Šta je novo?

Da li kupujete igre online iz drugih drzava i na kojim sajtovima ?

@ Liverpul22

Evica (ako je to bila ona, valjda jeste jer je bila potpisana kasnije na racunu) je jedna tetkasta zena koju na ulici nikada ne bi primetio. Mogu opusteno da je zamislim kao tetkicu u skoli, prodavacicu na kiosku ili ridzovanku u tramvaju...

Ali i te njihove prostorije su ludilo: neki prljavi hodnici, mracni, prazni, ocekujes da te iza svakog coska saceka neki horor junak. Tu i tamo stoje neka kolica (raspad) puna paketa. Imas utisak da mozes da uzmes sta god hoces i da nema sanse da te neko provali...

A Evicina kancelarija... velika, budjava, fotelje iz 1946, drveni izgrebani i izrezbareni stolovi, stolice sa zelenim skajem u koje se isprdelo jedno milion zaposlenih... Svuda neke fascikle, neki poluotvoreni paketi, pisma, dokumenti.

Ona je kao ljubazno-zvanicna. Bila je malo razocarana sto mikrofoni nisu nekakvi profi od milion evra, vec sa rasprodaje... Prihvatila je racun (zapravo otprintanu potvrdu narudzbine), ali je sa gnusanjem odbila mogucnost da mi odmah naprati carinu... kao, to se mora natenane, pa ce doneti postar narednih dana.

Sto jes-jes, doneo je vec sutra.
 
Gledaj ovako, ako naručuješ tako nešto budi spreman na carinu od ~30%, ako ne bude carine, to je samo plus...
 
@Tata
Hvala puno na zivopisnom i upecatljivom opisu. Bas onako kako sam i zamisljao. A i ti, pozurujes drzavne sluzbenike na odgovornom zadatku :). O tome sto nemas robu ekskluzivne vrednosti da i ne govorim ;). Eh, zivote...

@Sxomy82
Nekad mora malo i da se rizikuje. Sto se igara tice, uglavnom znam da cak i kad bubnu carinu, a pod pretpostavkom da je rec o novijem naslovu na globalnom nivou, nema sanse da bude skuplje nego kod nas - ako gledamo iskljucivo zvanicne prodavnice. Kasnije, posto te carine lupaju odokativnom metodom, kad igra u inostranstvu zastari i kosta par funti - ili desetak - a oni ti eventualno "zviznu" dazdbine, bude ti malo zao da das drzavi koliko si dao i za igru - jer je to varijanta da ti oni odrede sumu, a ne pozovu te na "saslusanje" i podrazumeva da pride neces da se naknadno zalis za nekih sedamsto do hiljadu i koji dinar - nego ces da platis. No, cak i tad ti je opet igra garantovano jeftinija nego u zvanicnim prodavnicama - posto su kod nas akcije jednom-u-nikad, ali tad vec postoji mogucnost razmene i nabavke na drugi nacin. Da skratim, u tvom slucaju, posto si naveo komponente koje bi, ako sam dobro razumeo, kupovao odvojeno, ja bih poceo od igre, pa presao na kontrolere i nadao se da ce biti "dva od tri varijanta", odnosno da ti makar jedna igra i jedan kontroler prodju neopazeno - verujem da bi tad ustedeo.
 
Novosadska carina nije toliko stroga... Ortaku su prošle cipele od $100 dolara bez problema, a za druge od $120 je platio 2000 din carinjenje sve ukupno...
 
@Sxomy82
Ja sam naveo samo dva-tri losa primera, u principu mnogo se cesce dogadja da se prodje bez carine cak i kada ocekujes da ces je platiti.

U medjuvremenu sam kupovao neke BR filmove preko Amazona, paket od 5 komada mi je prosao bez ikakve carine, ali je putovao skoro mesec dana.

To je opet izuzetak od pravila. Najcesce stigne za 5 do 10 dana i najcesce pregledaju samo ono sto je veliko pa im se ucini skupo. Ja zato narucujem po 2 CD, DVD ili BR u jednom pakovanju i to obicno niko zivi ne gleda. Ovaj paket od 5 je bio box-set pa nisam imao izbora...

Na kraju, kad sve budes sabrao i oduzeo, gotovo sigurno ces imati znacajnu ustedu ako budes kupovao online i ako se pritom drzis elementarnih pravila (mali paketi, nikakve kuriske sluzbe, igrice sa sajtova koji ne pisu cenu, ploce i filmovi sa engleskog amazona... itd isl)
 
On zapravo ima dva problema. Prvi nam je na neki nacin svima zajednicki - hocemo i da stisnemo i da prdnemo (narucimo, prodjemo sto jeftinije i po mogucstvu nas zaobidje carina) - a drugi je taj sto planira malo vecu porudzbinu - doduse iz vise faza. U vezi s prvim sam prestao da se tresem. Imao sam jednom 60 dinara, jednom mislim oko sedamsto i jednom moze biti nesto preko hiljadu, a narucivalo se kojesta. Znaci, koliko vidim i po drugima, retko predje negde oko hiljadu, hiljadu i po i to za krupnije stvari, pa ako bas naletis mecki na rupu sta da radis. Plati i vozi.

Sto se tice drugog, vec sam napisao sta bi i kako moglo da se pokusa po mom misljenju. Igra ima najvece sanse da promakne radaru, pa bi mozda od nje trebalo krenuti. A i ne znam zasto, ali imam utisak da nikom nisu ocarinili deset paketa zaredom... ako se ne varam, Kosta narucuje bas dosta toga, makar mi tako izgleda, mozda bi on mogao da se oglasi i kaze koliko cesto znaju da "klepe" istu osobu.
 
On zapravo ima dva problema. Prvi nam je na neki nacin svima zajednicki - hocemo i da stisnemo i da prdnemo (narucimo, prodjemo sto jeftinije i po mogucstvu nas zaobidje carina) - a drugi je taj sto planira malo vecu porudzbinu - doduse iz vise faza. U vezi s prvim sam prestao da se tresem. Imao sam jednom 60 dinara, jednom mislim oko sedamsto i jednom moze biti nesto preko hiljadu, a narucivalo se kojesta. Znaci, koliko vidim i po drugima, retko predje negde oko hiljadu, hiljadu i po i to za krupnije stvari, pa ako bas naletis mecki na rupu sta da radis. Plati i vozi.

Sto se tice drugog, vec sam napisao sta bi i kako moglo da se pokusa po mom misljenju. Igra ima najvece sanse da promakne radaru, pa bi mozda od nje trebalo krenuti. A i ne znam zasto, ali imam utisak da nikom nisu ocarinili deset paketa zaredom... ako se ne varam, Kosta narucuje bas dosta toga, makar mi tako izgleda, mozda bi on mogao da se oglasi i kaze koliko cesto znaju da "klepe" istu osobu.

meni je ocarinjena igra koja je malochs stigla i koshtala je 12.99 a carina + ptt troshovi su 950 din.. toliko
 
12.99 plus poštarina sigurno ne prelaze 20€, šta raditi u tom slučaju? Može li se osporiti nekako njihova carina ili reklamirati?
 
12.99 plus poštarina sigurno ne prelaze 20€, šta raditi u tom slučaju? Može li se osporiti nekako njihova carina ili reklamirati?

Zar nisam već reakao da ako šalje pravno lice (shopovi...), carini se sve bez obzira na vradnost. :)
 
Nije mi jasno kako onda prolaze igre sa shopto kad lepo piše na omotu ko šalje... A možda Evica čita bench :)
 
Nije mi jasno kako onda prolaze igre sa shopto kad lepo piše na omotu ko šalje... A možda Evica čita bench :)

Nema odštampane cene na paketu, a verovatno ih mrzi da posvete više pažnje takvom paketu, ko će znati...
 
12.99 plus poštarina sigurno ne prelaze 20€, šta raditi u tom slučaju? Može li se osporiti nekako njihova carina ili reklamirati?

prvo, ne znam gde tacno pise to da se do 20e ne placa carina, jer jednom su mi nesto od 15e ocarinili sa 2000din. kad sam otisao da se zalim, pokazao racun i rekli mi (verovatno je to bila infamous evica) da cu carinu da platim u svakom slucaju (iako je cena ispod 20e), ali da mogu da se zalim na cifru.

sto se tice zalbe, sracunam ja otprilike da bi za tu cifru koju sam platio carina sa svim taksama trebalo da bude oko 1000 din (nesto manje), tako da su me zavrnuli za jedno 1000. resim ja da se uinatim i podnesem zalbu i pitam za proceduru i kaze mi doticna gospodja: odes u postu gde ti je paket, kazes njima da necu da podignes i podneses zalbu, zalbu platis oko 400din i oni vrate paket u carinsku sluzbu sa dokazom o ceni koju si platio, i oni urade ponovo.
ja reko: ok, a kolko traje ta procedure?
kaze gospodja: obicno oko 3, 4 meseca.

:D
 
Koliko sam ja procitao u novinama sad skoro, pisalo je da je izmenom zakona u Avgustu, promenjeno da se stvari ispod 45 evra za fizicka lica NE carine. E sad, to sto nasa carina carini i stvari od 10 evra je njihov *****izam. Tj, u Srbiji nema pravila, strasno.
 
@Srky
Sta da ti kazem... meni su onda na dva blu-ray filma zapakovana zajedno, ukupne akcijske vrednosti od 15 funti tada uzeli sedamsto i nesto, pa ti budi pametan. Pricati o tome je totalno izlisno jer je jasno da ne postoji jasan metod kojim se sluze - neko ce proci super, a neko ce nadrljati za stvar neuporedivo manje vrednosti. I meni je stizalo nesto mnogo skuplje bez carine i nesto mnogo gluplje uz nju i tako... Znam da su Cvejicu svojevremeno valjda carinili jednu komponentu - na primer Eye - a nisu neku drugu. Jednostavno nema pravila. Zato i mislim da bi Shomy uz malo srece mogao da prodje po principu "dva od tri" sto bi mu zavrsilo posao.

@Falcon
Kimi je u medjuvremenu prepricao svoje direktno iskustvo, sto je mozda i najbolji odgovor na tvoju dilemu. Bas kao sto mislim da kad ih mrzi ili su pretrpani ili imaju bolju zrtvu propuste sitnije posiljke - otprilike po sistemu po kom te saobracajac ne zaustavi za nesto za sta inace bi ako vec ima musteriju kraj puta - tako mislim da i mi odustanemo od natezanja s Organima (cast Kimiju) ako nam je stiglo nesto sto smo dugo cekali, a za to nam se potrefilo (i to nije svaki put) da treba da platimo par stotina ili, bogami, kako ispade, par hiljada dinara. Osecao sam se *****no kad sam popio gore pominjani namet za glupost, a nisam za nesto sto bi bilo svrsishodnije cariniti, ali kad sam izvagao sve sto znam o Srbiji i mogucnost da se zalim na nekih 725 dinara carine, sta mislis da je prevagnulo? Kimiju svaka cast, treba istrajati ako mislis da si zakinut, a ne cutati i trpeti kojesta, ali vidis kakvo je obrazlozenje dobio. Posle treba da te uzmu na zub, odnosno upisu te crvenim slovom u tefter, pa da nam ocarine svaku posiljku... Sumnjam da Evica cita bench, a i bilo sta drugo konstruktivno. Dovoljno je sto ume da pise i da nam obrazlozi svoje odluke.

@rAMA
Slazem se da ih verovatno mrzi da se pajaju s paketima koji nemaju naznacenu vrednost, makar u vecini slucajeva. Vidis kako ih nije mrzelo da traze dodatan info za te mikrofone - pretpostavljam da ti bo moralo da znaci da vrednost nije bila naznacena. A mislim da si u neki od razloga koje sam ja pomenuo takodje u igri. Verovatno ih nema pedeset, ako su pretrpani poslom, bas ih briga. A ako im je naisla zuta minuta... Inace, kad si pominjao pravna lica, mislio sam da si zapravo rekao da se carini sve sto stize firmama, a da se carina ne odnosi na fizicka lica kao primaoce, a ne posiljaoce, no to je manje bitno posto u praksi imamo zastupljene sve slucajeve i njihov suprotan primer.
 
@Srky
Sta da ti kazem... meni su onda na dva blu-ray filma zapakovana zajedno, ukupne akcijske vrednosti od 15 funti tada uzeli sedamsto i nesto, pa ti budi pametan.
Meni je stigao Ice Age Trilogy za 33 funti bez carine svojevremeno (pre 4 meseca)


Da li neko zna kolika je carina u Madjarskoj (u postocima) na hardverske stvari (tipa: MOVE) ako bih narucio na adresu u Budimpeshti?
 
Ok jos jednom cu da pitam jer nisam dobio konkretan odgovor. Kolika bi bila carina za playseat sediste koje kosta 300e? U koju vrstu robe uopste spada to sediste i kakva bi mogla biti carinska stopa? Kako to sve ide? Da li je neko porucivao ovako malo skuplje stvari i kako je prosao sa carinom?
 
Sa shopto-a mozesh opushteno, sa drugih sajtova ne.. Ne znam da li postoji josh neki sajt koji ne lepi vrednost paketa na isti. Da li neko zna ljudi?
Sendit ima opciju "send as a gift", i kažu da onda ne lepe cenu.
 
@ Switch

Moja procene je da bi te postanski troskovi za to sediste iznosili oko 50 evra, cime bi ukupna vrednost posiljke porasla na 350e.

Na to onda stize 10 posto carine i 18 posto PDV plus jos neke takse i taksice.

Obicno nasi lopovi uzmu ukupno jos jedno 40 odsto od prvobitne vrednosti.

Dakle, grubo receno, verujem da bi te ukupno to sediste kostalo oko 500 evrica.
 
Koja je razlika izmedju royal mail. signed for i unsigned, osim u ceni?
 
Koja je razlika izmedju royal mail. signed for i unsigned, osim u ceni?

Samo ti kaže, signed zahteva tvoj potpis kada ti poštar donese i ima tracking number. Ako nema nikog kući ostavi poruku da pokupiš u pošti. A ako je unsigned zavisi od dobre volje poštara da ti donese na vrata, a ako nema nikog kući samo švićnu negde, a ti se možeš nadati da neko ne mazne. Meni je jednom ostavio zabodeno u poštansko sanduče, i par puta ispred vrata od stana...
 
Zasto sad ne mogu da narucujem sa Shopto, kaze: "3141 : The BillingCountry value is invalid." :trust:
 
Country/Region : SERBIA
Country : Yugoslavia

Nista nisam menjao, poslednju igru sam porucio pre 3 meseca i do sada je sve sljakalo kako treba.
Taj error se desava na confirm order i nece da ga prodje, ne mogu nista da porucim, poslao sam im mail pa cemo da vidimo...
 
Vrh Dno