Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A ako 75% tih malina bude zamrznuto i ode u Rusiju? Ti i dalje ne kapiras da od tih 80% samo odredjeni procenat je ponudjen na menjacnicama, ostalo se drzi u wallet-ima. Ako uzmes u obzir da ce jako veliki broj novcica biti ponudjen tek na nekoj visokoj cifri, kolika je trenutna ponuda? I dalje skripis na osnovnim stvarima, nije mi jasno dali te iko vise shvata ozbiljno.
 
Generalno dobro je obavesten.dobro razume berzu i razumen je ali generalno iako je upucen u sve oko kripta ipak je tu slab (a primer sa malinom to lepo pokazuje jer malina i kripto imaju fundamentalne razlike na mnogo nivoa)
 
Da bi smo nekako pokrenuli temu ponovo, probajte da ne komentarišete druge ljude molim vas.
 
Pa kako ne, zaboravio si da je tih preostalih 20% roda malina poslednja berba ikada, 20% je vec pojedeno (citaj izgubljeno), 30% ljudi cuvaju po magacinima i ne zele da prodaju do ko zna kada, 30% je na pijacama za slobodnu prodaju. Stock-to-flow ima logike, barem meni.

He he he, nikakve to veze nema, sve i da je tačno. Ljudi pokušavaju da opravdaju cenu teorijom da je BTC nekako poseban i zbog toga neophodan, ali u stvari nije tako. Nema zamene za kuhinjsku so, nju moraš da nabaviš kolika god da joj je cena ili ćeš umreti. Bitcoin je u funkciji koju obavlja potpuno zamenjiv i tu ne mislim na tehnički napredne altove koji su sa tehničke strane za njega što je spejs šatl za ručna kolica, već i na samu open source prirodu Bitcoin-a. Bilo ko može u svakom trenutku da iskompajlira identični klon Bitcoin-a i pokrene novu mrežu sa novim blockchain-om. Zašto upis na jednom blockchain-u vredi, a na drugom identičnom ne vredi? Pa samo zato što ljudi smatraju da je tako, drugog razloga nema. Dakle BTC je najobičniji fiat, sasvim zamenjiv, ni po čemu poseban. I zato, da se vratim na početnu analogiju, koliko misliš da može da poraste cena malina pre nego što se ljudi prešaltaju da kupuju kupine?
 
He he he, nikakve to veze nema, sve i da je tačno. Ljudi pokušavaju da opravdaju cenu teorijom da je BTC nekako poseban i zbog toga neophodan, ali u stvari nije tako. Nema zamene za kuhinjsku so, nju moraš da nabaviš kolika god da joj je cena ili ćeš umreti. Bitcoin je u funkciji koju obavlja potpuno zamenjiv i tu ne mislim na tehnički napredne altove koji su sa tehničke strane za njega što je spejs šatl za ručna kolica, već i na samu open source prirodu Bitcoin-a. Bilo ko može u svakom trenutku da iskompajlira identični klon Bitcoin-a i pokrene novu mrežu sa novim blockchain-om. Zašto upis na jednom blockchain-u vredi, a na drugom identičnom ne vredi? Pa samo zato što ljudi smatraju da je tako, drugog razloga nema. Dakle BTC je najobičniji fiat, sasvim zamenjiv, ni po čemu poseban. I zato, da se vratim na početnu analogiju, koliko misliš da može da poraste cena malina pre nego što se ljudi prešaltaju da kupuju kupine?

Zavisi od potraznje malina, ako je vrlo trazena a nema je preterano na trzistu cena raste i obrnuto.
Mozda je nama kupina mnogo lepsa i zdravija ali vecina trazi iskljucivo malinu da kupi i dok god je tako cena malina ce rasti, kad vecina prihvati kupinu kao bolju opciju tad ce cena maline pasti, za sad je trend prema potraznji malina vrlo jak pa to treba i da se iskoristi.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Kako se uvek slatko nasmejem kad neko potegne stock-to-flow. Taj chart je napravio trejder koji nema blage veze sa životom, a kamoli sa ekonomijom.

Prvo, covek uopste nije trejder. A s obzirom da coveka poznajem licno kao i njegova dostignuca u ekonomiji mogu slobodno pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu da tvrdim da si ti za njega balavac par excellence.
 
Kako god, svakom svoje. Stvari koje ja pričam nisu nikakva viša matematika, već običan zdrav razum. Prava istina je da je dosta hodlera uhvatila pohlepa, pa u glavi prave neke šeme i sisteme da ispadne kako jedan i jedan ipak nisu dva. Ko je na kraju bio u pravu ćemo proveriti vrlo lako, po tom vašem grafiku BTC bi trebalo da krene da rapidno raste i dostigne bar jedno 4x skok do kraja godine, što nema 'leba da se desi.

Ja verujem da ćemo ove godine imati priliku da pristojno zaradimo, pod uslovom da BTC prekine da se nećka i konačno probije resistance, berze rastu prebrzo, ne znam koliko dugo još ovo ludilo može da traje. Ko se bude držao nemogućih ideja ima prilično velike šanse da se gorko pokaje kasnije. Naravno, svako neka radi kako misli.
 
Najgore poredjenje ikada i svi se upecali, po ko zna koji put :d.

"Dok god BTC prati berzu ja se ne brinem, a sta ce biti sa berzom ne znam."
 
Sve dok ne pocne da tvrdi da zlato nije inflatorno - dobro je :)
Zapravo desilo se dva puta. Prvi put je bilo 2013.

P.S. Hoce neko da spreci ovog coveka da lupeta?
Prvo, covek uopste nije trejder. A s obzirom da coveka poznajem licno kao i njegova dostignuca u ekonomiji mogu slobodno pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu da tvrdim da si ti za njega balavac par excellence.
Ma pusti ga, dogovorili smo se da ne izlazi iz ove teme, zamisli ako krene po drugim temama [emoji3]

SM-N975F
 
Poslednja izmena:
Iako se ne slazem u svemu sa morbiusom, mislim da je btc jedan do sada nevidjeni balon koji ce da se razvuce na 15-20 godina, mozda i malo vise. Kada bude doslo vreme kripto novca napravice svaka drzava svoj novcic koji moze da kontrolise, da mu odrzava i steluje vrednost po potrebi. Nijednoj ekonomiji ne odgovara deflatorna valuta, pogotovo ne ovako brzo deflatorna. Uporedjivanje btca sa zlatom je bezveze jer je ovde alhemija uspela. Btc u daljoj buducnosti moze da ima numizmaticku vrednost.

Jedino u sta verujem je u rast cene, cista psihologija, vidjeno vise puta.
 
Ja jako puno čitam i pratim situaciju, svestan vrlo loših vremena koja su pred nama. Sve to sa namerom da, ako u ovoj krizi ne profitiram, a ono da bar ne propadnem. I naravno, ljudi koji nit šta prate, nit ih šta interesuje, ismejavaju čoveka koji se trudi i koji je trudom nešto stvorio. Umesto da se sami potrude, veruju u očigledno suludu teoriju da je dovoljno da samo sede i ne diraju ništa, pa će se valjati u parama jednog dana.

Dakle srbovanje u fulu. I neko se posle čudi što smo propali.
 
Ja takodje mislim da BTC kao deflatorna valuta ne moze da zameni novac. Da li ce da ima neku drugu svrhu to je vec pitanje.
 
Ja takodje mislim da BTC kao deflatorna valuta ne moze da zameni novac. Da li ce da ima neku drugu svrhu to je vec pitanje.

To što je deflatoran nije nikakav problem. Zlato je "deflatorno" na isti način, pa se koristilo hiljadama godina bez problema.
Njega ubija loša skalabilnost, što se tiče korišćenja kao zamene za novac
 
Nema ama baš nikakve potrebe da menja novac, nek ostane ono što jeste, i ako se ne desi neki kataklizmicki događaj (da ne upotrebljavam sada već toliko prezvakani Black Swan event), videćemo mi njemu i bilionski market cap...

SM-N975F
 
Kako se uvek slatko nasmejem kad neko potegne stock-to-flow. Taj chart je napravio trejder koji nema blage veze sa životom, a kamoli sa ekonomijom. Cena bila čega ne može da zavisi isključivo od dostupnosti, bez ikakvog obzira na potražnju. Plus, 80% BTC-a je već iskopano, proizvodnja novog je sitna stavka, a ne glavni faktor kako on zamišlja. Evo praktični primer da ti pomogne da shvatiš, obrano je 80% maline, ali zbog lošeg vremena branje preostalog roda će biti upolovljeno. Jel ti ima smisla da će zbog toga cena maline da poraste 10x? :D:D
Najjači praktični primer ikada. Bravo momak.

Послато са SM-N975F уз помоћ Тапатока
 
Meni je logika cuvanja BTC-a za "neke bolje dane", urnebesna. Pa ako svi budu cuvali i cekali da ga zamene za pare jednog dana kada prestane kopanje, BTC realno nece ni to docekati jer ce promet biti nikakav, usled toga cena ce jos drasticnije pasti a usled velikog difficulty-ja opasce jos broj ljudi koji ceo sistem podrzavaju. Stekanje BTC-a samo moze dovesti do smrti valute i ni do cega drugog.
Post iz 06.07.2013. kada je BTC bio na cenama 65-75 usd.
Nasumicno sam odabrao "mracni scenario", tj nemam nista protiv ovog clana foruma kojeg sam citirao.
Nije lose prelistati temu, poceti npr od 50-60. strane, pa ici par desetina strana. Moze da se nauci da se cuti, ako nista drugo. ;)
 
Kako god, svakom svoje. Stvari koje ja pričam nisu nikakva viša matematika, već običan zdrav razum.

E vidis, tu je srz tvog problema. Stvari jesu visa matematika i ne moze svako sa malo zdravog razuma da bude ekonomista, doktor medicine, pilot itd. Fakulteti i skole se zavrsavaju tako sto ljudi uce a ne tako sto primenjuju zdravu logiku. Ti verovatno znas onda i avion da vozis, jel tako? Samo primenis zdravu logiku i vozi?

Covek koji se prvi osvrnuo na s/f kod BTC-a a kog si popljuvao najstrasnije je u zivotu o ekonomiji zaboravio deset puta vise nego sto ti ti ikad znao. Ali on ne primenjuje zdravu logiku nego znanje. Zdrava logika je nesto sto ide samo uz sve to. On je covek sedeo i ucio, zavrsavao skole, radio 15 sati dnevno u struci. A ti? Sedis kuci gledas u grafikon i primenjujes zdravu logiku? Za neke ljude je izgleda stvarno umetnost da prepoznaju kada treba da cute.
 
Cek , nisam ispratio, ko je taj Keynes o kome pricate ?
 
To što je deflatoran nije nikakav problem. Zlato je "deflatorno" na isti način, pa se koristilo hiljadama godina bez problema.
Njega ubija loša skalabilnost, što se tiče korišćenja kao zamene za novac

Ne znam kako mislis bez problema, pa upravo FIAT kao takav je i smisljen jer zlatno ne potstice potrosnju, ne mozes da utices u slucajevima krize kao evo sada sa virusom, takodje podrazumeva se da nije prakticno u smislu deljenjea itd.

Ljudi kada kazes FIAT novac odmah to poistovecuju sa malverzacijama razne vrste neshvatajuci da je to samo posledica ljudske prirode koji evo vidimo i na manipulacijama sa BTC-om.

Prosto je, inflacija je pozeljna u odredjenoj meri da bi ljudi kupovali, ako znas da stan sledece godine nece biti skuplji zasto bi pozurio da ga kupis ove godine? Simple as that.
 
Poslednja izmena:
Austrijska finansijska škola se ne slaže sa time, a Bitcoin je i nastao kao pokušaj da se ponudi alternativa Kejnzijanskoj ekonomiji koja trenutno preovlađuje u svetu i koja forsira inflaciju.
Ovo joj je sada veliki test. Videćemo kako će se pokazati u sledećih par godina...
 
Misljenja sam da savrsen sistem ne postoji.
Svaki sistem kako god se on zvao krene da grca onoga momenta kada dodje do sudara sa ljudskom psihom ili ti ljudskom prirodom bilo to u finansijama ili drzavnom uredjenju.
BTC na zalost evo vec sada pokazuje svoje mane, deceniju cekamo da krenemo da placamo sa njim u praksi a sve je ociglednije da necemo ni docekati.
Kada je prica pocela bilo je unistice ovo veliki brat jer mu ne odgivara decentralizovan sistem a na kraju gledamo da svi stekaju kripto u nadi da ce postati puni para.

Ja ne vidim buducnost u celoj ovoj prici na zalost sa ovakvom konstalacijom snaga, nije da traje par godina, od kada se pojavio morao je biti u ozbiljnijoj upotrebi do sada. Bojim se da je ovo bilo surfovanje koje su neki na njihovu srecu iskoristili kada je bilo vreme, sve dalje je prazna slama, jedan dan si u +, drugi u -, da li treba da kazem na sta me to podseca, postoje institucije za odvikavanje od takvih opsednutosti...
 
Poslednja izmena:
Pa ja sam prešao sa BTC-a na Dash još 2017, kada sam video da neće skoro biti ništa od njegovog skaliranja. To ne znači da kripto kao koncept nije dobar, samo je BTC evoluirao u neku vrstu baznog sloja (digitalno zlato).
Ja nemam ništa protiv da postoji više paralelnih sistema, pa da vidimo koji će se bolje pokazati u praksi, ali lično fiat novcu ne verujem od kada sam preživeo hiperinflaciju 90-ih.
 
Po meni btc i sav drugi nikad ne mora uopste da postane nacin placanja da bi preziveo i da bi se trgovalo s njima. Znaci jos jedan derivat za trgovanje.
To ce moci narednih decenija sigurno. A verovatnije sve dok je ljudske pohlepe, znaci uvek.
 
Prosto je, inflacija je pozeljna u odredjenoj meri da bi ljudi kupovali, ako znas da stan sledece godine nece biti skuplji zasto bi pozurio da ga kupis ove godine? Simple as that.
Zato sto:
1) ako nemas sopstveni stan placas kiriju, pa stoga ti je u interesu da sto pre kupis sopstveni
2) ako imas vec sopstveni stan, u interesu ti je da kupis sto pre kako bi sto pre izdao i naplacivao kiriju

Ako sam nesto prevideo, recite. Samo bez malina i jagoda. :)
 
@John Cena

Da ali ako odemo u tom pravcu mi smo zapravo okrenuli ledja inicijalnoj ideji oko koje se sve vrtelo. Ako mi ne resimo kriptovalutom manjkavosti postojeceg sistema nego samo dodamo jos jedan nacin/sredstvo sta smo zapravo uradili? Nesto verovatno ali nikako ono cemu je sve ovo bilo namenjeno.

Sve je pocelo pod parolom evo nesto sto ce da zameni postojeci sistem podlozan manipulaciji a vec u startu se moglo pretpostaviti da je ovo osudjeno na propast onog momenta kada smo videli da opet uska grupa ljudi (Kinezi, ovi oni) moze brze od ostalih da dodje do dovoljno velike kolicine i da tako moze opet da manipulise cenom sto nas vraca na pocetak price.

Ne znam, mislim da se ovde previse prica o novcu a premalo o samoj ideji, problematici i onom sto je od sustinskog znacaja.
To da li ce neko ovde imati srece na nekom talasu da kupi Porse ili stan ne resava apsolutno nista, cak sta vise trosi vreme dobrog dela ljudi koji veruju u ovo toliko da brane na svim frontovima.
Simptomaticno je koliko ljudi je verovalo i u komumizam, bilo spremno zivotom da ga brani, isto sada vidimo i sa kapitalizmom.

Suma sumarum, udaljili smo se od inicijalne ideje i ovde se prica uglavnom od nebitnim stvarima, dugo nisam procitao pametan post na temu "kuda plovi ovaj brod".
 
Poslednja izmena:
Zato sto:
1) ako nemas sopstveni stan placas kiriju, pa stoga ti je u interesu da sto pre kupis sopstveni
2) ako imas vec sopstveni stan, u interesu ti je da kupis sto pre kako bi sto pre izdao i naplacivao kiriju

Ako sam nesto prevideo, recite. Samo bez malina i jagoda. :)

Tako moze da zvuci ali i ne mora, zasto bi mi bio interes da kupim stan sto pre ako znam da mu cena nece skakati? Mozda bih ja pre ulozio u biznis i okrenuo pare a on ce mi svakako kupiti stan potencijalno?

Ali obrnutno mozda kazem i sledece, skacu cene kao blesave, ne mogu ja da cekam da pokrenem biznis jer mu treba vreme da se razradi a moze i da ne uspe a stan svake godine sve skuplji i skuplji.

Ima tu hiljadu argumenata zasto i ovo iznad ne pije vodu ali nije to poenta.
Stan mozda nije dobar primer jer moze da se gleda i kao investicija.
Primeni analogiju na neki drugi proizvod tipa mobilni telefon kojem vrednost posle kupovine pada a nije ti ni bilo nuzno da ga kupis uopste.
 
Poslednja izmena:
BTC kao najveci predstavnik kripta je prvi primer revolucije u nacinu placanja. Razvijanje celog sistema, unosenje u zakonske okvire, obrazovanje ljudi... To sve traje i trajace ko zna koliko. Ni papirni novac se nije uveo preko noci, niti placanje karticama.
BTC sam po sebi ne mora imati nikakvu konkretnu primenu jos dugo godina ali kao najveci krcice put drugim altovima ili nekom buducem novcicu.
Na konkretnu i svakondevnu primenu kripta cemo jos da cekamo, opustite se.
Godinama pojedinci pricaju kako je btc prevazidjen... Apsolutno jeste. I ja sam to rekao jos pre par godina. Ali to nikako ne znaci da ce cena puci, da ga niko nece koristiti. Naprotiv.
Cim krene malo cena da se popravlja krenuce opet euforija. To gledamo vec deseti krug do sada i postalo je dosadno, stalno ista prica samo se likovi menjaju.

Tapatalk from Poco loco
 
Zato sto:
1) ako nemas sopstveni stan placas kiriju, pa stoga ti je u interesu da sto pre kupis sopstveni
2) ako imas vec sopstveni stan, u interesu ti je da kupis sto pre kako bi sto pre izdao i naplacivao kiriju

Ako sam nesto prevideo, recite. Samo bez malina i jagoda. :)

Pa da, stan se drzi grubo na nekih 5% godisnje zarade naspram ulozenog, i to trziste priblizno odrzava (ne racunajuci neku veliku kamatu, ili bas dug period otplate) . Od "sigurnijih" ulaganja, ima i drugih nacina da se slicno ili vise zaraditi. Diversifikacija najbolje.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno