.33 je najpribliznije onom sto sam dokupio onog dana kad su Rusi krenuli na Ukrajnu.

Imam toliko drugih zivotnih troskova da mi je zao sto ne mogu vise para da odvajam za kripto. Pre par nedelja kad je BTC testirao 48k sam se kajao sto pre 3 meseca ( kada su rusi krenuli ) nisam kupio vise.
Gde god se okrenes, svi mrace i bas zato treba kupovati i pri ovim cenama, pa makar to bilo i po 200-300-500€.
Gdje orocavas DOT
 
Ode jos dublje, ja sinoc kupio ADA , nadajuci se da ponedeljak donosi odbitak, ali avaj... :)
 
Sest nedelja smo u crvenom. Fear and Greed indeks na 11. Ceo jutjub odzvanja o kapitulaciji i krahu - can i onaj ruzni Rus sto se stalno dere. To znaci da mozemo samo na gore. E sad, dokle cemo.... Altove ne diram dugackim stapom jos neko vreme! Bojim se ako zaista dodje do kapitulacije etra u nekom trenutku i kad krenu da se automatski likvidiraju pametni ugovori da ce biti potop biblijskih razmera. Licno drzim fin broj trocifrenih buy naloga za eth (nece da skodi)....
 
Ko misli da ne može i osma nedelja u crvenom, grdno se vara. Ako krenu sitni da kupuju, "jer ne može više da pada", krupni će pokazati da itekako može. Ako se ne varam, neko je pominjao da je cena kopanja jednog BTC-a oko $35k, tako da verovatno neće dugo vremena provesti ispod ove cifre. Fear & Greed je na 11, kao što reče kolega. RSI je na 48, Mayer Multiple na 0.72, Buy orderi na Binanceu preko 5 puta veći nego sell orderi (svi podaci sa "buybitcoinworldwide" sajta). Svi pokazatelji govore da je vreme da se ide gore, ali ne govore kada.
 
Mnogo je vere u pad, sto donosi do otvaranja veći broj shortova, što ne odgovara menjačnicama.
 
to i jeste cilj ceka se sto veci broj otvoreni shortova, pa da ih pokolju to je igra koja se jednostavno tako igra.
Mislim da je blizu da se napravi jedan zeleni dildo, ali vidit cemo kako ce stock market danas reagovati mislim da se samo to ceka.
 
Ja mislim da uskoro idemo ispod 30k. Uvek se desi neocekivano. Ako ostali kao i vi misle da je samo pitanje trenutka kad ce gore, vidim ja ide on dole, a ne bi me iznenadilo da se spusti do 22k. Svi mi hocemo gore, al izgleda ove godine tesko.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno