Šta je novo?

Da li gasiti monitor na dugme

duigor

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2004
Poruke
221
Poena
330
Interesuje me da li je preporucljivo gasiti monitor na dugme ili samo ugasiti komp. zanimaju me vasa iskustva i preporuke. mislim ja vec 10god gasim monitor na dugme to je navika sa starih 14" monitora itd...

pozdrav
 
To ti je dobra navika, cisto zbog napona, kod nas el. struja ume da bude nepredvidiva, bar 10% su vece sanse da ti prezivi monitor, a ako imas prekidac na produznom, onda su jos vece ;)
 
pa poshto moj zuji kad nije ugashena na dugme ja ga uvek i gasim. inache sasvim je svejedno
 
Ne, zasto bi to radio, smaranje bez potrebe?
 
Nije samo smaranje, nego i teoretski (a teorija vuce praxu ;)) svako razdvajanje kontakata dovodi do kratkotrajnog elektricnog luka izmedju njih, a samim tim i prenapona, ostecenja kontakata i sl. Ne toliko velikih ostecenja u ovom slucaju, ali ipak... zasto bilo kakva? Ja nikada nisam gasio na prekidac. Cak mi na jednom polovnjaku prekidac ni ne radi :D i ne uzbudjujem se uopste. To nicemu ne sluzi, "samo izmislili trgovci da uzmu sirotinji pare" (citat: majstor Zivota, Price iz radionice ;)).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Nikada ne gasim monitor..nema potrebe...a i smaralo bi me da ga stalno palim gasim
 
Ranije dok sam imao CRT, gasio sam stalno monitor, ali sada ne vishe. ;)

POZ :wave:
 
ugasim ga samo na prekidacu produznog kabla (koji u mom slucaju ima zastitu od strujnog udara) :)

ehhhhhhhhhhhhh, a kad se setim kako sam se pre brinuo za racunar....pre sam pokrivao monitor sa nekim platnom da ne udje prasina u njega :wall:
 
ToxiC je napisao(la):
ugasim ga samo na prekidacu produznog kabla (koji u mom slucaju ima zastitu od strujnog udara) :)

ehhhhhhhhhhhhh, a kad se setim kako sam se pre brinuo za racunar....pre sam pokrivao monitor sa nekim platnom da ne udje prasina u njega :wall:

mali Offtopic
znam coveka koji i tastaturu i misa pokriva necime da mu ne pada prasina, a za monitor je kupio onu plastiku, ko za masinu za ves, pa kad ga koristi mora da se zeza bar pola sata dok sve to skine/vrati na mesto!!!
jedina stvar koju RELATVINO mogu da razumem je da nikad ne seda za komp dok ne opere ruke, maada i to bas nije normalno, ali ... :wall:
 
Poslednja izmena:
Ima razlicitih teorija,
Pricao sam sa covekom koji radi sa elektronikom i on stalno gasi monitor, kaze da dolazi do pregreavanja komponenata u monitoru.
Dok neko kaze da mu taj napon od jednom isto ne odgovara.

Ja ga ne gasim, zasto? pa ni ja sam to ne znam!!!
 
Da li gasis televizor na dugme ili ga drzis stalno na standbye-u.
 
Ili da li bi sijalica duze trajala ako se ne bi stalno pali/gasi maltretirala?
 
Televizori i Monitori moraju da budu u stand by modu kako bi postojao stalan protok male struje kroz el.kolo.Recimo da ne valja pretezno zimi da se ukljuci aparat koji ima
nisku temperaturu jer prilikom velikih razlika u temperaturi moze doci do havarije.Jednostavan primer su sijalice koje kad su dosta hladne i ukljuce s odjednom crkavaju.
Za one koje podrzavaju to da treba gasiti,informacija da postoje i surge arrest kao i UPS-evi.
 
Za TV to uglavnom sluzi zbog daljinca! ;)
 
Mene nervira lampica, pa ga ugasim... cisto samo zbog nje.
Mada mozda i promenim naviku :d
 
Pa zasto se za recimo mnoge hard diskove pre daje broj on/off ciklusa nego radni vek u satima, isto vazi i za gomilu drugih uredjaja.

A sto se tice sijalica, kod mene u predsoblju se skoro ne gasi (tj u proseku 1 put dnevno max) i ta traje godinama, ona u kupatilu traje u proseku 2 meseca a gasi se i pali svaki dan 20 puta ili vise. To dovoljno govori.
 
Nema nikakve sličnosti između monitora i sijalice, a ni između monitora i harda.
I auto se pali na struju ,pa ga ne držiš upaljenog 24h. ;)
Konkretno, moj monitor je mator i ako dugo stoji na standby počinje da ispoljava tikove...
 
ja moj monitor gasim i na dugme i na prekidac na produznom sa zastitom od strujnog udara, jer kvalitet nase struje neka je tako dobar da mozes posle tog udara samo da :wall: :wall: :wall:

Najbilja zastita da ti nerikne monitor je da ga nemas..
 
Poslednja izmena:
Ja pre nisam gasio monitor i usled 'vise sile' isti je prso - slika je bila razvucena po horizontali i skupljena po vertikali. Posle je zavrshio u djubretu jer je ubrzo preminuo. Od tada, uvek gasim.
 
Ma uvek gasi.
Zasto ne bi gasio? Sta sad treba da ostavljas i racunar?
 
Gasim monitor nocu na dugme pre spavanja.Preko dana je na stand-by.
 
Ako se izlazi iz kuce, bolje da se gasi (zbog nase struje). Inace, nista mu nece faliti ni na stand by rezimu.
 
A ekologija :D Citao sam u nekom "pamfletu" EU o stednji energije(a i para) i neka tamo
30 neka stavka su uredjaji koji su na stand by. Gasis kad ne koristis duze vreme(nocu). Imali su i neku racunicu, bogami se malo zamislis.
 
Poslednja izmena:
Ma da...
Racunica do jaja... :S:

Uredjaji trose max par Watt-i na stand by-u, a nama gradovi bljeste k'o bozicne jelke! :wall:
 
Ја монитор искључујем само кад ми је комп укључен, а ја сам на послу или спавам. Иначе, кад ми је комп искључен монитор је увек укључен.
 
Usteda? Tako je, ja bi i lampice po friziderima ukinuo :D
LM, ne gasim monitor nocu, evenualno preko dana kad izlazim na sat,dva ugasim ga cisto bez veze mada i to retko.. da ne zamaram screen saver :d i dva puta mi se desilo da kada ga upalim posle tih pauza razliju mi se neke purpurne boje po ivicama sa sve prelazima u neku zelenu, ma strasno..
ugasim,upalim,straight :trust:
 
noki je napisao(la):
Televizori i Monitori moraju da budu u stand by modu kako bi postojao stalan protok male struje kroz el.kolo.Recimo da ne valja pretezno zimi da se ukljuci aparat koji ima
nisku temperaturu jer prilikom velikih razlika u temperaturi moze doci do havarije.Jednostavan primer su sijalice koje kad su dosta hladne i ukljuce s odjednom crkavaju.
Za one koje podrzavaju to da treba gasiti,informacija da postoje i surge arrest kao i UPS-evi.


good point
 
Kada je monitor u Stand By-u, njegovo napajanje i dalje radi i sve komponente unutar njega su pod naponom ( i ekran koji je najkriticniji - kod CRT-a naravno ). Jeste tada potrosnja minimalna, ali nikada se ne zna kada moze doci do havarije .
Konkretno, kada krenem na spavanje, ja monitor iskljucim na dugme ( a vi ostali radite sta hocete ).
 
Ja gasim samo nocu kad odem da spavam... da mi ne bi sijao posto meni komp radi i tada... na ups-u mi je pa nemoram da brinem oko kompa... a danju monitor radi stalno posto radim na njemu.... sad kod televizora jeste da je on stalno u standbuy ali su unatra malo drugacije komponente zar ne? Sad jel gasite televizor kada ga negledate... isto tako i monitor.
 
Ne razumem ljude koji gase monitor nocu ili preko dana, pa zar oni stvarno misle da samo kada ga ne koriste, moze da se desi povecanje napona u strujnoj mrezi. Jos jedno, zasto ne iskljucuju i kuciste, jer i ploca je stalno pod naponom:d
Samo sa upsom mozes da budes siguran, valjda :trust:
 
Nazad
Vrh Dno