Šta je novo?

DDR5 memorije (sve u vezi DDR5 memorija, tajminga, SR/DR itd)

Za Ryzen, konkretno 7700 (non X) i dalje je preporuka 6000mhz ?
Mislio sam uzeti ovaj kit (2x16GB), radio bi isključivo u XMP 1 profilu.
 
Zar nije bolje da potražiš Fury Beast koji su EXPO?
 
G Skill Trident Z5 NEO su pravljene baš za EXPO. Trident Z5, bez NEO u oznaci, je za XMP profile. Sad, u čemu je razlika, pitaj Boga, verovatno je samo reč o marketingu.
 
GIgabyte ploce, pogotovo za AMD 7000 imaju najbolji auto-trening, auto-podesavanja latencija. (Da li je Gigabyte jedini koji napisao firmware da podesava napredne stavke EXPO-a), ili samo generalno prednjaci, svejedno Gigabyte ploce naj-agresivnije treniraju i daju najbolje rezultate.

za AMD specificno najbolji je SK Hynix M-Die, mada ne smeta ni A-Die (koji polako zamenjuje kompletno M-Die). A-Die moze veci radni takt blize 8000MHz da odradi. Dok M-die ima bolje latencije u plug&pluy maniru, ali postaje nebitno sa rucnim podesavanjem.

SK Hynix M/A-Die ima najbolje latencije kada ih Gigabyte podesi, najbolji su za overclock na bilo kojim plocama.

prepoznaju se tako sto imaju na primer za AMD za 6000MHz 30-38-38-38, 30-39-39-39, 32-38-38-38, 32-39-39-39. Takvi kit-ovi su SK Hynix A ili M-die garantovano.

sve sto je ravno 36-36-36 je inferiorniji Samsung.

to je TL : DR od Buildzoid-a

Dok za Intel, Gigabyte ploce izgleda mogu da odradje bolji overclock, latenciju takodje
 
Zar nije bolje da potražiš Fury Beast koji su EXPO?
Pa iskreno do sada nisam imao problema ni sa XMP na AMD pločama (doduše još se nisam susretao sa DDR5 ramom i AM5 platformom), poručio sam ipak ovaj kit i B650 AORUS ELITE AX ploču, trebalo bi biti ok :) Ako je DDR5 osjetljivija i mislite da sam trebao ići na EXPO, na vrijeme sam još da otkažem?
 
Vidi, ja ne mogu da ti kazem iz iskustva jer i ja tek treba da pređem na AM5 platformu ali prosto, proizvođači kažu XMP Intel, EXPO AMD.
Vidi po YT šta kažu, ja ću da gađam EXPO memoriju.
 
Kod Kingstona je renegade za XMP a Beast za EXPO.
Kingston Beast su inferiorni Samsung, koji imaju slab potencijal za rucno podesavanje, ali radice plug&play najbolje na Asus/MSI/Asrock/BIostar/NZXT/EVGA plocama kod AMD-a
Ako je DDR5 osjetljivija i mislite da sam trebao ići na EXPO
Ne, nemoj, uzeo si Gigabyte plocu, Gigabyte ploce najbolje automatski istreniraju memoriju i ignorisu XMP/EXPO. 32-38-38 Fury Renegage je superiorniji SK Hynix A-die (mozda M-die). https://www.kingston.com/datasheets/KF560C32RSA-16.pdf Koji planiras da uzmes je vrhunac lestvice DDR5 memorije.

i to znaci da bilo ako ga Gigabyte ploca automatski istrenira, ili ako rucno podesis tercijalne latencije, da ima potencijal za najbolje tercijalne latencije (i najvece brzine na Intel-u).

A Tercijalne latencije su ono sto daje najvise FPS-a u igrama (sama brzina, prva CL brojka, i ostalih par brojki, odnosno sve sto pise u reklamnim materijalima, je kompletno nebitno i beskorisno[osim da pokaze da li je SK Hynix unutra ili Samsung xD]).

Da si uzeo bili koju drugu marku ploca, bilo bi pitanje sta ce da se desi i koliko bi performansi izgubio, ovako po Buildzoid-u, HardwareUnboxed, i reviewer-ima, overclock-erima, i entuzijastima sa par foruma i discord servera, koji su isprobali, trebalo bi da imas najbolje performanse bez cackanja na AMD platformi. Kao i kapacitet za top 3 perfomanse na platformi, ako budes uzeo da cackas xD

@BitrAtE Ti samo podesi koji god ti profil ploca dozvoli (ako ti odraduje 6000MHz i latencije bez podesavanja jos bolje [proveri u windows-u za zen timings programom]. Ali pretpostavljam da moras rucno XMP da ukljucis.
Ne znam da li treba nesto posle specificno da se podesava da ploca istrenira, iz-google-aj, ne bi trebalo, mada gigabyte ima mini guide da se ukljuce dve opcije, koje pretpostavljam moras rucno da ukljucis isto (Low-Latency Support i High-Bandwidth Support) [Ako se pojave] {kao na snimku ispod}



 
Poslednja izmena:
Evo iz licnog iskustva 6400 verzija (KF564C32RSAK2-32) koja bi trebalo da je isto to (bar po ceni gledano) radi na XMP profilu 2 6000 32 38 38 @1.35
koji je glavni profil za 6000 verziju.
R7 7700 na B650 AORUS ELITE AX (F4b).
Krenuo sam sa 6400 profilom 1 ali je kod instalacije win10 izbacio gresku. Kada sam prebacio profil na sledeci sporiji sve je proslo kao i kasniji testovi iz windowsa.
Kasnije nisam vise pokusavao da zatezem. memorija je 06 23 sto bi trebalo da ukazuje da je A-Die ali cekam da se pojavi neki neki pouzdan nacin da se ustanovi.
 
Evo iz licnog iskustva 6400 verzija (KF564C32RSAK2-32) koja bi trebalo da je isto to (bar po ceni gledano) radi na XMP profilu 2 6000 32 38 38 @1.35
koji je glavni profil za 6000 verziju.
R7 7700 na B650 AORUS ELITE AX (F4b).
Krenuo sam sa 6400 profilom 1 ali je kod instalacije win10 izbacio gresku. Kada sam prebacio profil na sledeci sporiji sve je proslo kao i kasniji testovi iz windowsa.
Kasnije nisam vise pokusavao da zatezem. memorija je 06 23 sto bi trebalo da ukazuje da je A-Die ali cekam da se pojavi neki neki pouzdan nacin da se ustanovi.
na serijskom broju same memorije na nalepnici pise da li je A ili M, sa jednim od tih slova na kraju dela brojeva, "serijskog broja" (ne znam da li bas na kraju, ili izmedju blok-ova brojeva). Za AMD je kompletno nebitno da li je A-die ili M-die.

@BitrAtE ako slucajno bude zezalo, najlakse je da predjes na beast, al sumnjam da ce zezati. @no name radi kako treba. na istoj ploci

Beast odnosno Samsung jeste inferiorniji, ali to se najvise vidi u 0.1%, min fps u 1080p i 1440p, za zahtevne multiplayer igre i single player simulacije/strategije, van toga i na 4K pogotovo je za sad manja razlika, tako da strasno ni Beast uzeti.
 
Pogledah memory QVL za moju ploču, podržana je ova što sam poručio tako da ne bi trebalo da bude problema. Btw, sudeći po toj listi i jedna i druga (Renegade & Beast) su Hynix-M chipovi.

@no name

Koliko sam imao prilike da vidim, sve preko 6000mhz kod Ryzena za sada je lutrija
 
Poslednja izmena:
Pogledah memory QVL za moju ploču, podržana je ova što sam poručio tako da ne bi trebalo da bude problema. Btw, sudeći po toj listi i jedna i druga (Renegade & Beast) su Hynix-M chipovi.
Ranije su bili M-Die tako da to sad i nije pouzdano, bar ono sto sam ja nalazio. Niski cl visoki klokovi i noviji kodovi bi trebalo da ukazuju na A-Die kod kingstona
 
Ja sam imao problem sa XMP Beast 5600 40/40 memorijom na Asus ploči dok nisam podigao napon sa 1.25 koliko je default na 1.35.
 
Kolega je pitao za Kingston kit, pa sam mu i napisao za isti. Kod Kingstona je renegade za XMP a Beast za EXPO.
Ma, OK, ja sam ono za G-skill stavio čisto kao predlog, jer su to memorije sa kojima je retko ko imao problema. Mada, ja lično, preferiram Corsair, jer šta god sam uzeo sa njihovim logom je radilo bez problema i veoma dugo.
 
Btw, sudeći po toj listi i jedna i druga (Renegade & Beast) su Hynix-M chipovi.
to je greska njihova, stara informacija, to je velika kocka, i + se promenilo na gore od tad, tad je mozda budu mozda ne budu, sad je mizerna sansa, ali generalno zakljucak je 36-36-36 je skoro sigurno Samsung.
Mada, ja lično, preferiram Corsair, jer šta god sam uzeo sa njihovim logom je radilo bez problema i veoma dugo.
Corsair je inferioriran jer nemaju SK Hynix u jeftinijim modelima, niti u niskim modelima. G.Skill je superiorniji u svakom pogledu.

Takodje onu koji si link-ovao je losa, to je 36-36-36, to je Samsung, ima NEO EXPO i Flare X modela sa 30, 32 pocetnim, to su najbolji za uzeti.
 
Takodje onu koji si link-ovao je losa, to je 36-36-36, to je Samsung, ima NEO EXPO i Flare X modela sa 30, 32 pocetnim, to su najbolji za uzeti.
Jeste, ali su i dosta skuplji. Znam da je latencija bitna za igre, ali razlike između 32-36-36 i 40-40-40 iste hercaže trenutno su maksimalno u 5-6 do 10 frejmova u sekundi ( po klipovima koje sam video na YT ) koje možeš da primetiš samo u sintetičkim testovima. Jer kad takvu memoriju staviš na mašinu sa, na primer, Ryzen 7 7800 X3D i, na primer, RTX 4080 niko neće primetiti da li nešto ide u 236 ili 245 FPS. A i u aplikacijama ta razlika nije primetna.
A što se tiče jeftinijih memorija, pa, valjda smo ovde na forumu svi pomalo "entuzijasti" koji bi kupovali kvalitetne stvari, pa o takvim memorijama i ne razmišljam. :) :) :)
 
Jeste, ali su i dosta skuplji.
U nemackoj je razlika par evra, ne znam koliko je kod nas provericu. A za broj frame-ova nisi u pravu, hardwareunboxed je pokazao vecu razliku za simulacije i multiplayer pucacine za 0.1% fps u 1080p, cak je i u 1440p razlika izmedju 5-10%.

Sve zavisi kome sta treba, u 4k za single player nebitno recimo xD, ali za Valorant, Rainbow Six Siege, CSGO, CSGO 2, CoD Warzone, Arma, zatim simulacije itekako je korisna razlika/dobitak.

i dvocifreni dobitak u procentima.

@Arthur Morgan sad proverih razlika je nikakva i na ipon-u, ne znam kako si dosao da zakljucka da su skuplje, razlika je samo 10 eur u odnosu SK Hynix superiornog Fury Renegage 2x16GB @ 6000MHz i inferiornog Samsung Fury Beast 2x16GB @ 6000MHz



u domacim prodavnicama razlika je 2300 din
 
Poslednja izmena:
U nemackoj je razlika par evra, ne znam koliko je kod nas provericu. A za broj frame-ova nisi u pravu, hardwareunboxed je pokazao vecu razliku za simulacije i multiplayer pucacine za 0.1% fps u 1080p, cak je i u 1440p razlika izmedju 5-10%.
Ja još uvek nemam gde da se lično uverim, ali u većini videa koje sam gledao to je bilo ovako kao na ovom klipu:

I jeste 5-10% ako gledaš 4800 CL40 i 6000 CL36, ali razlika u memoriji iste frekvencije i latencija 32-36-36 i 40-40-40 je neprimetna, osim u sintetičkim testovima.

Sve zavisi kome sta treba, u 4k za single player nebitno recimo xD, ali za Valorant, Rainbow Six Siege, CSGO, CSGO 2, CoD Warzone, Arma, zatim simulacije itekako je korisna razlika/dobitak.
i dvocifreni dobitak u procentima.
u domacim prodavnicama razlika je 2300 din
Iskreno, sad vidim i ja. Zadnji put sam proveravao pre jedno mesec, mesec i po dana kada sam uzimao sebi RAM. Corsair Vengeance 6000 Mhz 40-40-40 je bio 190 evra, dok je 36-36-36 bio oko 230. Jedino što me je zanimalo je to da bude na 6000MHz jer je to neki "Sweet spot" za nove Ryzen procesore. A ono što ja igram su igre kao RDR2, Witcher, Mass Effect, uglavnom ništa zbog čega bi pravilo razliku da li je 90 ili 100 FPS.
A i ovo nije loš video:
 
Да ли је неко имао успеха са 7950X3D и 128GB рама?
Имам 4 х 32: Kingston 32GB DDR5 6000MT/s KF560C36BBEA-32 Fury Beast
Плоча је ASUS PRIME X670E-PRO WIFI.
Када ставим сва четири модула, неће ни пост да упали. Дешавало ми се уз многобројне ЦМОС ресете и слично да дођем до биоса али шта год променио и ребутовао... црни екран.
Са 2 комада све ради сјајно али ми 64 гига рама скупља прашину :(
Има ли решења или морам да чекам бољи биос и/или бољу меморију?
 
Jel si probao sa dva stika da spustis brzinu memorije ispod 4800 (def). koliko pratim ljudi probaju sa spustanjem brzine da bi im radilo.
probaj 4000 pa stavi sva 4. moguce da ce tako moci i onda polako podizi i testiraj da vidis dokle je stabilno.
 
Jel si probao sa dva stika da spustis brzinu memorije ispod 4800 (def). koliko pratim ljudi probaju sa spustanjem brzine da bi im radilo.
probaj 4000 pa stavi sva 4. moguce da ce tako moci i onda polako podizi i testiraj da vidis dokle je stabilno.
Пробао сам да спустим на 3600 (што је препорука за 4 модула) али кад сам додао још 2... ништа.
 
Poslednja verzija BIOSa?
 
Није баш последња јер је та бета, последња стабилна.
 
Probaj betu
 
HardwareUnboxed pogledaj, taj random snimak nista ne znaci
Odgledao sam, ali oni su ZAISTA jedini koji su napravili TOLIKU razliku zbog latencija. Ali, kad pogledam "anti-marketing" očima moram da se vratim u vreme kada je razlika između 30 i 60 FPS vidljiva. Ajde, u nekim igrama vidiš i razliku između 60 i 120/144. Ali, u ovom trenutku, sa današnjim hardverom, pljunuti veće pare da bi nešto išlo u igrama 150 umesto 130 FPS ( a nije tolika razlika, šta god HU testirali ) bar meni je totalno besmisleno. Kao da smo, odjednom, svi postali overklokeri pa daj što manje latencije sa što većom hercažom kako bi izboksovali 4-5 frejmova više.
Ako je reč o kompetitivnim igrama, pored grafičke, verujem da je mnogo više bitnija hercaža monitora i dobar miš/tastatura nego što je bitna latencija memorije, zar ne??
Zato kad kupujem RAM memoriju meni lično je bitno da je to Corsair ( samo jednom sam imao MUSHKIN memoriju umesto Corsair ) i da će raditi bez problema i prčkanja na matičnoj koju kupim. Za ono što je meni potrebno to je i više nego dovoljno.
 
nego što je bitna latencija memorije, zar ne??
nope, 0.1%, min fps je najbitniji/korisniji za konsistetne performanse = konsistentno iskustvo = konsistentan skill performans, tako da + uz :
današnjim hardverom, pljunuti veće pare da bi nešto išlo u igrama 150 umesto 130 FPS ( a nije tolika razlika, šta god HU testirali ) bar meni je totalno besmisleno.
Slozicemo se da se ne slazemo.
Zato kad kupujem RAM memoriju meni lično je bitno da je to Corsair
Corsair je inferioran izbor u ovom trenutku, i igra na ime, popularnost, staru slavu, a la Apple stil, G.Skill kao brend je bolji u svakom pogledu, osim estetskom izgledu memorije. Kingston-a usralo sad sa DDR5 da je SK Hynix naj-superiorniji i napravilo Kingston-a jos vecim power-house-om (sa DDR4 je bilo obrnuto, a posto kingston uglavnom samo sa SK Hynix posluje, bio je losiji izbor sa DDR4-om)
i da će raditi bez problema i prčkanja na matičnoj koju kupim. Za ono što je meni potrebno to je i više nego dovoljno.
nijedan ni drugi ne mora da se prckaju, samo XMP ili EXPO, ili jos bolje Gigabyte ploca.
Odgledao sam, ali oni su ZAISTA jedini koji su napravili TOLIKU razliku zbog latencija.
Zato sto su jedni od retkih koji nemaju katastrofalne greske pri testiranju (sto se zna vec deceniju i po na overclock/entusiast i forumima/discord-ima gde svrljaju ljudi iz industrije). HWunboxed je isto imao greske ranije, al sad im je osnovu uradio Buildzoid.
 
Poslednja izmena:
Juče stigao procesor i ram, o jadu sam se zabavio. Neće pa neće da postuje, guglajući sam provalio da u ploči mora biti samo jedan ram stik i to obavezno u drugom slotu. Vidjeh da je bios F1, dako ažuriranje sredi problem, baviću se time danas...
 
Koje su komponente u pitanju?
 
B650M Aorus Elite AX, Ryzen 7 7700 i ovaj kit
 
Nazad
Vrh Dno