Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovo je najoptimisticnija procena koju sam mogao da dam...
 
Nemoj da se ljutiš, ali kroz nekoliko ciklusa unazad se uvek dešava to da ljudi izgube veru u kripto kada je medveđe vreme.
Sada ti je taj period akomulacije. Kada dođu bikovi, a doći će kad tad, onda ostaje žal za periodom povoljne kupovine.
Eh da sam tada kupio, kao što nisam, sada bih imao ... I to ti je tako već nekoliko ciklusa.

S tim što je ovo prvo medveđe vreme u kom ekonomija nije u ekspanziji, već u recesiji kojoj se kraj ne nazire. Iz prethodnih recesija smo brzo izlazili stimulusom, al to više ne ide zbog inflacije. Institucioni investitori propadaju ili se izmiču, ostavljajući retail da još jednom pojede *****. Ima ova kripto zima da se otegne još i-ha, nema nikakvog smisla akumulirati dok kaiš ne prestane da se steže i krene novi stimulus. Ako BTC do tad ne padne ispod 7-8k, biću vrlo bullish prema njemu kad sunce najzad grane, al ne verujem da će izdržati na tom nivou.
 
Ja ne mogu da shvatim da ljudi ignorisu taj podatak i zive u nekoj iluziji da kripto bez obzira na njegovu proslost moze da bude nezavistan u pump & dump semi od generalnog ekonomskog sistema. Bukvalno nema branse ukljucujuci IT koja trenutno ne drzi gace da ne propadne sledece godine kada recesija uzme maha a neki ovde idalje pricaju kako je ovo deseti puta da se ovo desava kriptu i to je tamo samo ulozite posle ce da skoci. Pa hoce, ali da li za 5 ili 10 godina to niko ne moze da vam kaze jer nece skakati dok neko ne upuca pare u njega, u vreme kada para nema i kamate su ogromne (tek ce da skacu) kako mislite da se to dogodi?

Te prognoze kako je samo pitanje vremena ponovnog "zelenila" su u istom domenu oniih koji prognoziraju propast kapitalizma vec 20 godina u nazad, jednom ce pogoditi to nije upitno ali ljudi prodje zivot u medjuvremenu. Ne znam za vas ali meni pare trebaju odmah, ne u penziji, tada mi je zaista sve jedno i bitno mi je samo da mogu da se lecim/jedem.
Ulazite u skolu, biznise, znanje, manite se kripta, ko je zaradio zaradio je, ostalo je kocka, nek ulazu samo oni koji ne znaju sta ce sa parama.
 
... nek ulazu samo oni koji ne znaju sta ce sa parama.
E pa to i ja mislim. Ne znam u šta pametnije da ulažem, nego u kripto.
Jednog dana kada izađem iz kripta biće slatke muke, u šta ulagati tada.
I sve što sam steko, potrošiće neko. Era Ojdanić :)
Oni kojima je novac potrebniji za rešavanje tekućih problema, ne treba puno da ulažu u kripto, samo po malo.
 
Jaku mudrost si otkrio, pa ceo život je kocka.
Sad ja treba tebi da dajem primere ljudi sa najvišim stepenom obrazovanja a bez zaposlenja, propale biznise itd.
Ako hoćeš udji, ako nećeš izadji, nema šta tu mnogo da razmišljaš i lomiš glavu oko toga.
Nema tu nikakvih iluzija, može sutra da ode na nulu, a i ne mora, naravno neko i ima iluzija ali generalizovati ....
 
1672144737678.png
Kaspa jedan od novijih pow novcica dolazi polako na supp zonu..0.004 moze biti zanimljivo za kupovinu pogotovo sto nema previse majnera na istoj niti moze da se shortuje
 
Bio početkom meseca na ATM u Budimpešti. Pored ostalog, gazda (Švajcarac) nam je izneo svoje prognoze za naredne godine. Kaže da je redifinisao strategiju u odnosu na početak godine i da je optimističan za 2023. Misli da recesije ili neće biti, ili će biti kratka i blaga.
Mnoge kompanije očekuju recesiju i već imaju spremne planove za nju. Mislim da je 2020. godine bila mnogo veći izazov nego 2023. Videćemo šta će biti.
 
E pa to i ja mislim. Ne znam u šta pametnije da ulažem, nego u kripto.
Jednog dana kada izađem iz kripta biće slatke muke, u šta ulagati tada.
I sve što sam steko, potrošiće neko. Era Ojdanić :)
Oni kojima je novac potrebniji za rešavanje tekućih problema, ne treba puno da ulažu u kripto, samo po malo.
Pod "ne znaju sta ce sa parama" sam mislio imaju toliko para da ih nece boleti sta god se desi sa kriptom. :)

Jaku mudrost si otkrio, pa ceo život je kocka.
Sad ja treba tebi da dajem primere ljudi sa najvišim stepenom obrazovanja a bez zaposlenja, propale biznise itd.
Ako hoćeš udji, ako nećeš izadji, nema šta tu mnogo da razmišljaš i lomiš glavu oko toga.
Nema tu nikakvih iluzija, može sutra da ode na nulu, a i ne mora, naravno neko i ima iluzija ali generalizovati ....
Nema ovde nikakve mudrosti niti generalizacije, vise se odnosi na to sto svako malo ovde procitam na argumentovane stavove misljenje tipa "evo ga ovaj prica nama iskusnima koji smo svedoci vec 5 ciklus da pada pa da skace". Pokusao sam samo zarad onih manjih iskusnih koji ovo citaju da razjasnim malo ovo sto @morbius prica vec neko vreme.

Ovo sto se sada globalno desava nije ono vreme kada se desavalo sta se desavalo u proslosti, da se niko ne zanosi tek tako. Ne znamo sta nas ceka ali ono sto sigurno znamo da je proslo vreme free money kada se trosilo sakom i kapom pa se i kripto pumpao kako kome padne na pamet maltane.
 
Para u sistemu ima ekstremo puno, i taj novac je u rukama bogatih. Izvlacenje tolike kolicine novca iz sistema bi bilo menjanje sistema iz korena, i nece se desiti. Sasvim sigurno cemo doziveti nesto duzi bear market nego ranije, ali nema ni govora o nekom istorijskom slomu ili recesiji. Jedino u slucaju velikih svetskih sukoba, koriscenja nuklearnog naoruzanja i slicno ali to nije ovde tema. Do daljnjeg, ekonomija ostaje ono sto je i bila decenijama unazad, veliki balon. Tako da medvedi, uzivajte jos koji mesec u tome da mislite da ste konacno u pravu pa se posle toga spremite na dug period zaljenja sto ovo vreme niste iskoristili u svrhu akumuliranja umesto da se iz dana u dan ponavljate....
 
Pucanjem Celsiusa, Lune i FTXa zbrisan je novac obicnog naroda, milioni ako ne i desetina miliona korisnika. Mnogi su ostali bez zivotne ustedjevine a neki su dizali u to vreme jeftine kredite i orocili po visokim kamatama.

Taj obican, prevareni narod vise nece ni centa staviti u kripto.

Novo meso, oni koji tek treba da udju u kripto, logicno posle svega sto se desilo nece rizikovati, bar ne dok se nesto ne regulise ili bar dok se desavanja iz ove godine ne zaborave.

One iskusne lisice cekaju nizu i bolju ulaznu cenu ( 15k, 11k, 8k ) jer definitivno veca je sansa za novi low nego neke pumpe.

Naucih mnogo toga, izmedju ostalog i da je BTC jedini sa kojim ima smisla raditi DCA.
Onaj ko je poceo da radi DCA pre 6 meseci ili godinu dana sa nekim altovima, taj je ili u debelom minusu ili jos gore, ti mega projekti su popucali preko noci.
 
Taj obican, prevareni narod vise nece ni centa staviti u kripto.
Колико си сигуран у ово?
Ти исти људи су сигурно пре тога осетили и потенцијални добитак х5 х10 од уложеног, ако не и више.
Као када ти падне тикет у 90ом минуту, само ови на време нису вадили, што је увек проблем.

Ваљда знаш за ону стару да је мајка сина клела само што се вадио.
Убациће они свеж кеш не сумњам, наравно не сви што је и логично.

И свака сличност крипта и коцке је случајна.
 
Bio početkom meseca na ATM u Budimpešti. Pored ostalog, gazda (Švajcarac) nam je izneo svoje prognoze za naredne godine. Kaže da je redifinisao strategiju u odnosu na početak godine i da je optimističan za 2023. Misli da recesije ili neće biti, ili će biti kratka i blaga.
Mnoge kompanije očekuju recesiju i već imaju spremne planove za nju. Mislim da je 2020. godine bila mnogo veći izazov nego 2023. Videćemo šta će biti.

Baš neki optimista taj čovek. Evo kako izgledaju tri balona koji su nastali otkako su Bil Klinton i Ben Bernanki došli na strašnu ideju da ekonomija može da eksplozivno raste ako joj samo stalno upumpavaš novac. Samo ovako ovlaž gledajući chart uhvati me strah od visine gde se nalazimo. Ako je Majkl Buri po treći put za redom u pravu i SPX dno bude oko 1900, ne vidim kako recesija može biti ni kratka, ni blaga. Ako nastavimo da padamo dosadašnjom brzinom, dno bi trebalo da bude tek za neke dve godine. Sistem je solidno de-leveraged od vrha, ali je leverage i dalje duplo veći nego na vrhuncu prethodna dva balona. A onda i borba protiv inflacije na sve to.

Screenshot from 2022-12-27 17-52-53.png
 
realno, gledajući BTC zadnjih par nedelja, ovo mrtvilo može samo da dovede do žešćeg pada - iskustvo mi ne govori drugačije....., krastavac.. Short sa Stop lossom naravno
Pucanjem Celsiusa, Lune i FTXa zbrisan je novac obicnog naroda, milioni ako ne i desetina miliona korisnika. Mnogi su ostali bez zivotne ustedjevine a neki su dizali u to vreme jeftine kredite i orocili po visokim kamatama.

Taj obican, prevareni narod vise nece ni centa staviti u kripto.

Novo meso, oni koji tek treba da udju u kripto, logicno posle svega sto se desilo nece rizikovati, bar ne dok se nesto ne regulise ili bar dok se desavanja iz ove godine ne zaborave.

One iskusne lisice cekaju nizu i bolju ulaznu cenu ( 15k, 11k, 8k ) jer definitivno veca je sansa za novi low nego neke pumpe.

Naucih mnogo toga, izmedju ostalog i da je BTC jedini sa kojim ima smisla raditi DCA.
Onaj ko je poceo da radi DCA pre 6 meseci ili godinu dana sa nekim altovima, taj je ili u debelom minusu ili jos gore, ti mega projekti su popucali preko noci.
svaka ti je kao u NJegoša ;) ljudi su jako razočarani.. eksplozije kriptoa koje su se dešavale zadnje dve godine su apsolutno najvećim delom bile zboog Stejkinga,, koji je eto pukao..
... ako je ovo prvi put da je izostala božićna euforija sa kriptom, pa makar je posle toga pratio DUMP, onda nešto debelo nije u redu.. ako ni oko Nove godine ne krene bar neki pump, ili od 1.og, onda smo ga ugasili do možda čak proleća.. naravno ko shortuje sa stop lossom, taj je baja bio cele godine.. ja imam velike Long pozicije koje nikako da zatvorim bar sa nekim profitom, ali gledam da se izvlaćim na short. profit ove godine nula, jer short zarada mi je pojedena preusmeravanjem na hranjenje long pozicija (koje nisam na veme branio stop lossom jer sam bio optimista).. eto.
 
Poslednja izmena:
Колико си сигуран у ово?
Ти исти људи су сигурно пре тога осетили и потенцијални добитак х5 х10 од уложеног, ако не и више.
Као када ти падне тикет у 90ом минуту, само ови на време нису вадили, што је увек проблем.

Ваљда знаш за ону стару да је мајка сина клела само што се вадио.
Убациће они свеж кеш не сумњам, наравно не сви што је и логично.

И свака сличност крипта и коцке је случајна.
Uf kladionica je daleko zanimljivija i ima taj element sporta, pracenje dogadja navijanje, daleko je teze razumeti odredjeni kripto projekat. Tesko da ce se ti ljudi vratiti u kripto. Ja sada ne bih kupovao nista, posebno ukoliko kamate nastave da rastu
 
1672160734717.png

kada bude ovo krenulo da pada..krenuce rast kripta...

Boli uvo nekoga da ulaze milione u eth pos za 4-5% kada ima ovo gde mu garantuje nosac aviona stabilnost ;)
 
Danas nosac aviona ne sme da primirise blize 1000km od neprijateljske obale. NA je proslost. Samo treba neko nekome da javi.
 
Trenutni ETH yield je 5.5% kada se uracunaju i nagrade koje su dobijali mineri. To je pod uslovom ako bi danas startovao sa stejkom. Ko je od ranije u tome yield je dosta veci. U mom slucaju je to 13.1% trenutno a evo proslo je vec 2 godine. Pre bih rizikovao sa ETH-om jer on moze poprilicno da skoci ( i da padne naravno ali zato bih rizikovao :) ) nego sa fiksnom kamatom od 4.5% na godinu ili dve. Da bi se to osetilo potrebno je uloziti 500k plus. Sta mi znaci 45 dolara godisnje na 1000 ulozenih? Po meni nista specijalno. To moze da znaci nekome ko ima 10M i vise u kesu, da mu bleji u banci pa sto da ne oroci.

Ja sam long term optimista ali short/medium term pesimista i stvarno ne vidim zasto bi kripto iz nekog razloga drasticno skocio ove ili sledece godine. Sto se mene tice mozemo da idemo sideways u range-u 14-18k godinama jer mi je vecina coin-a u stejku i dok god ne diram glavnicu a zivotarim od kamate no stress :) Trenutni polu-blagi stress :) je kripto koji se nalazi na Binance-u i sto se pre toga resim odoh u hibernaciju.
 
Pa da.. Poenta i jeste gde bi neko ubacio 10-50 milki ..
 
Ja ne mogu da shvatim da ljudi ignorisu taj podatak i zive u nekoj iluziji da kripto bez obzira na njegovu proslost moze da bude nezavistan u pump & dump semi od generalnog ekonomskog sistema. Bukvalno nema branse ukljucujuci IT koja trenutno ne drzi gace da ne propadne sledece godine kada recesija uzme maha a neki ovde idalje pricaju kako je ovo deseti puta da se ovo desava kriptu i to je tamo samo ulozite posle ce da skoci. Pa hoce, ali da li za 5 ili 10 godina to niko ne moze da vam kaze jer nece skakati dok neko ne upuca pare u njega, u vreme kada para nema i kamate su ogromne (tek ce da skacu) kako mislite da se to dogodi?

Te prognoze kako je samo pitanje vremena ponovnog "zelenila" su u istom domenu oniih koji prognoziraju propast kapitalizma vec 20 godina u nazad, jednom ce pogoditi to nije upitno ali ljudi prodje zivot u medjuvremenu. Ne znam za vas ali meni pare trebaju odmah, ne u penziji, tada mi je zaista sve jedno i bitno mi je samo da mogu da se lecim/jedem.
Ulazite u skolu, biznise, znanje, manite se kripta, ko je zaradio zaradio je, ostalo je kocka, nek ulazu samo oni koji ne znaju sta ce sa parama.
Sve je kocka i niko ne zna sta ce biti.Mozete ulagati i u nesto sto se cini sigurnije od kripta a da u stvari pravite gresku.Ako u nekom poslu za godinu dana ostvarite profit od 20% to je dobro.U kriptu je lagano za godinu dana ostvariti 20%.Problem je u tome stu su kriptu mnogo vece zelje i ako ne zaradite bar x2 smatrate da nije bila neka godina.
 
Sve je kocka i niko ne zna sta ce biti.Mozete ulagati i u nesto sto se cini sigurnije od kripta a da u stvari pravite gresku.Ako u nekom poslu za godinu dana ostvarite profit od 20% to je dobro.U kriptu je lagano za godinu dana ostvariti 20%.Problem je u tome stu su kriptu mnogo vece zelje i ako ne zaradite bar x2 smatrate da nije bila neka godina.
Pa da, ukoliko se igraš sa 100e, 2x ti ne pravi neku razliku... ali ako se igraš sa većim ciframa, 2x nije zanemarljivo.

Veći je problem što velika većina novih u kriptu kupi u hajpu i nada se 2x da će napraviti preko noći... a da pri tome nema apsolutno pojma u šta je uložio novac :)

E takva strategija vodi u sigurnam minus.
 
Pa da, ukoliko se igraš sa 100e, 2x ti ne pravi neku razliku... ali ako se igraš sa većim ciframa, 2x nije zanemarljivo.

Veći je problem što velika većina novih u kriptu kupi u hajpu i nada se 2x da će napraviti preko noći... a da pri tome nema apsolutno pojma u šta je uložio novac :)

E takva strategija vodi u sigurnam minus.
Ja to kad rekoh Saj-u na ovoj temi za vreme bula "Zar x10 nije dovoljno?" Kaze on nije, i u fazonu sad je nase vreme i da se ne treba zadovoljiti sa time. Sta se desilo i sami vidimo. Deo profita treba uzimati obavezno na ATH..I bitno je ubosti neko okvirno dno beara jer onda mozes lagodnije da izadjes ne jureci ludacke cifre. Usao si na 6k, prodao na 60k..dosta :)
 
Poslednja izmena:
Sol se istopi pošteno..Ima li smisla uzimati išta ili samo gledati ovo posrnuće?
 
Da jurim Avax, čekao bi jednocifren nivo za kupovinu.


Sol se istopi pošteno..Ima li smisla uzimati išta ili samo gledati ovo posrnuće?


Samo ako ti zapelo za kockanje, ima Sol da se naputuje do zelene grane.
FIL je riknuo momački, ako nema neki mračan razlog za to, liči mi na bolju priliku. Nikako da nađem vremena da malo zvirnem u to, ajd ako neko nešto zna.
 
Da li neko prati Filecoin ?
Vidim da je cena bas pala, ali ne znam da li taj coin ima buducnost i vredi uloziti u njega, da li ima neki use-case..
Ako se na njemu aktivno radi mozda je interesantan za ulazak i cekanje sledeceg Bulla.
 
Filecoin je do sada uvek bio nešto iznad ICP, a sada je nešto ispod. Ja dokupljivao sitno kao i ostalu boraniju. Nije loše imati, ali ne bih ne znam koje pare sipao.
 
Ja to kad rekoh Saj-u na ovoj temi za vreme bula "Zar x10 nije dovoljno?" Kaze on nije, i u fazonu sad je nase vreme i da se ne treba zadovoljiti sa time. Sta se desilo i sami vidimo. Deo profita treba uzimati obavezno na ATH..I bitno je ubosti neko okvirno dno beara jer onda mozes lagodnije da izadjes ne jureci ludacke cifre. Usao si na 6k, prodao na 60k..dosta :)
najjednostavnije po meni pogledaj 1w ili 1m rsi..ako je prebacio 75... planiraj izlaz...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno